Inside Monster

Will Come Again
پیام های کوتاه
بایگانی هیولا
نویسندگان

...حدودا به ماه اردیبهشت، به زمانی که ولوله ی انتخابات مملکت رو برداشته بود، به وقتی که در قاطبه ی شهرهای بزرگ گفتن عبارت "به قالیباف رای میدم، به رییسی رای میدم" برای طرفدارانشون یک کابوس بزرگ بود، کابوس تحجر، نفهمی، کج فهمی، دلواپسی، تندروی و جیره خواری! در روزهایی بودیم که ریاست جمهوری و اطرافیانشون میگفتن "یا حرکت به سمت قله، یا سقوط در دره" وقتی بود که بلاگرها مینوشتن "به روحانی رای بدیم تا نابود نشیم" و وقتی بود که "پیروزی ما پیروزی همه ملت هست، فقط برخی دیرتر میفهمن" رو زیاد میشنیدیم! حقیقتا وقتی بود که یا شما روحانی باز بودی، یا کلا از شعور سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سواد و تفکر بی بهره!

انتخاب ملت ایران، انتخابی مبتنی بر این شاکله بود که "آزادی های مدنی، حقوق شهروندی، رونق اقتصادی مبتنی بر برجام، کنترل تورم، کنترل قیمت ارز، نبود سایه ی جنگ، صحبت با جهان، استفاده از اقلیت ها و بانوان در سطح وزرا، جوان شدن کابینه و ورود جوانها به بدنه ی تصمیم سازِ دولت" تنها و تنها با دولت پرزیدنت روحانی ادامه خواهد داشت! و اگر کسی غیر از ایشون رییس جمهور بشه "یارانه ها حذف میشن، از وزرای زن و اهل سنت استفاده نمیکنن، سایه جنگ بر سر ما برمیگرده، دولت جوان نمیشه، دانشجوی ستاره دار خواهیم داشت، دلار، بنزین، نان و اقلام ضروری گرون میشن، برجام اجرا نمیشه و همه ی اینها یعنی مملکت به قهقهرا میره"

در زمان انتخابات که من پستهایی مانند این، این و حتی این پست طنز رو نوشتم ساعتی نبود که خصوصی و عمومی به دلواپسی و تندروی متهم نشم. فضای اون پستها خودش گویای فضای انتخاباتی جامعه است. 29 اردیبهشت تموم و روحانی رییس جمهور شد، جشنها گرفته شد، پیروزی ها تبریک گفته شد، مردم خوشبخت شدن و حرکت به سمت قله آغاز شد!

فردای روز اعلام نتایج رییس جمهور در نطق پیروزی ایران رو مبارز اول با تروریسم خطاب کرد و مثالش رو اعدام تروریست های سال 1367 که بیش از 17500 ایرانی رو به شهادت رسونده بودن بیان کرد. قاتلها همونهایی بودن که تا پایان وقت اداری روز 29 اردیبهشت سال 1396 "معترضین سیاسیِ اعدام شده به دست گروه تندروی رییسی اینا" به شمار میومدن. چندی بعد بود که "خاتمیِ عزیز و میرحسین عشقم!" تبدیل شد به "کسی که تَکرار میکند رای بدهید" همین حدود بود که "دولت تفنگدار" تبدیل شد به "سپاه محبوب قلبهای ایرانیان"، با شروع دولت، کابینه ای که قرار بود 5 سال جوون بشه، دویست روز پیرتر شد، وزیر اهل سنت فراموش و وزیر زن "خواستیم و نشد" شد! وزیر علوم فقط خود شخص پرزیدنت رو راضی کرد و دانشجوی ستاره دار شبهای آکادمیک ایران رو نورانی کرد! آزادی بیان به اوجش رسید و کامنتهای صفحه رسمی اینستاگرام شخص پرزیدنت برای بهتر شنیدن حرف مردم در دایرکت ها!!! بسته شد. سایه جنگ اونقدری گسترش پیدا کرد که از تهدید جنگ توسط آمریکا و اسرائیل به تهدید توسط عربستان نزول کردیم، حصر که کلا به خاطرات پیوست، صحبتمون با جهانیان به تحریم کاتسا و تحریم دوباره ی فروش هواپیما رسید، برجامی که قرار بود صبح فرداش همه تحریمها برداشته بشه به یک روند ده ساله تبدیل و اجرای همین برجام به برجام موشکی (و احتمالا بعدش برجام تمامیت ارضی) موکول شد، استفاده از جوانها تا حد یک وزیر مشکوکِ اطلاعاتی نزول پیدا کرد و عبارت حال به هم زن "جوانها تجربه ندارند" خطاب مشترک دولتمردان شد! قاطبه ی روشنفکر و فهیم و دلسوز و با دانش و با بصیرت کم کم میفهمیدن که نه بابا! از این خبرها نیست!

لایحه بودجه سال 97 میخی بود بر تابوت "تدبیر و امید" و آب سردی بود بر آتش رای دهندگان 96! بالا رفتن وحشتناک بودجه ی "همه ی موسساتی که رای دهندگان دل به قلع و قعع اونها توسط روحانی" بسته بودن، بالا رفتن مالیات، قیمت فوق تخیلی بنزین و قطع یارانه حدودا سی میلیون نفر که البته هیچکدومش صدایی در نیاورد و بالارفتن عوارض سفر به خارج که این یکی صدای همه ی حامیان ریز و درشت روحانی رو درآورد، همین صدا و جایی که این صدا بلند شده نشون میده چقدر این عزیزان "تا 1400 با روحانی" دغدغه های مردم رو میفهمن، و چقدر براشون مهمه وضع مردم و چقدر بینش و بصیرت دارن و چقدر خوبن! روحانی یک تنه در 4 ماه کاری کرده که از "به عقب باز نمیگردیم" به "پشیمانم" برسیم. فقط 4 ماه و انگار نه انگار همینها مردم رو شوروندن که وااااااااااییییییییییییی داریم میمیریم، اگر میخواید برجام بمونه، جنگ نشه، ارز ارزون بشه، یارانه ها بمونن، شغل ایجاد بشه، دانشجوی ستاره دار تموم بشه، حصر تموم بشه، بودجه "از جاهای معدود تغذیه شونده ها" قطع بشه، سپاه قدرتش کم بشه، زنان و اهل سنت و جوون ها به بدنه دولت برسن و آزادی بیان بشه نروژ، به روحانی رای بدید وگرنه "اونها توی پیاده رو ها، خیابوووووووون میکشن". ما به کدوم اینها رسیدیم؟

"ریس جمهور کاره ای نیست" ، "اصل کاری یکی دیگه است" ، "سید نجیبِ خفن میگفت که رییس جمهور تدارکاچی هست" ، "توی این مملکت رییس جمهور مترسکه، فرقی نداره کی باشه"ی این روزها رو بذاریم کنار "خطر احمدی نژادیسم جدیه" ، "دولت قبل همه چیز رو نابود کرده" ، "فرق ما و اونها، فرق بد و بدتر نیست، فرق راه و بیراهه است" ، "ما که روی کار بیایم به سمت قله میریمِ"ایام انتخاباتی! پارادوکس ایجاد شده رو میبینید؟ به هر حال توی این مملکت رییس جمهور هیچ کاره است یا میتونه هشت سال مملکت رو نابود کنه؟ رییس جمهور مترسکه یا اینقدر قدرتمند؟ رییس جمهور هیچی نیست یا همه چی هست؟ اصل کاری یکی دیگه است یا خطر احمدی نژادیسم جدیه؟ اگر رییس جمهور اینقدر قدرت داره، چرا الان شده هیچکاره؟ چرا الان برای هر کارش نه تنها خودش که فوج فوج حامیانش میگن "خواستیم و نشد"؟ بالاخره پرزیدنت دومین شخص قدرتمند مملکته یا تدارکاتچی نظام؟ اگر اولی، چرا الان نه؟ که اصل حرف من این نیست، اگر و اگر و اگر رییس جمهور تدارکاتچیه و همه خرابی ها تقصیر نهادهای دیگه، چرا دوشاخه ی دولت تدبیر و امید و فراتر از اون اصلاحاتچی ها از احمدی نژاد بیرون کشیده نمیشه؟ چرا هر روز آرمان و شرق برای 1400 هشدار احمدی نژاد میدن اما در باقی تحلیلهاشون "رییس جمهور که قدرتی نداره" رو فصل الخطاب میارن؟ اتفاقا من معتقدم رییس جمهور خیلی قدرت داره، اونقدری که بتونه اسفندیار رحیم مشایی رو بر خلاف نظر شخص اول مملکت سالها کنار خودش نگه داره، اونقدری که وزرای مشکوک رو در عین اعتراض کل نظام نگه داره، اونقدری که اختلاف نظرها با شخص اول مملکت رو با تاکتیکهای تهاجمی به نفع خودش تموم کنه، اونقدری که عملا "هرکاری دلش بخواد بکنه". بله من هر اتفاق مثبت و هر بلایی سر این مملکت بین سالهای 84 تا 92 اومده باشه رو از چشم احمد نژاد میبینم، از این ور اما این دورویی، تزویر و دروغ رو منتسب به بدنه دولت یازدهم و دوازدهم میدونم. اگر برجام ثمره ی صد در صدی دولت بود، این وضعیت هم به هیچ ارگانی جز دولت ربطی نداره، ربطی نداره و هیچ رقمه هم نمیشه ربطش داد. اون چیزی که هنوز طرفداران روحانی نمیخوان باورش کنن اینه که ایشون از اول هم اعتقادی به این مسائل نداشت، از اول هم برنامه ای براش نداشت و روی هوا این حرفا رو زد و شما روی هوا ذوق کردید و روی هوا رای دادید و شد اینی که الان شده!

آقای نوبخت سخنگوی دولت اخیرا فرمودن که "کسری بودجه مون رو باید از حقوق مردم برداریم" و شما فکر کنید این رو غلامحسین الهامی، سعید جلیلی ای، احمدی نژادی کسی میگفت!

حقیقتا الان عبور از روحانی سخته، از یه سمت اصلاح طلبها میخوان ازش عبور کنن و از یه سمت هنوز هفت ماه هم نشده که مردم رو با اعتبار و تضمین خودشون به سمت روحانی بردن، میخوان بگن از ما نیست، اما نمیتونن کاملا این رو بگن، چون خودشون هم میدونن مردم عاشق چشم و ابروشون نیستن، چون میدونن 1400 نمیتونن بیان بگن "درسته شما دو بار به حرف ما گوش دادید و ما هم گفتیم این آدم از ما نیست، اما این بار هم بیاید به ما رای بدید" چون میدونن "تَکرار"ی که در انتخابات مجلس 94 و ریاست جمهوری 96 باهاش بازی کردن، سوخت، فاجعه ی مجلس و دولت و فاصله ی کهکشانیش با مطالبات رای دهنده ها چیزی نیست که بشه با تَکرار و این از ما نبود کنسلش کرد! اشتباه نکنید، نا امید ها از این موضوع رایشون به سبد اصولگرایی نمیریزه، بلکه از معادلات حذف میشه! سبد رای امثال قالیباف و رییسی بزرگ نمیشه، بلکه سبد رای هرکسی که اصلاح طلبها روش دست بذارن کوچیک میشه! و سبد رای کوچیک شده ی اونها، شاید بالاخره بعد از 30 سال یه اصولگرای کلاسیک (نه احمدی نژادی) رو رییس جمهور کنه! و اگر این اتفاق بیفته دلیل اصلیش عدم بینش جریان اصلاح طلبی، از بزرگترین سردمدارشون سید محمد خاتمی تا کوچیکترهاشونه که "بازی روحانی" رو خوردن و اعتبارشون رو پای ایشون و امثال عارف و لیست امید و دختر محبوبِ صفدر حسینی خرج کردن!

"اگر به عقب بریم بازم به روحانی رای میدیم چون اگه رییسی بود بدتر میشد". همه ی اون عزیزانی که اردیبهشت ماه اینجا با من بحث سیاسی کردن و تا فیها خالدون طرف حسن فریدون رو گرفتن، میتونن الان به من بگن که از " برجام رو هوا، سایه جنگ سنگین، وزیر زن نداریم، اهل سنت در محاق، بازار ارز فاجعه، بازارکار تعطیل، وضعیت فساد در بدترین وضع ممکن، دانشجو ستاره دار تا دلت بخواد، آزادی بیان اینستاگرام پرزیدنت، دولت جوون رویا، وضعیت اینترنت فاجعه، عوارض سفر خارج بالا به اسم گردشگری داخلی، بنزین گرون برای عدم توانایی سفر، مالیات بالا برای خدمات صفر و از همه مهمتر قطع یارانه بیست میلیون نفر" بدتر چی ممکن بود سرمون بیاد؟ کدوم تپه با کدوم محتوا هست که پرزیدنت روحانی هنوز فتح نکرده و شما میخواید الان مثال بیارید که اگر رییسی بود همچین چیزی پیش میومد؟ اصلا، سید ابراهیم رییسی تمامِ تمامِ تمامِ تمامِ انرژیش رو هم میگذاشت میتونست تنها در 4 ماه همچین فاجعه ی همه جانبه ای بیافرینه؟ بین بد و بدتر، روحانی بد بود؟

قبلا هم گفتم، فرقی نیست بین کسی که میگه "هرچی آقا بگه" و کسی که میگه "هر کی اون بگه من تَکرار میکنم". جفتشون بدون ذره ای فکر دنبال یه نفر افتادن، جفتشون خارج از حداقلهای تفکر هستن و جفتشون یه سری مقلد کورن! وضعیت امروز مملکت نتیجه ی مستقیم تَکرار کردن شماست، و حقیقتا نمیتونید به کسی که معتقده "هر چی آقا بگه" ایرادی بگیرید! یک روزی یک فردی رو میگفتن "عالیجناب سرخپوش" و روز دیگه ای به همون آدم گفتن "آیت الله اعتدال" ، عده ی دیگه ای به شخص دیگه ای یک روز میگفتن "انقلابی" و امروز میگن "انحرافی". یک عده ای به همه، از دم همه، به همه ی همه ی مخالفانشون میگن "دلواپس و ولایت معاش" و عده ی دیگری به هر معترضی میگن "فتنه گر". پوسته ی خوش آب و رنگ اصلاح طلبی رو بریزید دور، مغز این جریان به صورت عَمَلی اگر بدتر از تندروهای اصولگرا نباشه، کاملا هم کفو و هموزن اون قرار میگیره و واعجبا که دقیقا روی همون فرمون و در همون مسیر هم حرکت میکنه! پس فکر نمیکنم این وسط جریانی باشه که بتونه جریان دیگه ای رو به خاطر "دنبال کسی دویدن" یا "تغییر موضع نسبت به اشخاص" یا "نامگذاری های خلاف واقع علیه مخالفان" و "برچسب زدن به منتقدین" زیر سوال ببره!

جامعه ی اصلاح طلبی بازی خورد، گول خورد، هیجان محور و بدون فکر عمل کرد، مثل کودکی عمل کرد که توی انتخابات شورای مدرسه به اونی رای داده که گفته "من انتخاب شم به همه فلافل رایگان میدم"، هم خودش اینطور عمل کرد هم قلب جامعه رو دنبال هیجان محوری و رویاپردازی دروغ خودش کشوند. اصلاح طلبی - به عنوان نماد عقلانیت، گفتمان، روشنفکری و پیشروی در جامعه - مثل یک نوجوون هیجانی، به عوامانه ترین و پوپولیستی ترین شکل ممکن از یکی از متوسط ترین سیاستمداران جامعه بازی خورد، این بازی خوردن تا راس هرم اصلاح طلبی، تا سید محمد خاتمی و میرحسین موسوی میرسه! بازی و گول خورد و الان نمیخواد باور کنه، نمیتونه باور کنه با اینهمه داعیه تفکر، اینقدر دم دستی و بچه گونه عمل کنه، بازی خورده و الان با استدلالهای احمقانه ای چون "روحانی که از اول از ما نبود" ، "رییس جمهور هیچ کاره است" ، "اصل کاری یکی دیگه است" و امثالهم سعی داره خودش رو از حماقتش تطهیر کنه! حسن روحانی از اول با اصلاح طلبها روی کار اومد، نفر دوم مملکته و بسیار قدرتمنده و اگر اصل کاری کس دیگه است برای همه است و همچنین هیچ رییس جمهوری در تاریخ جمهوری اسلامی اندازه محمود احمدی نژاد توسط شخص اول مملکت، اون هم به صورت علنی و در جلد روزنامه ها برای تغییر عملکردش تحت فشار نبوده. بهتره دوستان متفکر اصلاح طلبمون بالاخره یک بار برای همیشه از این رویکرد "به نام زدن تمام دستاوردها و شونه خالی کردن از زیر تمام اشتباهات" دست بردارن و بگن که "گول خوردم، اشتباه کردم، ببخشید مردم"! هیچی هم نداشته باشه حداقل وجدانتون رو آروم میکنه!

این وضعیت خوشحال کننده نیست! دنیای مورد نظر پرزیدنت روحانی با اون چه منِ جوونِ بیچاره ی بدبخت میخواستم و طالبش بودم بسیار متفاوت بود و طبعا من به ایشون رای ندادم، اما از این وضعیت ممکن خوشحال نیستم، چون اولا کسی که از مشکلات مملکتش خوشحال بشه قطعا و بدون هیچ ردخوری مغز خائنی داره، دوما درسته این مطالبات مطالبات من نبودن، اما 24 میلیون رای روی بخشی از همین مطالبه ها به حسن روحانی اختصاص پیدا کرد! من واقعا دوست داشتم وعده های روحانی حقیقت پیدا کنه، چون هم حرفهاش حرفهای قشنگی بود و خواه ناخواه روی وضع من تاثیر میذاشت و هم اینکه روحانی اومده بود تا برای هموطنان من همچین کارهایی رو کنه! حیف و صد حیف که نشد و من فکر هم نمیکنم بشه!

بارالها! خودت شاهد باش خدایی :|

باقی بقا!

 • ۹۶/۰۹/۲۴ ، ۱۹:۵۰
 • هولدن کالفیلد

آراء الحکما: جلد  (۳۶)

 • مهدی صالح پور
 • این پست رو الان دیدم؛ و زمان نیاز ه در موردش حرف بزنیم.
  جواب:
  هوممممم
  این که به اقای رئیسی رای ندادم به نظرم خودشون تمایلی نداشتن که در نقش رئس جمهور ادای وظیفه کنن(این نظر شخصی منه)
  امیدوارم برداشتهای دیگه نشه و کاملا شفاف پاسخ داده باشم:)
  جواب:
  عجب!
 • یادم نمیاد به چه اسمی اومده بودم
 • من میدونستم همون اردیبهشت روحانی مسیح موعد نیست ولی جز روحانی کسی رو نمیدیدم،  هر دو طیف فرد مناسبی برای رئیس جمهوری ندارن میرحسین که در بنده اون طرفم رئیسی اومد که واقعا شایستگی رئیس جمهور بودن از نظر سیاسی رو نداشت
  ما عملا مجبور بودیم به روحانی زای بدیم
  جواب:
  چقدر خوبه که کسانی هستند فکر میکنن میرحسین موعوده :دی

  سرم داره سوت میکشه.....یه ان دلم میخواست پستت به صورت زنده توی تمام شبکه های ایرانی پخش بشه ...

  خدا عاقبت مون را بخیر کنه چون واقعا چندگانگی مردم و ستیزشون باهم و از طرفی با زندگی خودشون، امید رو از همه گرفته:(

  جواب:
  خدا به خیر بگذرونه کلا!
  شما از عملکرد حرف می زنید، مگه عملکرد چهار سال پیش دولت روحانی بد بود؟ خیلی ها هم هورا آفرین گفتن، همه با توجه به همون عملکرد این بار هم بهش رای دادن.
  مطالبه باید به حق باشه، مثلا مطالبه وضع اقتصادی خوب کجاش بده؟اما مطالبه یارانه نقدی بده، وعده ای که احمدی‌نژاد بهش عمل کرد. 
  نمیدونم چرا همش یاد یه حرفی که اولین بار و همیشه از معلم ها شنیدم میفتم، هر وقت یه اعتراضی میکردی میگفتن ''حق دادنی نیست، گرفتنیه'' خیلی مسخره بود شایدم غیر منصفانه ولی واقعیت داشت! 
  جواب:
  من نفهمیدم شما کنایه میزنی یا جدی میگی، با این حال من معتقدم عملکرد چهارساله اول روحانی هر چی بود خوب نبود!
  سلام میشه بگید چجوری میشه به یه بینش سیاسی درست رسید ؟ چجوری میشه تصمیم درست گرفت ؟ من واقعا نمیدونم 
  جواب:
  به سختی و مرور زمان :|
  وضعیت گندیه.دشمنت( و نه رقیب سیاسی، نه کاندید مدنظر حزب مقابل، دقیقا دشمنت) داره توی حماقت های خودش غرق میشه و تو نمی تونی خوشحال باشی. نمی تونی از نابود شدن حبابی که دور ذهن مردم درست کرده بود خوشحال باشی چون با نابودیه خودش داره همه رو هم نابود می کنه.. انچنان ناامیدی توی سطح جامعه  پخش شده که تنها جوابی که همه میدن دیگه رای نمیدیمه.
  بزرگ ترین خیانت روحانی نه لایحه ی بودجه ست و نه برجام و نه حتی حرف های احمقانه ی در مورد سپاه. بزرگ ترین خیانتش نهادینه کردن  این باور بود  که هیچ کسی قابل اعتماد نیست. هیچ کس به فکر شما نیست. هیچ وعده ای راست نیست. حرف هیچ کس رو باور نکنید. و به عبارت دیگه: برید بمیرید.
  توی این شرایط اصلاح طلب و اصولگرا فرقی نداره، همه دارن می سوزن. همه دارن زیر این فاجعه جون میدن(زمان خوبیه برای من که گفتم ها، تقصیر خودتونه ها، ما هم به اتیش شما داریم می سوزیم ها، ولی عجیب زبونم نمی گرده برگردم این حرفوبه کسایی بزنم که هاج و واج دارن روحانی رو نگاه می کنن و میبینن هیچ شباهتی با حرفاش نداره)
  تنها سوالم اینه، باید چه می کردیم؟ چه جور باید به اون فضای احساسی غلبه می کردیم و مردم رو مجبوووور یه فکر کردن می کردیم؟ اون فضای هیجان زده ی  پر تنش و برای خیلی ها لذت بخش رو چه جور می شکوندیم و طرفمون رو وادار می کردیم به فکر کردن. من شخصا توی این مورد شکست خوردم. نمی تونستم فرد مقابلم رو وادار به فکر کردن کنم.
  نمی خوام بگم فقط طرفدارهای روحانی این طور بودن. اکثر افرادی که رای دادن از سر احساسات و هیجان رای دادن. و در طی این چند انتخابات گذشته به نظر من همیشه عقله که باخته. حالا هر کسی که اومده باشه.
  جواب:
  این هیجان زدگی مختص جناح منتخب نبود، خیلی از کسانی که به رییسی رای دادن هم هیجانی رای دادن، من اتفاقا فکر میکنم عمده کسانی که فکر کردن و رای دادن آراشون در حساب میرسلیم و هاشمی طبا ریخته شده
  بله درست میفرمایید .
  توی خواب و بیداری خوندم و کامتت گذاشتم بعدش ارسال کاری از دستم برنمی اومد .( شکلک خجالت)
  جواب:
  :دی
  بله همین کارو میکنم..فقط خواستم شما از نبود این اپشن در وبلاگ خود نسبت به سایر وبلاگ ها مطلع باشید. 
  بدرود! 
  جواب:
  آپشن خاصی هم نیست :|
  توی ایران هر چقدر تحلیل عقلانی و منطقی از اوضاع کنیم که به نظر هم درست بیاد نهایتا اونچیزی که حرف آخر رو میزنه احساسات مردمه که باید دید در هر دوره ای چطور میشه تحریکش کرد.
  گسترش رسانه ها و پیشینه‌ی اعتقادی، اخلاقی ،تاریخی مردم و فاکتورهای عجیب و غریبی درکارن که واقعا توجه به همشون طاقت فرساست. 
  به هرحال اوضاع خوب نیست، و این تنها به خاطر جامعه ایرانی، یا به خاطر رئیس جمهور و یا سیستم گاه ناکارآمد نیست بلکه همه اینا دست به دست هم میدن که اوضاع خوب نباشه...

  جواب:
  کاملا به این اعتقاد دارم که از ماست که بر ماست!
  آقای هولدن چرا همه ی وبلاگا وقتی روی اسمشون کلیک میکنی میره به صفحه اصلی وبلاگ ولی وبلاگ شما این اپشن رو نداره؟! نه واقعا سواله برام. من هرچی میزنم رو insidemonster هیچ اتفاقی نمیفته! 
  جواب:
  بزنید روی قسمت "دروازه غار"
  برای اینکه کشورمون پیشرفت کنه,باید یه فرهنگ سازی درست و حساب شده ای بشه, باید ما پیشرفت کشورهایی مثه ژاپن و کره رو برسی کنیم که چگونه خودکفا شدن و خودشونو از غول استعمار نجات دادن, باید جوانان ما گذشته این کاندیداها رو به واقع دنبال کنن که فریب نقاب به چهره هارو نخورن همچنین کسانی که اونارو مورد حمایت قرار میدن, اینا کی هستن که از این کاندیدا حمایت میکنن؟ آیا منافعی دارن؟آیا به فکر میهن و مردم سرزمینشون هستن؟چه بسا فردی که روزی از تریبون ملت بر اعدام مخالفین اصرار داشت,حالا خودشون اعتدالگر جا زده و طرف مقابلشو افراطی, باید تحیق عمیق کرد باید وقت گذاشت, دهن بینی و تنبلی کار دست همه مردم میده, حتی نوع رفتار کاندیدا با رقیبش بیانگر فکر واندیشه اوست اگه دروغ بگه تهمت بزنه, بی ادبی کنه یک روز با مردم.هم همین رفتار رو خواهد کرد, باید کسی رو انتخاب کرد که شبانه روز رو.نشناسه برا مردم کار کنه نه جیب خودو اطرافیان رو پر کنه وسفره مردم خالی و خالیتر بشه, اگه منه نوعی نیاز مالی ندارم برا هفت پشتم ذخیره دارم, دلیل نمیشه به مردم فکر نکنم, دلیل نمیشه نادانسته به مردمم خیانت کنم یه ابلیس رو بذارم بالا سرشون که هر روز دست به گلوشون بذاره و فشار بده تا جونشون درآد, این هم خیانته,فرقی نداره با جاسوسی علیه مردم کشورت, من خوشبختی و پیشرفتم رو در خوشبختی و پیشرفت کشورو مردمم بدونم, اگه کلان سیستم تفکر رأی دادن ما تغییر کنه حس نوع دوستی و وطن پرستی داشته باشیم خیلی از مساعل حل میشه, دوست ندارین پشیمون نشین؟دوست ندارین کشورتون پیشرفت کنه افتخاری باشید برای خودتون در دنیا؟ دوست ندارین عزت و آبروی هم وطنت حفظ بشه, دوست ندارین درگیر روزمرگی نشین, به خودمون فکر نکنیم, نمیگم هم شما به خودتون فکر میکنید, بیایم به فکر هم.باشیم, این انتخابات نادرست خیلی مردان را نسبت به خانوادشان شرمنده کرده, خیلی جوانان خودکشی کردن, خیای زنان به بیراهه رفتن خیای مردان به اعتیاد رو آوردن  , این خطی روی برگ رأی میکشیم خییلی خانه ها رو ویران و آباد میکنه, بیایم گفتمان, چه کسی باید کاندیدا شود راه بندازیم.
  جواب:
  البته خب معلول بخشی از این اتفاقات خود نظام هست که فضا رو به این سمت برده، اینکه هزینه های مخالفت رو اونقدری بالا برده که مردم گاهی مجبور میشن مخالفت رو اینجوری بیان کنن. اینکه در برابر افرادی با تفکراتی خاص مسامحه نشون میده و برخی دیگر رو شدیدا بر نمیتابه! اینجوری میشه که حب و بغض شخصی میتونه تا موضوع حساسی چون رای ریاست جمهوری هم بیاد! من که همین رو نوشتم و معتقدم ما اصلا فکر نکردیم و رای دادیم. اما این هم هست که اگر خود نظام علاقه مند به رای فکر شده است، باید جوری رفتار کنه که انتخابات به محل تسویه حساب تبدیل نشه!
 • نیمچه مهندس ...
 • من بهش رای دادم و الان اون قدر نا امیدم که دفعه ی بعد رای نمیدم.یعنی دقیقا همون سبد رای کوچک تری که تو گفتی.به نظرم کار مناسبی باشه.به هر حال اصلاح طلبان باید بفهمن وقتی کسی رو به عنوان اصلاح طلب معرفی می کنن عواقبش چیه و دفعه ی بعد تو حرف زدن دقت کنن.
  چنان درآمد سرشاری میاریم سر سفره ی مردم که 45 تومن یارانه رو نیاز نداشته باشن vs کسری بودجه رو باید از حقوق مردم بر داریم.
  خب ..... میخورن:|
  جواب:
  دقیقا، مسلما چون تویی که از روحانی خیری ندیدی نمیری این رای رو بدی به رییسی، این که اصلا توهم اصولگراهاست، اما اگر قراره اینها رییس جمهور داشته باشن، فقط از توی کوچک شدن سبد رای اصلاح طلبها و سران مسئولیت ناپذیرشونه!!!
  من به عنوان کسی که انتخابم روحانی بوده و براساس تفکر خودم بهش رای دادم همچنان پشیمون نیستم. همون موقع انتخابات هم انتظار اینکه مملکت گل و بلبل بشه رو نداشتم مث خیلی ها که اینطوری فکر میکردن. اما این به معنی این نیست که ادم نسبت به اقدامات اخیر دولت معترض نباشه مخصوصا لایحه ی بودجه که سرآمد بدترین اتفاقات اخیره.
  جواب:
  خدا آخر عاقبت هممون رو بخیر کنه!
 • حامد سپهر
 • فکر میکنی سال1400  بهتر از این عمل میکنیم؟ متاسفانه همیشه همینیم همینقدر هوچی همینقدر گوسفند مسلک
  جواب:
  نه بابا تهش قراره اسحاق بیاد از این طرف، اونم بیاد بگه مردم شریف ایران تقصیر احمدی نژاد بود!!!
 • یادداشت های روزمرگی
 • سلام

  چرا اتفاقا من انتظار اتفاقات خوبی رو داشتم.. خب ما هم انتظار داریم رییس جمهور به حرفاش عمل کنه.. مگه غیر اینه..؟

  ببین هولدن ما قبلا در این مورد صحبت کردیم.. رای من فقط شخص روحانی نبود.. رای به آمال و آرزوهای خودمم بوده. روحانی رو عملگرا تر از باقی نامزدها دیدم و بهش رای دادم..مطالبات به حقی هم دارم که انتظار پاسخگویی دارم.. گوشه و کنایه زدن قانعم نمی کنه. اما این دلیل نمی شه که بگم بشکنه دستم که به فلانی رای دادم. با جهان بینی خودم و با توجه به "ظرف زمان" ایشون رو گزینه مناسبی دیدم. به نظرم این عین دموکراسیه که هر کس نظر خودش رو داشته باشه. اما در مورد سوالی که کردی اگر نامزد منتخب شما بود چنین و چنان می شد یا نه.. نمی دونم.. ممکن بود همین وضعیت باشه ممکن هم بود نباشه. اما قطعا بهتر از این قرار نبود باشه. و راستش من به این شکل بد و بدتر به موضوع نگاه نکردم. رییسی به دلایلی نامزد منتخب من نبود. همین.

  در پاراگراف آخر گفتم که مسئولین دنبال حزب بازی خودشونن و فکر کردم متوجه منظورم شده باشی. آره یادمه.. حافظه تاریخیم پاک نشده هنوز. خیلی خوب یادمه.. خودبینی و خودمحوری.. حب جاه و قدرت که مختص یه عده خاص نیست.. و همچنان دود این دعوا تو چشم ما می ره. اما هولدن من همچنان به طرز مبتذلی امید دارم به بهبود اوضاع..  

  جواب:
  بله این عین دمکراسیه، ولی این عین دمکراسی نیست که شما آمال و آرزوهات رو روی قطع حق مسلم 30 میلیون ایرانی که از اون میون حداقل 10 میلیون نفرشون واقعا به این یارانه احتیاج دارن سوار کنی!
  متوجهی حرفم از کجاست؟ میدونی دارم به چی اشاره میکنم و میگم به چی فکر نکردی؟
  اول اینکه خیلی قلمت عالیه ،به نظرم برا یه نشریه یا مجله یا هر رسانه مکتوبی کاراتو بفرستی استقبال میکنه از همکاری با شما
  دوم اینکه کاش یه سری آدما از فیلتر شورای نگهبان میتونستن عبور کنن ،اونوقت شاید بهتر میشد انتخاب کرد و یا اگر هم انتخاب اشتباه انجام دادیم دیگه این اشتباهو نمیشه گردن کسی انداخت و مجبوری پای اشتباهت وایسی و دفعه بعد بهتر عمل کنی
  سوم اینکه اگر قرار بود ایشون کاری انجام بده از این فیلتر بالا عبور نمی کرد
  چهارم اینکه ،تو شرایط شبه دیکتاتوری بهتر از این نمیشه انتخاب کرد
  پنجم اینکه یه چندتا تپه هنوز مونده ،مثل اینکه با ماشین از رو جوون مردم رد شن ،یا اینکه دلار رفته بالا ولی هنوز تغییر قیمتش ساعتی نشده ،یا حداقل اگر تحریم هست کمتر شده مثل دارو و تجهیزات پزشکی (من اینو از نزدیک لمس میکنم)
  ششم اینکه بازم به روحانی رای میدم ،نه به خاطر اصرار بر اشتباه و نه به خاطر رضایتمندی ،به خاطر اینکه از حماقت یه رئیس جمهور میترسم ،به نظر من این حماقت تو یه سری کارای احمدی نژاد خیلی مشخص بود و این حماقتو تو رئیسی هم دیدم ،نمونه خیلی نازلش دیدارش با تتلو ،من سیاست و یا فریبو یا دروغو تو این رده از مسئولیت به حماقت ترجیح میدم ،به همین خاطر باز هم به روحانی رای میدم
  جواب:
  تحریم پزشکی که فقط طرح تحول سلامت و خارج شدن یه سری دارو از بیمه :)) با این جور طرحها اصلا تحریم پزشکی نیاز نداریم، مردم دکتر نمیتونن برن!
  در مورد نمونه نازل حماقت، من فکر میکنم حماقتی که توی دیدار با خواننده تی ام بکس هست، با حماقتی که توی دیدار با تتلو هست تفاوتی نداره، جفتش حماقته ها، ولی خب جفتش هم هم وزنه، اولیش رو هم حسن روحانی انجام داده! حالا چون حماقت اولی رو ایشون انجام داده، آیا یعنی من دارم درست میگم پس؟
  دلار قرار بود ارزون بشه، قرار نبود سر شما بابت "1400 تومن گرون شدن دلار" باشه توی پنج سال! قرار بود این گرون نشه که هیچ ارزون هم بشه!
 • منتظر اتفاقات خوب (حورا)
 • یه استادی داریم میگه شما(یعنی ما) حداقل تو ۴۰ سالگی به بلوغ عقلی می رسید تا در مورد سیاست نظر بدید! 
  حالا بماند که چجوری میریم رای می دیم و آینده سیاسی مملکت رو می سپریم دست یکی!


  جواب:
  ولی من خیلی بالغم :))
  منی که به روحانی رای دادم پشیمون نیستم چون فکر می‌کنم من به عنوان عضوی از این کشور باید این کارو میکردم، باید کاری میکردم تا بقیه بفهمن مطالبات من چیه، حداقل نتیجه ای که کار من و امثال من داشت این بود که مطالبات ما وعده هایی بود که روحانی داد و حالا عملی نشد، حرفم اینه که من باید حرفمو بزنم، حالا اگه حرف شما اینه که من کلا این وضعیت موجود رو نمیخوام رای ندادن راهش نیست چون تاثیری تو کل ماجرا نداره چون نتیجه اش تغییر کاندیداها نیست نتیجه اش انتخاب اونیه که شما نمیخوای، باید راه سومی به جز روحانی و رییسی بسازید که اون رای ندادن نیست، مهم اینه که ملت بخوان راه سومی به جز روحانی و رییسی بسازن،اما نمیخوان، چون اون راه رو هم سال ها پیش امتحان کردن و نتیجه اش شده همین که الان هست، نمیخوان همین وضعیت که توش هستن رو از دست بدن و مثل سالها قبل برگردن به عقب
  جواب:
  حالا شما از کجای متن من درآوردی که من قائل به رای ندادن هستم؟ نه اتفاقا من کاملا قائل به رای دادن هستم، و اینکه آدم برای فریاد مطالباتش نباید مملکت رو بده 4 سال دست کسی که میتونه مملکت رو نابود کنه! مگر احمدی نژاد غیر از روی مطالبات مردم اومد بالا؟ الان شما از اونها میپذیرید اگه بگن "احمدی نژاد هر کاری کرد حداقل باعث شد مطالبات من حاشیه نشین از صحنه سیاسی دور دیده بشه"؟ این نگاه شما یه جور "تفرعن شهری" پشتشه که چون من یه سری خواسته دارم و یکی یه سری حرف زده در این مورد من میام و از این موضوع استفاده میکنم و مطالباتم رو بدون توجه به عملکرد ، فقط روی شباهت کلام سوار رای دادنم میکنم! الان این بودجه ی نافرم، این یارانه های قطع شده، این گرونی افسارگسیخته ی دولتی، دقت کنید، دولتی، چیزی غیر از نتیجه رای شماست؟
  مطالبه داشتن خوبه، اما آوار کردن مملکت بر اساس مطالبه نه، که اگر به نظر شما این اشکالی نداره، هیچ اشکالی به احمدی نژاد نیست!
  درسته ”جوان‌ها تجربه ندارند“ اما رینج سنی بعضی سلبریتی‌های سینه‌چاک روحانی در انتخابات نشون میده، وقتی از تجربه‌هات استفاده نکنی، همسن لاک‌پشتم که باشی فکرت به هیچ دردی نمیخوره!
  سرمون دقیقا باید چجور به کجا بخوره، تا دست از این ”پشیمانم“ها برداریم و مقیاس‌های منطقی‌تری برای تصمیماتمون انتخاب کنیم؟
  جواب:
  بخوره به مفرغ؟ :|
  مشکل فقط به تعطیلی قوه عاقله و سطحی شدن درک مردم برمیگرده ...شاگردی داشتم پارسال در اوج بدبختی از نظر مالی و خانوادگی ...درحدی که قابل درک شاید نباشه براتون ...کار پدرش این بود که توی بازار مبل بگرده و بارهای مردم رو بزاره پشت وانت ... روزهای قبل از انتخابات میگفت خانم رییسی اگه بیاد اینستاگرام رو که میبنده هیچی کنسرتا رو هم تعطیل میکنه ! توروخدا به روحانی رای بدید ...مردم حال فکر کردن ندارن ...همه منتظر یه چیز شیک و ظاهر فریبن بدون توجه به محتواش ...مثل یه بسته پفک ...که البته مقایسه خاصیت پفک با دولت مستقر جفا در حق این لب چره بی خاصیته !
  به هر حال تاریخ باید چیزهایی برای نشان دادن به ایندگان داشته باشه ...در کنار قهرمانی های جوانان این سالها ، هنرمندی ما در انتخاب هم بمونه برای ایندگان بد نیست ...شاید اونا بیشتر ازما فکر کنن !

  جواب:
  من واقعا به رییسی و قالیباف و امثالهم کاری ندارم این وسط، نگاهم توی این متن اگر اون میشد بهتر میشد نیست، دقیقا برعکس میخوام این رو برسونم که بدون روحانی چیزی بدتر نمیشد!
  چقدر طولانی بود این‌پست .
  خوشحالم که رای ندادم .
  با این‌عملکرد وضع بهتر نمیشه هیچ این‌جوری پیش برن بدتر میشه .اصلا‌خودمون با دستای خودمون داریم کشور رو میبریم‌سمت نابودی .
  اون زیاد کردن عوارض هم واقعا مضحک بود .نه که خدمات و امکانات رفاهیشون عالی باید ایرانگردی هم‌بکنیم از سیستم حمل و نقلش بگیر تا بهداشتی و غیره باعث تاسفه .
  یارانه هم خجالت آوره .
  نمیدونم‌این مستند رو دیدین‌یا نه چند وقت پیش شبکه ۳ یه مستندی داد که باعث تاسف کشور بود .یعنی اصلا قابل باور نبود که اینقدر توی هر زمینه ای افتضاح عمل میکنیم‌بعد ادعامون میشه از دولت قبلی بهتریم .حماقت محضه از فرصتا نتونستیم استفاده کنیم فرصتی که به ر احتی میتونست اوضاع اقتصادی و جایگاه کشور رو جابه جاکنه .ماحتی از فرصتی که روسیه در اختیارمون گذاشت استفاده نکردیم و  اجازه داد یه  کشوری مثل ترکیه اراضی ما رو‌بگیره توی دستش و فرصت رو دادیم‌رو دادیم به اونا برای ترقی .
  بودجه نداریم و بیمه رو حذف میکنیم اون وقت‌داریم از بیت المال بدیم ۵۰ میلیون هزینه سفر تابستونی پسر امام جمعه فلان شهر .  جواب:
  این حرفها درسته که میزنی ولی خب، بحث من در مورد عملکرد کلی مسئولین (که فارغ از جناحشون فاجعه است) نبود، صحبتم در مورد چرخشهای روحانی بود درواقع!
  من از عوارض خروج از کشورش خیلی راضیم:)))
  درسته رای سفید دادم ولی اینو موافقم:))
  پ.ن

  راستش من از حرکت های طرفدارای روحانی خیلی بدم اومد بش رای ندادم:))
  جواب:
  :| واعجبا!
  منظورم این نبود که شما ضد انقلابی. میخواستم به اهمیت فکر داشتن و استدلال کردن اشاره کنم. میفرماد که دشمن دانا بلندت میکند بر زمینت میزند نادان دوست
  جواب:
  الان یعنی من دشمنم؟ :)) :دی :|
 • سید رمضان حسینی
 • تموم این پست رو می‌شد همون روزا به عنوان پیشگویی گفت. با چشم بسته. همون طوری که یه نفر با دو کلاس سواد فیزیک و دونستن قوانین اولیه فیزیکی و شرایط اولیه جسم می‌تونه ادامه حرکتش رو عین چی پیش‌بینی کنه.
  چقدر حرص زده بودم که آی مردم اگه فلان و بهمان چیز رو می‌خواهید این مرد نمی‌تونه و نمی‌خواد اینا رو بهتون بده. از یه آدم محافظه‌کار سیاس انتظار زیادی دارید. خیال می کردن طرفدار کسی هستم که لحظه آخر و پای صندوق رای و با اکراه فراوون تصمیم گرفتم اسمش رو رو برگه‌م بنویسم.
  دلم می‌سوزه برای وضع امروزمون. دلم نمیاد بگم حقمون بود. انتخاب خودمون بود
  موندن و رفتن این آدما برام کوچکترین اهمیتی نداره. فقط می‌ترسم از این که با بی‌شرفی‌شون امید یه عالمه آدم امیدوار رو کور کنن و برن.
  جواب:
  یادت باشه اون موقع ها زیاد میگفتم اینجوری نیست روحانی که میگن! البته نه که بشه کل این موضوع رو پیش بینی کرد اما در زمینه هایی مثل حصر یا قدرت سپاه یا آزادی های بانوان کاملا مشخص بود روحانی خودش اعتقادی به قضایا نداره، نمیدونم چرا این چیزا رو میچسبوندن بهش!
 • یادداشت های روزمرگی
 • خوب نوشتی هولدن و به حق.. چه منی که به آقای روحانی رای دادم و چه تویی که رای ندادی انتظار اتفاقات خوب و اوضاع رو به بهبود رو داشتیم. الان موج توابین راه افتاده.. من بابت رایی که دادم پشیمون نیستم، اگر باز هم برگردم عقب باز هم با توجه به سبک سنگین کردن خودم رایم همینه.. 

  اما واقعا سوال منم هست.. اینکه آقای روحانی چرا شفاف، کاملا شفاف و بدون گوشه و کنایه برای ما توضیح نمی ده که در همین مدت کوتاه چرا اینقدر تغییر روش داده.. این یک مطالبه به حق منه.. چرا در نطق سخنرانی پیش از تحویل بودجه طوری حرف می زنه که انگار قراره یه اتفاق تازه بیفته اما وقتی بودجه رو نگاه می کنی می بینی بهتر که نشده هیچ وحشتناک تر شده.. 

  نمی دونم.. سعی می کنم ناامید نباشم.. اما می دونم همونایی که مغز خائنی دارن تو سایه نشستن و خوشحالن که نشده.. خوشحالن که امید جوونا ناامید شده.. خوشحالن و امیدوارن به اینکه کاسبی خودشون رونق می گیره.. 
  فقط خود خدا بهمون رحم کنه.. مسئولین که فقط به فکر خودشون و بازی های حزبیشونن.
  جواب:
  نه من "انتظار اتفاق خوب" نداشتم، یکم خرداد روز تولدم، یکی از تلخ ترین روزهای زندگیم بود، شما نمیدونی من از روی کار اومدن تفکر روحانیسم چقدر ناامید و زده شدم! من صرفا انتظار دارم رییس جمهور به حرفهاش عمل کنه!
  شما میفرمایید از رایتون پشیمون نیستید، با فرض اینکه روحانی رو بهتر میدونید که میدونید، میشه این سوالات من رو جواب بدید؟ واقعی میپرسم و میخوام جواب واقعی بشنوم! "دوم تپه با کدوم محتوا هست که پرزیدنت روحانی هنوز فتح نکرده و شما میخواید الان مثال بیارید که اگر رییسی بود همچین چیزی پیش میومد؟ اصلا، سید ابراهیم رییسی تمامِ تمامِ تمامِ تمامِ انرژیش رو هم میگذاشت میتونست تنها در 4 ماه همچین فاجعه ی همه جانبه ای بیافرینه؟ بین بد و بدتر، روحانی بد بود؟"
  توی پاراگراف آخر فرمودید کسانی خوشحالن و اهل کاسبی، من حضورشون رو اون هم نه اندازه ای که شما روش مانور میدید، تایید میکنم، اما یادم نرفته بین 88 تا 92 چه جشنی گرفته بودن برخی ها از تحریم ها و فشارها روی دولت ایران، افرادی توی ایران! اون موقع هم جوونها نا امید میشدن! این که شما میگید و صحیح هم هست قبلا و در جناح مقابل خیلی خیلی پررنگ تر وجود داشته و توی اون بند پُستم قرار میگیره که گفتم "رطب خورده کی منع رطب کند و اینا"!
  دوم تپه با کدوم محتوا هست که پرزیدنت روحانی هنوز فتح نکرده و شما میخواید الان مثال بیارید که اگر رییسی بود همچین چیزی پیش میومد؟ اصلا، سید ابراهیم رییسی تمامِ تمامِ تمامِ تمامِ انرژیش رو هم میگذاشت میتونست تنها در 4 ماه همچین فاجعه ی همه جانبه ای بیافرینه؟ بین بد و بدتر، روحانی بد بود؟

  Copyright ©هیولای درون
 • פـریـر بانو
 • مرسی بابت این پست! واقعا خوب بود...

  به انتخابات و مسائل پیرامونش که فکر می‌کنم حسی پیدا می‌کنم در حد عق زدن...
  تنها حس خوبم اینه که انتخابی نکردم که الان ازش پشیمون باشم و بگم خودم کردم که لعنت بر خودم باد :/
  جواب:
  من همیشه پستهای خوبی مینویسم :|
 • نویسنده ....
 • :)))
  الان می تونید بگید هر کسی از ظن خود شد یار من،از درون من نجست اسرار من
  جواب:
  همچین شخصیت خفنی دارم!
 • هیزل گریس
 • خیلی خیلی عالی نوشتین!
  من موقع انتخابات ترجیه دادم بین بد و بدتر کسی رو انتخاب نکنم، اما دوست داشتم «بد»ِ یکم از حرفاش رو عملی می کرد!
  جواب:
  بهتر بود ترجیح میدادی :| اینجوری ترجیه دادی خراب شد همه چی :|
  گول خوردم،اشتباه کردم... بخششی هم در کار نیست!
  جواب:
  خدا ببخشه :|
  به عنوان یه دلواپس ولایت معاش فقط میتونم بگم کاش ادم اگه میخواد ضد انقلاب هم باشه مثل شما اهل فکر و استدلال باشه
  جواب:
  چرا شما به من میگی ضد انقلاب ولی پایینی میگه انقلابی :|:))
 • نویسنده ....
 • درود و صد درود آیا کسی چون تو می توانست این چنین جزئی به تناقضات بپردازد؟!مرحبا برقلمت مرد انقلابی:)
  همش رو از ابتدا تا به اینجا یک سر خوندم و بسی لذت بردم از این همه نکته سنجی
  چیزی نمانده که بخوام اضافه کنم همه رو گفتی...فقط امیدوارم این موج اعتراض باعث بشه جماعتی از خواب بیدار بشن و به خودشون بیان و واکنش نشون بدن از این خمودگی و قداست های پوشالی از این هیجانات و بی عقلی ها عبور کنیم و اتفاقات بهتری رو رقم بزنیم شاید به نظر برسه دیر شده ولی خب از همین جا هم شروع کنیم باز امیدی هست که اوضاع از این بدتر نشه...

  جواب:
  چرا شما به من میگی انقلابی ولی بالایی میگه ضد انقلاب؟ :| :))
  متاسفانه من فکر نمیکنم این موج نارضایتی به حجرکت مدونی منجر بشه!
  من یه جوری درآمد سرشار میارم سر سفره ی مردم که اصلا به این 45 هزار تومن یارانه احتیاج نداشته باشن

  جواب:
  :|
  والا!
 • ماهی کوچولو
 • اوا :)) بهتر بود :)) اینا عوارض درگیری ذهنیه
  جواب:
  :))
 • ماهی کوچولو
 • چقدر طولانی بود...
  خیلی ها میگن رئیس جمهور هیچ کاره است اما یهو یه جایی همه چی رو میندازن گردن رئیس جمهور قبلی یا فعلی
  یه چیزیم میخواستم بگم یه جایی خوندم شایدم شنیدم :| یادم نیست تفسیر آیه بود یا حدیث یا اصلا توهم زدم :/ باید بگردم ولی در کل میگفت همه باید به حکومت برسن تا بعدا کسی نتونه بگه خدایا اگه ما حاکم بودیم بدتر بود (حافظه نیست که! بنده خدایی که به من میگه ماهی حق داره) 
  حالا من دارم به بعدیها فکر میکنم نه فقط بعدیای ایران مثلا همین آمریکا، قراره بعدشم باز ترامپ جان رای بیاره؟ :|||
  جواب:
  ملت میرن به خدا میگن اگه ما حاکم بودیم بدتر بود؟ :|
  اینقدر خود انتقادی بالا دارن؟ :|
  چقد پست :|||
  من فعلا اولین باشم تا برم بخونم ^_^
  جواب:
  :|
  :دی

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی