Inside Monster

Will Come Again
پیام های کوتاه
بایگانی هیولا
نویسندگان

1- بی حرف پیش این پست رو ببینید و اگر از دستتون بر میاد کمک کنید! ثوابشم برای خودتون نمیخواد با من شریک بشید خسیس ها!

2- کم پیش میاد من از اقتباسی خوشم بیاد، و اصلا مهم نیست اثر ساخته شده چقدر خوش ساخت باشه، مثلا حتی ارباب حلقه ها رو به عنوان یک اقتباس سینمایی از اثری ادبی دوست ندارم، تنها اثر اقتباسی ای که دیدم و واقعا برام عزیزه، شاهکارِ ماهی بزرگ از استاد معظم و روانی تیم برتون هست! اما اخیرا سریال اقتباسی دفترچه مرگ که از روی انیمه ای به همین نام ساخته شده رو دیدم و اگر از آبکی تموم شدنش بگذریم، پسندیدمش، نه که سریال شاهکاری باشه ها، اما هم دیدنش میچسبه و هم اینکه سرگرم کننده است، و البته به عنوان یه اقتباس به اصل اثر خیانت نکرده! کلا فارغ از این ها، اگر انیمه دفترچه مرگ رو ندیدید، حتما ببنید، یکی از ده کاراکترِ خیالیِ مورد علاقه ام برای همین انیمه است!

3- شماره قبلی اگه همه رو لینک میدادم شلوغ میشد ، اینجا لینک میدم: ماهی بزرگ - انیمه دفترچه مرگ - سریال دفترچه مرگ

4- این کمپین (یا هر چیزی اسمشه) #کلیشه_بر_عکس رو دیدید؟ که کلیشه های مردسالارانه (حالا یا واقعا مردسالارانه، یا از نگاه خودشون مردسالارانه) رو برعکس میکنن؟ خُب این خیلی چیپ و سطح پایین و مسخره و بی معنی و حتی حتی حتی بی سوادانه است، یعنی من از حتی یک دختر متفکر هم توقع ندارم همچین حرف عوامانه ای رو واقعا بزنه! چون اولا مشکل اصلی حقوق بانوان اینه که برای خروج از کشور به اجازه همسرشون نیاز دارن؟ یا جدی ترین معضلشون اینه که بچه شون رو فقط شوهرشون میتونه بفرسته اتاق عمل؟ دوما یک دقیقه به عبارت کلیشه برعکس فکر کردید؟ اون موقع که آقایون مقدمن هنوز کلیشه برعکسه؟ اون موقع که مرد جنس لطیفه هنوز کلیشه ها رو میشه برعکس کرد؟ اون دو سالی که قراره خانومها در گُلِ جوونیشون برن سربازی کلیشه ها برعکس میشن؟ "وظیفه زن اینه که خرج خونه بده" وارد این مقوله میشه؟ "معنی نمیده مرد توی خرج خونه کمک کنه" هنوز هم وارد جریان کلیشه برعکس میشه؟ "زن گنده مگه پسری که از بابات پول تو جیبی بگیری؟ 25 سالته!" هنوز هم کلیشه برعکسه؟ کار توی معدن؟ کثافتکاری رفتگری؟ کار تو نقطه صفر مرزی؟ جنگیدن؟ دفاع از مرزها؟ کار توی دمای مثبت خدا درجه وسط عسلویه؟ اینا کلیشه های برعکسن؟ این چه بساط مسخره و بی معنی ایه که خانومهای هم وطن راه انداختن؟ یعنی راه از این بهتر نبود اعتراض خودتونو به موضوع مورد نظرتون نشون بدید؟ نظر بنده رو بخواید (که اگر هم نخواید همین که تا اینجا رو خوندید یعنی در جریانش قرار میگیرید) فعالان زنان، تفکرات دوهزاریشون و خِیل کسانی که کورکورانه دنبالشون میکنن و به ایده های احمقانه شون (بله، احمقانه) عمل میکنن مهمترین عامل نادیده گرفتن، مُثله شدن و زیر سوال رفتن حقوق زنان هستن!

5- خدای نکرده این شائبه ایجاد نشه که من مخالفم احقاق حقوق از دست رفته ی زنان هستم یا بدتر فکر میکنم اوضاع برای زنهای ممکلت ما خیلی خوب و گل و بلبله! خیر، اتفاقا من معتقدم حقوق جدی و اساسی ای هست که خانمهای مملکتم از اونها بی بهره ان و باید دست به دست هم بدن و برای گرفتنش تلاش کنن و منتظر روزی هستم که ببینم تهدیدها و فرصت ها برای هر دو جنس توی مملکت ما برابره! (بله، تهدید برابر). اما به همین شدت معتقدم مشکل زنان ما تا وقتی "حقوق اساسی" هست، مسائل چیپی مثل اتاق عمل یا ورزشگاه رفتن اصلا وارد دایره مشکلات نمیشه. بله روزی که اون حقوق مهم و اساسی برآورده شدن، قدم بعد میتونه این مسائل ساده باشه، ولی حالا فقط متاسفم برای تفکری که مشکلات جدی زنان رو تا این حد پوچ و بی ارزش جلوه میده!

6- اون چیزی که این مورد #کلیشه_بر_عکس به شخص من نشون داد راحت طلبی، زرنگ بازی و متوقع بودن کسانی بود که این هشتگ رو اشاعه دادن. به ازای هر حق، یک وظیفه وجود داره، به ازای هر آزادی یک بها! خب منم اگر معتقد باشم اول بابام، بعد شوهرم باید خرجم رو بدن چون وظیفشونه، ولی من باید عین یک زن مدرن غربی (و حتی بیشتر) زندگی کنم چون حقمه، زندگی خیلی خوشمزه ای خواستم! نه خواهر من، شما یا تفکر سنتی داری که میشینی خونه حرف شوهرت رو گوش میدی، یا اگه جدا اینقدر مدرن و به روز فکر میکنی که دقیقا نصف وظایف شوهرت رو باید خودت انجام بدی، نصف خرج خونه رو هم باید بدی، همه حق هاتم به شکل کاملا برابر برای همسرت محفوظه! اینجوری تیتیش و خوشگل و کارتونی و رویایی نگاه کردن به مقوله ها قطعا همه چیز رو خواستنی میکنه، شما حاضری در همه مراحل زندگی بدون "نق، غُر، توسری و منت" و به شکل "یک وظیفه ی خیلی بدیهی" پا به پای یک مرد جلو بیای؟

7- خدا عاقبت همه همون رو به خیر کنه!

8- دیگه چه خبر؟

9- وبلاگ برتر کیلو چنده؟ دلتون خوشه ها :))

10- اون وبلاگ برتری به آدم میچسبه که بگن محتوای وبلاگت برتره! این آمارش کمّی هست و صرفا جز اینکه نشون بده چقدر به من لطف دارید و چقدر من رو میخونید و چقدر کامنت میگذارید نکته ی دیگه ای نداره. این نکاتش رو هم خودم هر روز میبینم و میدونم و مدیون و متشکرتون هستم، لازم نیست بیان بهم بگه :|

11- نگفتید ، دیگه چه خبر؟

12- همینا دیگه ... باقیتون در بقای خودتون! :|

 • ۹۶/۰۶/۱۷ ، ۲۰:۴۴
 • هولدن کالفیلد

آراء الحکما: جلد  (۴۱)

منظورم این بود که متنش طوریه که می شه حس کرد جواب اینه نه این که دقیقا این طور باشه یا به این قصد نوشته شده باشه( که خوب نمی دونم اینو)
من ناتور دشت و نخوندم هنوز...چقد ولی هولدن زیاد داریم!
جواب:
دیگه زیادن دیگه :|
خوب من اول رفتم پست پلاکت و راجع به این موضوع خوندم.بعد کاملا اتفاقی و بی ربط اومدم اینو خوندم.و الآن حس می کنم اون پسته در جواب این یکی نوشته شده...به هر حال که اگه کسی این نظر و می خونه پیشنهاد می کنم بره اونم ببینه.
[بعدشم البته من به دو تاش نقد دارم:) ]
لینک پست پلاکت:
http://platelets.blog.ir/post/857
جواب:
اگر پست مورد نظرتون جوابیه ی این باشه که باید این پست رو به وضوح لینک کرده باشه، اگر لینک نکرده که قطعا و یقینا جوابیه نیست!
علی ای حال هر کسی میتونه در مورد هر موضوعی دوست داره حرف بزنه!
فکر میکنم مشکل چندتا مساله است.
اول اینکه اگه نگاهی که به یه زن توی جامعه ایرانی هست اصلاح بشه و یک سری حقوق رو به زن جامعه بدن چه قانونی و چه عرفی، چیزی از حقوق شما کم نمیشه و مرد نباید قدرت خودشو در خطر ببینه. برای همین قیاس مساله سربازی یا کار و غیره به نظرم در عین اینکه غلط نیست، اینجا جاش نیست. کسی قرار نیست حق شما رو بخوره.  این حرفاها از طرف مردها مثه وقتیه که مثلا من کارمند و تو، توی شرایطی متفاوت هستیم و رنج های متفاوتی رو تحمل میکنیم. کمتر یا بیشتر. اینکه من بتونم صدامو بالا ببرم و حقمو بگیرم و شما بگی عه چرا چیزی گیر اون بیاد پس من چی، درست نیست.
دوم اینکه وقتی فشار و مشکلات یه فنر رو کش میاره، طبیعتا اون فنر برای برگشتن به حالت عادیش، نیاز داره فشاری بیشتر از بازگشت به حالت عادی ایجاد کنه و تضمینی هم نیست که موفق بشه. نهایتا کمی این کش کوچیکتر میشه.
همه حرکت هایی که در دفاع از حقوق زنان انجام میشه حتی اگر غلط به نظرم بهتر از نشستن و کاری نکردنه. باعث میشه حتی برای مدتی کوتاه توجه برخی افراد به یه مساله جلب بشه و شاید یه روزی حرکت بزرگی اتفاق بیفته. بنابراین اگر جایی میبینی زنان یک طرفه و خودخواهانه حرفی میزنن، هرچقدر هم که غلط، حق دارن چون تحت فشار بودن و زمان میبره راه رسیدن به اون حقو پیدا کنن.
سوم این که شاید رفتن به ورزشگاه و امثالهم مساله جدی و مهمی نباشه یا حتی قشر زیادی از زنان علاقه ای بهش نداشته باشن اما گاهی توی شرایطی که حس میکن کنترلی روی اوضاعت نداری، رسیدن به بی اهمیت ترین خواسته ات با پافشاری، میتونه دلتو گرم کنه که کمی محیطت تحت کنترلته.
چهارم اینکه خیلی از نگاه های غلطی که به جامعه زنان میره، فرهنگیه و نه لزوما قانونی. همین حرکت ها مثل کلیشه برعکس ممکنه باعث بشه منِ مادر یا پدر، فرزندمو با دید متفاوتی بزرگ کنم. هم بهش بفهمونم که نباید منتظر باشه مرد خونه اش خرجشو بده یا به قول تو منتی سر شوهرش ازین بابت بذاره و هم بهش یاد بدم که زیر بار افکار غلط و قدیمی نره.
من متوجه این هستم که داری میگی راه رسیدن به خواسته ها غلطه، ولی هر حرکت بزرگی از یه جایی شروع میشه. حتی با ازمون و خطا. حتی با ازدست دادن داشته ها. ولی بالاخره ممکنه روزی به ثمر بشینه و بهتر از هیچیه
جواب:
ببین اینکه من این موضوع رو بولد کردم، دقیقا همینه که عزیزان گفتن کلیشه برعکس، کسی نگفته ما هم فلان حقوق رو میخوایم، من هم دارم میگم زنها حاضرن واقعا این کلیشه رو برعکس کنن؟ وگرنه حقوق زنها حقی از من ضایع نمیکنه، بلکه این خانمها هستن که با بازی عبارت کلیشه بر عکس ، این حس رو ایجاد میکنن که "هرچی مردها دارن خوبه و هر چی ما داریم بده" و من هم حاضرم همه اش رو تاخت بزنم!
و موضوع بعد اینه که بگی حرکت غلط بهتر از حرکت نکردنه، در جامعه ای مثل آمریکا یا فرانسه بله، ایران؟ نه اصلا! اینجا وارد شدن به ورزشگاه برای خانومها یعنی جنگ با مراجع تقلید! اینجا اگر اشتباهی رخ بده -  که داره میده - مسئله شنیده شدن صدا نیست، به خفه شدن صدا میرسیم! بنابراین اتفاقا مهمه که موضوع از جای درست خودش مورد بررسی قرار بگیره!
من که از خدامه موضوع فرهنگی حل بشه، من قائل به این حد از تفاوت ها نیستم، اینجوری زندگی نمیکنم و بچه ام رو هم اینگونه بزرگ نخواهم کرد!
توی همین «پا به پای مرد جلو بیاید» عجب خودشیفته‌گی کشنده و احساس حقارت شدیدی هست و بوده!
پس مرد جلو می‌ره! عجب!
جواب:
خودشیفتگی! اونی که شما نوشتید غلطه، جسارتا!
ضمنا "خودشیفتگی" در مورد جایی که نوشته شده "مردها" کاربردی نداره، صفت منفی ای هم اگر باشه، جنسیت گرایی هست! خودشیفتگی کلا یه چیز دیگه است که فقط به "خود" مربوطه!
این‌قدری که شما اظهار می‌دارین از دغدغه‌ها و مشکلات اساسی و اصلی زنان خبر دارین هی حس می‌کنم جنسیت‌هامون اشتباه شده!!
این همه چیزِ ریز و آزار دهنده رو ول کنیم به کدوم دغدغه‌ی اصلی بپردازیم تا یک کمی بهتر بشه اوضاع؟ شما چرا در ادامه نظر کارشناسی خودتون‌و درج ننمودین که بالأخره آقا از نظر شما ما زن‌ها چه کار کنیم؟!! :|||||||
جواب:
کامنتها رو بخونید قبل کامنت گذاشتن بد نیست، صرفا ها!
در مورد مشاغل سیاسی  
خیلی سخت انتخاب میشن خانوما  مگه تا حد شورای شهر و شهردار شدن  زنهای معمولی تا همین حدود پیش میرن  هر کس که تمایل داشته باشه این راهو ادامه میده

به هرحال  حقوق اساسی خانوما رو خیلی راحت با دور زدن قوانین میشه بدست اورد
گویا به راه راست هدایت شده ای :)
البته که ما خانوما هرکاری از دستمون بربیاد برای عوض کردن دید جامعه انجام میدیم هنر و فرهنگ هم از همین راه ها جامعه رو تغییر دادن با همین چیزای کوچیک و بی اهمیت ..
و برای چیزای اصولی هم نظر خود من اینه که همین اول زندگی حقوق خانوما 
مثه حق ادامه تحصیل حق کار کردن حق طلاق حق خروج از کشور یا حقوق دیگه بهشون داده بشه و ...به نظر این یه جور دور زدن قوانینه
به همین سادگی به همین خوشمزگی
به نظرم الانم هم اقایون وهم خانوما دارن باهم خرج زندگی هارو میدن و به نظراقایونی هم هستن که صدتا کدبانو به گرد پاشونم نمیرسه:)
 کلا خودمون قوانین رو تغییر دادیم خیلی وقته ... 

جواب:
عجیب است! :|
خب اینی که شما میگی خوبه، ولی اینم راه حل نیست، یه درمان موقتیه!
اینطور تیکه تیکه کامنت میفرستم که آزار دهنده نیست. مگه نه؟

فکر میکنم هیچ‌ اجباری وجود نداره که یک نفر مطلقا یا سنتی باشه یا مدرن یا اصلا در یک کتگوری خاصی قرار بگیره تا بتونه حقوقش رو طلب کنه.‌ چرا اگر چیزی توسط سنت بهتر فهمیده شده، در راستای مدرنیته باید دور ریخته بشه؟ یا اگر تجدد حرف درست تر رو میزنه، به پای حفظ سنت، تابو شناخته بشه؟
درواقع اون مدرنیته‌ای پیشرو هست، که کارش اصلاح، آپدیت و دیباگ کردن سنت باشه، نه از ریشه کندنش.
 به علاوه، مذهب اساسا چیزیه که با هیچ‌کدوم اینها قابل قیاس نیست. مثلا تو این مورد، بعضی حقوق شرعی خانم‌ها هم توسط سنت و هم مدرنیته، خلط، مغالطه و نادیده گرفته میشه . پس بیش از حد، بهم نچسبونیمشون یا در مقابل هم قرار ندیم.جواب:
اتفاقا، وقتی میرسی به جایی که حقوق و وظایف داره باید تکلیفت روشن باشه، اینکه همه مزایای سنتی و مدرن رو بذاری توی جیبت، از اون طرف میرسی به اینکه مَرد هم همچین خواسته ای داره! مگه مرد بدش میاد زن نصف خرج خونه رو بده اما 100% گوش به فرمانش باشه؟ بنابراین برخلاف نظرت به شدت مهمه که تو سنتی فکر میکنی و مدرن، و باید به یکیشون پایبند بمونی!
سلام هولدن
گاهی فکر میکنم از عمد حواسمونو به موضوعات کوچیک تر پرت میکنن تا از موضوعات بزرگتر غافل بشیم 
جواب:
اوهوم، منم موافقم!
البته منطورم این فمنیست‌های فوق لووووس و  دکوری هست. وگرنه شخص شخیص ،  شاخص و موثری چون جین وبستر که رحمت خدا بر او باد، یا حتی مونتوکومری، خیلی هم برام الگو و عزیز و محترم هستند.
جواب:
بسیار هم نیکو خِصال!
تقریبا همون نظری که من درمورد فعالیت‌های فمنیستی دارم رو گفتی. البته قبلا تو یکی از پستام اشاره کردم. ولی اصولا چون زیادی استعاره‌ای و قاطی پاطی مینویسم فکر نمیکنم کسی متوجه منظورم شده باشه|:
البته مهم نیست. ولی کلا نظرم اینه که قضیه از بنیان تا متد همش ایراده. چون  تا حالا هیچ‌دردی از هیچ کجای جامعه دوا نکرده جناب فمنیسم!
جواب:
هووووووووووم
سلام  .ساری من چند روز نبودم اینترنت دسترسی نداشتمبلاک نشدم:)
الان رسیدم در اسرع وقت میخونم ببینم بحث چی به چی شد 
لایک به موضوع مورد بحث
جواب:
:دی
بسیار عالی
اولا من کلمات چیپ و سطح پایین و عوامانه و مسخره رو "مودبانه " کردم و گفتم بی اهمیت. ضمن اینکه هرکسی مخالف توئه صرفا "هیجان زده و عصبانی " نیست.

دوما مسئله ای که من اونجا مطرح کردم یک قانون ه که ظاهرا منبع دینی داره ولی باطنا نه. خیلی از جاها خیلی از قوانین إسلامی بنا به زمان تعدیل و تعویض میشن مگر اصول. در هیچ کجای کتاب خدا و سخنان ائمه صحبتی مبنی بر " عدم توانایی مادر در رضایت دادن برای پروسیجر پزشکی برای فرزند در صورت نبود پدر" نیومده. این استدلال اقایون مراجع و شاید قانون گذاران بهداشت بوده.
سوما چرا صحبت من مبنی بر اینکه من به صورت برابر در هزینه های زندگی مشارکت میکنم میشه منت ولی صحبت تو که " زنی که کار نمیکنه و خرجش رو شوهرش میده باید بشینه سرجاش" نمیشه منت؟؟
چهارما من حرفی از شرع و قانون نزدم من گفتم عرف! اصلا بیشتر این کلیشه هایی من من خوندم هدفش عرف غلط جامعه بود. من اطراف خودم زنی ندیدم که بابت شبر دادن به بچه اش پول بگیره. خانمهای اطراف تو یه خرده عجیبن بنظر من. ضمن اینکه من دارم از دید جامعه حرف میزنم نه از دید همسرم! قضایا رو شخصی نکن. جامعه انتظار داره من هم کار کنم ( چون خودم دوست دارم کار کنم و کسی مجبورم نکرده) و هم وظایف خانه داری همسر داری و بچه داری رو انجام بدم. حالا تو میگی اگر داری دوش به دوش کار بیرون رو انجام میدی حقوقت هم باید مساوی باشه. منم میگم افرین! ولی کجای جامعه در این شرایط حقوق مساوی میده به زن؟
پنجما من نگفتم تو کاری بکن. لطفا انقد سعی نکن نشون بدی منظور من رو بد برداشت کردی.
ششما دقیقا همون مادر گیری که رحم رو در بدن زن قرار داده بدن مرد رو جوری آفریده که بره این کارایی که گفتی رو انجام بده. حالا دیگه کاری از دست من بر نمیاد! 
نهایتا هم همونجور که انتظار داری یک زن برای فرزند اوری و حواشی درد اور و وحشتناکش دم بر نیاره پس من هم انتظار دارم پسر ها بخاطر ١٨ ماه سربازی رفتن انقد منت سر دخترا نذارن. به همین سادگی.
جواب:
من هنوز جواب سوالاتم رو نگرفتم!
و تنها بخشی از حرفت که ارزش پاسخگویی داره، بله همون خدا یا مادر طبیعتی که مرد رو فلان جور آفریده، فلان جور وظایف رو به مرد داده! و در برابر فلان جور وظایف رو به زن!
بقیه حرفات حقیقتا فرار رو به جلوئه، چون مثلا "مرد خرج خونه میده و زن حرف مردش رو گوش میده" نص صریح دین هست، هیچ تغییری هم نداره، عینا هم باید اجرا بشه! به همین سادگی!
اونی که نمیخواد بفهمه کی چی میگه، تویی!
بدون هیچ جبهه گیری و علیرغم اینکه خودم جز کسایی هستم که به شدت برای این نگاه عدم جنسیتی تلاش میکنم ولی اون پاراگرافتون منطقی بود که زنان ما برابری نمیخوان حقوق یک زن مدرن و یک زن سنتی رو با هم میخوان!
من به شدت به شدت از قوانینی که زنان بی هیچ دلیل منطقی ای حقوق کمتری از مردان دارن شاکی هستم.ولی در عین حال معتقدم تا وقتی این پای بست که همون قوانین مصوب هست درست نشه این کمپین و هشتگ ها نه تنها راه به جایی نمیبره بلکه اصل موضوع رو هم لوث میکنه و باعث کم اهمیتی میشه.
من بعنوان یه دختر ایرانی باید دقیقا از جایی که منافعم هست بگذرم تا برسم به نگاه عدم جنسیتی اینکه توقع داشته باشم پسر همراه فارغ از نسبتی که با من داره همیشه دستش تو جیبش باشه ولی از اون طرفم تو بوق و کرنا کنم که چرا اجازه ی من دست مردمه و چرا قانون(!) اینقدر عقل منو دست کم گرفته مسخره است برای همینم هست که تا وقتی ما از مزایای سنتی بودن کنده نشیم هیچ راهی به جلو نخواهیم برد.
و اینها منافاتی نداره که من معتقدم باید نگاه عدم جنسیتی رواج پیدا کنه در هر بعدی از روابط اجتماعی!
جواب:
نمونه همین افراد رو داریم همین جا دیگه :دی
خلاصه حرف من همینه، آدمی که زندگی مدرن میخواد، زندگی سنتی رو میبوسه و میذاره کنار! یعنی دقیق میبوسه و میذاره کنار ها، بهش فکر هم نمیکنه، هرکسی هرجایی گفت فلان حق میگه نه من بهش معتقد نیستم! آدم اول یه سبکی رو زندگی میکنه، بعد از کاستی های اون سبک ایراد میگیره، اینکه سنتی زندگی کنی و حقوق مدرن بخوای نمیشه کاستی های اون سبک، میشه همه چیز رو با هم خواستن!
وااای وااای 
دست و جیغ و هوووووورااااا 
جواب:
:| :))
برتر شدن وبلاگت هم مبارکت باشه چون حقته
البته چه از نظر محتوای پستهات و چه از نظر جواب به کامنتهات که خیلی وقتا از خود پست هم خوندنی تره از نظر ما نمره ت بیسته
جواب:
اون مقیاسهای کمّی که هیچی، اما محتوا و اینها رو باید مخاطب و متخصص بگه چطورم، من خداوکیلی داعیه ای ندارم :|
منم معتقدم مطرح شدن این مسایل باعث شده اصل قضیه ی حقوق زنان تو ایران فراموش بشه نه اینکه این موضوعات مهم نباشن نه
ولی همه ی افکار رو به سمت دیگه ایی میبرن
از طرف دیگه با این تجملات زندگیهای امروزی ایرانی که خانومها تقریبا همشون یه خدمتکار برا کارای خونه دارن و یه پرستار برا نگهداری بچه و یه چیز جدید که جدیدا مد شده اونم رحم اجاره ایی هستش واسه به دنیا آوردن بچه و چند مورد دیگه که نمیشه گفت دیگه برابری من نمیبینم که خانومها خواستار اونهم هستن
به نظرم بقول قدیمیا شما اول برادریت رو ثابت کن بعد ادعای ارث بکن
اینکه یه مادر بچه به بغل و یه زنبیل پر از خرید روزانه زیر آفتاب ظهر تابستون باید حواسش به حجابش هم باشه رو من به شخصه ظلم میدونم ولی شما حتما اونطرف ماجرا رو هم نمیبینید که همسر این خانوم کجا و تو چه شرایطی داره کار میکنه که این خانوم مجبور به انجام اینکارا شده
پس به نکته ی در شرایط مساوی دقت کنیم
البته هشتک گذاشتن در حد اطلاع رسانی بد نیست ولی بولد کردن قضیه و فراموش کردن اصل قضیه بده
جواب:
نه خب حالا در این حد هم که نه، ولی خط اول حرفت همون حرف منه!
از خط دوم به بعد خدایی اینقدر هم اوضاع خانومها گل و بلبل نیست، اینم بگیم هست نامردیه!
 • قاسم صفایی نژاد
 • با روح حاکم بر پستتون موافقم اما با برخی جزییاتش نه :D
  جواب:
  روح حاکم بر پُست هم با تو موافقه اما با جزییاتت نه :))
  ۴) منم اولین بار که این چالش رو دیدم ...اول اصلا متوجه نشدم قضیه اش چیه اما بعد که فهمیدم به نظرم خیلی مسخره اومد ..
  منم مدافع حقوق زنان هستم اما به نظرم این چالش اتفاقا مسائل خانوم ها و حقوقشون رو مسخره میکنه و جز مسخره کردن هدفی نداره... 
  عیدتون مبارک

  جواب:
  عید شما هم مبارکه!
  خب تکلیف کسی که میخواد تو کشور خودش زندگی کنه و پای به پای شوهرش کار کنه و حقوق خوبی هم داشته باشه چیه
  کسی که به ازای نصف خرج خونه دادن بتونه حق های نگرفته اشو داشته باشه 
  فکر نمیکنم از بین مدافعین حقوق زنان ادمای زیادی باشن که بخوان شوهرشون خرجشو بده
  این هشتگ اگرم به نظرتون چیپ میاد اما حداقلش این که دو سه نفرو از تبعیض های ناخواسته ای که دارن برای بچه هاشون قائل میشن آگاه میکنه خیلی خوبه
  جواب:
  خب دقیقا که منم همینا رو میگم خانوم!
  فکر کردید من بدم میاد از این موضوع؟ فکر کردید توی همین آقایون کم هستن کسایی که راضی باشن این حقوق رو بدن و نصف وظایف زندگی مشترک از روی دوششون برداشته بشه؟
  دقیقا حرف من اینه که حضور زنان در اجتماع، در مناصب مهم، در تصمیم گیری و تاثیر گذاری نزدیک صِفر هست توی این جامعه! حضور زنان توی خیلی موقعیت های شغلی و اجتماعی و سیاسی بدون کوچکترین تقابل قانونی یا شرعی، هنوز تابو حساب میشه! اونوقت الان که همه ی اینها وجود داره و زنان پادرهوا هستن این وسط و هیچ نماینده ی قدرتمندی ندارن که حرفشون رو در موقعیت تصمیم گیری بزنه، لنگ این هستن که برن ورزشگاه؟
  من توی جواب کامنت مریم. خ به این نکات اشاره کردم!
  اگه از لحاظ محتوایی وبلاگ های برتر انتخاب میشدند، بدون شک وبلاگ کافه کافکا، لافکادیو، شباهنگ و وبلاگ خودت جزء چهارتای برترن بنظرم.
  جواب:
  دیگه اینش رو نمیدونم خدایی!
  برای اولین بار با الانور موافقم!!!!!
  ینی خیلی خوب گفت همه چیو!خیلی!
  قربانت الانور!
  جواب:
  برو جوابشو بخون پس :دی
  من اینستا ندارم نخوندم محتوای این هشتگ رو. ولی میشه لطفا "حقوق اساسی" برای زنان رو تعریف کنی؟ شامل چه چیزاییه از نظر شما؟
  جواب:
  فکر میکنم توی جواب کامنت مریم. خ به اصل موضوع اشاره کرده باشم، اگر راضیت نمیکنه مفصل تر توضیح بدم!
  ببین اینکه یه قضیه برا تو اهمیت نداره واقعا دلیل نمیشه که اون قضیه بی اهمیت باشه.
  من با "شور این هشتگ رو دراوردن" مخالفم. ولی با کلیتش نه. 

  در زمینه اتاق عملی که استوری من رو مثال زدی، اره برا تو مهم نیست. چون تو دختر ٩ ساله ای که پاش از چند جا شکسته و داره از درد میمیره رو ندیدی که باباش خانواده رو ول کرده و رفته و حالا مامانش نمیتونه اجازه عمل بده و معلوم نیس باید اون پدر رو از کدوم گوری پیدا کنه.

  ضمن اینکه بنظر من اینکه زن تو خونه و کار نمیکنه و خرجش رو یکی دیگه میده دلیل نمیشه و سربازی نمیره دلیل نمیشه که حقش از بچه اش کمتر از پدرشوهرش باشه! دلیل نمیشه که اگه شوهرش افتاد مرد حضانت بچه اش با پدرشوهرش باشه و این مجبور شه بره زیر بلیط پدرشوهرش چون میخواد بچه اش کنار خودش بزرگ شه!
  شاید این مسائل از نظر تو چیپ باشه ولی مطمئن باشه از نظر یه نَفَر که شب و روز داره بخاطر همین قوانین مزخرف یه طرفه رنج میکشه چیپ نیست!

  البته اینم بگم به شخصه از ٦ ماه دیگه که دستم تا حدود خیلی مختصری بره تو جیب خودم از هیچ عهدالناسی یه پول سیاه هم نمیگیرم! برا زندگیم هم بیشتر از شوهرم خرج نکنم کمتر خرج نمیکنم. ولی ایا اون میخواد ٩ ماه بارداری تحمل کنه و بچه بزاد؟ اون میاد تو این برابری حقوق ؛ شب تا صبح به بالین بچه بیدار باشه؟ اون غذا میپزه و شست و رفت میکنه؟ اون حواسش به همه چی هست که مبادا یه چیزی از نظم خودش تو خونه بیفته؟

  واقعا و خواهشا جمع کنین این بساط ١٨ ماه سربازی رفتنتون رو! جمع کنین!
  جواب:
  اول: من حقیقتا نمیبینم جایی از متنم نوشته باشم "این موضوعات کلاً بی اهمیت هستند" و خدمت شما عارضم اینکه شما توی هیجاناتت فکر میکنی این مهمه، دلیل نمیشه این موضوعات مهمترین موضوعات و اولویت ها باشن! این از این!
  دوم: بنده اگر بخوام مثل تو با این حد از عصبانیت و عدم رعایت شئون بحث صحبت کنم، میگم که خواهرم! تقریبا صد در صد موضوعاتی که بهش اشاره کردی ریشه های دقیق و صریح مذهبی دارن، و شما یک دختر مسلمان معتقد هستی! و با توجه به اینکه دین انتخابیت اسلام هست موظف هستی به احکام دین عمل کنی، بنابراین فرقی نداره توی پاریس زندگی کنی یا مزار شریف، از قرن دوم هجری بیای یا برای هزاره پنج پس از میلاد باشی، صِرف مسلمون بودن، شما باید در همه این مسائل منتظر اذن شوهر باشی، قَیّم فرزندت رو دین مبین اسلام انتخاب کرده و بهت اجازه خروج از خونه بدون اجازه همسر رو نداده! میتونم همه ی اینها رو بگم بهت و میتونم جوری باهات در این مورد بحث کنم که هیچ جای صحبتی نداشته باشی، اما چون به عنوان نیمچه مسلمون و بیشتر از اون به عنوان یه شهروند به بیش از 75% این مسائل هیچ اعتقادی ندارم، اینها رو بهت نمیگم! فقط خواستم ببینی مدل خودت حرف زدن چه مزه ایه؟ خوبه؟ گرچه بر خلاف حرف تو، تمام حرف من توی "بافت" خودش 100% صحیحه! :دی
  سوم: من قبلتر یک بار دیگه هم گفتم در جواب کامنتی توی همین پست، اصل موضوع این نیست که توی نوعی توی خرج خونه کمک میکنی، یا مجبوری این کار رو بکنی، دقیقا موضوع نگاهیه که تو به این مقوله داری. الان جوری حرف میزنی با تاکید روی عبارت "من" که یعنی "من دارم پول در میارم میخوام تو خونه کمک کنم و از کسی پول نگیرم" و این نگاه از نظر بنده یک نگاه کاملا اشتباه و حتی مسمومه! همونطور که توی پست خودم هم گفتم انجان وظیفه اینقدر منت نداره، شما این رو وظیفه خودت نمیدونی، نهایتا یک جور اعلان جنگِ نرم برای استقلال و بیان عبارت "من مستقلم" هست! شما حقیقتا وقتی حرفت در مورد برابری حقوق ارزش داره که قبل از داد و فریاد سر حقوق، شرح وظایفت به عنوان یه زن مدرن برای خودت روشن باشه، این منّت و منیت شما توی خرج دادن، همه چی هست جز وظیفه، و شرمنده، این همون زرنگ بازی بند ششم هست! شما قبل داد و هوار کردن، واقعا بشین حساب کن ببین به چی معتقدی و چی رو 100% وظیفه خودت میدونی، اگر حتی 1% کمتر از روی دوش کشیدن نصف زندگی رو وظیفه خودت بدونی، دردت برابری حقوق نیست، دردت خَر و خرما رو با هم خواستنه!
  چهارم: همون شرع مقدسی که در بند دوم حرفش رفت و شما رو زیر بلیت پدر، همسر و پدر شوهرت برده، کار کردن در خونه، مدیریت خونه، حواس جمعی در خونه و حتی بزرگ کردن بچه رو از وظایف شما نمیدونه، این چیزیه که خودت در مورد خودت فکر میکنی، وگرنه نه شرع نه قانون در این زمینه هیچ چیز رو برای شما اجبار نکرده، شما حتی برای شیر دادن به فرزندت میتونی طلب پول کنی و اگر پول ندادن بهت به فرزند خودت شیر ندی! در واقع شما میتونی صبح تا شب پات رو بندازی روی پات توی خونه و هیچ کاری نکنی! این رو هم قانون میگه و هم شرع محکم بیانش کرده! این دقیقا فکری هست که خودت در مورد خودت داری اینکه "من باید این کار ها رو کنم" و این اون چیزیه که برای خودت وظیفه میدونی، و وقتی وظیفه میدونیش، منتی واقعا روی سر هیچکسی وجود نداره، و اگر وظیفه نمیدونی، انجامش نده، من بسیار زن امروزی میدونم که این کارها رو - کم و زیاد - وظیفه خودشون نمیدونن و واقعا انجامش نمیدن! دیگه این چیزها که هم ابزار شرعی و هم قانونیش موجوده و تو شخصا وظیفه خودت میدونیش و انجام میدیش! هیچ ارتباطی به من نداره! حالا اگر میخوای بیای بگی کدوم مردی میتونه حواسش رو جمع کنه و امثالهم، اون دیگه به انتخاب خودت برمیگرده، یعنی میخوای بگی همسرت رو هم پدر برات انتخاب کردن؟ شما که این اعتقادات رو داری موظف بودی همسری همخون با توانایی ها و اعتقادات مورد نظرت انتخاب میکردی، گرچه من هنوزم معتقدم اون حرفی که زدی یعنی همه این کارها رو ظیفه خودت میدونی، وقتی خودت وظیفه میدونی، دیگه واقعا به هیچ مردی عیبی نیست!
  پنجم: حقیقتا من عذر میخوام رَحِم رو گذاشتن توی شکم جنس ماده :| این یه مورد رو هیچ کاریش نمیتونم کنم :| یقه خدا یا مادر طبیعت رو بگیر :|
  ششم: باشه بساط سربازی رو جمع کنم، تو میری میجنگی؟ تو میری عسلویه؟ تو میری شغلهای مردونه ای که یه روز انجامش زَن رو میکُشه رو انجام بدی؟ تو میری ته معدن؟ تو میری صفر مرزی؟ جواب سوالمو آخرم ندادی، این کلیشه ها هم برعکس باشه قبوله؟
  میدونی چیه کلا یاد گرفتیم از هر مقوله و مسئله فقط به ظاهر و چیزای سطحیش بپردازیم...نمیریم دو کلوم بخونیم ببینیم اصن بن و اساس این داستان چیه...و فک میکنم یکی از دلایل این موضوع  شبکه های اجتماعی و مردمان خود کارشناس پندارمون با خوندن دوتا متن از کانال و اینستاس...مسئله اینه که گاها خودمونم دچارش میشیم...باید هرکسی از خودش شروع کنه‌...با شعار و غر و اینا درست نمیشه...
  جواب:
  بدبختی اینه هم این حرفی که من میزنم، هم اینی که تو میگی هم جفتش فقط حرفه! هیچکس رو من ندیدم واقعا وارد عمل بشه!

  خیلی خیلی ازت ممنونم برای اطلاع رسانیت . جداً ممنونم . لطف کردی واقعا .

  جواب:
  قربانت! :دی
  روش های مختلفی برای تغییر هست، از بالا به پایین یا از پایین به بالا :دی من برعکس شما فکر میکنم چیز های پیش پا افتاده تر باید تغییر کنه چون مقاومت نسبت به اونها کمتره تا مسائل خیلی بنیادین؛ به قول نه چندان معروف آسه آسه! 
  بعدشم حالا شاید تمام محتوایی که از طریق این هشتگ نشر میشه درست نباشه ولی میتونه جرقه ای باشه برای شروع، البته چشم من از هموطنانم به طور کلی هیچ نوع آبی نمیخوره، ماهایی همه چیزو به مسخره و شوخی میگیریم کلا اسپویلِ همه چیزو درمیاریم! 
  جواب:
  این جا اونجایی هست که به نظر من اشتباه میکنید! اینکه بله، این موضوعات پیش پا افتاده هستن ولی بر خلاف نظر شما اتفاقا این موضوعات پیش پا افتاده مقاومتهای به شدت بالاتری در سطح جامعه، سیاسیون و مذهبیون دارن! و چرا؟ چون خیلی از این مناقشات، مستقیما از فقه شیعه و یا نظرات آیات عظام تقلید تشیع برداشته شده! موضوع قَیّم بودن پدر و مشکلاتی که در زندگی روزمره پیش میاره، اجازه شوهر در N کار و امثالهم همگی از وسط دین اسلام اومدن، نبودن زنان در ورزشگاهها فتوای اجماع دار مراجع تقلیده! اینها مسائل جزئی ای هستن اما به شدت حساس و نابودگرن! حالا از اون طرف شما نگاه کن، زنان الان بخشی از بازار کار رو دارن، تا برخی مناصب سیاسی میرن، اینها مهم تر و سطح بالاتر هستن اما حساسیت بسیار کمتری دارن. وقتی زنان متوجه بشن که اتفاقا، این مسیریه که باید برن، میتونن در بالاترین سطوح کشور ایفای نقش "واقعی" کنن و وقتی این اتفاق افتاد، میشه قوانین رو اصلاح کرد، میشه خیلی از مسائل جزئی اما حساسیت زا رو با کمترین میزان تنش تغییر داد و بهبود بخشید. برخلاف شما من معتقدم تنها مسیر درست احقاق حقوق زنان، ابتدائاً وارد شدن به بطن تاثیرگذاری در جامعه است. هیچ راهی جز این متصور نیستم و میتونم در مورد این موضوع ساعتها بحث کنم. و باز هم برخلاف شما معتقدم این هشتگ جرقه برای شروع نیست، خیس کردن باروته  و بی اثر کردنش!
  وبلاگ برتر که براساس محبوبیت وب ها طراحی نشده.براساس میزان وقتیه که تو وبلاگ این و اون حروم کردی وبالعکس.
  +عیدتون هم مبارک:))
  جواب:
  با توجه به وقت کمی که متاسفانه در وبلاگهای دوستانم میگذرونم، اینکه من اونجای جدولم فقط و فقط نشان از لطف دوستان به من داره!
  همون "7- خدا عاقبت همه همون رو به خیر کنه!"!!! :|
  جواب:
  والا :|
  نبند ..نبند..
  شد شما یه بار دیدت راجب مسائل خانوما درست باشه:)


 • نیمچه مهندس ...
 • اون دغدغه های چیپ و سطح پایین آرامش روانی رو از خیلی زنها گرفته،نتونستن برن ورزشگاه تیم مورد علاقه شون رو تشویق کنن و انرژی شون رو تخلیه کنن،جلوی پیشرفت کاری و تحصیلی شون گرفته شده،بچه شون داشته جلوی چشم شون پرپر میشده و باید صبر میکردن عمویی بیاد رضایت بده که بچه شون یه بار هم تو عمرش ندیده ش(مورد رو شخصا دیدم).
  شما به نظرت چیپ میاد چون زن نیستی.همون طور که شاید به نظر من قضیه ی سربازی از طرف پسرها زیادی شلوغ کاری شده.ایده رو فعالان حقوق زنان که ندادن.یکی هشتگ زده و بقیه هم نوشتن و اتفاقا من توئیت هایی به سبک"مرد که خرج خونه نمیده" هم دیدم.
  به نظر من هشتگ خیلی خوبی بود.چون خیلی مردها می گفتن ما اصلا فکر نمی کردیم زن ها رو چنین چیزهایی اذیت کنه.باعث شد بعضیا بفهمن همه ی انسان ها حق دارن نه فقط خودشون.
  و البته من کاملا موافق اینم که هر حقی یه وظیفه ایجاد میکنه و کسی که حق برابر از زندگی میخواد باید وظایف رو هم نصفش رو بپذیره.
  جواب:
  جدی جدی ورزشگاه رفتن دغدغه چند نفره؟ اونم توی این فوتبال، اونم فوتبال اصلا! گرچه من قبلا در وب پرشین بلاگم موضعم رو در این مورد بیان کرده بودم به روشنی که میتونی اینجا بخونیش!
  و اینکه من فکر کنم روشن گفتم که موضوع این نیست که این مسائل کلا مهم نیستن چون هستن، موضوع اینه که این مسائل الان مهم نیستن!
  این هشتگ رو هر کسی زده، گند زده! و باشه مسئله سربازی الکی، بقیه اش چی؟ تو میری جنگ کنی؟ تو میری عسلویه؟ تو حاضری هزار تا کار کثافت و به شدت چیپ رو انجام بدی که 100% شاغلینش مردها هستن؟ گفتم که کلیشه برعکس، اینها هم قبوله؟
  اینجور شلوغ بازی ها چسب زخم زدن روی سرطانه! تا وقتی سرطان داری، هیچ زخمی تو رو نمیکشه! سرطانه میکشه!
  هولدن ببند
  جواب:
  سلام دوست خوبم! به وبلاگ من خوش اومدی! ممنونم که اولین کامنتی که ازت میاد اینقدر محبت آمیز و دوست داشتنیه و بدون خوندن متن پست اینجوری به من ابراز ارادت کردی! امیدوارم در کنار هم اوقات خوبی رو بگذرونیم! :دی :|
  خبر اینکه زدین تو ذوق ماهایی که دفعه اوله جزو بلاگرهای برتر شدیم
  کمی لطیف تر هم وطن!
   :-))))
  جواب:
  باشه، مبااااااااااااااااارکه! به به به به به به! :دی
  خبری نیس.  نمیدونید چرا جواب کنکور نمیاد؟ :/
  عرضم به حضورتون که مدتی یه بار یه موج مزخرف راه میوفته کلی آدمم سوارش میشن طبیعیه
  ولی جدا از اوایل تابستونه که اینستا دارم دوباره و الان کم کم حالم داره از هشتک زدن بهم میخوره. چرا نمیتونیم کاری برای میانمار و روهینگیا و یمن بکنیم؟
  جواب:
  حالا کاری برای اونها هم نکردیم، نکردیم! اما از این طرف برای خودمون کار درست بکنیم!
  داداش وقت بده میگیم چ خبر :-D
  با صحبت کلیشه_برعکست موافقم
  تنها مشکلی که من با این قضیه احقاق حقوق زنان دارم (حالا تحت این کلیشه_برعکس باشه یا هرچیز دیگه) همینه که یه طرفه نگاه میکنن به قضیه
  اینجوری اگرم به هدفشون برسن فقط از چاله در میان میافتن تو چاه
  اولین قربانی خود خانما میشن
  البته قسمت سربازی و 2 سال جوونی که از دست میره که ربطی به مرد و زن بودن نداره
  خیلی کشورای دنیا مرداشونم ندارن اینو
  این یه بحث دیگه اس که من بگم دوباره میگی حرفای رانندگی تاکسی زدی :-D

  جواب:
  :))
  خوشم میاد، شدی بچه چیز فهم :))
  ببین حرف من از سربازی این نیست که درسته و غلطه، میگم حالا که هست، واقعا حاضرن این کار رو کنن؟ این کلیشه هه قبوله برعکس بشه؟
 • فروردین دخت
 • راستی یه سوال این انیمه ماهی بزرگ همون ماهی بزرگ و بگونیا ست عایا؟!
  جواب:
  عرضم به خدمتت که میتونم جوابت رو بدم ها!
  اما برای اینکه تبلیغ پیج جدیدم هم بشه برای یافتن پاسخت و اینکه "ماهی بزرگ" دقیقا چی هست شما رو به صفحه سینما هیولا ارجاع میدم
 • פـریـر بانو
 • من همین امروز یه پست دیدم راجع بهش و چون چیز زیادی از این چالش نمی دونم هیچی نمیگم...

  در جواب اون چه خبر: از ظهر تا الان داره بارون میاد و هی داریم عشق می کنیم... شما چه خبر؟ :دی

  سوم که شده بودین پربازدیدترین ها رو گذاشته بودین و اینا... امسال نمیذارین ینی؟ :))

  من فکر نمی کردم جزو این وبا بشم! متعجب گشتم :|
  جواب:
  اتفاقا یه ایده زدم که پستهای با بیشترین میزان کامنت رو بذارم! نمیدونم بذارم یا نه :|
 • فروردین دخت
 • 1) عاشق انیمه های ژاپنی هستم...دفتر مرگ هم سریالشو نصفه نیمه دیدم..خیلی عجیب بودن شخصیتاش! انیمه های خوب بیشتر معرفی کنید :)

  2)تا حدودی در مورد کلیشه برعکس موافقم..اما فقط تا حدودی...
  یه سری حقوق چیپ...مثه اجازه ی همسر برای خروج از کشور باعث میشه که نیلوفر اردلان کاپیتان تیم لی فوتسال زنان ایران نتونه تو مسابقات بین المللی شرکت کنه... در ضمن کم نیستن خانومایی که پا به پای همسرشون کار می کنن...علاوه بر کار بیرون،کار خونه رو هم انجام میدن و از این لحاظ حتی میشه گفت اونی که داره بیشتر زحمت می کشه و حقش بیشتر ضایع میشه اون خانوم هستش...و خیلی چیزای دیگه 
  جواب:
  1- من زیاد هم انیمه ندیدم، نهایتا صد عنوان! و نهایتا 150 تا عنوان خوب بشناسم! چشم!
  2- ببینید، من نمیگم اینها دغدغه نیستن، ضمن اینکه مثلا حرکت اشتباه شوهر فلان بازیکن رو تایید نمیکنم یا خوشم نمیاد که مادر یه بچه نتونه اون رو توی بیمارستان بخوابونه، حرفی که من میزنم اینه که این دغدغه ها، هیچ جای مشکلات زنان نیستن، اینها دغدغه های درجه دوم و سومن که با همین مکانیسم موجود به شکل نود درصدی قابل حل شدن هستن، وقتی ذات حضور زنان در جامعه به شدت تحت فشاره، با این مسائل چیزی حل نمیشه، این تاکید های بیخود و بی جهت روی این دغدغه ها اصل مشکل رو میپوشونه! وقتی اصل مشکل گم بشه، هیچوقت حل نمیشه، اما اگر تمام انرژی به سمت اصل مشکل معطوف بشه بعد میرسه وقتی که این دغدغه ها هم در جای خودشون حل میشن!
  و یه نکته، ببینید من اصلا نه نادیده میگیرم، و نه کتمان میکنم که زنهایی هستن که پا به پای مردشون و حتی بیشتر در گذران زندگی کمک میکنن، از اون طرف مردهایی رو میشناسم که واقعا توی خونه کمک میکنن. اما میدونی قضیه کجا لوث میشه؟ اینکه شما این نکته رو با یه "ببین چقدر خفنه زنه، چه به فکر زندگیشه" ای بیان میکنی، در حالی که حرف من اینه که در شرایط مساوی، این امر وظیفه زنه و کسی هی وظیفه اش رو توی بوق و کرنا نمیکنه! نگاه شما در مقوله ی "کمک زنان به زندگی" در حد "کمک فراقانونی و لطف" هست، این نگاه، نگاهی نیست که به برابری وظایف اعتقاد داشته باشه! مهم نیست (یعنی نه که نیست ها، در این بحث نیست) اتفاق میفته یا نه، مهم اینه این اتفاق با چه نگاهی داره واقع میشه!
  +این کلیشه برعکس رو مخمه خدایی
  +ولی من خیلیم خر ذوقم که وبلاگ برتری شدم و معروووف :)) 

  جواب:
  منم که دیدم شما اینقدر سرِ ذوقی، هم دنبالت کردم هم گذاشتمت توی پیوندهام :))
  همه ی کلیشه های برعکسی که نوشته شد در حمایت از زنا نبود. در حمایت از مردا هم زیاد نوشته بودن. شما ندیدین چون تعداد نادیده گرفته شدن حقوق زن خیلی بیشتره.
  جواب:
  عجب:|
 • بهارنارنج :)
 • اره دیگه همش بخاطر ما حکماست:دی(آراء حکما)

  خبر اینکه اومدیم ارگ جدید,چیزی ندیدیم راستش:|ارگی توش نبود بنظرم
  جواب:
  :|
  یعنی چی بود توش پس؟

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی