Inside Monster

Will Come Again
پیام های کوتاه
بایگانی هیولا
نویسندگان

من از سال 86 تا 90 دانشجوی خوابگاهی بودم.

به هیچ ترکی نگفتم خر، به هیچ گیلکی نگفتم بی غیرت و کله ماهی خور، به مازنی ها نگفتم خالی بند دورو، به مشهدی ها بی بته نگفتم، به لرها احمق نگفتم، به اهالی شیراز نگفتم تنبل و بی عار، به اصفهانی ها خسیس نگفتم، هیچوقت به کردها نگفتم تندرو و متعصب، و هرگز، هرگز، هرگز، حرفی از قومیتم نزدم.

اما

تمام اقوام ایران، دقت کنید، تمام اقوام ایران نماینده ای در دانشگاه داشتن (که همه دوستانم بودن و هستن) که به من - صراحتاً - گفتن:

تهرانی *ـونی، تهرانی اُبـ*ـه ای، تهرانی دزد، تهرانی نامرد. ازم پرسیدن چند تا ســـکـــس پارتی رفتم، چند تا دختر رو ردیف کردم، به من و به همه افراد شهر من گفتن تهرانی بی غیرت، ادام رو درآوردن، ادای لهجه نداشتنم رو درآوردن، به زبان ها و گویشهایی که بلد نیستم در جمعهای خودشون من رو مسخره کردن و بهم خندیدن، پشت سرم حرف زدن و توی روم جوری برخورد کردن که انگار من شخصِ ولایت مطلقه ی فقیه هستم و حقشون رو شخصاً خوردم!

یک ماه، دو ماه، شش ماه، یک سال، دو سال، سه سال و بعضاً چهار سال طول کشید تا دوستی ما به این تیکه ها بچربه! آدم با آدم البته فرق داره!

بنابراین، وسط آه و فغان و مظلومیتی که فریادش میزنید - که من معتقدم بخش نسبتاً قابل توجهیش درست هم هست - لطفاً این اداهای فارسهای فلان، تهرانی های بیسار، تیرونی های بهمان رو بریزید دور!

مرکز ستیزی، پایتخت ستیزی، تهرانی ستیزی ای که من دیدم، و برخی از خود کامنت گذاران دو پست پیش هم میدونن که در درون خودشون دارن این رو، فضیلت نیست! رذیلته دوستان و عزیزان! عزیزان اقوام ایرانی که رگتون توی دو پست قبل باد کرده، خوانندگان محترم من از اقوام، تهرانی ستیزی، پایتخت و مرکز ستیزی، نفرت پراکنیِ به شدت پررنگ، به شدت غلیظ و اغراق شده ای که در برخی از شما نسبت به شهر من، اصالت من و پیشینه ی من وجود داره هیچ فرقی با عرب ستیزی، کردستیزی، و دیگر اقوام ستیزی ای که شما حرفش رو میزنید - که اگر به عبارت ستیز فکر کنیم، در مورد شما کمابیش هم درست نیست - فرقی نداره!

اینجوری نباشه هرکس اول گفت اون برنده باشه! قبول؟

 • ۹۷/۰۷/۰۴ ، ۲۲:۳۱
 • هولدن کالفیلد

آراء الحکما: جلد  (۳۶)

 جواب سرگرم کننده ای بود...😐
موضوع ربطی نداشت!!!!!!!!😞
......
......
موفق باشید :|
جواب:
:|
من هیچ‌وقت نگفتم شما دارید از وضعیت تهران دفاع میکنید. من نمیگم علمدار نقد اقوام هستید. بخدا من نمیگم نقد نکنیم .همه جا اقوام زندگی میکنن من نمونه ی کوچیکی از این موضوعو تو شهر خودم گفتم. کم ندیدم فارس هایی (بیشتر مازندرانی های مقیم)که به ترکمن ها و بعضی از اقوام دیگه اهانت میکنن توهین میکنن و لقب هایی میدن که .....   یه نمونه ی دیگه که کم ندیدم اینه که ترکمن های شهر ما هیچ‌وقت راضی به وصلت با یه داماد توجه کنید فقط داماد فارس نمیشن.  خیلی چیزای دیگه ... . ولی کم نیستن از ترکمن ها و فارس ها (مازندرانی های مقیم و...) باهم روابط دوستانه دارن.
 من از تفکرات قومی شدید هیچ درکی ندارم حالا شاید چند مرحله ازاین بالاترو دیده باشم ولی اونقدر که دوستان شدیدا حرف زدن نمیدونم. البته تعصبات ترک های سمت مادری هم درک نکردم چون از ترک های شوروی سابق بودن. پس قطعا من اون چیزایی که دوستان میگن رو درک نکردم.
ولی من میگم وقتی نقد میکنیم یه جاهایی از خودمونم نقد باید داشته باشیم.من نمیگم شما منتقد وضعیت تهران نیستید .من میگم این انتقاد به صورت پست دراومده یانه ؟
حرف من اینه تو این چند سالی که شما دارین وبلاگ مینویسین پستی درباره ی وضعیت تهران داشتین؟؟ فکر کنم خودتون بدونید تازه با وبلاگتون آشنا شدم.فقط میگم اگه دارین بخدا فقط برای خوندن میخوام.
خودتونم میگیددفاع نمیکنید و خوشتون نمیاد .منم حرف شما رو قبول دارم مدافع وضعیت تهران نیستید. پس قطعا زمانی مسئله اتون بوده.
# شما با جمله های من نه فاشیست خونخوار شدید،نه علمدار ،نه مدافع و واقعا نمیدونم چگونه هیولای (درونی)هستید. 
جواب:
انتقاد از تهران و تهرانی، مترادف با انتقاد از ایران و ایرانیه، چون توی این خراب شده تمام فرهنگهای ایران وجود داره. فرهنگ تهرانی به معنای سنتی خودش وجود نداره کمابیش. رفتار غلط جماعت تهرانی رفتارهای فرهنگِ تهرانی نیستن. رفتارهای فرهنگ متروپل ها هستن. این چیزی که میگید توی تهران به این شکلی که شما میگید جواب نمیده. و شما هر پست انتقادی من به رفتار مردم رو میتونید انتقاد به مردم تهران فرض بگیرید! به هر حال من چیزهایی رو نقد کردم که عموماً شاهدشون بودم.
اما اون چیزی که متوجهش نشدید آخر اینه که حرف شما اصلا ربطی نداره به موضوع :|
برام وقتی تداعی شد که تو دانشگاه می‌گفت ((تهرانی))
و از کارهاش مشخص بود از من چیزی جز ((استفاده))نمیبینه.
روح که بلند باشه،عقل که بلند باشه،مرز رو پشت سر می ذاره...
میشه اتحاد.
این بلندی هم اراده میخواد.خواستن میخواد.

رادیکال نظری که باهاش به همون شدت رادیکال مخالفم کتاب «بیشعوری»ه.
همه ی این نبودن ها رو میپیچه توی لقمه ی بیشعوری صرفا برای اینکه یه لیبل،یه مارک ،روش بخوره.که بقیه این کار رو (هو) کنن.
وقت (هو) کردن نیست....

زبان روح ترجمه نمی‌خواد.
بشرط اینکه روح هم عضوی از تو باشه.
نه صرفا یه زندانی 

جواب:
هوووووم!
من نگفتم شما یک فاشیست خونخوارید!!!!
حرف من چیز دیگه ای بود. دو پست قبل درباره ی یک حادثه ی تلخ بود که با کامنت های دوستان وارد بحث نژاد پرستی شد.محتوای این پست باعث شد از کلمه ی تعمیم استفاده بشه شامل همه میشه که قطعا مردم عزیز تهران هم جزئی از کلمه ی مورد بحث هستن.  این مسئله همه جا وجود داره. 
_صمیمی ترین دوست من از قومیه که تو شهر من مردم برای ارتباط داشتن و وصلت کردن باهاشون خجالت میکشن چه بسا بدشون میاد اوایل دوست من بخاطر همین موضوع درباره ی اینکه اهل کجاست حرفی نمیزد چون فکر میکرد باعث قطع ارتباطمون میشه.
_من چهارسال تهران زندگی میکردم دوره ی راهنماییم اونجا بودم همه ی بچه حتی معلم ها منو بخاطر لهجه ام مسخره میکردن...... پس این مسئله همه جا وجود داره چه در شهر من چه در تهران...
# شما میگین قوم گرایی و قوم ستیزی جاده ی یک طرفه نیست حرف شما درست.... ولی من میگم نقد هم قطعا یک طرفه نیست حرف من این بود. شما پست انتقادی از وضعیت اخلاقی تهران دارین میخوام بخونم همین !!!!
# من میگم یه بدن سرطانی وقتی برای سرطان خودش راه درمانی پیدا نمیکنه چطور میتونه از یه بدن سرطانی دیگه انتظار داشته باشه برای خودش راه درمان پیدا کنه؟؟؟؟
*این جمله من سوالیه واقعا میخوام بدونم درباره ی وضعیت اخلاقی تهران پست انتقادی گذاشتین اگه وجود داره میخوام بخونم!!!!؟؟؟؟ این سوال شما رو تبدیل به فاشیست خونخوار نکرد فقط سوال بود ..... سوالی که میخواد نقد شمارو از منطقه اتون، شهرتون بدونه.
جواب:
بنده خودم گفتم :))
من که از رفتار تهرانی ها دفاع نمیکنم، اصلا خوشمم نمیاد، دوران دانشجویی هم وقتی تهرانی ها - به دلیل غرابت های فرهنگی - خودشون با هم گنگ میشدن من دوستانم از بقیه نقاط ایران بودن. شما بافت و شرایط رو حذف میکنید. من عَلَم نقد اقوام رو بلند نکردم، اون حدی از مرکزی ستیزی که در کامنتها نهفته بود من رو واداشت واکنشی به موضوع نشون بدم.
باز هم برخلاف نظرتون نقد اول و آخر و از اینجا شروع میشه  از اونجا شروع میشه نداره. من چیزی رو نقد میکنم که در حال حاضر مسئله ام باشه.
سلام هولدن.
 من همیشه  فکر میکردم تو ترک هستی؟! (نمیدونم چرا.؟. )
نه واقعا چرا همچین چیزی پیش زمینه ذهنی ام بود؟ دی:
-------------------
چ جالب. منم خوابگا بودم. تا حالا همچین موردی ندیده بودم! اینکه  دانشجو تهرانی موردتمسخر واقع بشه!- بیشتر عکسش بوده و دیدم.
----------------------
ما  اهل جنوب شرق ایم. همیشه تا منو دیدن دراولین برخورد توخوابگا و دانشگا، این بود که عجیبه که  چرا سبزه نیستی؟ لهجه نداری؟ چرا فقط دوتا خواهر برادر داری! چ عجیب که بابات فوق لیسانس دهه شصته!
(البته من  اینو به حساب کنجکاوی میذاشتم. چون بعدش باهم دوستای صمیمی شدیم. 
تقریبا ازهمه جای ایران دوست دارم. هروقت مسافرت میرم یکی هست ببینشم - عجب چیزیه این خوابگاهی بودن با کلی ا  دی:
البته تنها یکی دو مورد بود ک بهم گفتن سر مون رو نبری، چند کیلو جنس داری :/ اونم  حتی شوخیش  بااینکه بی منظور بود ازار دهنده بود برام.

راستی مبارکه قبول شدی. اخرش سهمیه ایثارگر و برات حساب  کردن؟

جواب:
نه من ترک نیستم، قدیمها خیلیا فکر میکردن کرد باشم :| یا به خاطر نام خانوادگیم یزدی باشم مثلا.
نه من مثل مرد بدون سهمیه تا تهش رفتم :دی
می‌بینم که  سهوا درچارچوب قوانین خودتون حرف زدم|: هرچند قصد تعیین تکلیف نداشتم، و چیزی رو واسه کسی مشخص نکردم، فقط از اون حقی که واسه همه قائل شدید منم استفاده کردم. هرچقدم بگید وبلاگ خودم، قوانین خودم، چاردیواری خودم... خودتونم می‌دونید اینجا هم یه اجتماع مجازیه، که توش با آدم‌های واقعی و احساساتشون سروکار دارید که انسانیت نیس هرجور منطقتون می‌گه باهاش برخورد کنید. که بازم منافاتی با آزادی بیان نداره. /من تو اجتماعی که صفر تا صدش مخالف میلم بوده سال‌ها به صورت  مسالمت‌آمیز و محترمانه ”زندگی کردم“ و نمردم، درنتیجه انقدر صبوری یادگرفتم که نیازی به بازنگری تو این مسئله نداشته باشم و به خوندن چیزی که بسیااار مخالف میلم باشه عادت دارم و واهمه‌ای از برخورد با هیچ ضدیت و تنافری ندارم. وگرنه همون موقع، تو همون پست و خییلی پست‌های دیگه هی کامنت می‌ذاشتم و این و اون رو مخاطب می‌کردم. (همچین چیزی تا حالا دیدی ازم؟؟)  از همه‌ی اینا گذشته... من چیزی در دفاع از خودم، یا امیالم، یا پسند خودم یا اصلا چیزی که خودم توش اولویت داشته باشم، نگفتم. حق تعمیر کردن دیگران رو هم ندارم (چون  ماشین نیستن)... بخصوص وقتی نظرشون کاملا محترم باشه و دوستانم هم نباشن!
شما هم دست به برچسبت بد نیس ظاهرا |:
ازش تو صدآفرین دادن به بچه‌ها استفاده کن. پیشنهاده‌ها... تعیین تکلیف نکردم |:

جواب:
باشه، همین کار رو میکنم
اصلی‌ترین مصیبت رو اونجایی می‌دونم که بلافاصله بعد از اینکه با کسی معاشرت می‌کنی، مطمئنا در ملاقات دوم این سوال رو می‌پرسن که کجایی و چه قومیتی داری و قص‌علی‌هذا و از همینجاش شروع می‌شن خط‌کشی ها مختلف اجتماعی و این دست رفتارهایی که توی این پست بهشون اشاره شده. فکر کنم پرداختن به قوم‌گرایی اینقدر ایزوله از سایر معضلات اجتماعی درست نباشه. اول از همه مسئله این هستش که آدم‌ها -نه این قومیت و اون قومیت این جا و اونجایی، نه ایرانی، نه آسیایی کلا آدمیزاد- خیلی راحت قضاوت می‌کنن. اون هم نه در مورد یک نفر یا دو نفر که در مورد یک جامعه چندصد هزار نفریی و چند میلیونی. بعد از اون بقیه مسائل رو به یک حس غریزی می‌دونم؛ یک‌ مقاله بود راجع به موفقیت کتاب‌های هری‌پاتر و یک جاییش به دسته‌بندی اشاره کرده بود. آدم‌ها از دسته و گروه شدن لذت می‌برن، از ما و اون‌ها کردن. این از نظر من چیزیه که در پس همه این قوم‌گرایی، مذهب و دین‌گرایی، ملیت، رنگ، تیم، محله و... چیزهایی که در وهله اول یک چیزی برای دفاع و حمله و در ورای اون یک هدف به ما می‌دن.  نتیجه گیری کلی‌ من بعد از بحث های پست قبل و این پست این هست که عوامل این موضوع مورد بحث دوتا ریشه داره که یکیش قضاوت‌ههپای نابجا و دامن زدن و پر و بال دادنشون -مواردی هم هست که به حق باشن، راجع به مردم و اعراب خوزستان به خاطرات احساسات شخصی چیزی نمی‌گم، ولی مثالش رو می‌شه به آفریقایی تبارها و سیاه‌پوست های آمریکا در همین یکی دو دهه پیش اشاره کرد- و دومی هم بحران اگزیستانسیالیسمی که درست حل و فصل نشده.


جواب:
شاید بعدا یه پستی نوشتم که توش همه بیان در این مورد بحث کنن.
اصصصصصلا به هیییییچ وجه به هییییچ‌عنوان نیت شما رو زیر سوال نبردم و برچسب نزدم. مطمئن باشید اگر درصدی به نیتتون شک داشتم اصلا مسئله رو قابل به مطرح کردن نمی‌دونستم.
همونطور که کسی اینجا حق نداره با ادبیات اینستاگرامی حرف برنه، کسی هم نمی‌تونه با هرلحنی که تو لحظه به ذهنش رسید درمورد دیگران صحبت کنه. اینکه درمورد ”لحن و‌ادبیات“ دیگران نظر بدیم، منظورمون گرفتن حق صحبت کردن از دیگران نیس. همون کامنتی که به نظر شما هیچ قصوری درش نبود رو من ”بدون ایجاد هیچ‌پیش زمینه‌ای“ به سه نفر نشون دادم. که هیچ‌کدومم اهوازی نبودن، ولی بد بودن طرز صحبت رو تایید کردن. از هیچ‌کجای حرف صبا نژادپرستی برداشت نمیشه. و منم چیزهایی که بهش گفتن رو قبول ندارم. (درحالی که خود صبا رو خیلی قبول دارم) ولی خیرخواهی هم تو صحبتاش دیده نمیشه. هرچقدرم تو نیتش باشه. ” نچاییدی، سرطان داری“ رو طرف بهتره از دکتری که می‌تونه درمانش کنه بشنوه، نه هر رهگذری!
جواب:
اصلا شما در جایگاهی نیستی که برای وبلاگ من مشخص کنی کسی با چه لحنی حق داره یا حق نداره صحبت کنه! این جور قواعد رو برای وبلاگ خودت بگذار، چون در دسترس خودته و اصول تو در اون حرف اول رو میزنه. توی وبلاگ من، اینجا یک سری خط قرمز مشخص، مبرهن و روشن دارم.
خط قرمزها اینجا این هستن:
کسی فحش نمیده. کسی به مقدسات (انواع دین ها)، اقوام و مسائل حساسیت زا توهین نمیکنه و عبارات ناشایست رو مورد استفاده قرار نمیده، کسی از عبارات جنسی و شبه جنسی استفاده نمیکنه و آدمها اینجا بین صراحت و دریدگی باید مرزبندی کنن.
کمابیش تمام مواردی که برای من توی این وبلاگ مهم هستن رو نوشتم. جز این اینجا هیچ محدودیتی نداریم.
اگر کامنتی اینها رو رعایت کرده و شما رو ناراحت میکنه، یا اون سه تا دوست رو، خودتون و دوستانتون رو تعمیر کنید! برای تو جوابهای کامنت من هم طوفانی به نظر رسیده. من باز همین الان کامنت بهارنارنج رو خوندم. حتی وقتی بنا رو روی این میذارم که "مزخرف کامل" میگه، باز هم لحن بدی نمیبینم. تمام مسائل بالا توش رعایت شده. یک موقعی هست یکی داره دریدگی میکنه، اون موقع شما کاملا حق داری در مورد ادبیات کسی نظر بدی و ازش بخوای چارچوب رعایت کنه. ولی اگر کسی داره اصول رو رعایت میکنه و هنوز لحنش رو مناسب نمیدونی یا صبر و تحملت رو ببر بالا، یا پنجره رو ببند و برو.
اگر بعد از سه چهار سال خوندن اینجا هنوز قواعد من و وبلاگم رو نمیدونی بهتره یک بازنگری ای در همه چیز کنی.
اینجا با این دید وارد شو که قراره چیزی بخونی بسیار مخالف میلت!
منم تهرانیم و چند ساله ی شهر دیگه درس میخونم و واقعا اینی که میگی رو تجربه کردم. ادامو درمیارن، لهجه نداشتنمو مسخره میکنن و خیلی چیزای دیگه... مثلا وقتی خیلی عادی رفتار میکنم میگن خودتو نگیر یا باکلاس بازی درنیار... یا این تصورو دارن که چون اهل تهرانم پس روابط ناجور زیادی داشتم. هیچکدوم اینا هیچوقت برام مهم نبوده و همیشه بهشون گفتم که لهجه‌ی هر شهری قشنگه و من دوست دارم لهجه‌های مختلفو بشنوم و خوب نیست که همه مثل هم حرف بزنن.
فکر میکنم پیشفرض خوبی درباره تهران ندارن، به قول خودت پایتخت ستیزی، و یجورایی حمله میکنن تا بهشون حمله نشه. مسخره کردن تهرانیا اینجایی که من هستم خیلی جا افتاده و یه چیز عادیه. به نظرم چون بچه‌های شهرستان سال‌ها مسخره شدن و صرف داشتن لهجه باعث شده از طرف بقیه به عنوان بی‌سواد یا داهاتی بهشون نگاه بشه، یه جورایی ناخوداگاه دارن ازمون انتقام میگیرن! که قابل درکه ولی به نظرم باید صدامون دربیاد و این وضعو تغییر بدیم :)
جواب:
اون تیکه کلاس نذار رو منم خیلی شنیدم :|
ولی خب حرفم وای چه کار زشتیه این کار نیست، به هر حال از تو حیبشون در نیاوردن که! خواستم اون سمت ماجرا رو هم مشخص کنم
 • بهارنارنج :)
 • دروغ چرا منم راجع به تهرانیا بد زیاد شنیدم،بعد مثلا دورههای آموزشی خیلی از بچه ها اومدن تهران ولی فقط کلاه سرشون گذاشتن،و مربیا همیشه میگن قبل ازینکه برید کلی بپرسید خیلی!،یا چند سری پیش یه خانمیی تو بانک سیستما بهم ریخته بودن خب همه معطل بودن یهو داد زد چه وضعشه من مال اینجا نیستم من تهرانیم فکر کردین مثل شما بدبخت و توسری خورم که اینجوری حق و وقتمو بخورن:|||حس نژاد برتر بودن داشت:|
  البته که همه مردم اینجوری نیستن میدونی بحث اینه تهران پایتخته و کلان شهروخیلیا به این نیت میان تهران که ازین شلوغ پلوغی و پایتخت بودنش کلاه مردمو بردارن،چون بزرکه چون از همه جا میان اونجا،الان خدایی چند درصد ساکنین تهران واقعا تهرانی اصلن؟:|
  میگم همون اب گل آلوده و ماهی گرفتن بعضیها که خیلی وقتا این بینشو میاره،اما بااین حال من تهران دوست دارم:دی و حتی دوست دارم ارشد دانشگاه خوب تهران بیارم
  جواب:
  حقیقتا خب امکانات اینجا خیلی زیاده!
  بیا!
  سلام
  کلاً اگه کسی حرف از بد بودن رفتار با یه قومی میزنه دیگه نمیتونه توجیهی برای رفتار بدش با یه گروه دیگه داشته باشه.
  جای تعجبه چطور این حرفا رو به بومیای شهری مثل تهران و چند شهر دیگه که کلاً غیر بومیاش بیشتر از بومیای اون شهره نسبت میدن؟‌ بعضی از ما دلیلی برای مسخره کردن نداریم فقط میگیم که نگن لالیم.
  جواب:
  حالا اصلا همه تهران بومی، بابا اصلا مگه من انتخاب میکنم کجا به دنیا میام؟
  اون خط اول رو باید با آب طلا نوشت!
 • هانس شنیر
 • من که مشکلی نداشتم اون بخش از نوشته ات مشکل داشت. 
  جواب:
  باشه
  الان از اون پست تا این پست به صفت های چون نژاد پرست و بی انصاف و .. منتسب شدم، ایرادی نیست، اگر باز در دایره واژگانتون حس می کنید کلمه ای هست که دوست دارید به من نسبت بدید و جا انداختید، اضافه کنید، ولی خب این رویه ای رو که من سالها شاهدش بودم رو نه تنها تغییر نداده که اتفاقا این شکل گارد گرفتن تشدیدش کرده. بگذریم
  براتون یه مثال از هم وطنان زردشتی مون می زنم. متاسفانه بارها مطالبی رو خوندم و شنیدم که به اشتباه و از روی یک ناآگاهی فراگیر صفت های خیلی زشت و غیر قابل بیان رو در اینجا بهشون منتسب می کنند. من چند سالی هست یزد ساکن شدم و دوست داشتم بببینم با وجود این جوی که بر علیه شون میبینم رفتار این مردم چه طوریه؟ بارها به محله هاشون رفتم با همون پوشش مذهبیم و باهاشون هم کلام شدم و جز مهربانی و احترام عجیب و بینظیر ادب اخلاق خوش خلقی تعهد و اعتماد چیزی ندیدم. اونقدر که رغبت پیدا کردم برای کلاس آموزشیم جایی برم که استادش زردشتی باشه، حتی یک بار این مدرس کلاس حرفی بر علیه مسلمان ها حرفی بر علیه توهینهایی که بهشون میشه نزد، نه در لفظ گلایه، هیچ!انگار کن اصلا وجود ندارن. و یکی از مهربان ترین آدم هایی بود که من در زندگیم دیدم. 
  عزیزان هیچ کسی با باد کردن رگش برای قومیتش نمی تونه عزیز بشه. والسلام
  جواب:
  آره انصافا خیلی حرف شنیدی :|
  :| :|
 • هانس شنیر
 • مگه میشه کسی لهجه نداشته باشه؟ هر کسی بالاخره با لهجه ی یه منطقه صحبت می کنه دیگه. با فارسی معیار که با هم حرف نمی زنیم.
  جواب:
  خب اون رو بخون "لهجه تِیرونی"!
  مشکلت حل شد؟
  تعمیم دهی در ما ایرانی ها خیلی بالاست!!!!!
  خدایی شما اینجا چیزایی که گفتین  من خودم تاحالا نمیدونستم. احتمال میدین چند نفر مثل من نمیدونستن الان فهمیدن؟؟؟؟(البته بجز خر)
  اگر اینطور باشه من میشم: خر +خالی بند دورو= چه شووووود:)

  ولی خدایی چیزایی که درموردش بحث میکنیم تاچه حد  قبول داریم؟؟؟
  حالا دور از همه ی این سخنان پرباری که ما این روزها شنیدیم. خودتون قوم گرایین یا قوم ستیز؟؟؟؟؟؟؟ کدوم پستتون مربوط به ترک هاست میشه بخونم ؟؟؟؟اسمشو لطفا بگین.(فکر کنم صبا خانم گفتن)
  ولی خدایی ما این همه از رذالت های اقوام میگیم (البته کم از خوبی هاشون نگفتیم)منتقد میشیم درباره ی ویژگی های اخلاقی مردم مناطق خودمون حرف میزنیم ؟؟؟!!.منتقد میشیم.؟؟!
  اگه تاحالا پست  انتقادی از وضعیت اخلاقی در تهران ،همون  حرفای نادرستی که دوستاتون بهتون زدن و شما رو آزرده خاطر کردن) گذاشتین  بازم خوشحال میشم بدونم کدوم پستتونه؟؟؟؟ چون قطعا وقتی انتقادی رو نسبت به قومی شروع میکنین از  منطقه خودتون شروع کردین.
  جواب:
  این تفکری هست که مدتهاست - فارغ از کم رنگی و پررنگی - وجود داره. قبلا بیشتر، الان کمتر ولی هنوز وجود داره! من ناراحتی ای در این مورد ندارم، اصلا ندارم. برای من قومیت مهم نیست، واقعا نیست. من از طرف مادری با یک واسطه رگ و ریشه رشتی دارم. و شنیدن جوکهای رشتی رو بسیار میپسندم. اصلا برای شخص من همچین چیزهایی موضوعیت نداره. صبح تا شب بگن بهم! اما اینکه موضوع رو کتمان کنیم، نادیده بگیریم، در هر بحثی بخوایم ساکنین تهرانی رو متهم کنیم به حق خوری و مسال دیگه نه. من این پست رو به تلافی اون پست نگذاشتم. دو پست قبل فضا یه جوریه انگار فقط اقوام ایرانی مظلوم واقع شدن و اونها هیچ رفتار اشتباهی، مطلقا هیچ رفتار اشتباهی نسبت به بقیه ندارن.
  من فقط میخوام بگم این ماجرا یک روی دیگه سکه داره، این جریان قوم گرایی/قوم ستیزی یک جاده یک طرفه نیست!
  و یک نکته اضافه:
  وقتی قراره از قوم ستیزی علیه اقوام حاشیه ای و مرزی ایرانی صحبت بشه چرا صدایی از کسی بلند نمیشه که تعمیم ندید؟ چرا تا برعکسش گفته میشه یهو مسئله تعمیم مهم میشه؟ تعمیم ندادم، اینکه شما فکر کنی همچین مسئله ای وجود نداره چیزی رو حل نمیکنه. شما اگه به بدن سرطانی بگی "این سرطان نیست یه کم چاییدی" خوب نمیشه، میمیره!
  ***
  من یه فاشیستِ خونخوارم!
  اون دوستامم که حرفاشون من رو آزرده کرد (که نکرد و فقط مثال زدم) خرخره هاشون رو جویدم تا بشن درس عبرتی برای اقوام سرتاسر ایران به جز تهران بزرگ و عالی و خفن!
  بعله! من همچین هیولای (درونی) هستم!
  فکر میکردم ملت این مسخره بازیارو تمومش کردن!!
  جواب:
  نوپ!
  عه اینجا رو ببین یه مدت نبودم چه بحثای جالبی رو از دست دادما... :) 
  جواب:
  :دی

  ببین آره زیادی به نظرم بحث بالا گرفته بوده ولی اگه گیریم شروعش کامنت خانوم بهارنارنج بوده باشه به نظر منم که یه خوزستانی غیر عربم ولی تو قلب عربا سالها زندگی کردم و باهاشون رفت و آمد کردم و رفتم تو خونه هاشون . اونم از نوع بسیار بسیار تهیدستشون باید بگم کامنتشون برام خنده دار بود . مخصوصا اونجایی که "اصلا موندم اونجا رو تا حالا چه جوری نگه داشتن " . آره منم موندم با این همه بدبختی و غارت خوزستان چه جوری ما هنوز مطیع این حکومت موندیم :دی ولی طایفه و قبیله ای بودن که بیشتر تو قوم عرب و ایل بزرگ بختیاری هست به جز موارد "معدودی" که بین خود عربها و خود بختیاری ها هم تایید نمیشه ! و کسی طرفدار اینکارها نیست ، اتفاق خاص دیگه ای رخ نداده . سو دونت پنیک ! :دی

  جواب:
  بهارنارنج هیچ چیزی رو شروع نکرده! دیگه شما قدیمی ها باید بدونید اینجا وبلاگ توی سر و کله زدنه! اجازه نمیدم حق صحبت کسی رو بگیرید!
  *
  این تفکری هست که مدتهاست - فارغ از کم رنگی و پررنگی - وجود داره. قبلا بیشتر، الان کمتر ولی هنوز وجود داره! من ناراحتی ای در این مورد ندارم، اصلا ندارم. برای من قومیت مهم نیست، واقعا نیست. من از طرف مادری با یک واسطه رگ و ریشه رشتی دارم. و شنیدن جوکهای رشتی رو بسیار میپسندم. اصلا برای شخص من همچین چیزهایی موضوعیت نداره. صبح تا شب بگن بهم! اما اینکه موضوع رو کتمان کنیم، نادیده بگیریم، در هر بحثی بخوایم ساکنین تهرانی رو متهم کنیم به حق خوری و مسال دیگه نه. من این پست رو به تلافی اون پست نگذاشتم. دو پست قبل فضا یه جوریه انگار فقط اقوام ایرانی مظلوم واقع شدن و اونها هیچ رفتار اشتباهی، مطلقا هیچ رفتار اشتباهی نسبت به بقیه ندارن.
  من فقط میخوام بگم این ماجرا یک روی دیگه سکه داره، این جریان قوم گرایی/قوم ستیزی یک جاده یک طرفه نیست!
  و یک نکته اضافه:
  وقتی قراره از قوم ستیزی علیه اقوام حاشیه ای و مرزی ایرانی صحبت بشه چرا صدایی از کسی بلند نمیشه که تعمیم ندید؟ چرا تا برعکسش گفته میشه یهو مسئله تعمیم مهم میشه؟ تعمیم ندادم، اینکه شما فکر کنی همچین مسئله ای وجود نداره چیزی رو حل نمیکنه. شما اگه به بدن سرطانی بگی "این سرطان نیست یه کم چاییدی" خوب نمیشه، میمیره!
  اقای هولدن احساس میکنم ی کوچولو بی  انصافی
   اخه مسلمون، اونجا اگر بحث قومیتی شد بدو برو ازول بخون ریشه اش از کجا بود! 
  چطور اولین کامنتای  صبا که سرشار از نژاد پرستی بود رو ندیدی  نگفتی که ضد قومیتیه ! بعد من و یکی دوتا دیگه اومدیم بهش نقد گردیم شدیم قوم گرا؟ 
  رگ ما از هیچی باد نکرد جناب هولدن اگر کامنت هارو صدبار بخونی ریشه بحث از حرفای اون خانم شروع شد که روی بعد منفی اعراب مانور داد اومدم گفتم خوب بعد مثبت روهم ببین فقط بد رو نبین . شهدا اسرا ازاگان شیمیایی هاشونم ببین!
   این ب کنار حالا منه نوعی که گفتم عرب نیستم  طرف اومد گفت شما عرب پرستین ! اینو کجا دلم بذارم.

  اگر جنابعالی هم در  خوابگا  مورد غضب و تمسخر  اقوام قرار گرفتی تو پست قبلی گفتم بر عکسش ام خیلی زیاد هست و به نظر بنده  هردو مردود و غیر قابل پذیرش است.
  باید فرهنگ جامعه ب سمتی بره که ریشه کن بشه این نگاه متقابلا. !

  والسلام  . خدافظ شما.
  جواب:
  این تفکری هست که مدتهاست - فارغ از کم رنگی و پررنگی - وجود داره. قبلا بیشتر، الان کمتر ولی هنوز وجود داره! من ناراحتی ای در این مورد ندارم، اصلا ندارم. برای من قومیت مهم نیست، واقعا نیست. من از طرف مادری با یک واسطه رگ و ریشه رشتی دارم. و شنیدن جوکهای رشتی رو بسیار میپسندم. اصلا برای شخص من همچین چیزهایی موضوعیت نداره. صبح تا شب بگن بهم! اما اینکه موضوع رو کتمان کنیم، نادیده بگیریم، در هر بحثی بخوایم ساکنین تهرانی رو متهم کنیم به حق خوری و مسال دیگه نه. من این پست رو به تلافی اون پست نگذاشتم. دو پست قبل فضا یه جوریه انگار فقط اقوام ایرانی مظلوم واقع شدن و اونها هیچ رفتار اشتباهی، مطلقا هیچ رفتار اشتباهی نسبت به بقیه ندارن.
  من فقط میخوام بگم این ماجرا یک روی دیگه سکه داره، این جریان قوم گرایی/قوم ستیزی یک جاده یک طرفه نیست!
  و یک نکته اضافه:
  وقتی قراره از قوم ستیزی علیه اقوام حاشیه ای و مرزی ایرانی صحبت بشه چرا صدایی از کسی بلند نمیشه که تعمیم ندید؟ چرا تا برعکسش گفته میشه یهو مسئله تعمیم مهم میشه؟ تعمیم ندادم، اینکه شما فکر کنی همچین مسئله ای وجود نداره چیزی رو حل نمیکنه. شما اگه به بدن سرطانی بگی "این سرطان نیست یه کم چاییدی" خوب نمیشه، میمیره!
  به عنوان یه کرد همیشه شنیدم که میگن کرد ها متعصب و خشک و غیرتیِ بی منطقن. ردش نمیکنم به طور جامع؛ اما این صفت رو نباید به همه چسبوند و ویژگی یه منطقه در نظر گرفتش.
   برای هیچ قومیتی هم فرق نمیکنه و خوشحالم که هیچوقت این نگرش مضحک رو به قومیت های مختلف نداشتم و هر بار شنیدم کسی این حرف ها و صفت های کلیشه ای رو به زبون آورده بهش تذکر داده. حتی اگه بابام بوده باشه! 
  تهرانی ها رو هم مسخره نمیکنم هرچند خیلی ها اطرافم میگن تهرانی ها سوسول و بچه قرتی ان. که میدونم درست نیست در کل. 
  اما چقدر دلم میشکنه وقتی تهرانی ها با لحنی که درونمایه ی تحقیر داره از صفت "شهرستانی" استفاده میکنن! یه خودبرتر بینی به صورت ناخودآگاه دارن حداقل تا جایی که من برخورد داشتم باهاشون. 

  جواب:
  من ابدا همچین فکری نمیکنم! در مورد کردها یا هیچ قوم دیگه ای!
  اون چیزهایی که در مورد اقوام ایرانی مردم به اشتباه مصطلح کردن رو صرفاً لیست کردم.
  توضیح دادم که من تفکر قومی ندارم، خیلی مسخره است، خیلی زیاد مسخره است!
  منظورم اینه که در مورد یه مورد ساده که لهجه و شکل و ظاهر باشه این همه  اشتباه به ملت معرفی میکنن تا رسد به رفتارو گفتارو.عملکرد که بقول دوستی که گفتن اقوام رو فقیر و.بیچاره, جنگ جو و  ..  در سریالها بخصوص طنز خیلی بد نشون میدن, با توجه به اینکه شهرهای ایران لهجه های شیرین و دوست داشتنی  با رنگهای چهره بانمک و جذاب و زیبا متفاوت  داره
  جواب:
  همون جواب قبلی!
  یه دوستی اشاره خوبی کرد به صدا وسیما, اگه مردم همه ایران نخان از هم.ایراد بگیرن و با احترام مواجه بشن, با توجه به اینکه ممکنه همه مردم با فرهنگ و رسوم و حتی تکیه کلام شهرهای دیگه آشنا نباشن, بعد این رسانه تی وی میاد چنان با آب وتاب و اغراق شده از زبان گرفته تا رسم و رسوم و حتی لهجه  نمایش میده که موجبات خنده اون شهر و استان مورد نظر  میشه, مثلا در موردههمین استان خوزستان لهجه ی بخشی از بندر عباس رو انتخاب میکنه, یا در مورد شکل و رنگ پوست خوزستانی ها از رنگ بسیار تیره استفاده میشه, دوستانی که به خوزستان سفر کردن میدونن و خوزستانیها این لهجه رو.ندارن رنگ پوستشون اکثرا سفید یا صورتی است,  اما شهرهایی رو.که من نمیخوام اسم ببرم رفتم دیدم توی سریالها سفید و بدون لهجه نشون دادن,  با کمال تعجب لهجه که دارن هیچ رنگ پوستشون هم خیلی سبزه یا تیرست!! 
  جواب:
  قطعا صدا و سیما ایده های غلط زیادی رو در این زمینه جا انداخته
  اما از اون سمت هم کافیه یکی لهجه داشته باشه توی فیلمهاش تا صدا در بیاد از مردم اون منطقه! به حدی که حتی سر فیلم پایتخت هم این اتفاق افتاد!
  حساسیت های بی دلیل هم زیاد داریم در این مورد!
 • صـــا لــحـــه
 • هر وقت حرفِ قوم گرایی و قوم ستیزی میشه، من یاد این قسمت آژانس شیشه‌ای می‌افتم:

  کاظم: «یک شب تو جبهه قرار بوده عملیات بشه…. میپرسن کیا داوطلب اند؟!… از اون جمع یه ترکه ، یه رشتی ، یه قزوینی ، یه لر …(بغض کاظم)… یه فارس ، یه بلوچ، ... - عباس؟! … عباس؟!»
  جواب:
  و با تشکر دوباره!
 • صـــا لــحـــه
 • هر وقت حرفِ قوم گرایی و قوم ستیزی میشه، من یاد این قسمت آژانس شیشه‌ای می‌افتم:

  کاظم: «یک شب تو جبهه قرار بوده عملیات بشه…. میپرسن کیا داوطلب اند؟!… از اون جمع یه ترکه ، یه رشتی ، یه قزوینی ، یه لر …(بغض کاظم)… یه فارس ، یه بلوچ، ... - عباس؟! … عباس؟!»
  جواب:
  با تشکر
  منم خوابگاهیم، نداریم بین شهرهای مختلف این حجم از بی احترامی رو، یکی از اقوام عید رفته بودن سیستان و وقتی برگشت اینقدر خوش گذشته بود میگفت پس چی میگن که سیستان فلان و بهمانه، من خودم کرد کرمانشاه هستم، حالا پدران و اجداد این شهر قدیم شاید متعصب بودن ولی واقعا الان نیستن، یعنی اکثریت نیستن ولی ما هنوزم متهم میشیم به خیلی از چیزا که روحمونم خبر نداره ازش.
  هر جا میریم میگن کردا عصبین، ولی نسل عوض شد، اقلیم عوض شد، همه بازم به همون چشم می بینن.
  از طرف بچه های تهرانم کم تیکه نشنیدیم« تهران ستیزی نمیکنم».
  به نظرم همه مون اشتباه می کنیم، من اومدم تهران برم کتاب بخرم کلی با معرفت بودن و راهنماییم کردن.
  ماها نرفتیم ببینیم و فقط حرف می زنیم، یه نفر تو خوابگاه نماینده ی یه شهر نیست، شاید یه بیشعورش اومده اونجا، اینو به دفاع از همه ی شهرها میگم، من یه تهرانی ببینم تو خوابگاه بده، بگم این تهرانی ها فلان فلان هستن یا آذری و...


  جواب:
  این تفکری هست که مدتهاست - فارغ از کم رنگی و پررنگی - وجود داره. قبلا بیشتر، الان کمتر ولی هنوز وجود داره! من ناراحتی ای در این مورد ندارم، اصلا ندارم. برای من قومیت مهم نیست، واقعا نیست. من از طرف مادری با یک واسطه رگ و ریشه رشتی دارم. و شنیدن جوکهای رشتی رو بسیار میپسندم. اصلا برای شخص من همچین چیزهایی موضوعیت نداره. صبح تا شب بگن بهم! اما اینکه موضوع رو کتمان کنیم، نادیده بگیریم، در هر بحثی بخوایم ساکنین تهرانی رو متهم کنیم به حق خوری و مسال دیگه نه. من این پست رو به تلافی اون پست نگذاشتم. دو پست قبل فضا یه جوریه انگار فقط اقوام ایرانی مظلوم واقع شدن و اونها هیچ رفتار اشتباهی، مطلقا هیچ رفتار اشتباهی نسبت به بقیه ندارن.
  من فقط میخوام بگم این ماجرا یک روی دیگه سکه داره، این جریان قوم گرایی/قوم ستیزی یک جاده یک طرفه نیست!
  و یک نکته اضافه:
  وقتی قراره از قوم ستیزی علیه اقوام حاشیه ای و مرزی ایرانی صحبت بشه چرا صدایی از کسی بلند نمیشه که تعمیم ندید؟ چرا تا برعکسش گفته میشه یهو مسئله تعمیم مهم میشه؟ تعمیم ندادم، اینکه شما فکر کنی همچین مسئله ای وجود نداره چیزی رو حل نمیکنه. شما اگه به بدن سرطانی بگی "این سرطان نیست یه کم چاییدی" خوب نمیشه، میمیره!
  باید اعتراف کنم درست کردن تفکرم نسبت به عرب ها سخته ولی از این به بعد تلاش میکنم درستش کنم که بتونم یه نسبت نیمچه انسانی به خودم بدم 
  جواب:
  :|
  فقط چون عربن؟ همین؟ همین؟ :|
 • نیمچه مهندس ...
 • هر جا آب هست گِل هم هست.
  یادمه وقتی عبدالمالک ریگی سر سربازهای پاسگاه هایی رو که گرفته بود می گرفت می برید و تی وی بعد از گرفتنش دائم ریگی ریگی می کرد یکی از دوستان سیستانی برای ما توضیح داد که ما یه طایفه ایم.این که یکی از بین ما این کار رو کرده دلیل نمیشه همه مون آدم کش باشیم.
  در هر حال من که هیچ وقت به کسی به خاطر قومیتش چیز بدی نگفتم.در حد خانواده و فامیل خودم هم هرجا دیدم برخورد کردم با همون مثلی که اول کامنتم نوشتم.
  یه چیز جالب:تجربه ی شش ساله ی من تو خوابگاه ها و این جور جاها میگه آدما اصرار دارن با هم قوم خودشون هم اتاق بشن.
  جواب:
  اصلا بحث غالب و مغلوب نیست.
  این تفکری هست که مدتهاست - فارغ از کم رنگی و پررنگی - وجود داره. قبلا بیشتر، الان کمتر ولی هنوز وجود داره! من ناراحتی ای در این مورد ندارم، اصلا ندارم. برای من قومیت مهم نیست، واقعا نیست. من از طرف مادری با یک واسطه رگ و ریشه رشتی دارم. و شنیدن جوکهای رشتی رو بسیار میپسندم. اصلا برای شخص من همچین چیزهایی موضوعیت نداره. صبح تا شب بگن بهم! اما اینکه موضوع رو کتمان کنیم، نادیده بگیریم، در هر بحثی بخوایم ساکنین تهرانی رو متهم کنیم به حق خوری و مسال دیگه نه. من این پست رو به تلافی اون پست نگذاشتم. دو پست قبل فضا یه جوریه انگار فقط اقوام ایرانی مظلوم واقع شدن و اونها هیچ رفتار اشتباهی، مطلقا هیچ رفتار اشتباهی نسبت به بقیه ندارن.
  من فقط میخوام بگم این ماجرا یک روی دیگه سکه داره، این جریان قوم گرایی/قوم ستیزی یک جاده یک طرفه نیست!
 • آسـوکـآ آآ
 • این صف ها واقعا بی اساسن رسما. من سالهاست که نه شوخی با اقوام رو میخونم و نه جایی تعریف میکنم. من خوابگاهی نبودم، اما دوستایی که از اقوام مختلف داشتم تو دوران دانشجویی، هیچوقت صفت هایی که تو خط های اول نوشتید رو نداشتن. قرار نیست که عیب یه نفر رو به اهالی کل اون شهر تعمیم بدیم.
  جواب:
  اصلا بحث غالب و مغلوب نیست.
  این تفکری هست که مدتهاست - فارغ از کم رنگی و پررنگی - وجود داره. قبلا بیشتر، الان کمتر ولی هنوز وجود داره! من ناراحتی ای در این مورد ندارم، اصلا ندارم. برای من قومیت مهم نیست، واقعا نیست. من از طرف مادری با یک واسطه رگ و ریشه رشتی دارم. و شنیدن جوکهای رشتی رو بسیار میپسندم. اصلا برای شخص من همچین چیزهایی موضوعیت نداره. صبح تا شب بگن بهم! اما اینکه موضوع رو کتمان کنیم، نادیده بگیریم، در هر بحثی بخوایم ساکنین تهرانی رو متهم کنیم به حق خوری و مسال دیگه نه. من این پست رو به تلافی اون پست نگذاشتم. دو پست قبل فضا یه جوریه انگار فقط اقوام ایرانی مظلوم واقع شدن و اونها هیچ رفتار اشتباهی، مطلقا هیچ رفتار اشتباهی نسبت به بقیه ندارن.
  من فقط میخوام بگم این ماجرا یک روی دیگه سکه داره، این جریان قوم گرایی/قوم ستیزی یک جاده یک طرفه نیست!
  و یک نکته اضافه:
  وقتی قراره از قوم ستیزی علیه اقوام حاشیه ای و مرزی ایرانی صحبت بشه چرا صدایی از کسی بلند نمیشه که تعمیم ندید؟ چرا تا برعکسش گفته میشه یهو مسئله تعمیم مهم میشه؟ تعمیم ندادم، اینکه شما فکر کنی همچین مسئله ای وجود نداره چیزی رو حل نمیکنه. شما اگه به بدن سرطانی بگی "این سرطان نیست یه کم چاییدی" خوب نمیشه، میمیره!
  اون پست دکتر میم بود که گفته بود  وقتی یه‌جایی میرید به فرهنگشون احترام بذارید و ساحل چابهار فلان‌جور نگردید و اینا...؟ خب؟ غیر از اینه که بعضیا هرجا میرن با نوک پا تا فرق سرشون می‌خوان اعلام کنن از کجا اومدن؟ چنتا جوک شنیدید که با یه تهرانیه شروع بشه؟ از هم شهریای خودت تاحالا لفظ شهرستانی رو نشنیدی؟ شما تو همون دوتا پست قبل لحن کامنتا رو قبل و بعد از کامنت صبا و بهارنارنج مقایسه کن! تازه شما معتقد بودی هیچ حرف بدی‌ام نزدن... ولی من دو خط اول کامنت بهارنارنج رو که خوندم چشمام چارتا شد!! ترکش‌های بعدشم کاملا قابل پیش‌بینی بوذ. یه لحظه فقط خودمو گذاشتم جای کسی که ”عرب خوزستان“[حله؟! ]  باشه. حالا کاری به درست و غلط بودن حرفاشون ندارم. [هرچند می‌دونم خیلیش درسته ولی خلافش رو هم شنیدم هم زیاااد دیدم] لهنشون بد بود. خیلی بد. بخصوص اصرارشون واسه به کرسی نشوندن حرفشون! یه جور بریتانیای کبیر طوری بود اصن. بعدم هی عصبیت قومی عصبیت قومی کردن. آرومم باشه طرف خب عصبانی میشه. چیز خیرخاهانه و مصلحانه‌ای برداشت نمیشه از طرز صحبتشون اصلا. لحن خود شما هم در جواب، شدیدتر از کامنت بود!!
  حالا هم پست گذاشتی که بگی منم یکی از اون یازده‌تام؟ کاملا درست می‌گی. یک وجب جا تو ایران نیست که درمورد مردمش چیزی نگیم. کار من تو خوابگاه شده بود دفاع کردن از شرق تا غرب ایران. آخرشم افراد کمی قانع می‌شدن به قیمت چارساعت فک پراکنی از تجربه‌ی زندگی و برخورد با اقوام مختلف. درحالی که می‌تونستم ساکت بشینم بگم به من چه.
  جواب:
  من معمولاً کامنتهایی که اینجوری نیت من رو زیر سوال میبرن و به من برچسب میزنن جواب نمیدم. اما در مورد کامنت تو چون برداریت (خواهریت!:دی) ثابت شده است جواب میدم، به خاطر خودت رفتم همه جواب کامنتهام رو خوندم. من طرف کسی رو نگرفتم توی اون پست، اتفاق سعی کردم جو رو آروم کنم، هرکسی کوچکترین تنفر نژادی ای رو خواست دامن بزنه از هر سمت ماجرا هم بود بهش تذکر دادم. و بله من معتقدم حرف بدی نزدن. نگفتم درست گفتن، عرض کردم حرف بدی نزدن، حرفه، زده میشه. اگر غلطه باید روشن بشه، نه که دعوا بشه. اینجوری نیست آدم نظرش رو چون ممکنه بقیه رو ناراحت کنه نگه. توهین که نکرده، گفته مسلحن، اصلا داره چرت میگه ولی توهین که نکرده، نفر بعدی بیاد بگه خانوم اینا شایعه است. این تریج قبا دیگه خیلی باید گنده باشه که به کسی بربخوره. من متوجه لحن شدیدم توی اون چشت نمیشم حقیقتا و اینکه:

  اصلا بحث غالب و مغلوب نیست.
  این تفکری هست که مدتهاست - فارغ از کم رنگی و پررنگی - وجود داره. قبلا بیشتر، الان کمتر ولی هنوز وجود داره! من ناراحتی ای در این مورد ندارم، اصلا ندارم. برای من قومیت مهم نیست، واقعا نیست. من از طرف مادری با یک واسطه رگ و ریشه رشتی دارم. و شنیدن جوکهای رشتی رو بسیار میپسندم. اصلا برای شخص من همچین چیزهایی موضوعیت نداره. صبح تا شب بگن بهم! اما اینکه موضوع رو کتمان کنیم، نادیده بگیریم، در هر بحثی بخوایم ساکنین تهرانی رو متهم کنیم به حق خوری و مسال دیگه نه. من این پست رو به تلافی اون پست نگذاشتم. دو پست قبل فضا یه جوریه انگار فقط اقوام ایرانی مظلوم واقع شدن و اونها هیچ رفتار اشتباهی، مطلقا هیچ رفتار اشتباهی نسبت به بقیه ندارن.
  من فقط میخوام بگم این ماجرا یک روی دیگه سکه داره، این جریان قوم گرایی/قوم ستیزی یک جاده یک طرفه نیست!
  من هم جو خوابگاه های بینل رو دیدم، هم چمران هم تهران و هم جاهای دیگه
  توی قزوین رسما تنفر از نژاد فارس وجود داره و مظلوم تر نمایی و به شدت تحقیر و مسخره کردن که با اینکه دوستای خوبی از بین اقلیت مذهبی و قومیت ها متفاوت داشتم ولی این حس بد از رابطه ها جدا نشد
  چمران هم بخاطر جو خوزستان یه رقابت خاص بین عربها و بختیاری ها و چندتا شهرستان استان خوزستان هست که عموما هم به خورده شدن حقشون توسط کل ایران اعتراض دارن و باز فارسها متهمن
  تهران هم بخاطر تحقیر دائمی بقیه آدمهای موجود در این شهر با لفظ شهرستانی و حاشیه های منفی این کلمه و حس خود ورژن برتر پنداری و بی صبری عجیب در برابر کمتر شدن امکانات جلوی چشم آدمهایی که حتی کف اون نوع امکانات رو در شهرهای خودشون ندارن و متوقع بودن از عالم و آدم باز هم خودشون در مظان فاشیست بودن قرار میدن
  به نظرم علت این موضوع هم صدا و سیمای ماست که ارزش برابر برای قومیت های غیر از فارس و تهران در برابر سایر شهرها ایجاد نمیکنه و با تمسخر دائمی لهجه ها حس خودکتر بینی رو تقویت میکنه که عوارضش دامن امثال شما رو میگیره
  جواب:
  البته من بگم ها، با همه افراد پست دوستم، چون من تعصب قومی ندارم حقیقتا. اصلا برام معنی نمیده. برای من مثل این میمونه که مثلا سگهای بولداگ برن سگهای تریر رو تحقیر کنن! همینقدر سطح پایین و چیپ! وقتی سگ و گاو و خر و گرگ با هم این کار رو نمیکنن، آدم چیکار میکنه این وسط؟
  اصلا بحث غالب و مغلوب نیست.
  این تفکری هست که مدتهاست - فارغ از کم رنگی و پررنگی - وجود داره. قبلا بیشتر، الان کمتر ولی هنوز وجود داره! من ناراحتی ای در این مورد ندارم، اصلا ندارم. برای من قومیت مهم نیست، واقعا نیست. من از طرف مادری با یک واسطه رگ و ریشه رشتی دارم. و شنیدن جوکهای رشتی رو بسیار میپسندم. اصلا برای شخص من همچین چیزهایی موضوعیت نداره. صبح تا شب بگن بهم! اما اینکه موضوع رو کتمان کنیم، نادیده بگیریم، در هر بحثی بخوایم ساکنین تهرانی رو متهم کنیم به حق خوری و مسال دیگه نه. من این پست رو به تلافی اون پست نگذاشتم. دو پست قبل فضا یه جوریه انگار فقط اقوام ایرانی مظلوم واقع شدن و اونها هیچ رفتار اشتباهی، مطلقا هیچ رفتار اشتباهی نسبت به بقیه ندارن.
  من فقط میخوام بگم این ماجرا یک روی دیگه سکه داره، این جریان قوم گرایی/قوم ستیزی یک جاده یک طرفه نیست!
  دقت کردی ، تو همه موارد این مشکل رو میشه دید توی ادیان همه با هم مشکل داریم یکی گاو پرسته بهش توهین میکنن که ما اینم شما اونید ما خدارو داریم شما گاو رو دارید ، همیشه خواستیم خودمون رو سر نشون بدیم . دوست داریم به همه چی هم توهین کنیم با اصول اساس نمیام جلو
  جواب:
  اوهوم!
 • حامد سپهر
 • # تهرانیهای مظلوم :))
  البته منهم تهرانی نیستم ولی دیگه از بچگی تهران بزرگ شدم اینچیزایی که میگن در مورد هر قومیت یه جور نقشه برا چند دستگی تو ایران بود که تقریبا ناکام موند

  با تمام احترامی که تو پست قبل به نظرات دوستان دارم میخوام بگم من تا حدودی با نظرات خانوم صبا موافقم چون درصدش توی مناطق عرب نشین زیاده و من به عنوان کسی که هر ماه دوبار هربار سه چهار روز به اون مناطق میرم متاسفانه اینچیزا رو میبینم و کسایی که انکارش میکنن یخورده تعصب دارن به شهر و منطقه شون
  البته نمیخوام دوباره بحث شروع بشه ولی خواستم اینو بگم
  جواب:
  :))
  نه حرفم مظلومیت نیست.
  فقط خواستم بگم این موضوع مسیر یک طرفه نیست. یک رابطه دو سویه است
  ما ملت نژاد پرست هستیم اینو به ما جامعه و خانواده یاد داد . ما از انسانیت واقعی فقط اسمش رو کارتک میکشیم انسان واقعی اونی که تو عمل خودشو ثابت کنه . ترک به لر ، لر به ترک ، مسلمان به سنی ، بهایی به مسلمان ، عراقی به ایرانی ، کلا یه جور مشکل داریم فک میکنیم جهان مال ماست ، فک میکنیم فقط مایم و مای و خاک به سر ماهای که به فرزندمان قرار همین راه رو یاد بدیدم خیلی بدبختیم .
  جواب:
  باهات کامل موافق نیستم، ولی تا حدودی و در ابعادی قبول دارم حرفت رو
 • بهارنارنج :)
 • همیشه بودن خیلیا  که تو اب گل الود ماهی گرفتن،نه که غالب باشن!نه نسبت به کل کمن اما همونا باعث اینا میشن،و خب بقول دوستمون بعضیام که ابیاریش میکنن!
  جواب:
  اصلا بحث غالب و مغلوب نیست.
  این تفکری هست که مدتهاست - فارغ از کم رنگی و پررنگی - وجود داره. قبلا بیشتر، الان کمتر ولی هنوز وجود داره! من ناراحتی ای در این مورد ندارم، اصلا ندارم. برای من قومیت مهم نیست، واقعا نیست. من از طرف مادری با یک واسطه رگ و ریشه رشتی دارم. و شنیدن جوکهای رشتی رو بسیار میپسندم. اصلا برای شخص من همچین چیزهایی موضوعیت نداره. صبح تا شب بگن بهم! اما اینکه موضوع رو کتمان کنیم، نادیده بگیریم، در هر بحثی بخوایم ساکنین تهرانی رو متهم کنیم به حق خوری و مسال دیگه نه. من این پست رو به تلافی اون پست نگذاشتم. دو پست قبل فضا یه جوریه انگار فقط اقوام ایرانی مظلوم واقع شدن و اونها هیچ رفتار اشتباهی، مطلقا هیچ رفتار اشتباهی نسبت به بقیه ندارن.
  من فقط میخوام بگم این ماجرا یک روی دیگه سکه داره، این جریان قوم گرایی/قوم ستیزی یک جاده یک طرفه نیست!
  اصن ما تهرانی تو این موضوع خیلی مظلومیم :/ 
  کافیه بچه تهران باشی تا فامیل‌های شهرهای دیگه فکر کنن که چه کارا که نمیکنی و.. پوووف -_- 
  جواب:
  خیلی هم مظلوم نیستیم!
  ولی این رقم مشکلات به صورت واقعی وجود داره!
 • باران میم
 • دیگه بذر نفرت خیلی وقته پاشیده شده، خیلیا هم نا خواسته خوب آبیاریش کردن
  جواب:
  هعععیی!