Inside Monster

Will Come Again
پیام های کوتاه
بایگانی هیولا
نویسندگان

نزدیک حج شده، باز از این کمپین های عوامانه "حج نمی‌رویم، پولمان را به داعش نمی‌دهیم، حاج آقایی که پول در جیب دشمن ریخت، به جای حج فقرای مملکت رو دریاب" و اینجور مهملات راه افتاده! حالا نه که فکر کنید من خیلی "حج برو" هستم، اتفاقا نیستم و نخواهم بود! جدی ترین نقد من به مذهبی ها اینه که وقتی میتونن با این پولها یه جوونی رو عروس، داماد یا شاغل کنن، چرا باید همچین خرجی کنن وقتی حتی اولویت مذهب هم در این شرایط خلق خداست نه خانه ی خدا! اما... عرضم به خدمتتون که:

یکمندش: ما آنتالیا میرویم، پاریس و دبی و لندن و لس آنجلس و لاس وگاس و هزار کشور 5+1 دیگر هم می رویم! چون اونها بسیار خیر و صلاح ما رو میخوان، و اصلا کشورهای دشمن و زاویه داری نیستن، و جز نیکی بر ما نکردند!

دیمندش: ما در آنتالیا، پاریس، دبی (که بیشترین پولهای عزیزان هموطن همینجا آتیش زده میشه) لندن، لس آنجلس و لاس وگاس فرت و فرت پول خرج میکنیم! چون هیچکدوم این کشورها هزینه های مردم محترم ما رو، علیه خودمون استفاده نمیکنن، مثلا انگلیس و فرانسه ما رو تهدید نمیکنن، مثلا امارات برای ما شاخ و شونه نمیکشه و همزمان ریشه ی اقتصادیش رو توی وطن ما با پولهای هموطنان خودمون محکمتر نمیکنه، چون آمریکا ما رو محور شرارت نمیدونه و به حمله نظامی تهدیدمون نمیکنه و پول خرج کرده ی مردم ما توی خاک خودش رو به شکل صدقه میده "کمیته امداد قدیس فرانسیس آسیزی (ره)" که برای دهک های پایین جامعه شهیدپرور ایالات متحده هزینه بشه! یه وقت فکر نکنید این پولها رو سلاح و تکنولوژی میکنن و مستقیم و غیر مستقیم امثال طالبان و داعش رو پر و بال میدن! نهههههههههه! اینا فقط کار حاجی هاست!

سیمندش: فقط اونی که سفر مذهبی میره نباید خرج کنه، وگرنه ما که فقط یه سری آیپاد و کیف و کفش و لباس و لپ تاپ و پاوربانک و اینها که از خودتون هم میدونید از نون شب هم واجب تره میاریم، اونها هم همین پول رو برنمیدارن علیه خودمون استفاده کنن، همه ش رو پس انداز میکنن برای روز مبادا!

چهارمندش: ما کلا ده دوازده میلیون الی چندصد میلیون داریم میخوایم بریم تفریح، این حاج آقائه چی چند صد میلیارد!!! توی حج خرج میکنه! اصلا اون باید به فقرا کمک کنه، یعنی ما که دور دنیا رو میچرخیم و در تمام کشورهای متخاصم ایران گُر و گُر خرج میکنیم که گناهی نداریم، پس ما کی تفریح کنیم؟ چرا باید برای دیدن یه مکعب، اینهمه پول خرج بشه، فقط توی پاتایا منطقیه اینهمه پول بی زبون رو خرج کنی! مقوله های پاتایی هم میدونید که، حتی فقرا در خلوت خودشون به هر حال یه جوری برطرفش میکنن! اصلا معنی نمیده من پول خودم رو بردارم بدم فقرا! تابستونه حق ندارم برم دوبی یه حالی کنم؟ این کارها کار حاجی هاست! فقط برای اونا میگیم! چون اونا میرن "مکه" ما میریم "5+1"!

***

تو به X علاقه داری حاجی به Y ، تو برای موضوع X کل پولت رو توی خاک بزرگترین دشمنان ایران خج کنی و حاجی برای Y توی خاک یه دشمن ، تو پولت رو از یه راه میریزی تو جیب دشمن حاجی از یه راه دیگه، حاجی میره حج و پولش رو خرج خودش میکنه نه فقرا تو هم میری دبی همین خرج رو میکنی در حالی که میتونستی همین پول رو بدی فقرا، تو سیاحت دوست داری و حاجی زیارت ، تو دوست داری پولت رو توی دبی و اروپا و هند و چین و پاتایا خرج کنی، حاجی تو مکه و دمشق... حالا چی به تو اجازه داده وایسی توی جایگاه "مصلح اجتماعی" و همه ی کارهایی که خودت انجام میدی رو برای بقیه عیب میدونی؟ چه جوری به این نتیجه رسیدی که تو با همه ی این کارها، دشمن رو تقویت نمیکنی، اسراف نمیکنی، ارز خارج نمیکنی و فقرای مملکت رو نادیده نمیگیری؟ این تو، این مملکت، این فقرا، همین الان سفرهات رو کنسل کن، پولش رو ببر بده فقرا، ارز رو خارج نکن و به جای تقویت داعش، مردمت رو دریاب!

کار به "ذاتش" خوبه یا بده، وقتی صرفا "تفاوت رنگ و لعاب" کار در حالی که "ذات عمل" در ساده ترین حالتش "یکی" هست باعث میشه عده ای بد باشن و عده ای نه، این یعنی تو نگران مردمت نیستی... یعنی دو رو و مغرضی، مزوری و بزدل!

پ.ن: سالانه حدود 900 هزار ایرانی به حج عمره و در بهترین حالت 80هزار ایرانی به حج تمتع مشرف میشن، شما بگو 1 میلیون نفر! حالا از این طرف سالانه بیش از سه میلیون توریست فقط از ترکیه دیدن میکنن که مخارجشون حدود دو برابر تمام مسافرین حج، یا در حالت اخص سی برابر مسافرین حج تمتع میشه! نزدیک 300 هزار نفر سالانه به دبی و چیزی در همین حدود به دیگر شیخ نشین های حوزه خلیج فارس سفر میکنن، نزدیک به 150 هزار سفر سالانه به تایلند و مالزی میشه، هزینه های ایرانی ها در عربستان حدود 5000 میلیارد تومان و درترکیه 8000 میلیارد تومان برآورد میشه! حالا اون 2-3هزار میلیاردی که بقیه کشورها خرج میشه هیچی! میدونی؟ تو از حموم آفتابت توی ساحل بگذر، من قول میدم حاجیِ مسلمون رو خودم از "زیارت خونه ی خدا" منصرف کنم!

 • ۹۶/۰۵/۰۸ ، ۱۹:۴۳
 • هولدن کالفیلد

آراء الحکما: جلد  (۳۴)

سلام
والا به نظرم اگر کسی پولشو بده بره ترکیه و تایلند بهتر از حج رفتنه حداقل اونا به خونمون تشنه نیستن برو فیلم سر بریدن همین شهیدی که تازه سرشو بریدن ببین که چطوری داعشی ها ذبحش می کنن و به سرش لگد میزنن تا اونوقت بفهمی فرق پولی که تو تایلند خرج میشه با پولی که صرف سر بریدن جوون ایرانی میشه چیه!!!
جواب:
ترکیه که بزرگترین حامی داعشه استاد!
به نظرم بعضی از حرفا از سر لجبازی گفته میشه، اگر نه خیلی ها که این حرفا رو میزنن خودشون هم میدونن که استدلالشون منطقی نیست!
جواب:
هووووم
آفرین
جواب:
:|
و ما هم با کلی از این کنایه ها مامانم راهی کردیم ...  

جواب:
خدا همه رو به راه راست هدایت کنه 
@هولدن
در مورد بخش اول صحبتت
من سعیم رو کردم طوری صحبتم رو بگم که توش معلوم باشه که روایت از اون دست هم داریم
یعنی کلیت بحث من این بود که اقا درسته که حج واجبه
درسته که حج خیلی خیلی مهمه
همه اینا حرفی توشون نیست
ولی...
بعد اون روایات رو میارم
که با وجود واجب بودن حج و اهمیتش توی اسلام ، ما کلی موضوع مهم دیگه هم داریم

این جواب اون دوستمون @سوته دلان هم هست

باقی بخشای صحبتت هم که هیچی دیگه موافقم دیگه
هرچند تو میگی "بهتره" دخالت نکنیم
من میگم در کنار اینکه فضولی نکردن کار خوبیه ، خوبه که آموزش درست هم داده بشه تا مشکل از بیخ مشکلات مربوط به مذهب داده بشه

چه زبان انگلییسی چه مذهب ، هر دوشون اگر توی مدرسه درست آموزش داده بشن خیلی مشکلات ملت حل میشه
جواب:
هوووووم... که اینطور!
متاسفانه همینه خودمونو نمیبنیم فقط میخوایم واسه بقیه تعیین تکلیف کنیم و ادای عاقلارو دراریم..مشکل اینه که شدیم ادا و ادعا...دریغ از یه خرده عمل،چه مذهبیاش چه به اصطلاح متجدداش...
جواب:
حرف منم همینه!
1- :)))
2-بازم که همه باهات موافقن
3-منکه نگفتم کی بره کجا، اصن من کلن ایده ای ندارم که کی کجا بره بهتره یا کی چیکار کنه بهتره، فقط گفتم به نظرم دلیلیش این میتونه باشه. و نمیدونم تو چرا انقد همه چیو میپیچونی و زیااااااد توضیح میدی. من درباره همه ی نیکی های دنیا و همه ی خیرین عالم و این برنامه ها حرف نزدم که احتیاج به این استدلالا باشه، فقط گفتم از نظر عامه مردم وقتی کسی میگه میرم حج چون ثواب داره، بهش پیشنهاد میشه گزینه های دیگه ای رو برای ثواب کردن انتخاب کنه، چون صرفن داره از ثواب حرف میزنه .
حالا اگه دوستان معتقدن میشه گفت میرم حج حجرالاسود ببینم یا جای پای حضرت ابراهیم، خب بگن، شاید افاقه کرد و مشخص شد سفر بن مایه توریستی داره و ثواب محض نیس. 
در مورد اینکه تو چه مدل سفر و پول خرج کردنیو طبیعی میدونی چیو.غیر طبیعی هم.بحثی ندارم، چون کلن با این قسمتِ آنچه در نگاه من قرار دارد طبیعی! و بقیه غیر طبیعی است، ارتباط برقرار نمیکنم.

جواب:
نمیدونم چرا قرار به پیچوندن و توضیح زیاااااد میشه،خودتو نمیبینی؟ الان نیم خط حرف زدی؟
آدمی که میگه "جای اینکارا انسانیت به خرج بده" باید خودش انسانیتش رو به خرج بده، تنها ثواب یه حاجی هم حج رفتنش نیست٬ ثوابشو کرده دوست داره حجشم بره، چه به عوام الناس چه به عامه مردم هم ربطی نداره کی کجا میره (مذهبی و غیرمذهبی)، کسی هم که به نصف موضوع واکنش نشون بده (از هر سمت) مغرض و بی صداقته، هر حرفی هم بعد از اما توی عبارت "حرفتو قبول دارم اما..." بیاد که فقط به نصفه مذهبی اشاره کنه، معنی حرف قبل اما رو میکنه "حرتو قبول ندارم".
من دیگه در این مورد با شما حرفی ندارم، ممنون از مشارکتت منت دارت در بحث.
 • سید محمد موسوی
 • والا به خدا!
  جواب:
  والا
  یه بار دیگه کامنتمو بخون . نوشتم اگر بفهمم میخوان برن ترکیه قانعشون میکنم نرن 
  جواب:
  آهان من کاملا برعکس متوجه شدم :|
  ببخشید
  هرچقد خواستم ننویسم نشد...

  از بعضی نظرات تعجب میکنم که انقد در راستای مخالفت با حج گفته شده!!
  والا بر هیچکدوممون پوشیده نیست که سفر تمتع مثل عمره نیست و ممکنه در صورت استطاعت داشتن فقط یک بار تو عمر همه مون پیش بیاد و شاید هم پیش نیاد!
  پس اصلا سفری مثل حج قابل قیاس با سفرهای اروپایی نیست...!!
  و همونطور که به خودتون گفتم لازمه سفر تمتع اینه که قبلش تمام مالت رو صاف کرده باشی از خمس و زکات و حق ایتام و...
  اما لازمه سفر اروپایی این چیزا نیست...
  و مسلما کسیکه میخواد بره تمتع حتما به فکر تمام فقرا باید باشه تا حجش قبول بشه!!
  پس انقد کمک به فقرا رو جایگزین حج نکنیم!!
  قضیه عمره جداست که اینجا بحث نمیشه...

  +اما از حرفای جناب زمر 53 هم تعجب میکنم که انقد حدیث و روایت ناقص آوردن...
  بزرگوار در مثال جای مناقشه نیست ولی اگر قراره مثال بیارید همه جانبه به قضیه نگاه کنید...
  امام حسین هم سفر کربلا رو از عرفه کج میکنن میرن، ضمن اینکه در طول عمرشون حج واجب هم داشتن...
  پس نگاهتون به روایات هم لطفا جامع و کامل باشه نه یک طرفه و حق به جانب...!!
  خلاصه اینکه با این قیاس از اساس مخالفم...
  یعنی اصول این قیاس منطقی و با هم برابر نیست!!

  +جناب هولدن اگه امکانش هست کد رو بردارین از قسمت نظرات، ممنون


  جواب:
  در مورد قبول حج که حرفی ندارم، چون هم ورود من به قضیه از این جهت نیست و هم قبول و ردش با من نیست. اما من باب یک بر بودن بله، و من باب ثواب بودن هم، عزیزان یه جوری میگن انگار تنها ثواب حاجی فقط حج رفتنشه! این نگاه قشنگ نیست.
  کد برای ثبت نام نکرده ها اجباریه، دست من نیست.
 • פـریـر بانو
 • چن وقت پیشا یادمه خیلی دلتون می خواست برین مشهد. خداروشکر که بالاخره جور شد ^_^ نائب الزیاره باشین و این صوبتا :))
  جواب:
  حالا بذار برم بعد.
 • یادداشت های روزمرگی
 • سلام هولدن
  هم پست رو خوندم و هم صحبت هایی که در کامنت ها شده بود. نمی دونم شرایط مشرف شدن به حج چیه دقیقا. اما با توجه به شرایط ثبت نامی که وجود داره برای حج تمتع خیلی از مردم همچنان در صف هستن.. و دو سال پیش اعلام شد که تا حداقل 15سال دیگه ثبت نام برای ظرفیت های جدید وجود نداره. یعنی مثلا من تا 45سالگی نمی تونم برای "تمتع" اقدام کنم. امسالم که تا سال 86 هر کی ثبت نام کرده می تونست اقدام کنه. منظورم از این توضیح اینه که این سفر برای خیلی از مردم فقط یک بار امکانش پیش می یاد و اون هم گاهی بعد از سال ها در انتظار بودن. به نظرم یکسری نظریه پردازی ها نه تنها درست نیست بلکه تا حدی منصفانه هم نیست. منظورم هشتگ ها و بحث های مجازیه غیر از این صفحه است.
  جواب:
  من اصلا منتظر این بودم یکی جز من به این اشاره کنه، دستت درد نکنه.
  بله هر کسی آرزوشه عمرش به تمتع رفتن خودش قد بده و تا فرصتش میشه باید جواب ملت همیشه در صحنه رو بده!
  هولدن آموزش ها و گفته ها و رفتارها باعث شده اکثریت توی ذهنشون این باشه که حج یه عمل ثواب خیلی بزرگ هست توی اسلام
  اونم توی هر شرایطی
  در حالی که کسی که مطالعه کرده باشه میدونه که دیدگاه اسلام و پیامبر و ائمه واقعا نسبت به حج رفتن چی بوده
  نمیگم اونا میگفتن بده ولی برای مثال امام حسن ع سه بار تمام داشته های زندگیش رو صرف حج رفتن یا ساخت مسجد یا زیرات گاه برای امام علی نکرد
  و تو خودت میدونی که خرج چی کرد
  یا امام علی شبا نمیرفت یواشکی یه گوشه به حج رفتن فکر کنه و تو میدونی یواشکی کجاها میرفت
  حضرت فاطمه غذای سه شب پشت سر هم خانواده اش رو نداد تا هزینه حج برای خودش یا کس دیگه جور کنه و باز هم تو میدونی در چه راهی داد
  و  هزاران داستان و روایت و حدیث و ... دیگه

  ولی خوب وقتی یه همچین تفکری ساخته شده که حج اینقدر بالاس و اونقدر عالیه و گناه پاک میکنه و ثواب میکاره و ... خوب یه عده هم بدون اینکه ببینن ثواب کمک کردن به دیگران چقدره همینجوری اصل رو میذارن بر این که بله دیگه ، اسلامم همه ی اصل و بنیانش همین چیزاس

  خلاصه که یه بخشیش به این مربوط میشه که بخش بزرگی از مردم دین رو درست نمیشناسن
  و یه بخشیش هم به این مربوط میشه که خود مذهبی ها از یک مکه رفته طوری استقبال میکنن که شایسته ی یک خیر هست
  به یک مکه رفته بعضا طوری احترام میذارن که در خور یک دانشمند هست
  سفر مکه رو طوری آرزو میکنن که باید "کمک مردم"  رو آرزو کنن

  همین دیگه
  ممنون بابت پست خوبت
  جواب:
  روایتهات خیلی یه طرفه است امگار مثلا امام علی گفته تا فقر از جامعه ریشه کن نشده کسی حج نره، پس چرا خودش رفت؟
  اما من باب ثواب، یه جوی شده انگار یه حاجی یازده ماه فسق و فجور میکنه ثوابشو گذاشته برای حج! نخیر اونم مثل هر آدم دیگه ای اندازه خودشو فرهنگشو علاقه اش دستش به کار خیر میره، دوست داره سفرشو بره حج، به کسی چه؟ ضمن اینکه عموم مردم تا ازشون نپرسی نیات سفرشونو نمیگن! یعنی طرف نمیره داد بزنه میرم حج ثواب داره. من همینجا گفتم چرا طرف میره پاتایا و امثالهم، کامنت گذار در حالی که سه خط بالاتر کامنتش در مورد نیت مذهبی ها حرف زده میگه به تو ربطی نداره! اگه ربطی نداره، نه نیت سفر مذهبی ها به کسی ربط داره نه مدل رفتارشون با آدمهایی که خودشون خوب میبینن. همونطور که به همین مذهبی ها ربطی نداره بقیه در این موارد چه طور رفتار میکنن. پس بهتره به نیت هم کاری نداشته باشیم و پرس و جو نکنیم "چرا میری فلان جا" که بعدش برامون جواب طرف ثقیل بیاد و مجبور بشیم توضیحش بدیم. چون از اون طرف حاجی در برابر پولاتو نده داعش (انگار پولا همه یه راست برای داعشه) میتونه بگه "پولاتو نریز تو واژن اجنبی، بریز تو شکم هموطن". نیات و رفتار هیچ بخشی از جامعه ارزش یا ضدارزش موضوعی رو ایجاد نمیکنه. اونی که منتقد دینه، میگه رفتار انسانی مهمه، باید انسانیتش رو قبل از هرچیز لحاظ کنه، مذهبی هم که معتقده مذهب صلاح انسان رو میخواد باید صلاح انسان رو ارجح بدونه. مذهبی میگه عمل به درست ثوابه اسمش، غیرمذهبی میگه کار درست اسمش مثلا "عمل صحیح هست"٬ حالا غیرمذهبی که حج رفتن رو از بیخ میزنه میگه اگه میخوای عمل صحیح کنی به مردمت کمک کن، متقابلا میشنوه "تو هم جای عمل غیرضروری و‌تفریح، عمل صحیح انجام بده و پولتو بده مردم".
  به کار هم کاری نداشته باشیم با این نیات معیوب، کلا صحیح تره.
  خب من نوعی که میرم پنج به علاوه یک ادعای مردم دوستی ندارم ارز خارج میکنم میرم سفر سیاحتی م تو کشور بیگانه
  ولی اون حاجی همین کارا رو میکنه به بهونه ثواب ؟!
  ذات کار یکیه
  اگه این وسط گیر میدن به حاجیا واس اینه حاجی برچسب ثواب میزنه رو کارش
  جواب:
  جواب کامنت بالاییت رو بخون
 • مسعود رضانژاد فهادان
 • سلام دوست خوبم.
  از مطلب خوب شما استفاده کردم.
  من هم با عنوان:
  چای را با توت و خرما نخورید!
  به روزم.
  جواب:
  من چای را تلخ میخورم
  حالا اگه فردا تمام حجاج طی یه بیانیه مشترک بیان اعلام کنن که اقا ما مکه رو واسه ثوابش نمیریم محض سیاحت میریم حجر الاسود ببینیم، یه تعدادی دوستان باز یه چیز دیگه رو علم میکنن!
  با فرض اینکه هیچکس هشتگ نزنه داستان کنه هدف مکه ی بی ثوابو!!
  ...
  خوب گفتی اقا
  خوب
  کلا در دوره ای زندگی میکنیم که اگه دور و بر اعتقادات مذهبیت بپلکی نفهمی و فاقد صلاحیت اظهار نظر، حتی در اموری که به خودت مربوطه، مضاف ب اینکه کلا زندگیت از بیخ و بن مشکل داره و کلا نابودی!
  ولی یه مهر ویزای شینگن تو پاسپورتت باشه یا یه کتاب ایلتس تو کتابخونه ت
  بعد درباره علل موثر بر افزایش نرخ نفت برنت دریای شمال و بطور همزمان دلایل کاهش نرخ رو به رشد کوروموزوم y در بین بومیان سومالی میتونی نظر بدی، لایکم میخوری، کسی ام جرات سر باباشو نداره نقدت کنه وگرنه اره و اینا!
  ...

  جواب:
  دو خط اول رو خیلی خوب گفتی :)) دستت درد نکنه!
  البته خب خود مذهبی ها هم گاهی با صحبت های بی مطالعه، تاکید روی تندروی و چنگ زدن به خرافات به جای مذهب و بی استدلال حرف زدن، دامن میزنن به جوی که علیهشون هست!
 • منتظر اتفاقات خوب (حورا)
 • فونتتون ریزه!!!
  البته هستند آدم هایی که زیارت حج و کربلا هم میرن( یا دبی و ترکیه و پاریس و...) کمکشون رو هم میکنند!
  جواب:
  فونتم خیلی هم خوبه!
  قطعا آدم خوب و خَیّر فارغ از مذهبی بودن و نبودن توی این مملکت فراوونه!
  بحث اینجا نوع سفر نیست یکی پول داره و دوست داره که هرجایی حالا چه لوس آنجلس چه مکه بره و به کسی هم ربطی نداره چون خود ترکیه به عنوان همسایه توی دوران تحریم کم ضربه نزد به ایران
  بحث ادعاست چون کسی که پاتایا میره توی 90 درصد حالتهای ممکن معلومه واسه چی میره و ادعایی هم نداره ولی کسی که مکه یا  جاهای زیارتی میره اونهم n بار ادعا میکنه واسه ثوابش میره
  این دقیقا نکته ی ظریف قضیه س بنظرم
  جواب:
  کامنت نازنین و جوابش، و همین پایین کامنت حاج مهدی رو مطالعه بفرمایید!
  درباره حرف نازنین . مسئله کمک به دیگران، صرفا مسئله ثواب نیست که بگیم فقط مکه ای ها باید انجامش بدن! والا جمعیت غالب دنیا دلیلی نداشت به دیگران کمکی بکنه. اون جماعتی که میگن پولش رو بدین به فقراء، کسایی هستن که حرف از "انسانیت" میزنن. پس مقصد ترکیه باشه یا مکه فرق نمیکنه.
  جواب:
  اوهوم کاملا موافقم!
 • سوشیانت زرتشتی
 • سلام
  خوب من هم حرف شما رو کامل قبول دارم و نظر شخصی من هم هست و از طرفی مسافرت رو، هیچ فرقی نمیکنه عربستان باشه یا ترکیه چون به نظرم ذات سفر یه چیزه

  در مورد مشکل بالا هم علت نادان تصور کردن دیگران و علامه دهر دانستن خود هست، ما مردم ایران همینطوری هستیم کی می خوایم با مطالعه کمی تفکر روشن بشیم فقط خدا میدونه و خدا
  جواب:
  حالا نه نادان، ولی کلا مردم نظریه پردازی هستیم، نظریه پردازی بی مطالعه و دانش هم که تهش معلومه!
  اینم رو به بقیه نگفتم، اولیش خودمم :|
 • بهارنارنج :)
 • حرف مفت میزنن!اونوقت پولای خودشونو خرج چه چیزایی نمیکنن!حتی توکار خدام دخالت میکنن روشون بدی!
  ایناهمونایین که میگن چرا روزه میگیرین شما که میدونید افطار دارید حال روزه دارو نمیفهمید..
  اصلا کی گفته روزه میگیریم حال فقیر بفهمیم؟تو خودت انقدر دلسوز فقرا شدی چرا هیچ غلطی نمیکنی در این راستا؟؟روزه برای تزکیه روح ادمه!خدا نگفته برا درک اونا که ندارن خودت محروم کنی وگرسنگی بکشی!نه خیر,انگار برای کمک به یه نا بینا!بجای اینکه دستشو بگیری نره تو چاه خودتم چشاتو ببندی بری تو چاه!این  منطقارو از کجا میارن نمیفهمم!اخه زورشم اینجاست خودشون هیچ......
  جواب:
  حالا چرا اینقدر عصبانی ای؟
  وقتی اینجوری حرف میزنی، حرفت درست هم که باشه به چشم نمیاد، البته بگذریم از اینکه با همه ی حرفت موافق نیستم :|
  اَه، اگر گذاشتی یه دقه لب ساحل آفتاب بگیریم، اصلا نمی خوام، بر می گردم
  جواب:
  والا! اصلا شما با این هیکل شرمت نمیاد داری حموم آفتاب میگیری؟ اینا برای سوسولاست :))
  اون جمله‌ی آخرت لهم کرد.

  متحول شدم...
   دیگه هیچ وقت نمیرم آنتالیا حموم آفتاب بگیرم... همونطور که تا حالا نرفتم|:

  والا... آخه ترکیه‌ام شد جا؟؟؟؟/:
  جواب:
  :| :|
  @elanor
  لایک به حرفت💪✌👌مخصوصا جمع بندی آخرش👏👏👏
  جواب:
  بله
  نمیگم سفر جز واحباته و باید حتما چن تا سفر خارجیو رفت
  ولی بر فرض یکی پیدا شد و دلش خواس بره اون ور آبو بگرده! اصن تو همین قران و مثلا دین گفته ای مرررردم زمین گسترده است در آن کوچ کنید!
  طرف چیکار کنه؟
  بره کشوراب عربی؟
  کع تکلیفش مشخصه
  بره ۵+۱ ؟
  اینم مشخصه
  اصن تو اسم چن تا کشورو بگو که مجازه رفتنشون،دشمن نیستن تهدید نمیکنن تازه ارزم ازمون نمیخوان وارد کنیم؟!داریم عایا؟!بخوای با این دید نگاه کنی باس بشینی کنج همین خونه دیگه..هرجا بری پول باس خرج کنی
  جواب:
  خب این الان یعنی چی؟
  حرفت دقیقا چیه؟
  چون حرف من مشخصه، گفتم تو که به بقیه میگی نرو فلان جا پولت رو خرج فقرا کن، از کیسه خلیفه نبخش، خودن با پولت نرو فلان جا خرج مردمت کن! :|
  اول از همه موضع خودم رو اعلام کنم که کاملا بی طرفم و به هیچکدوم از طرفین نگفتم برید یا نرید یا فلان کارو چرا نمیکنید چون به من هیچ ربطی نداره ! 
  اما هم دیدم هم شنیدم که میگن چرا میرید مکه و فلان و بهمان با این همه توهینی که به ما کردن اعم از تجاوز و کشتار دسته جمعی به صورت عمد این پول رو کمک کنید به موسسه محک یا فلان موسسه .
  به بلاد کفر هم کاری ندارم به جز ترکیه که اگر بفهمم از دوستانم قراره بده نه تنها به خودم اجازه میدم دخالت کنم و قانعش کنم نره بلکه حتی لازم هم بشه کارای دیگه میکنم ! 
   از اونجایی که نژادپرستم متاسفانه و بشدت از عرب های مکه و وهابی وغیر وهابی بیزارم که ترجیحم اینه هیچ پولی از طرف ایران توی جیبشون نره ! درسته شاید ضرر ناچیزی باشه یا اصلا حتی به چشم نیاد اما به پاس اون همه بی احترامی اینطور ترجیح میدم .
  این ترجیح رو هم روی خودم اعمال میکنم نه روی بقیه ، مثلا اگر پول داشته باشم نمیرم مکه هرچند منم اوضام مثل شماست و پول رفتنش رو ندارم
  جواب:
  همین ترکیه مگه کم گردشگرهای ایرانی رو اذیت کرد؟ چون من ترک ها رو از عربها بدتر ندونم، بهتر هم نمیدونم! :|
 • 1 بنده ی خدا
 • ضمن عرض صددرصد موافقم باید بگم
  میدونید،نذری محرم وقتی مشکل پیدا میکنه که بجای افراد مستحق یه عده سانتیمانتال بیان بشینن بخورن و چندتا ظرف هم ببرن و چیزی به مستحقش نرسه.
  حج وقتی اشکال پیدا میکنه که حاجی ما بره واسه کل فامیل سوغاتی بخره و نصف بیشتر وقتشو بجای کعبه تو بازارای عربستان باشه.رهبری یه حرف خوبی دارن تو این زمینه که میگن شما سوغاتیو ازهمینجا تولید هموطنت بخر بعد سفرت بده فامیل.اینکه ازاونجا بیاری متبرکه،همش حرفه.
  جواب:
  اوهوم، حالا از حج  ذوق خریدش بگذریم، اینکه نذری هایی که باید بیشتر به مستحق ها برسه، میرسه دست فک و فامیل اصلا شکی نیست! اصلا!
  واقعا درونتون یه هیولاس ...
  جواب:
  :|
 • رضا فتوکیان
 • ببینید من ساده اش میکنم الان
  حدیث داریم که کسی نمیتونه بره مکه بره کربلا خودش ثواب چند حج رو داره
  از اون طرف یه حدیث داریم که میگه کربلا نمیتونی بری
  برو همین شاه عبدالعظیم
  همون ثواب رو داره
  پس نتیجه گیری میکنیم میتونیم بریم هر سال حج:))))))
  برا تو هم که نمیتونی بری
  ناراحت نباش یه کمیته امداد قدیس فرانسیس آسیزی میزنیم:) فقط قول بده با پولش همین شاه عبدالعظیم بریا

  جواب:
  ربطی به تونستن و نتونستن حج رفتن نداره که :| بحث موضوع دیگه ای بود!
  بعد توی حدیث به اسم شخص عبدالعظیم اشاره شده؟ :|
  سفر که فقط شمااال:دی
  جواب:
  فقط مشهد :))
 • פـریـر بانو
 • والا همینو بگین!
  اینا مثال این ضرب المثلن:
  دیگ به دیگ میگه روت سیاه :|

  :: مردم درگیر سفرای خارجین همه. ولی به سلامتی خودمون که تنها سفر خارجیمون مشهد بوده که اونم یه بار رفتیم ده سال پیش :دی

  جواب:
  ایشالا اگر خدا بخواد یکی دو ماه دیگه میرم مشهد :دی
  کمیته ی امداد قدیس فرانسیس آسیزی (ره) 
  :)))))))))))))
  جواب:
  :))
  با کلیات حرفت موافقم، اما اینکه چرا این حرفو بیشتر به حجاج میزنن، واسه اینه که اونا میرن حج به خاطر ثوابش و اینکه یه کار دینی و خدا پسندانه و ایناس، نه واسه خوش گذرونی، عده ای معتقدن اگه میخای ثواب کنی، بیا فلان کارو کن، نرو اونجا. 
  ولی به بقیه نمیگن چون کسی واسه ثوابش و اینا نمیره ترکیه و آنتالیا و روسیه. همچنین است در مورد نذری های ماه محرم و افطاری های ماه رمضان.  چون هر دوی اینا با بن مایه های مذهبی و اعمال خداپسندانه داره صورت میگیره و اصولن بانیانش دنبال ثوابن، همیشه محل اختلافه که نذری بدیم با جهیزیه عروس. افطاری بدیم یا زندانی جرایم غیر عمد آزاد کنیم.

  جواب:
  به به ، چه عجب شما دست از :))) و "وای همه باهات موافقن" برداشتی و یک بار هم که شده افتخار دادین با کلیات حرفم موافقت نمودین :دی
  اول اینکه این حرفو بیشتر به حجاج نمیزنن، کمابیش "فقط" به حجاج میزنن! دوم اینکه بحث در کمک به همنوع بحث ثواب نیست، با این استدلالی که شما میگی پس ما باید قبول کنیم هر اتفاق خوب و خداپسندانه ای میفته رو مذهبیون برای ثوابش رقم زدن! کما اینکه در یک نگاه مذهبی ثواب فقط کمک به همنوع نیست! و کسی که حج رفته هم ثواب خودش رو کرده ، اگر حجش قبل بشه! منتقدین اتفاقا بحثشون اینه که "ثواب مذهبی به هیچ دردی نمیخوره وقتی فقر توی جامعه وجود داره" نگاهشون اینه که "باید ریخت دور ظواهر ریاکاری رو که تازه پولش توی جیب همون اعراب میره" و معتقدن "باید انسانیت رو چسبید و به افراد داخل کشور کمک کرد" ، خب این نگاه، اگر اصلاحش کنیم نگاه منم هست، برای همه هست ولی، منتقد موضوع نگاهش انسانی هست، من از خودش میخوام برای همه انسانی نگاه کنه، بالاتر رو به شما گفتن که، هر آدمی توی دنیا کار خیر میکنه مسلمون نیست، منتقد موضوع که قبول کنیم یا نه، داره زیرزیرکی غربی نگاه میکنه (در معنای منفی نه ها) پس من کوچکترین توقعم اینه که یا خودش اینگونه عمل کنه، یا برای بقیه تز نیاد!
  میدونی حرف از نیت زدی، من حرف از علاقه زدم! ببین مذهبی ها سفر زیارتی "دوست" دارن، غیر اونها سفر سیاحتی "دوست" دارن (عده ی میانه رو که هر دو نوع رو دوست دارن کنار گذاشتیم اینجا) ، خب حاجی حالا برای چی میره سفر زیارتی؟ تو میگی ثوابش! بقیه چرا میرن پاتایا و دبی و آنتالیا؟ اگر خودمون رو گول نزنیم، برای مشروبش، برای دخترش، برای این چیزاش! (اینها صد البته قطعیت نداره، اما عمومیت داره به نظر من و امیدوارم واقعا اشتباه کنم) ، حالا حتی به نیت هم باشه، من جدا این که آدم به اسم ثواب الهی پولشو خرج خودش کنه نه مردم فقیرش!!! طبیعی تر میدونم تا اینکه آدم نتونه از این تفریحاتش بگذره!
  البته من هم موافق قطعی حج نیستم، بحث سیاسی و عزت نفس رو کنار بگذاریم، گفتم که توقعم اینه مشرفین حج نگاهشون به سمت مشکلات اطرافشون باشه! فارغ از اینکه بقیه پاتایا میرن یا نمیرن! یعنی ترجیحم اینه اول فرد در حد وسعش این کار رو کنه، بعد هی بره حج! :دی
  لایک.
  ضمن اینکه من خودم اگه پول داشته باشم هم اروپا رو خواهم رفت و هم مکه رو باید عرض کنم که : خداروشکر که اگه پولی تو این مملکت صرف کمک به فقرا میشه بیشتر از جانب همین حاجی های از خدا بی خبره تا انتالیا برو های به فکر مردم!
  جواب:
  بنده شخصا معتقدم مکه فقط مشهد!!! :دی
  بخوام سفر خارجی برم سیاحتی میرم، اونم شهرهایی که واقعا دوست دارم ببینم نه این همسایه های ایششششش
  البته من پول تا ساه عبدالعظیم رفتنم ندارم :|

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی