Inside Monster

Will Come Again
پیام های کوتاه
بایگانی هیولا
نویسندگان

سی سال پیش پدرم، امروز من ... سی سال بعد فرزندم!

می‌دانید، بعضی چیزها هیچوقت عوض نمیشوند!

دعا کنیم برای آنهایی که به خاطر حفظ مملکتمان در هر نقطه ای از "دنیا" در حال ایثار هستند...

پ.ن: امروز خیلی سعی میکنم فکر نکنم به شعار "نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران"، به خودم میگویم الان وقت سوال نیست، زمان همدلی است، اما دروغ است اگر بگویم در ذهنم نمیچرخد که "کجایید پس؟" ...

باقی بقای مدافعان وطنمان!

 • ۹۶/۰۳/۱۷ ، ۲۳:۰۶
 • هولدن کالفیلد

آراء الحکما: جلد  (۵۵)

 • مهدی صالح پور
 • مملکت سیستم امنیتی داره و وظیفه رفع و رجوع مشکل امنیتیِ مجلس هم بر عهده ناجا و ارتش و وزارت اطلاعات و سپاه (البته همه به صورت مشترک) بود. کسی دیروز از سپاه توقع حرکت جلوتر از دولت نداشت. ولی حداقلِ خواسته اینه که بابت این باگِ امنیتی از ملتِ شهیدپرور معذرت خواهی کنن، نه اینکه طلبکار باشن
  جواب:
  اوهوم، فقط رییس جمهور میتونه از همه طلبکار باشه!
  باشه پس :دی
 • یادداشت های روزمرگی
 • خواهش می کنم جناب هولدن. اختیار دارید. 
  جواب:
  :)
 • یادداشت های روزمرگی
 • @دختر نقره ای
  خواهش می کنم. شما باید ببخشید. 
  جواب:
  به به ، به به !
  هولدن اینکه آقای خامنه‌ای گفت ترقه بازیا و اینا مسلما منظورش بی اهمیت دونستن قضیه و ایگنور کردن خون ۱۷ نفر آدم بیگناه نیست -البته حتما بهتر بود بهشون اشاره می‌کرد- و قصد و هدفش کاملا مشخصه و لازم به تفسیر و توضیح نیس. دراین زمینه فقط ارجاع میدم به توییت علی علیزاده، تحلیلگر بی‌بی‌سی که گفت:”ابراز وحشت عمومی و حس ناامنی، بهترین مشوق تروریست‌ها برای عملیات بعدی است. ترقه بازی خواندن، خونسردی و بیتفاوتی رهبر ایران، دقیق‌ترین پاتک بود“ 
  من معتقدم با این اقدامش حداقل جو کسایی که منتظرن یه اتفاقی بیفته سریع پروفایل و پست کنن: پری فور تهران😒 رو میشکنه. اصنم خوشم نمیاد که هی تو این موقعیت تو این موقعیت میکنن و تظاهر به حفظ اتحاد!! کدوم موقعیت؟؟ یه چیزی شد تموم شد رفت. بیخودی ادای اضطرار درنیارید آدم فک‌میکنه ترسوئید! چرا اتحاد حالا یادشون افتاده؟!! چرا همیشه به فکر اتحاد نیستن؟ من نوعی که دارم انتقاد میکنم قصدم جناح بازی و تفرقه افکنی نیس. دلیلش اینه که معتقدم بجای آه و ناله‌هایی که از جنس همون منورالفکری  انجمن حمایت از سگ و گربه‌‌های ولگرده، باید همین الان نتیجه‌گیری کرد! باید درس گرفت!چراکه به  حافظه‌ی تاریخی و سیاسی ملت امیدی نیست!!
  +ببخشید طولانید
  جواب:
  من این نگاه رو میپذیرم، اما اعلام عزا، با ترسیدن فرق داره خب.
  ببین هولدن! تو خوبی! باشه؟

  کلن هیچ وخت هیچ وخت هیچوخت ما حرف همو نفهمیدیم.

  متاسفانه تو عادت داری همیشه با واژه های زشت یا کلماتی که اگه ظاهر محترمانه ای هم دارن، ولی معنای زشتی پشتشه، با بقیه حرف بزنی.
  من انگشت تو چیزی نکردم. انقد به خودت فشار نیار که محترمانه به بقیه توهین کنی. بعد بگی "من نگفتم!!! برداشت تو این بوده."
  یکم آرامش داشته باش.

  من اصن نه نظر تو برام مهمه نه نظر بابات نه نظر هیچکس دیگه.

  تو بنویس. زیاد بنویس. همیشه بنویس. درباره ی هرچی که دلت میخاد بنویس. چون منم همین کارو میکنم. ولی من برای چرا مینویسی و خب که چی، جواب دارم! تو ام داشته باش! :))

  پلاس اینکه تو هنوز هم متوجه نشدی که وقتی من میگم برام جالبته که بقیه باهات موافقن منظورم دقیقن چیه. یا واقعن نمیدونی یا دوس اونجوری که میخای ازش برداشت کنی.


  جواب:
  .

  :)
  جواب:
  :|
  از اینکه بخام فرصتی ایجاد کنم که ملت بیان به جون هم بیفتن و هرکی اونیکی رو ببره زیر سوال و بگه من اینجوری تو اونجوری متنفرم.
  یه روزی ازت پرسیدم چرا فک میکنی باید درباره ی همه چی بنویسی، گفتی چون بلاگری.
  الان باز ازت میپرسم.
  چرا فک میکنی باید بیای درباره ی همه چی بنویسی و این فضا رو ایجاد کنی که آدما با هم بحث کنن. اونم آدمایی هیچ کدومشون متخصص نیستن، کارشناس نیستن، و مهم تر اینکه کار خاصی هم ازشون بر نمیاد
  جدن کمکی به حل مشکل میکنه؟ الان تو با این نوشتت دقیقن چه کمکی کردی به حل چه چیزی؟؟
  جز اینکه بیای خیلی رندانه بگی "من میدونستم"

  آدم خودش خوب میدون کِی داره چه حرفی میزنه و خیلی خیلی خیلی بهتر میدونه چرا داره اون حرفو میزنه.

  امیدوارم تو و همه ی اونایی که فک میکنن با بلاگ نویسی فعالیت سیاسی میکنن و روشنگر و اینفلوئنسر و لیدرن، تو دلشون پیش اخلاق و وجدانشون جواب قانع کننده ای داشته باشن.

  این ماجرای یه دقیقه سکوت کردن به احترام اونایی که دیگه نیستن، خیلی ارزشمند تر از ساعتها بحث های فرساینده و خطها و صفحه ها مطلب نوشتن درباره ی اتفاقاته.

  جواب:
  اینم نظره، نظر منم نظره، چرا تو فکر میکنی نظر تو نظره و میتونی بگیش، ولی من نظرمو نباید بگم؟
  شما هر سوالی رو N بار پرسید، من یک بار جواب دادم، از بار دوم به بعد خودت عاقل باش جواب بار اول رو بخون، اگر جوابی از اول نداده بودم یا جوابی ندارم، یا جوابم به تو ربطی نداره!
  و تو چرا فکر میکردی اجازه داری در مورد تفکرات یه انسان دیگه این سوال رو کنی که "چرا اینجور فکر میکنی؟" و "چرا اونجوری مینویسی؟" این چرایی ها چیزی نیست که کوچکترین ارتباطی به شما داشته باشه. قانون مملکت، قوانین پایین دستی سرویس های ارائه وبلاگ، آزادی نسبی بیان، تفکر جهتمند و اندیشه (هرچقدر ناقص و ضعیف) و حرف و ایده و اعتقاد و فکر داشتن برای شخص من باعث میشه بنویسم و این کوچکترین ارتباطی به شما نداره. فکر کنم این واضح باشه؟ هر جایی از اعتقاد من و تفکرم ایرادی دیدی، روش دست بذار، در یک فضای محترمانه با هم بحث میکنیم در موردش، من هیچوقت داعیه ی "قرآن بودن" تفکراتم رو نداشتم و ندارم، این که من به ساز تو نمیرقصم دلیل نمیشه حرفمو نزنم یا حرف صحیح رو نپذیرم. بنابراین در اندازه خودت حرف بزن! من هم اندازه خودم حرف میزنم، چون اگر هی بخوای انگشت کنی توی سوراخهای نا مرتبطی که به شما کوچکترین ارتباطی نداره، بالاخره مجبور میشم چیپ بودن و خارج بودن رفتارت رو با عین رفتار خودت به روت بیارم. مینویسم چون دوست دارم، این جواب کافیه برات؟ اگر هرجاییش با شرع، قانون و اخلاق در یک حالت کلی مغایرت داشت، اگر روی اصول خودم یا خط قرمزهای فرهنگی ارزشی جامعه دست گذاشتم ، شما بابت محتوای اون نوشته ی خاص بهم اعتراض کن، اگر این روندم بود در مورد محتوای قلمم نقدم کن، اما اینکه "چرا" مینویسم ، سوالی نیست که نه شما، نه پیغمبر، نه خدا از من بپرسن.
  ببین اینا هیچکدوم به عنوان بحث ارزشی نداره، اینا یه سری نظرن، اینا:
  جز اینکه بیای خیلی رندانه بگی "من میدونستم"
  آدم خودش خوب میدون کِی داره چه حرفی میزنه و خیلی خیلی خیلی بهتر میدونه چرا داره اون حرفو میزنه.
  امیدوارم تو و همه ی اونایی که فک میکنن با بلاگ نویسی فعالیت سیاسی میکنن و روشنگر و اینفلوئنسر و لیدرن، تو دلشون پیش اخلاق و وجدانشون جواب قانع کننده ای داشته باشن.
  اینا هیچکدوم پاسخ ندارن، فرضیه ان، مفروضه ی به شدت غلطن، عادتت دادن، یا عادت کردی یا هر چیزی، به هر حال روشت اینه یه چیزی رو به من بچسبونی بعد همون رو "من" فرض کنی. تاویل های فرامتنی نکن، حداقل جلوی من نکن، شهروند این مملکتیم حق حرف زدن داریم و این رسما به هیچکدوم دیگه از شهروندان این مملکت ربطی نداره. خوشت میاد یکی عین بابام توی خیابون بهت بگه "دختره ی خراب، این چه تیپیه؟ چرا این تیپ رو زدی" این حرف غیر از بی شعوری بابای منه؟ حالا شما که میگی "چرا این حرف رو میزنی؟ چرا در مورد وقایع جامعه ات فکر و نظر داری؟ چرا مینویسی اصلا؟" من شعور شما رو کجای این جا بدم که خدای ناکرده الان من رو به "بی شعور دونستن خودت" متهم نکنی؟ این که بتونی بپذیری کسانی هستن که متفاوت فکر میکنن یه پختگی ای لازم داره که من حقیقتا فکر نمیکردم شما نداشته باشی، گویا نداری، یا اگر داری من نمیبینم، به هر حال، امیدوارم آخرین باری باشه که در مورد مسائل نا مربوط از من سوال میپرسی، سوال، نقد ، تمسخر و توهین (که اخیرا زیاد داشتی) انجام بده بازم همینجا هست همه میبینن، اما وارد مقوله هایی نشو که به شما کوچکترین ارتباطی ندارن.
  امیدوارم این بحث برای همیشه بسته شده باشه، کامنتهای دیگه تون با محتوایی در موارد "چرا همه باهات موافقن" و "چرا مینویسی؟" و "نوشتی خب که چی؟" جواب داده نمیشن.
  ممنون و موید باشید
  سایه اونهایى که از جونشون مایه گذاشتند چه مدافعان حرم و چه اونهایى که داخل کشور بودند و دفاع کردند تاامنیت وآرامش دوباره برگرده،بى اینکه حتى نام و نشونى ازشون باقى بمونه مستدام باشه انشالله...
  جواب:
  ایشالا
  یه سوال پرسیدند جناب نقطه
  جواب :
   اگر ریسی انتخاب میشد آیا شما تا سوم هم صبر میکردین ؟!
  میخوام بگم یک حتی اگر ریسی انتخاب میشد هنوز ریس جمهور ایران روحانی بود تا زمان حکم تنفیذ جناب ریسی !
  دو : والله من تا چهلمم صبر میکردم .
  من خودم به وزرات اطلاعات که وزیرش ،وزیر  آقای روحانی است انتقاد دارم ولی الان میگم وقت این انتقادها نیست !
  آقایان بیشتر شهیدها از شهرهای دیگه هم بوده .
  یکی از شهدا از شهدای شهر خود منه که  دیروز تو مجلس شهید شدند
   والله ما داغداریم نه فقط داغدار همشهری خودمون نه داغدار همه این ۱۷ نفر .
  داغدار این خون های پاک شهداییم !!
  انتقاد کردن تو این زمان مثل کسی که باباش یا عزیزش بمیره بعد ما بریم خونه اون شخص و کلی انتقاد کنیم که اگر اون شخص رو زودتر میرسوندین بیمارستان نجات پیدا میکرد !!
  آقا/ خانم  بخدا الان وقتش نیست واقعا نیست !!  جناب هولدن من خودم میدونم حرف شما این نبود و دوستان اون رو بسمت و سوی سیاست بردند !!
  ولی چون سوال پرسیدین که جواب دادم...
  ممنونم :)
  جواب:
  من البته مخالفم از این بابت، من با مردمم متحدم و این ربطی به حرف ضد امنیتی نداره، خیلی واضحه وقتی یه نفر برای چهار تا رای تمام امنیت مملکت رو کوبید، هر اتفاقی که بیفته (مطلقا مقصر هر نهادی باشه) باید پاسخ بده که بر اساس چه تفکری امنیت مملکت رو کوبیده و نهاد های مجری رو اضافی و منفی دونسته، این خیلی بدیهیه. من معتقدم فرضا پس انداز لازم نیست، پس فردا مشکلی پیش میاد و من مجبور میشم پس انداز خانواده ام رو هزینه کنم، اینجا قبل از اینکه سوال مطرح بشه "آیا پس انداز خانواده کافی بود یا نه" همه برمیگردن به من میگن "تو که قائل به پس انداز نبودی، چی شد یهو؟ تو که میگفتی درآمد ماهیانه بسه و باهاش مشکلات مرتفع میشه، چزا الان پس انداز مهم شد؟ چرا هزینه اش کردی؟" واقعا درک این گزاره ی بدیهی اینقدر سخته؟
 • دختر نقره ای
 • @یادداشت های روزمزگی جان 
  این چه حرفیه دوست عزیز؟!  من هیچ‌وقت همچین نظری راجب به شما نداشتم. این یک اختلاف نظره که بین من و شماست. دشمنی که نیست. 
  جواب:
  به به چه فضای خوبی :)

  من هیچیِ هیچیِ هیچی به دوستان طرفدار و رای دهنده به روحانی و جناحش نمیگم
  فقط یه سوال ازشون دارم که حتی نمیخوام به منم جواب بدن...به وجدان و شرف خودشون جواب بدن

  اگه رییسی رای آورده بود و دیروز این اتفاق می‌افتاد، چندنفرتون تا هفتم نه، تا سوم این شهدا صبر می‌کردید که به ما بگید «دیدید ما گفتیم اگه روحانی نباشه جنگ میشه و...»

  به وجدان و شرف خودتون جواب بدید و اگه جوابتون این بود که صبر می‌کردیم و از لحظه اول قضیه رو به اون جناح و این رئیس جمهور ربط نمی‌دادیم معلوم میشه که حقیقتاً انسان قابل احترامی هستید
  اگر هم جواب اینه که صبر نمیکردیم باز هم قابل احترامید به شرط اینکه حقی که به خودتون میدید رو به دیگران هم بدید و به کسانی که الآن به روحانی و جناحش تیکه میندازن و ایراد میگیرن، ایراد نگیرید و ازشون نخواین این کار رو نکنن

  جواب:
  رونوشت به دوستان :|
 • مجال‌خواهـ ـی بنفش‌مآب
 • زشته هولدن! :)) چند صد روزه کوچ کردی اینجا.. باید یادگرفته باشی، دیگه! D:
  توی بخش کامنت‌ها، کنار تاریخ و ساعتِ کامنت، یک لوگوی مداد خیلی کوچیک، برای ادیت هست و یک عدد سطلِ زباله برای حذف کلی! همون! :)
  جواب:
  ادیتو بلدم، پاراگراف رو بلد نیستم :|
 • مجال‌خواهـ ـی بنفش‌مآب
 • باقی پست به کنار. همون موضعِ روحانی رو می‌شه لینکی چیزی بهم بدی؟ چون نمیدونم چطور سرچش کنم. قطعا کلمه‌ش "اضافی" نبوده که بتونم با سرچ بیارمش.
  در وبلاگ دیگری هم گفتم، من شخصاً تا به امروز علیه عملیات نظامی سپاه چیزی از روحانی نشنیدم [بیشترِ انتقادات،از حضور اقتصادی بوده.] و خُب، جوابی اونجا نگرفتم. گفتم شاید تو لینکی داشته باشی!
  مرسی :)

  پ.ن: من گزینه "تغییر پاراگراف بندی" رو توی وبلاگ دارم، پس چرا؟همون هم کافیه. بعد هم عدم نمایش جدیدتره.
  جواب:
  بلد نیستم پارگراف بندی رو :|
  بار اولی هست میشنوم :|
  جل الخالق :|

  اخبار ایران درباره جزییات حملات تروریستی در کشورهای خارجی چیزهای زیادی نمیگه فقط میگه که فلان جا اینطور شد و این قدر کشته شدند ولی ماهواره رو که نگاه میکنم تک تک کشورهایی که حملات تروریستی داشتند ملیت اصلی تروریست رو اعلام میکنن چند دفعه شده اخبار فرانسه 24 رو که میبینم میگن که مثلاً فرانسوی از اصل جزایری یا تونسی بوده. حالا چرا ایران نمیگه اینا اصلیتشون چیه و کجایین. تا تکلیف روشن بشه که تقصیر از مرز بوده یا از درون مرز! ببینید ممکنه که خود داعش ایران نیومده یا اصلاً هیچ وقت نیاد فکر داعش کافیه تا میزبان مخ های مستعد بشه. سرکوب افراد داعشی به ظاهر سخته ولی سرکوب فکر داعشی خیلی به مراتب سختتره و مثل بیماری خاموشی میمونه که موقع انتشار و پیشرفتش اصلاً ازش خبر نداریم و موقعی درد رو میفهمیم که دیگه حتی درمان هم جواب نمیده چه برسه به اندیشیدن به پیشگیری! فکر میکنید چرا آزاد سازی شهر های شمالی عراق به خصوص موصل اینقدر طول کشید اونجا افراد مسلح داعش به اندازه سوریه نبودند ولی اتفاقی که افتاد این بود که از شهروندان خود موصل و شهرستانهای اطرافش به داعش ملحق شدند و الان خیلیهاشون با مردم باقی موندن و به عنوان عنصر خاموش کار خودشونو انجام میدن.

  افسوس فقط ... همین.

  جواب:
  چه کامنت خوبی بود، ممنون ازش.
 • مجال‌خواهـ ـی بنفش‌مآب
 • یک اینتر بسیار مهم این وسط زدم. لطفا این 2 تا پاراگراف رو با پاراگراف متن کامنت عمومی عوض کنید تا شبهه‌ای ایجاد نشه.

  «   برای چه کسانی، سپاه و مدافع حرم، این‌چیزها بود؟ این آقایی که این صحبت رو کرد، جزو این افراده؟مسئله اینجاست: تا به امروز، هر چیزی که گفته می‌شد می‌گفتیم به برکتِ دفاع از ایران در سوریه‌ست. سرداران سپاه و رهبران نظام، می‌گفتن یا نه؟ می‌گفتن.

  [حق ادمهاست هرچی میخوان بگن. راجع به موجه بودنه صحبتم] موجه نمی‌دونم، "هرکسی"، نه فقط شما، اعتنایی بکنه به اینکه منِ هیچ‌وپوچ از یه گوشه‌ای از ایران دارم چی می‌گم و یا موافقم با حرف سپاه یا نه! اعلام و بیان رسمی سپاه این بوده؛ «مدافعین حرم به جهتِ امتناع از ورود تروریست‌ها هستن.» الان شما آیا به این صحبتِ فلان سردار سپاه هم اعتراض داری؟
  چون "ما" (؟) امروز داریم استناد می‌کنیم به صحبت‌ها. داریم می‌گیم "ادعایی" وجود داشت، رسمی، از سوی نظام، که این حضور پرشهیدِ ایران در سوریه، موجبِ منع ورود تروریست به ایران می‌شه! [و با اغراق و اِگزجره و مطلق‌بینی‌ها، این "مواضع و داعیه‌های رسمی" جا رو برای هرگونه چشم پوشی و یا دقیق‌نگری بستن.] الان به صرفِ اعتراض ما به این ادعا، به صرفِ اعتراضِ "ما" به ادعای رسمی نظام، صحبتِ سردار سپاه اشتباه می‌شه؟ داعیه نظام اشتباه می‌شه؟  »

  مرسی :)
  جواب:
  قابلیت جایگذاری متن ندارم،کامنتتون هم عمومی هست خودش:|
 • مجال‌خواهـ ـی بنفش‌مآب
 • "چی شده تا دیروز سپاه و مدافع حرم قاتل بودن و جیره خور و کاسب تحریم و نامرد و ناجوانمرد و اضافی و دلواپس و خشونت طلب و جنگ طلب و‌مضر برای زبان صلح و دیپلماسی اعتدال، امروز یهو شدن رکن مهم امنیتی که باید موقع حملات تروریستی جلوتر از دولت ازشون مطالبه داشت؟"

  اشکال نداره من این رو جواب بدم!؟
  برای چه کسانی، سپاه و مدافع حرم، این‌چیزها بود؟ این آقایی که این صحبت رو کرد، جزو این افراده؟
  مسئله اینجاست: تا به امروز، هر چیزی که گفته می‌شد می‌گفتیم به برکتِ دفاع از ایران در سوریه‌ست. سرداران سپاه و رهبران نظام، می‌گفتن یا نه؟ می‌گفتن. [هرچند حق ادمهاست هرچی میخوان بگن.راجع به موجه بودنه] موجه نمی‌دونم، "هرکسی"، نه فقط شما، اعتنایی بکنه به اینکه منِ هیچ‌وپوچ از یه گوشه‌ای از ایران دارم چی می‌گم و یا موافقم با حرف سپاه یا نه! اعلام و بیان رسمی سپاه این بوده؛ «مدافعین حرم به جهتِ امتناع از ورود تروریست‌ها هستن.» الان شما آیا به این صحبتِ فلان سردار سپاه هم اعتراض داری؟ چون "ما" (؟) امروز داریم استناد می‌کنیم به صحبت‌ها. داریم می‌گیم "ادعایی" وجود داشت، رسمی، از سوی نظام، که این حضور پرشهیدِ ایران در سوریه، موجبِ منع ورود تروریست به ایران می‌شه! الان به صرفِ اعتراض ما به این ادعا، به صرفِ اعتراضِ "ما"، صحبتِ سردار سپاه اشتباه می‌شه؟ داعیه نظام اشتباه می‌شه؟

  چون خارج از این دو حالت نیست. یا ما، به عنوان شهروند، اعتراض می‌کردیم که به دلیل الف و ب و جیم، حضور ما در سوریه، نه بازدارنده‌ست و نه انسانی. حالا صرفِ صحبتِ ما، در مقابلِ صحبتِ سران نیروی نظامی و دفاعی، صحبت‌های اون‌ها رو از اعتبار ساقط می‌کنه!؟ چون اگر می‌کنه که من باهات موافقم. اگر صرفِ اعتراض ما، صرفِ عدم  باور عده‌ای از ایرانی‌ها به کارآمدی حضور نظامی خارجی، باعث به کلی بی‌ارزش/الکی‌شدن/نادرست شدن مواضع رسمی نظام می‌شه، پس اینکه الان بگیم "چرا" و فلان، رویکرد دوگانه و اشتباهه! قبول دارم! اما آیا واقعا همینطوره؟
  یا نمی‌کنه. و موضعِ رسمی نیروی نظامی و خود نظام، این‌جا معتبره. در صورتی که مورد 2 هست، وقتِ پرسش‌گری می‌شه! از همه.

  نکته‌ی حاشیه‌ای : اما کی صف تعیین کرده؟ کی گفته اول این، بعد اون؟ مگه صف داره؟ کمیته‌ی حقیقت یاب مجلس، اول می‌بینه، دولت مقصر بوده، بعد می‌ره سپاه رو چک کنه؟ یا مثلا ما شهروندان، یا حتی حادثه‌دیدگان، باید تعیین کنن می‌خوان از کی "اول" مطالبه کنن؟ کی رو می‌خوان "جلوتر" ازش مطالبه کنن؟
  چرا اینطوری نگاش نکینم!؟ چرا حقیقت، نحوه‌ی دقیق وقوع حادثه، چرایی وقوع حادثه، برامون مهم نباشه؟ تهش، کوتاهی دولت بود، بود! عدم بازدارنگی حضور نظامی بود؟ بود! اشتباه سهوی بود!؟ بود! هنگامِ مشخص شدن حقیقت هست که می‌شه خط بطلانی روی تئوریِ دیپلماسی دولت و یا حضور نظامی ما کشید. نه؟

  پ.ن: همه رو یک کاسه نکنید. 1 میلیون نفر، به موضوع X مخالفن. می‌تونن 1 میلیون دلیل داشته باشن. راجع به سوریه که دقیقا همینطوره و به هیچ عنوان، دلایلِ مخالفان، یک دست نیست. یکدست کردن، فرصتِ بحث درست و فرصتِ بررسی جداگونه‌ی دلایل رو از بین میبره. توی همین پست، مجبور شدم خیلی خیلی کلی بگم و وارد دلایل جزئی خودم نشم، تا بتونم کلیات نظر عمده‌ی مخالفین این قضایا رو بگم. اما حقیقت اینه که همه به چیز خاصی؛ از حقوق بشر تا کارآمدی و غیره و غیره، در ردِّ این حضور نظامی اشاره می‌کنن! نه یک مخالف داریم.. نه یک دلیل برای مخالفت!

  جواب:
  عزیز جان اگه بعد از اینهمه وقت یه نیمچه عملیات انجام شده جای اینکه ایران بشه عراق و سوریه و یمن، فکر کردی دلیلش چیه که الان با یه حرکت ریشه اش رو میزنی؟
  به نظر من خیلی مهمتره اونی که می‌گفت سپاه اضافیه، شخص پرزیدنت، و اونی که می‌گفت راه نبرد با تروریست! تعامله، آقای هاشمی طبا و اون عزیزی که میگفت راه مبارزه با داعش ارسال نیرو نیست، برادر کرباسچی، جواب مهملشونو بدن.
  خوب نیست ۹۹٪ موفقیت رو با ۱٪ شکست زیر سوال ببریم، یک درصدی که نتیجه مستقیم جناحی کردن مسئله امنیت ملی توسط شخص آقای روحانیه.
  نابینایی سیاسی خوب نیست رفیق، نیست.
  در این مورد دیگه توضیحی ندارم، به اندازه کافی در مورد مسئله جناحی کردن امنیت و عواقبش حرف زدیم، از اینجا به بعد رو یا درک کردی، یا از من کاری بر نمیاد در موردش.
  مرسی که دارین به جای منم حرف میزنین :)))
  فقط یه چیزی.گفتین خوشتون نیومده از حرف رهبر،درسته؟ولی به نظر من،خیلی به جا بود.چرا؟چون در عین حال که تسلیت گفتن به خانواده شهدا،از موضع قدرت پایین نیومدن.به هرحال رهبر کشور که برنمیگرده بگه ما ترسیدیم.برنامه دیدار با دانشجوها به هم نخورد،حتی این ترور بحث اصلی‎شون هم نبود.این حرف رو جوری در موضع قدرت زدن که الان خیلی ها دارن میگن که یه جور اعمال جنگ روانی نسبت به دشمنه.

  ولی بهرحال نقد شما هم قابل احترامه :)
  و دعا می‎کنیم دیگه همچین حادثه ای پیش نیاد.
  جواب:
  ایشالا پیش نمیاد دیگه
  سوال کنین ولی هفته دیگه حداقل  بزارین هفتم شهدا بگذره بعد بیاین از همه ملت سوال بپرسین نه فقط از اونا !!
  اصلا ببرینشون زیر تیغ ولی الان وقتش نیست !!
  الان وقت همدلی و اتحاده !!
  تا این ۴ سال هم ردحانی هستش هم کرباسچی !!
  ولی الان نه وقتش نیست !!
  باید وقت شناس باشیم!!
  الان وقت این کارا نیست !
  اونا هدفشون کشتن آدم ها بی گناه نیست هدف اصلی شون ایجاد تفرقه و دو به هم زنی بین ملت ایران است.
  بقول یکی از همین آقایون کامنت گذار ترقه نبود ولی خوب جرقه ای ایجاد کرد اونم جرقه ی خطرناک اختلاف و دو دسته گی بین مردم !!
  بقول امام یه زمانی میگفتن من اعلام خطر میکنم !! بنظرم باید الانم اعلام خطر کرد..
  نه روحانی گم میشه نه کرباسچی و امثال ایشون ...
  اینا هستند تا این ۴ سال حداقل جلوی چشم ملت هستند !!

  جواب:
  خیلی صبر کردیم تا هفتم ها، کما اینکه مندحرفی نزدم از ابتدا، ملت به یه پی نوشت من گیر دادن بحث رفت اونوری.
  @ ح
  خط قرمزهای الکی ، شامل خط قرمزهایی که منجر به دستگیری تروریست میشه نیست
  لطفا مسائل رو (به نفع اعتقادات خودتون) با هم قاطی نکنید

  جواب:
  اینم که با من نیستی
  مطمئنا هیچکس به خوبی خودم نمیدونه که من خودم رو به اون راه نزدم

  به هیچ عنوان اون فحاشی ها و توهین برای من طبیعی نیست
  همونطور ک میبینی خودم انجام ندادم و نمیدم و هیچوقت هم حمایت نکردم
  هرکی بچه مذهبی هست جزو بسیجی ها نیست
  درضمن ما نگفتیم هرکی بسیجیه بده


  به دلیل محدودیت های زیاد ، گروه هایی با نگرش و اعتقادات مختلف مجبور شدن با هم هم صدا بشن
  از کسی که صرفا اصلاحات میخواد تا کسی که میخواد هیچ ردی از اسلام و شیعه نمونه
  از کسی که میخواد جمهوری اسلامی نباشه تا اسلام نباشه
  تا کسی که میخواد جمهوری اسلامی نباشه تا اسلام واقعی باشه

  توی این گروه با این سطح تفکرات مختلف ، از نظر "درصد" ، درصد افراد کمتری در زمان جنگ و کلا زمان عمل در میدان حاضر میشن
  (نصبت به درصد افرادی که طرفدار نظام هستن )

  اگر اعتقاد به این رو عدالت بدونی ، بله منم عادلم
  ولی اینکه با اعتقاد به این قضیه بخوام جانم فدای ایران ها رو با هر جمله و هر بحث بیجا یا به جایی بکوبم و اسمش رو بذارم عدالت...
  نه خیر
  جواب:
  حرفامو‌ زدم رفیق. حرف جدیدی ندارم
  خدابزرگه . 
  جواب:
  ان شا الله
 • یادداشت های روزمرگی
 • سلام
  من نه اشک توی چشمم جمع شده و نه فاز اعتدال برداشتم و نه هر اونچه که شما بهش اشاره کردین. این خط کشی هم ندارم که شما آدم بده هستین و من خوب. اما یه نگاهی به جوابتون بندازین.. چرا وقتی دارین جواب می دین از شعبارت "شما و امثال شما" استفاده می کنین..؟ این برای من این معنی رو داره که دارین بر اساس پیش فرض های ذهنی که دارید جواب می دین. من هیچ وقت یادم نمی یاد با دو رویی از شخصی حمایت کرده باشم و سر بزنگاه حرفمو عوض کرده باشم. وقتی می گی "شما و امثال شما" سپاهو کوبیدین و چه و چه به من برمی خوره.. خیلی هم برمی خوره. داری تفکری که یه عده تو نوشته هاشون تو صحبتاشون ازش سوء استفاده ابزاری کردن به من "هم" نسبت می دی. این درست نیست. من تکلیفم با رییس جمهور مملکت روشنه با ارگان های نظامی هم روشنه. اونیکه تا دیروز به سربازا و مدافعان حرم توهین می کرد و امروز رنگ عوض کرده.. آدمایی که از زندانی های سیاسی دفاع می کنن اما اگه بفهمن همین زندانی سیاسی ممکنه پیشینه بسیجی بودنم داشته باشه ککشونم نمی گزه.. اونی که تا یه حادثه اتفاق می افته فرصت برای تخریب پیدا می کنه.. همه این دست افراد از نظر من مشکل نرم افزاری دارن! من حرفم دیشب تو اولین کامنتم فقط وحدت داشتن بود و اینکه از یه طرز برخورد از طرف همین مردم جامعه گله کردم. والا به خدا بعدا هم وقت هست برای اینکه یقه رییس جمهورو بگیریم و مطالبتامونو طلب کنیم. 
  اینم که شما می گین داعش مال این حرفا نیست و غیره. اتفاقا به نظر من دشمن خیلی خیلی هم قدرتمنده. اگه نبود که این همه سال این همه تو سوریه شهید نمی دادیم. حالا اومده وسط شهر یه خودی نشون داده. من اصلا موافق نیستم که مسئله کوچکی اتفاق افتاده. و برای خودم این حق رو محفوظ می دونم مستقیم از همون  افرادی که شما منع می کنید سوال بپرسم!همونایی که بارها اعلام کردن ما برای اقدام منتظر دستور هیچ کس در خصوص امنیت کشور نیستیم. ما هم می دونیم حوزه اختیارات رییس جمهور و مثلا سپاه چقدره. احتمالا همه عمرتون در شهر تهران ساکن بودین. اما من چی بگم که تا اسم اسلحه و تیر و تفنگ می یاد یاد عدم امنیت یه شهر بی در و پیکر مرزی می افتم و بخشی از هراسم به خاطرات زندگیم در گذشته می افته..؟ همونقدر که قدردان نیروی سپاه در تامین امنیت شهر و استانی که مدتی درش زنگی کردم هستم همونقدرم اجازه دارم که بپرسم چرا این اتفاق افتاد.. این مدل صحبت شما رو قبول ندارم.
  ترورهای هسته ای هم اتفاق افتاد.. اون موقع یه عده گفتن رییس جمهور باعث و بانی این ترورهاست.. چون تحریما رو مسخره کرده و بیخود قمپز در می کنه و دشمن عصبانیه و فلان و بهمان. من حتی اون موقع هم این شکلی فکر نمی کردم.. بالاخره باید قبول کنیم که دستگاه امنیتی مون هر چقدرم قدرتمند اما یه جاهایی ضعف داره و احیانا کم کاری شده. بد می گم..؟
  شما با این پیش فرض که می دونین من به کی رای دادم در صحبت هاتون چند بار اشاره کردین دارم دفاع می کنم. در حالیکه واقعا اینطور نیست. اتفاقا حتی به بعضی قسمتای بیانیه رییس جمهورم انتقاد دارم. تو کامنت قبلی هم گفتم "اولین بار" از رییس مجلس شنیدم و باقی بحثو ادامه ندادم. چون اون خانوم دنبال توضیح چیزی بود که اصلا ربطی به منظور من نداشت.
  جواب:
  من ازتون تمام قد عذر میخوام.
  خطاب به زمر 53   شما که میگی خط قرمزای الکی, اگه دقت امنیتی بالا باشه و گرا به دشمن ندن دوستان در داخل کشور, میتونیم تروریستی مثه ریگی رو توی هوا بگیریم نه در راهروهای مجلس یا مرقد امام, اخیرن که دوست مسؤل که از مشاورینه گفته ترورستایی که گرفته شده اعدام نکنید, وجدانی موردم از خنده... 
  جواب:
  موردی؟ :|
  عالی بود
  و حرف حق
  کسایی بخوان فلسفه ببافن
  تحت هر شرایطی این نعمت خدا دادی رو به بهترین نحو به نمایش میذارن
  حداقل خودشون حرفای خودشون یادشون بمونه!
  جواب:
  ایشالا هر چی خیره پیش بیاد
  کامنت اینجانب نیومده؟
  جواب:
  چرا اومد
 • مهدی صالح پور
 • نمی دونم چی شده امروز همه یاد مدافعان حرم افتادن؛ الان امنیت ما باگ پیدا کرده و داعش به وسط مجلس مون نفوذ کرده... چرا پس کسی تقصیر رو گردن دوستان نگهبانِ مرز نمی ندازه؟! مگه عزیزان دلِ ما این همه بودجه مملکت رو نمی گیرن که جلوی مرزها رو بگیرن... مگه این به اصطلاح مدافعان حرم توی سوریه نمی جنگن که توی وسط مجلس باهاشون نجنگیم؟!
  ...
  برام عجیبه تا دیروز که تهران امن بود، صدقه سر مدافعان حرم بود، حالا که ناامن شده، دوستان به تاجزاده و کرباسچی و شعار نه غزه نه فیلان گیر میدن.
  جواب:
  حالا سوال منو جواب بده
  چی شده تا دیروز سپاه و مدافع حرم قاتل بودن و جیره خور و کاسب تحریم و نامرد و ناجوانمرد و اضافی و دلواپس و خشونت طلب و جنگ طلب و‌مضر برای زبان صلح و دیپلماسی اعتدال، امروز یهو شدن رکن مهم امنیتی که باید موقع حملات تروریستی جلوتر از دولت ازشون مطالبه داشت؟
  چقدر استاندارد دوگانه چیز بدیه.
 • دوست مجازی
 • دوستان چرا بهشون بر میخوره؟ ما هرچی از اصلاح طلبها و سرانشون میشناسیم یا الان مزدور و خارج نشین و فاسد هستن یا به کشور خیانت کردن...اونهایی هم که در ایرانن کارنامه و حرفهاشون در طی سالهای مختلف نشانگر این موضوعه...از وزرای دولت اصلاحات بگیر  تا نظریه پردازهاشون...از سروش و کدیور و غیره بگیر تا همین زیبا کلام و امثالهم...که هرچی از کشور دور شدن ذاتشون رو بیشتر نشون دادن...یا مثل همین عده ای که قبل انتخابات یه چیز دیگه میگفتن و الان چیزهای دیگر...رفتار منافقانه...و ذاتی که میترسن نشونش بدن، چون فعلا با رفتار منافقانه بیشتر میتونن جذب کنن...

  من گفتم اصلاح طلبهای ذاتا ضدانقلاب و فسادطلب و مزدور...منظورم اصلاح طلبهای انقلابی و ضدفساد و وطن پرست نبودکه... :دی

  آره متحد باشیم الان وقت این حرفها نیست، وقت بعضی حرفها موقع انتخابات و جمع کردن رای و اینهاست...
  جواب:
  کلا باهاتون مخالفم، جز خط آخر، خط آخر کاملا صحیحه! :دی
  @
  دوست مجازی بود.
  جواب:
  بله
  @
  دوست 
  والله  ما نیاز به تروریست نداریم خودمون، خودمون رو به هلاکت میرسونیم !!!
  دیروز تلنگری بود به همه ملت ایران کاش از این تلنگر درس همبستگی و اتحاد بگیریم !!
  نه اینکه درس تفرقه !!!  جواب:
  حرفتون به دوست درسته.
  اما اتحاد داشتن معنیش انتقاد نکردن نیست، زمان بنی صدر هم یه عده حرف از اتحاد زدن، زمان احمدی نژاد هم، الان هم، کی انتقاد پس؟
  بالاخره این حرف که "مدافعان حرم و سپاه قاتلن و بر علیه‌صلحن و باید برچیده بشن" رو عمه ی من که سه هفته پبش نزده، چرا نباید از امثال کرباسچی و آقای روحانی سوال بشه؟
 • قاسم صفایی نژاد
 • ان شالله در هیچ جای دنیا تکرار نشه
  جواب:
  ایشالا!
  من با توجه به اون چیزی که متوجه شدم جواب دادم
  من هیچ وقت نگفتم همه جیره خوارن و هنوزم میگم یه عده از کسایی که 9 دی اومدن بیرون به واسطه ی شغل و منافعشون بود و هست


  ببین جدا به نظرم سوالت برخواسته از جو حاکم بر این روزهای کشوره
  یعنی چی باید بیان بگن ملت کجاس
  فیلمه مگه
  الان چ اتفاقی افتاده که اینا بیان بگن دشمن کجاست
  همچین سوالی باید پیش بیاد که پرسیده بشه اخه
  بابا دشمن از قبل هم میدونستیم کجاست
  الان اومد داخل کشور و کشتنش
  کجاست نداره

  حرفت احساسات برانگیزه فقط
  الان مثال بگیر منه نوعی
  الان بیام بگم اقا من یه زمانی همچون شعاری دادم حالا بگید دشمن کجاس
  خوب کو
  کجاس
  من الان ول کنم برم با داعش بجنگم؟
  منی که اگه الان برم بهم اسلحه بدن میشه بار سومی که توی کل زندگیم اسلحه رو تو دستام گرفتم
  این چه حرفیه؟ چه خواسته ایه؟


  به نظر من ، هرکی اون روز گفته از غزه و لبنان نباید حمایت بشه ، انسانیتش میلنگیده
  چرا که همیشه هم گفتم مظلوم هرجا باشه فرقی نمیکنه و باید ازش دفاع بشه
  حالا تو لبنان باشه یا فلسطین یا ایران یا منچستر یا پاریس فرقی نداره

  ولی یه عده این اعتقاد رو نداشتن و به نظرشون الویت با ایران بوده
  یعنی بچه های ایرانی لباس نو بپوشن مهم تر از اینه که بچه های فلسطینی رو از زیر بمب های خوشه ای نجات بدیم

  ولی همه اینا چ ربطی به این داره که کسی که همچین اعتقاد (به زعم من اشتباهی) داشته امروز باید بیاد بگه دشمن کجاست؟
  شاید اون گروه فکرشون به همچین حرکت عوام فریبانه و احساسات برانگیزی نرسیده بوده که توی شرایطی که هیچ نیازی به حضورشون نیست برای همراه کردن تعداد بیشتری بیان و همچین سوال بیجایی مطرح کنن

  الان ما کمبود نیروی نظامی داریم مگه؟
  یه جا یه نفوذی اتفاق افتاده
  خیلی هم عادی هستش
  کشوری که سیستم نظامیش سالهاست نفوذ ناپذیر مونده (البته با اعمال فشارهای بیش از حد و محدودیت های الکی و خط قرمزهای زیادی) حالا یه بارم نفوذ شده بهش
  کاملا عادی هستش و همونطور که توی وبلاگ خودمم گفتم جای تقدیر داره زحماتشون

  ولی به هر حال این ربطی نداره که یه دانشجو یا دکتر یا کارمند و ... بیاد بگه اهای کجایید که من اومدم بجنگم
  اگر همچین کاری بکنه کار غیر منطقی کرده
  الان ایران نیازی به نیروی غیر متخصص نظامی نداره

  جواب:
  خودتو زدی به اون راه. وگرنه حرف من خیلی واضحه،توضیح اضافه ای براش ندارم.
  فقط شما صبر کن خدای نکرده جنگ شد ببین چقدر از "گروه جانم فدای ایران" میره جبهه و چند درصد از گروه "بچه مذهبی جیره خوار ساندیس خور بی عقل احمق"٬ بی عدالتی بده، برای همه بده، فحاشی به مدافع وطن بده، مدافع خاک رو قاتل و تروریست نشون دادن بده، اما برای تو، طبیعیه انگار، ولی اینکه به همون‌ آدم بگی بیا الان جنگ اومد تو ایران، جانتو فدای وطن کن، میشه وای وای حرف بد!
  کاری به پست شما ندارم . چون خودتون هم میدونید امروز جای دخالت هیچ گروه مردمی ای نبود . پس اون جانم فدای ایران ها اگه واقعی هم بودن امروز کاری نمیتونستن و نباید میکردن 
  ولی کامنت هاتون خیلی جالبه 
  اصلاح طلب= فاسد ، مزدور ، ضد انقلاب و و و و . 
  کاملا معلومه نگاهتون فراجناحیه در برخورد با کامنت هاتون:)
  دیورز هرکسی که کمک کرد دستش درد نکنه اما یه عده فقط بهره برداری کثیف سیاسی کردن و چقدر تهوع برانگیزن این عده . 
  من از هر کسی که سر این ماجرا رئیسی و روحانی کرد متنفرم . فکر بیخودی کرده و هدفش فقط تخریب بوده . روحانی که تازه رئیس جمهور نشده . چهار ساله که رئیس جمهوره . چنین اتفاقی افتاده بود تو این چهار سال ؟ 
  البته میدونم الان زلزله و سیل و هر بلای جورواجوری رو میبندن به روحانی به عنوان مثال برای این سوال من! 
  ولی بیاید انقدر تفرقه افکن نباشیم . 

  جواب:
  من جایی میبازم، که لازم باشه خودم رو به چون تویی توضیح بدم. بارها اعتقاداتم رو نوشتم، و باز هم خواهم نوشت. در مورد یه کلمه شون هم دروغ نگغتم. هر برداشتی میتونی داشته باشی و برداشتت رو بنویسی، ناراحتی اما اگر از خوندنشون، به سلامت
 • آسـوکـآ آآ
 • فارغ از همه جناح ها
  خدا حفظشون کنه
  خدا حفظمون کنه
  همین
  جواب:
  اوهوم
 • دوست مجازی
 • وقاحت این حزب بادِ خودباخته و فسادطلب تازگی نداره...در بدبختی اینها همین بس که بسیج و سپاه و حزب اللهی هارو دشمن مردم جلوه میدن...ببین چقدر وقیح و بی ریشه هستن...کشور هرچی داره از همین سپاهه...
  امام خمینی(ره): «اگر سپاه نبود، کشور هم نبود».

  اینکه آقای روحانی مزور و فریبکار میگه سپاه نباید در هر امری دخالت کنه اتفاقا خیلی غلط میگه و اشتباه میکنه. سپاه از اسمش معلومه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: یعنی در هر زمینه ای، تاکید میکنم در هر زمینه ای باید دخالت داشته باشه به کوری چشم اصلاح طلبهای ذاتا ضدانقلاب و فسادطلب و مزدور...
  جواب:
  خانوم مودب باشید لطفا! اینجا حوزهخ بسیج سر کوچه تون یا مسجد محل نیست بشینید ملت و طرفدارنشون رو به "فساد سیستمی" و "خودفروختگی" متهم کنید و "حزب اللهی" رو ببرید بالا و این جور مسائل، اصلا اینجا از این نگاههای رادیکال دُگم بی ریشه نداریم و نخواهیم داشت، همینجا من با همه سر و کله هم میزنم، اما حقیقتا اجازه نمیدم کسی بشینه جای "ما خوبیم همه جز ما بد و غرب زده" و با این بازی در بیاره!
  من هم میتونم بگم از طرف دوستان که "اصولگراهای ذاتا دگم و بی عقل و متحجر و ابله و ..." و باور بفرمایید این بیشتر از عبارت "اصلاح طلبهای ذاتا ضد انقلاب" به حقیقت نزدیکه!
  کامنت بعدیتون لطفا برای یه جامعه یه دمکراتیک نوشته شده باشه.
  سلام 
  در مقابل اتفاق دیروز میشه فقط سکوت کرد .خیلی خیلی ناراحت کننده بود.

  اینکه خیلی ها طرف مقابلشو کوچیک و ناچیز میبینن  نتیجه ش میشه اتفاق دیروز

  جواب:
  بله.
 • یادداشت های روزمرگی
 • سلام
  خانم دختر نقره ای ببخشید من کجای حرفم به رهبر انقلاب تیکه اومدم؟؟ گفتم می گن مسئله جزیی.. این حرفو قبل از همه از زبان رییس قوه مقننه شنیدم... چرا اونطور که باب میلتونه مطلبو برداشت می کنین آخه..؟ 
  اصلا بذارین خیالتون رو راحت کنم دوست عزیز.. من یه آشغال پست وطن فروشم که همه نظراتم براساس جهت وزش باد تنظیم می شه ادا و اصولم خیلی زیاد در می یارم. هیچی هم بارم نیست. انشالا که قضیه حل شده باشه براتون.  
  جواب:
  کاری به خط دومتون که صرفا احساسی زده شدم ندارم.
  اما من باب جزئی بودن که خودم باهاشم مخالفم، خود شخص ریاست جمهوری دیروز مگه دیدارشون با هنرمندها رو کنسل کردن؟ هر کار روتینی داشتن انجام دادن، این نگاه خود دولتم میرسونه! موندم شما چه طوری میتونی هر کار اشتباه دولت رو توجیه کنی و به یکی دیگه ربط بدی!
 • مریــــ ـــــم
 • من فکر میکنم باید این اتفاق می افتاد تا یه عده بفهمم ارزش کار مدافعان حرم رو
  خیلی از دوستای من که مخالف مدافعان حرم بودند و اونهارو یه عده ادم فقیر می دیدن که فقط بخار پول دارن میرن و یا اونا جنگ جو و متحجر و ... میدونستند از دیروز سکوت کردن
  از این اتفاق بسی ناراحتم اما خرسندم که این عده فهمیدند جایگاه مدافعان حرم رو
  جواب:
  ایشالا هر چی خیره پیش بیاد!
 • دختر نقره ای
 • سلام 
  با اجازه من نکته ای رو عرض کنم در جواب دوستی که عرض کردند اگر فردی از جناح مقابل رییس جمهور میشد! 
  بله بنده هم با خودم فکر کردم اگر آقای رییسی هم رییس جمهور میشدند امکان داشت همین اتفاق بیفته اما چند نکته قابل تامله. در هر دو صورت بازهم در هفده خرداد نود و شیش آقای روحانی رییس جمهور مملکت بودند چون حتی،اگر بازهم انتخاب نمیشدند در این تاریخ هنوز پست شون رو تحویل نداده بودند اگر اشتباه نکنم! نکته دوم که از همه مهم تره اینه که یک حمله ی تروریستی فکر نمیکنم کار یک یا دو روز برنامه ریزی باشه. ممکنه از ماها برنامه‌ریزی شده باشه براش. سوال من اینه آقای وزیر اطلاعات!  شما دقیقا کجا بودید اون موقع؟!  احتمالا در میتینگ های انتخاباتی آقای رییس جمهور!  ایشون خیلی شانس آوردند که در این 4 سال این اتفاق تنها نتیجه ی احتمالا بی کفایتی وزارت اطلاعات شده. که البته خیلی هم گران تمام شد برای مردم. 
  و در آخر اون تیکه ی ریزی که به رهبر انقلاب زدید و من اینطور جواب میدم، وقتی مسئله بهداشت و درمان رو غلتک میفته و مشکلات مردم حل میشه نتیجه ی کار دولت و آقای وزیر بوده ولی وقتی داعش حمله میکنه تقصیر عمل بر گردن شخص اول مملکت میفته!  و هیئت اجرایی هم هیچ تقصیری نداره!!!!!!! 
  فرق این حادثه با حوادثی شبیه چهارشنبه سوری و پلاسکو و... که اتفاقا در اون ها انسان های خیلی بیشتری جون شون رو از دست دادند این بود که این اتفاق باعث ایجاد وحشت و نفاق بین مردم شده و صد البته هدف تضعیف نظام بوده وگرنه شما یک نگاه به چهارشنبه سوری های سال قبل کن ببین چند نفر جون خودشون رو از دست دادند؟!  قطعا خیلی بیشتر از 12 نفر. اینکه ایشون میگن مسئله جزیی از این بعد دید هستش:)

  جواب:
  من کاری به حرف آقای خامنه ای ندارم، چون خودمم خوشم نیومد از این گفته شون، این مسئله رو از هر طرفی بگیری جزئی نیست، ایشون قطعا میخواستن بگن یعنی ملت در حرکتو تکاپوئه ولی من خوشم نیومد از اون حرف. اما با بقیه حرفاتون حداقل مخالف نیستم، شاید موافق هم نباشم، اما مخالفتی هم ندارم.
  ولی خب حمله های پسا انتخاباتی بنظرم گل به خودی محسوب میشه!
  اینکه در هفته اول بعد از انتخابات سیل ویدئوهای رد صلاحیت یه نامزد وارد فضای مجازی میشه و هیچکس نمیپرسه خب شما چه سودی میبری از باز نشرش؟ یا چطور این اطلاعات محرمانه رو انقدر راحت دست به دست میکنی؟ یا اصلا ضعف کدوم قواست که این رد صلاحیت وتو شد؟
  یا اینکه فاجعه ی دیروز اتفاق نمی افتاد صرفا اگر کس دیگه ای رئیس جمهور میشد؟
  چند روز پیش یه مسئول در یه دانشکده ای  از امتحاناتم پرسید. به شوخی گفتم این همه داریم خودمونو میکشیم ولی کار کجا بود؟
  شروع کرد کوبیدن که حاصل رٲی خودتونه! وقتی رای میدادین به این فکر نکردین کی باید بیاد که برا جوونا ایجاد اشتغال کنه؟
  یکی نبود بگه پدر آمرزیده من هنوز دو ترم از کارشناسیم مونده :/
  خلاصه که خیلی چیپه همش بخوای بگی دیدی؟! دیدی اشتباه کردی؟! دیدی نباید به فلان جناح رای میدادی؟!
  در حالی که هیچکس هیچ گلی به سر ما نزده و مصداق بارز هر سال دریغ از پارسالیم!

  جواب:
  ببین اصلا معادله ی پیچیده ای نیست، فقط یه نامزد ریاست جمهوری امنیت ملی رو تا حد یه موضوع ساده ی جناحی آورد پایین و اون رو تا تونست کوبید و زد و زیر سوال برد! قاعدتا وقتی اتفاقاتی میفته که مستقیما به امنیت ملی مربوطه، کسی که میگفته "امنیت فقط با مذاکره و تعامل" و "سپاه دشمن امنیت" میره زیر سوال و همه ازش سوال میپرسن! خیلی خیلی خیلی ساده است! به هر حال وقتی قرار باشه نبینی و شما هم موضوع امنیت رو تا حد "یه مشکل جناحی" تقلیل بدی، همین میشه. درواقع شما از من توقع داری نبینم کی بوده قبل انتخابات برای 4 تا رای کل ارکان امنیتی رو زیر سوال برده، و نقدم رو به این موضوع جناحی میکنی، کافیه سه هفته توی آرشیو بری عقب تا ببینی من توی پستم گفتم "فارغ از مسائل جناحی، امنیت ملی اصلا شوخی بردار نیست"، بنابراین الان حق دارم از کسی که توی روی امنیت ملی کشور ایستاده شاکی باشم!
 • یادداشت های روزمرگی
 • سلام.. می گم سلام چون من با شما دعوایی ندارم و در صلحم. چون هیچ وقت شما رو متهم نکردم که دارین به مسائل حزبی نگاه می کنین. به خیلی چیزا منو متهم کردین.. جواب دارم براش اما انتظار نداشتم وقتی از کسی یا موضوعی ناراحتین اینقدر راحت به اولین کسی که داره فقط از موضع خودش حرف می زنه بتازین.
  ای کاش همه آدما رو توییتری و اینستاگرامی نمی دیدین..
  جواب:
  خانوم حرف زدین حرف زدم دیگه، نمیفهمم اگر قراره بعدش اشک توی چشمای کسی جمع بشه که چرا به من حرف زدی، اگر قراره همه بیان اینجا بگن "من باهات دعوا ندارم" چرا حرف میزنید؟ چرا هر چیزی دوست دارید میگید تهش دعوا ندارید؟ اینکه خیلی صادقانه دعوا داشته باشید بهتر نیست؟
  هر چیزی میگید، هر نظری ممکنه داشته باشید، بعد حرف من میشه جواب اخ و جیز و دعوا؟ یه کم به سمت حرف خودتون نگاه کنید! این رسم خوبی نیست که که فاز اعتدال بردارید و با لباس اعتدال تندرو حرف بزنید، بعد اونی که فحوای کلامتون رو جواب داده بدون این ادا اطوارها بشه آدم بد.
  میفرماد به یزدان که گر ما خرد داشتیم...
  اصلاح طلب و اصولگرا و تحریمی هم نداره!
  جواب:
  تحریمی؟ :))
  الان من بگم "خائن وطن فروش غرب زده" تو نمیگی بهم چقدر خط کسی میکنی؟ تحریمی یعنی چی؟ :|
 • یادداشت های روزمرگی
 • با شما موافق نیستم. مثل این می مونه که اگه الان نماینده جناح مقابل رییس جمهور بود من نوعی می گفتم مگه مردم ما همیشه در صحنه نبودن؟چرا تا اینجا اومدن؟حالا که اومدن این تفنگو بگیر برو خودت دفاع کن!! این استدلال از نظر من همونقدر مسخره و غیر منطقی و غیر منصفانه است که صحبت هایی که الان می شه.
   البته مورد سوال قرار دادن شخص دوم مملکت و انتظار پاسخ داشتن اصلا بد نیست. اما من ترجیح می دم از همه مقامات سوال کنم.. چرا با این همه تدابیر شدید امنیتی چنین اتفاقی افتاد؟ از همه کسایی که بارها گفتن داعش هیچ غلطی نمی تونه بکنه. حالا هم که یه غلطی کرده چرا می گین یه مسئله جزیی..؟ باید بیشتر کشته و مجروح می دادیم تا واقعا باور کنیم تا زیر گوشمون اومدن؟ 

  جواب:
  این سوال بایدم برای شما مسخره باشه. ساده لوحیه که شما و امثال شما من رو به حزبی نگاه کردن متهم میکنید و خودتون وایسادید جای حق و بی طرف، هم ساده لوحیه هم قلب حقیقت.
  ببینید خانم منم از سپاه سوال دارم، از ارتش هم. ولی شما که از قدرت سپاه مینالیدید، سپاه سم مملکت بود، موسکاش دشمن بزرگ ایران بودن و راه "تعامل با تروریست‌ها" رو بسته بودن، تا دو هفته پیش که "تنها راه دوری از جنگ و تروریسم رای به فلانی بود" چی شده که امروز یهو از دهان شما و خیلی های دیگه حرفهایی چون اتحاد، تعامل قوا در تامین امنیت و نقش مثبت سپاه در امنیت ایران شنیده میشه؟ کجای حرف من اینقدر ثقیل و‌ مبهمه که شما اینحوری میگید؟
  داعش مال این حرفا نیست تا زیر گوشمون بیاد، همینم صدقه سر خرفای ضد امنیتی و خاله خان‌ باجی بازی بین‌المللی رفقا و زدن اصلی ترین پایه های امنیتی حکومت به نیت کسب رای اومده، من یک ماه هم نشده پستم در مورد مناظره دوم که گفتم‌"امنیت مملکت شوخی نداره" بعد شما به سوال کاملا به حق و وارد من میگید مسخره؟ مسخره کسیه که هروقنی هر چیزی رو به نفع دیدگاهش تعبیر کنه، مسخره زدن سپاه و اضافی دونستنش قبل انتخاباته و مفید و لازم دونستنش بعد از حمله تروریستی.
  حمله دیروز نتیجه مستقیم بازی کثیف انتخاباتی آقایونه.
  بله تمام نهادهای امنیتی و اطلاعاتی حکومت در اتفاق دیرپز سهیمن، اما من نمیتونم به این فکر نکنم که اگر مدافعان حرم، مظلوم ترین قشری که به خاطر چهار تا رای ناموسشونو جلو چشمشون آوردن و توهین و تحقیرشون کردن نبودن چه فاجعه ای رخ می‌داد. نمیتونم نبینم کل دور بودن داعش از ایران برای خاطر همین سپاه نامرده که وجودش زیادیه! من جدا اینجوری که شما تغییر موضع میدی و حقیقت رو قلب میکنی بلد نیستم. امنیت امروز ایران اگر ده تا عامل داشته باشه، عامل دهمش هم آقایون دولتی نیستن.
  سوالاتونو قبل از هر شخصی، از کسانی بپرسید که به صورت عمومی و برای چعار تا رای تمام امنیت کشور رو و لزوم دفاعی کشور رو زیر سوال بردن و گفتن این برخلاف رویه صلح هست!!! اول از کسانی سوال نکنید که معتقد بودن رویع دولت توانایی دفاعی ایران رو تضعیف کرده، چون اونا همین رو بهتون میگن حواله تون میدن دولت.
  بیاید برای هم ادا در نیاریم، و هر روز توی یه لباس نباشیم.
  اون هایی هم که الان دارن میگن چرا گیر میدید به دولت بیاین اتحاد داشته باشیم و مثل داعشی ها نباشید و ازین اتفاقات انگار خوشحالید و...
  باید جوابشون رو  داد: چرا اون موقعی که به همینایی که الان ازشون توقع امنیت دارید گفتن دلواپس و افراطی و تندرو و ... پرچم اتحاد بالا نبردید؟
  چرا اون موقعی که  این بندگان خدا داشتن می رفتن بجنگن به خاطر امنیت خودتون بهشون گفتید جنگ طلب  و خشونت طلب و افراطی؟ کلی هم به  خانواده هاشون نیش و کنایه ی حقوق ۵۰۰ میلیونی زدین؟ 
  چرا اون موقع که دولت گفت سایه جنگ رو برداشتم براش کف زدید و هورا کشیدید ولی الان از ارگان ها نظامی انتظار رفع مشکل جنگ رو دارید؟
  بله گیر میدیم . گیر میدیم به کسایی که ادعایی کردن در حد و اندازه شدن نبود. گیر میدیم به کسایی که با حرف هاشون همین داعشی ها رو سر ما شیر کردن. گیر میدیم به کسایی که توی مناظرات سپاه رو می کوبن و الان دست به دامن همون سپاهن برای حفظ امنیت دفترهاشون.
  گیر دادن ما از خوشحالی نیست. از عصبانیته‌ . ما از این همه وقاحت عصبانی هستیم
  جواب:
  آخ آخ حرف دل زدی اصلا :|
  اون آقایونی که.داد و هوار سر میدادن که امنیت کشور با مذاکره حل میشه نه با نظامیگری, مدافعین حرم رو آدمکش خطاب کردن و توی روزنامه های محبوبشون با تیتر بزرگ نوشتن و دل مادرهای شهدای حرم رو به درد آوردن, لطفا توی روی ملت بایستن و دهان گشادشونو بازتر کنن و همون اراجیفو تحویل ملت بدن, یا علی
  جواب:
  چقدر اعصابت خورده :|
  واقعیت اینه که از خیلی از اینایی که شعار میدن نمیشه انتظاری داشت. کسی که با یک کلمه حرف من عکس اینو بالا می بره و با حرف یکی دیگه عکس همونو پاره میکنه ازش انتظار تفکر نمیره. خیلی وقته توقعمون رو پایین آوردیم. از بلندگو قورت دادهای بی فکر هر دو طرف.

  جواب:
  اوهوم
  باید کجا باشن دقیقا؟
  جواب:
  توییتر و اینستاگرام!!!
  همونجایی که شما هستی
  جای خاصی نیستن
  بعضی هاشون توی نیرو انتظامی
  بعضی هاشون توی شرکت ها کارمندن
  بعضی هاشون دانشجو و استاد
  بعضی هاشون دکتر وپرستار
  توقع داری کجا باشن
  قاعدتا میدونی که من "نه غزه نه لبنان" شعارم نبوده و نیست
  ولی سوال سوال حاشیه ای هست که تو این وضعیت ورد زبون راستی ها شده
  جواب:
  شما جدا معنای سوال من رو متوجه نشدی، یا چی؟
  اینهایی که میگی رو قبلا توی یه پست دیگه گفته بودی همه "جیره خوار" هستن :دی
  سوال حاشیه ای این نیست، سوال منطقی ای هست، من توقع دارم الان معتقدین "جانم فدای ایران" گر و گر جای توییتر و اینستاگرام آماده ی جنگ و رزم باشن! چون یکی عین بابای من که میگه "حفظ اسلام (به دید خودش) حفظ ایرانه" برای جنگیدن توی سوریه میره ثبت نام میکنه، ادا و اصول هم نمیاره وقتی پای کار برسه، شعار هم نداده، اعتقادش شاید کاملا غلط باشه، ولی پای اعتقادش ایستاده، مگه شعار نماد اعتقاد نیست؟ خب الان توقع دارم عده ایشون از نیروی انتظامی، عده ای از وسط کارمندی، برخی دانشجویان و اساتید و برخی دکترها و پرستارها حالا که جنگ وارد ایران شده، بلند شن قبل از سوال و درخواست من که "کجایید" خودشون بگن "دشمن کجاست"؟
  مگه این بدبختهایی که رفتن سوریه و لبنان جنگیدن که تهران امن باشه پلیس و کارمند و دانشجو و استاد و دکتر و پرستار و مهندس این مملکت نبودن؟
  حاشیه اینه که یه حرفی رو روی هوا بندازی، مخالفان حرفت رو بکوبی، بهشون انگ و تهمت بزنی، وقت عمل بگی "این سوالات حاشیه ای چیه؟ مملکت نیروی نظامی داره، سپاه داره". آقای نه غزه نه لبنان، الان باید اومده باشه جلوی نظام وظیفه!!! نه توی توییتر هشتگ اتحاد ترند کنه!
  اون مدافع حرم ممکنه فکرش اشتباه باشه، ولی مرد عمله، اهل ادا اصول نیست!
  اعتقادی هم که ادا باشه، یه سطل  زباله بردار بیار بندازش داخل درش رو ببند! ادا داشتن کاری نداره که، اعتقاد داشتن کار سخته!
 • یادداشت های روزمرگی
 • سلام
  یه مسئله ای که امروز بارها و بارها خوندم و واقعا متاسف شدم این بود که یه عده مسئله رو جناحی کردن و بارها به همدیگه تاختن و هر طرف اون یکیو مقصر این اتفاق می دونست. درک نمی کنم چرا یه عده اظهار خوشحالی می کنن.. مگه تروریستا وقتی می خواستن شلیک کنن از مردم می پرسیدن به این رای دادی یا اون..!؟ این نوع برخوردا واقعا وقیحانه است. 
  جواب:
  این سوالات رو من هم از منظر خودم دارم!
  و این سوالم دارم وقتی یکی با ایجاد فضای "با من جنگ نمیشه و تروریستها نمیان" رای میاره چرا نباید بابت این اتفاقات مورد سوال قرار بگیره که تحت لوای دولت خودش اتفاق میفتن!
  انقد ناراحتم، انقد ناراحتم، انقد ناراحتم... 
  تصویراش حس میکنم مال ایران نیست، این خشونتای اینجوری همیشه فکر کردم مال ما نیست، مال ملت ایران نیست، مال دل و قلب ما نیست، ولی اخرش سرموت اوردن... خیلی بغضمو دارم نگه میدارم. 
  جواب:
  ایشالا که به خیر بگذره...
 • گمـــــــشده :)
 • متوجه منظورت نشدم.
  یعنی کمک به غزه و لبنان و عمل مدافعان حرم رو نهی کردی یا تایید؟
  جواب:
  از کسانی که میگفتن خیلی کار بیخورد و احمقانه ای هست جنگیدن بیرون از مرزهای وطن، درخواست کردم حالا که نبرد وارد خاک ایران شده لطفا جلوی همه عزیزان دیگه راه بیفتن و جانشون رو فدای مملکت کنن!
  اتفاقا دقیقا همین الان وقت فکر کردن به اون شعاراست. موقع جوگیری‌های انتخابات و جیک جیک مستون که میشه اینا میشن دلواپس و جنگ طلب و تندرو و حقوق پونصد میلیونی بگیر تو سوریه و... .موقع کشته شدن و تیکه تیکه شدن و سوختن که میشه اینا میشن سپر بلا... و بقیه: آه... [گل‌هارا پر پر می‌کند]
  + روحانی مرسی که هستی!!
  یک ماه پیش، جنگ شدن یا نشدن تو ایران بستگی به رفتن یا موندن وجود همایونیشون داشت، الان چی شد که به رابطه‌ی فرمانده کل قوا و امنیت پی بردن؟!؟
  + پیشنهاد میکنم تروریستایی که دستگیر کردن رو اعدامی چیزی نکنن، ۳۰ دیگه داستان میشه!!!!
  جواب:
  حرفهات کاملا وارده :)
 • رفیعه رجعتی
 • خیلی حرفا هست برای زدن. هم جاشه هم وقتش. ولی باززززم سکوت میکنیم برای حفظ وحدت به زعم "خودشون" :)
  جواب:
  اوهوم موافقم!
 • ماهی کوچولو
 • واقعا کجان؟ 
  انقد عصبیم الان اینا رو ببینم بدتر از کاری که داعش میتونه باهاشون بکنه میکنم :| فقط حرف فقط شعار :| 
  آدمای بی خود :||| حیف آدم که بهشون بگیم حتی :|||
  جواب:
  نه آدمن، چرا آدم نباشن، فقط الان وقتی بود که اعلام کرده بودن جان فدا خواهند کرد!
 • فاطمه غلامی
 • هستند
  و
  همین باشند در سکوت و جیغ و هورا نکشند و اب به اسیاب دشمن نریزند دعاگوشون هستیم
  جان فدا کردن پیشکش
  جواب:
  نه دیگه اینجوری هم نه، ولی کجان؟ :|
  دعا می کنیم.
  جواب:
  کار خیلی خوبی میکنی

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی