Inside Monster

Will Come Again
پیام های کوتاه
بایگانی هیولا
نویسندگان

گفتار اول یا چیزهایی که هر فَردی باید درباره ی عادت ماهانه (پریود) بداند!

PMS (سندرم پیش از قاعدگی) چیست؟

اختلالی رایج در زنان بین دهه های دوم تا چهارم زندگی که با نوسانات هورمونی همراه بوده و اغلب با علایم جسمانی، روانی و عاطفی همراه است که با مجموعه علائمی هفت تا ده روز پیش از قاعدگی شروع شده و به طور اخص پس از خونریزی بانوان به وقوع پیوسته و با شروع قاعدگی تمام میشود. علائم سندرم هر ماه تکرار شده و شدت آن متفاوت است. سن اوج بروز این اختلال 30 تا 40 سال و عمده نشانه های آن عبارتند از: افسردگی، احساس نا امیدی و گناه، گریه های بی دلیل، تنش، اضطراب، پرخاشگری، کاهش علایق، سردرد، تورم اندام ها، دردهای شکمی و ...

انواع سندرم پیش از قاعدگی کدامند؟

الف) گروه A

1- اضطراب، تحریک پذیری و تنش عصبی در فاصله دو عادت ماهانه 2- افزایش تنش ها با نزدیک شدن به قاعدگی 3- بروز افسردگی خفیف با نزدیک شدن به قاعدگی و فروکش کردن آن پس از وقوع قاعدگی 4- عدم تعادل هورمونی، افزایش سطح استروژن در خون در مقایسه با پروژسترون 4- بی حالی، تپش قلب و سر درد یک یا دو ساعت پس از مصرف کربوهیدرات ها و مواد قندی 5- مقاومت بالا به کربوهیدرات ها و کمبود منیزیوم در گلبول های قرمز

ب) گروه H

1- نفخ شکم، چاقی، حساسیت دور شکم و پستان ها، ورم پاها، صورت و بازوها در دوران پیش از قاعدگی 2- یک الی یک و نیم کیلو چاق شدن در دوران پیش از قاعدگی 3- -به علت افزایش مصرف نمک در این بانوان، تنش و عصبیت آنها به این دلیل به وجود می آید

پ) گروه C

افزایش اشتها و ولع به خوردن شکلات و شیرینی جات

ت ) گروه D

1- افسردگی، گوشه گیری و افکار خودکشی 2- بی حالی، بی منطقی، سردرگمی و اشکال در حرف زدن. ممکن است میزان افسردگی به قدری بالا باشد که زن اصلا سخنی نگوید 3- در صورت عدم تعادل هورمونی به خصوص بالا رفتن پروژسترون در برابر استروژن در نیمه دوم قاعدگی تنش های قبل از قاعدگی روی میدهد 4- پرمویی در بعضی زنان این دسته

این اختلال به چه دلایلی رخ میدهد؟

1- کاهش یا افزایش استروژن ها 2- کمبود ویتامین ها 3- مصرف آنتی بیوتیک ها 4- کاهش پروژسترون 5- افزایش آندروژن 6- وراثت 7- زیست-شیمی مغز

رویکردهای درمانی این سندرم چیست؟

الف) درمان دارویی

تجویز اسپیرنولاکتون، فلوکستین، بنزودیازپین ها، آلپرازولام و درگیر داروهای آرامبخش و ضد افسردگی تحت نظر پزشک.

ب) رژیم غذایی

برای انتخاب رژیم غذایی مناسب، رژیمی را انتخاب کنید که با حداقل دو مورد از این علائم مناسبت داشته باشد 1-تندخویی 2- افسردگی 3- حساس شدن پستان ها 4- نوسانات خلقی 5- تورم اندام ها 6- بی خوابی 7- خستگی

رژیم غذایی متناسب با موارد تندخویی، افسردگی نوسانات خلقی و خستگی: حداقل پنج مورد از خانواده غلات و حبوبات، حداقل پنج مورد از سبزیجات و گیاهان، شیر و لبنیات به رژیم روزانه اضافه شود، در صورت حساسیت به شیر، روزی 1200 میلی گرم کلسیم از راهای دیگر کسب شود. بالاترین عملکرد این رژیم وقتی است که وعده های غذایی تقسیم شده باشد و طول هر بخش رژیم سه ساعت باشد و هشت لیوان آب هم در روز خورده شود.

اگر فقط تندخویی و بی خوابی را علامت زده اید، مصرف کافئین را به زیر 200 میلی گرم کاهش دهید،250 میلی لیتر قهوه دمی 135 میلی گرم، قهوه فوری 95 میلی گرم و چای 50 میلی گرم کافئین دارد. از مخلوط قهوه معمولی و بی کافئین، قهوه بی کافئین خالص یا نوشیدنی های دیگر استفاده کنید.

اگر افسردگی و نوسانات خلقی را علامت زده اید، در سبد غذایی روزانه خود چای، گیاهان آرامبخش، آب معدنی طبیعی و آب میوه بگنجانید، از ورزش و یوگا هم غافل نشوید

برای مسائل تورم بدن یا حساسیت پستانها ابتدا میزان مصرف سدیم روزانه خود را مشخص کنید، غذاهای شور، تنقلات شور، نمک، غذاهای کنسروی، انواع ترشی و شور و خیار شور، غذاهای دودی و سوسیس و کالباس و پنیرهای فراوری شده میزان زیادی سدیم دارند، به جای آنها از مواد با سدیم پایین استفاده کنید.

پ) ویتامین ها و مواد معدنی

مصرف این مواد معدنی و ویتامین ها در دوران پیش از قاعدگی مناسب است: ویتامین های A و B و C و E، کلسیم، منیزیم، روی، یُد و کروم.

ت) گیاهان دارویی

آنجلیکای چینی: روزانه سه کپسول از روز چهارم سیکل قاعدگی تا شروع خونریزی. اسانس خوراکی پوست پرتقال: میتواند به عنوان جایگزین بی خطر فلوکستین استفاده شود. بابا آدم: برای مسائل حساسیت بدنی، ورم اندام و پستان ها و بهبود کلی علائم سندرم مفید است. بابونه دارویی: مصرف روزانه ی آن برای کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی مفید است.

دیگر گیاهان داوریی موثر: بومادران، پنج انگشت، توت مار، جینسینگ، جینکگو، خار مریم، رازیانه، زعفران، زنجبیل، سنبل الطیب، سویا، شیرین بیان، علف چای، گزنه، گل قاصدک، گل مغربی و مریم گلی.

ث) دیگر روش های درمانی

هومیوپاتی*، ورزش، رایحه درمانی و درمانهای روانشناختی که در صورت موثر نبودن روشهای بالا توسط متخصصین امر هدایت و راهبری میشوند.

منبع: تمامی این نوشتار بر اساس کتاب "درمانهای کاربردی سندرم پیش از قاعدگی" نوشته ی خانم دکتر آنیتا باغداساریانس نگاشته شده، مطالعه این کتاب رو به همه ی خانمها توصیه میکنم.

*نویسنده ی وبلاگ از مخالفان جدی روش هومیوپاتی است و آن را به هیچکس توصیه نمیکند. اشاره به این روش تنها به دلیل وفاداری علمی به اصل مطلب انجام شده است.

گفتار دوم یا توصیه های یک جوجه روانشناس به همه ی افراد درگیر مسائل مربوط به عادت ماهانه

1- پریود بودن معنی اش یک هفته بی سکس نیست، معنی اش دقیقا یک هفته بدون دخول است! پس بنابراین اگر مود سکس داشتید و شریک جنسیتان هم نیز؛ همیشه یادتان باشد که "آب دریا را اگر نتوان کشید ، هم به قدر تشنگی باید چشید"! والله به خدا! این صحبت در مورد هر دو شریک جنسی است، به هم سخت نگیرید!

2- ای مرد! انصافا، وجدانا و خداوکیلی این یک هفته رو بیشتر کمک کنی نمیمیری، شربتی، آبمیوه ای چیزی دست خانوم بدی، یه شب حالا فوتبالت رو نبینی - اصلا مگه میشه؟ :| - خلاصه یه هفته به خودت سخت بگذره ، راه دوری نمیره، تهش میخوای با همین آدمی که کنارش بودی زندگی کنی! خانومت رو در این مدت لوس بار نیار، ولی همیشه توی ذهنت داشته باش اگر تو توی یه ماه سه جور تغییر هورمونی شدید و مختلف رو تجربه میکردی اصلا نمیتونستی راه بری، چه برسه کار کنی! پس حواست رو جمع کن!

3- خانوووووووووووم! شما پریودی، زخم شمشیر که نخوردی!!! :| تمام بی حوصلگی ها و بی حالی ها چه و چه و چه که در شما دیده میشه قبول! اما پریود بودن به شما کوچکترین مجوزی نمیده که هر خط قرمزی رو بشکنید و به اسم "افسرده ام یا عصبانی ام" هر کاری رو انجام بدید، شما خودتون رو بذارید جای مردی که در طول یه ماه باید هی خودش رو با رفتارهای شما تنظیم کنه که هیچ، توی این یه هفته باید برای هر ساعتش آماده باشه یه بامبول در بیارید! خودتون با این زن زندگی میکنید؟ شما مشکلی جدی داری قبول، اما هنوز هم انسانی، هنوز هم فکر میکنی و هنوز وجدان داری، ایضا اون مردی که پشت کمد قایم شده، هنوز همسر شماست!

4- برادر، خرفت! چیه هر چی میشه میپرسی از پریودیه؟ خب خودت تاریخشو میدونی دیگه، اصلا اگه اینجوری هم فکر میکنی نپرس یا نگو، خوشت میاد هر چیزی میگی بهت بگن مگه جُنُبی اینجوری میکنی؟ عقل نداری مگه؟ :|

5- خواهرم  حجابت! چیز ببخشید ... خواهرم! این آقایون دلشون پاکه اما گاهی عقل ندارن! عُمده ی آقایون وقتی میپرسن پریودی ، یا خبر میدن که ناراحتیت از پریودیه، قصد اصلیشون در واقع نشون دادن این مطلبه که درک میکنن مسئله ای دارید و مشکلاتتون هست که باعث پرخاش و ناراحتیتونه، در واقع میخوان بهتون بگن "من میدونم توی عادی خیلی بهتر از اینی عزیزم" و در واقع عموما (اما نه قطعا) منظورشون این نیست که "تو یه سری هورمون بی عقلی که تا به اینجا رسیدی" ... اگر همسرتون از این عبارت استفاده میکنه و شما مطمئنید قصدش تحقیر آمیز نیست ، که وجدانا در 80% موارد هم نیست و بروزی از محبت مردونه است، به جای اوقات تلخی و دعوای دوباره، آروم بهش توضیح بدید که درک میکنید که تلاش میکنه درکتون کنه، اما حرفش اصلا قشنگ نیست و نادیده گرفتن شما به نظر میرسه!

6- در مورد پریود با هم حرف بزنید، تاریخش ، شدتش ، روند قضیه و غیره!

7- آقایون از خریدن نوار بهداشتی برای همسر خودشون خجالت نکشن! فقط شما میتونید تابوی این قضیه رو بشکنید، بله، عادت ماهانه موضوع کول و جالبی نیست!!! اما شنیع و زننده هم نیست، یک اتفاق جسمانی جنسی-زیستی هست، شما خجالت نکشید، هیچکس جرات نمیکنه ازش خجالت بکشه!

8- خانومها! راحت حرف زدن از پریود بد نیست، اما از اون ور بوم نیفتید، واقعا همکار آقای شما  (و آدمهایی در دایره دوم و سوم اهمیت و نزدیکی) لازم نیست بدونه شما پریودید یا نه! اگر لازم بود هرکسی اینو بدونه از دماغ پریود میشدید نه پوشیده ترین اندامتون! صحبت راحت در مورد پریود رو به مکانهای لازم، افراد لازم و افراد صمیمی ای که میتونن بدونن محدود کنین، مطلقا هر اتفاق اندام جنسی شما مسئله ای کاملا شخصی است! مگر آقایون هر بار جُنب میشن به همه میگن؟ :|

9- این رو نمیتونم توصیه کنم، چون خودم استقاده اش میکنم، اما ایده آل ترین حالتش اینه از کلمه پریود به عنوان تیکه و کنایه استفاده نکنید، درسته که الان معنی ای معادل بی اعصابی و بد اخلاقی گرفته، اما ایده آل اینه که این اتفاق نیفته! من میگم، شما نصیحتم کنید نگم!

10- راست و دروغ این مسئله مهم نیست ، همین که این شایعه قابلیت پخشِ قابل باور در مملکت رو پیدا کرد عمق فاجعه رو میرسونه... چند سال پیش شایعه شده بود دختر نوجوونی بعد از اینکه اولین بار میبینه از اندام جنسیش خون میاد، به علت فضای بسته ی فرهنگی خانواده و منطقه اش نمیدونسته این عادت ماهانه است و فکر میکنه عفتش بر باد رفته، نامه ای مینویسه و از خانواده اش عذرخواهی میکنه و خودش رو حلق آویز میکنه... نباید بالاخره چند قدم جلو بریم؟

سرآهنگ هستم با یک آهنگ با نامی بسیار جالب اما بی ربط :)) گوش بدیم!

Chemistry - Period - Japanese Pop-Rock

برای آگاهی از چگونگی دانلود، بعد از باز کردن لینک روی علامتی که در این تصویر مشخص شده کلیک کنید

باقی بقای همه ی دوستان!

 • ۹۶/۰۳/۰۹ ، ۰۴:۳۳
 • هولدن کالفیلد

آراء الحکما: جلد  (۴۸)

بسیار ممنونم از شما.
پستتون رو لینک قرار میدم. 
جواب:
قربان شما!
سلام
دوست داشتم این پست شما رو در وبم در بخش لینک روزانه هام به دوستانم پیشنهاد بدم... اگر اجازه بفرمایید؟
جواب:
همانگونه که در درباره ی من نگاشتم با ذکر منبع بسیار حلاله :دی
با اون بند پستتون که نوشته بودید  عادت ماهانه قضیه خجالت اوری نیست موافقم . یک سیکل طبیعیه و چقدر خوبه به همه اعم از مرد و زن و پیر و جوون آگاهی داده بشه . خیلی از زنها هستن متاسفانه خودشون درک درستی از بدن و هورمونها و تاثیرات اونا رو روحیات و خلقیاتشون ندارن چه برسه به مردا که همچین چیزی رو تجربه هم نمیکنن .
با بند بعدی که نوشتید "دیگه از اون ور بوم "هم نیوفتید بیشتر موافقم . چون این روزا هر تابویی شکسته میشه , فقط شکسته نمیشه پودررر میشه ! تمام چاروچوب ها و اصول معاشرتی هر جایگاهی باید تماما حفظ شه ! متاسفانه  اینروزا تنها با تبصره " اجتماعی بودن" خصوصی ترین بعد زندگی رو برای هرکسی تعریف میکنن و یا با هر کسی با هرنسبتی ( همکار و هم کلاسی و غیره ) بی بند و چارچوب معاشرت میکنن !


پ ن : خانواده درجه یک هم لازم نیست هر ماه شروع و پایان و چگونگی روند این موضوع رو مطلع باشن اما در مواقع لزوم , ایرادی نداره به طور غیر مستقیم  یا حالا به طریق واسطه ایی این موضوع مطرح شه که اونا  حالا چه از نظر جسمی چه روحی کمی حواسشون بیشتر باشه !
جواب:
چرا غیر مستقیم؟
هیچ اشکالی نداره مستقیم در حد لزوم مطرح بشه! اصلا اشکالی نداره به نظر من!
 • مهدی اقتدارپرور | iMiMEcH
 • همین الان دیدم ؛ معمولا سرویس بلاگ خودکار بعد از متن میزنه برگرفته از کجا با کدوم ادرس اما در این مطلب نزده بود ؛ باعرض پوزش ؛ مطلب رو حذف کردم همین که باز دو نفر هم اطلاعات شون بیشتر شده باشه شما به هدفتون رسیدید اما باز من پاک کردم که حقوق مولف حفظ شده باشه 
  جواب:
  من مشکلی با بودنش نداشتم، عرضم خیلی واضح بود که چرا ذکر منبع نکردین! فقط کافی بود منبع رو ته اون نوشته ذکر کنید.
 • مهدی اقتدارپرور | iMiMEcH | میم اچ
 • از پست شما در چنل تلگرامم استفاده کردم - خیلی عالی بود مِن باب اینکه اطلاعات مهم و کاربردی دادید که منجر به درک بهتر از طرف مرد میشه ؛ خلاصه که عالی ؛ اما من هم نوشتم نه به این شدت خوب اما به قلم خودم همون روز نوشتم :

  امروز روزش بود ؛ روز بزرگداشت دلیل بداخلاقی هاش روز بزرگداشت دلیل خستگی هاش ؛ روز جهانی دلیل دردهای هر ماهه یک زن ؛ من زن نیستم ؛ اما فردی که با وجودش وجودم تکامل پیدا خواهد کرد زن ست ؛ پس مشکل او مشکل من ست ؛ این بدین معنی ست که این مقوله تنها متوجه زن ها نیست ؛ شایدباید این روز را به مردها یادآوری کرد ؛ به مرد ها هشدار داد ؛ خب زن لازم ندارد روزی را معین کنند دلیل دردها و رنج هایش را یادآوری اش کنند و مدام در تمام صفحات مجازی بگویند امروز روزِ جهانی قاعدگی ست ! چیزی تغییر میکند ؟ دردی کم میشود ؟ نه ؛ زن نیاز دارد که این اتفاق منحصر به جنس اش درک شود ؛ اگر قاعدگی اش درک شود بداخلاقی هایش را از اخلاق بدش برداشت نخواهد شد ؛ به زبان نیاوردن دوستت دارم هایش عدم دوست داشتن برداشت نخواهد شد  اعصاب نداشتن هایش ؛ توجه نکردن هایش بی تفاوتی برداشت نخواهد شد او فقط چند روزی حالش رو به راه نیست چند روزی برای تو نیست برای خودش هم نیست برای قاعدگی ست ؛ این روز را به زن ها و دختر ها تبریک نباید گفت ؛ این روز را باید به مرد ها یادآور شد که ؛ ای عاشق دل خسته ؛ الان نوبت ثابت کردن علاقه ی توست ؛ دوستش داری ؟ درکٓش کن !

  #مهدی_اقتدار

  پ ن یک ) 

  در روز های قاعدگی ؛ طبق قاعده ی دوست داشتن ؛ باید زن را درک کرد 

  #مهدی_اقتدار

  جواب:
  ممنون از بازنشرش، فقط چرا ننوشتی از کجا برداشتی؟ :|
  :)))
  فکر کنم ما خانما برای این به زخم شمشیر گیر دادیم تا به یکی از دو نتایج زیر برسیم:
  - یا ما قانع بشیم زخم شمشیر دردش بیشتره ....
  - یا شما قانع بشید درد قاعدگی بیشتر و بدتره...
  :))
  جواب:
  :))
 • دائم الپریود
 • من یه مشکل حاد بهم زدم 
  نزدیک کنکوره و من استرس دارم
  خب این چی ربطی داره؟!میگم خدمتتون
  بنده یک ماه و نیمه کاااامل بدون وقفه البته با شدت های مختلف پریودم در ضمن من تمام علائمی که گفتین توی تمام گروه ها رو دارم و البته باز هم با شدت های مختلف
  آی ام استوره 😊
  جواب:
  اسطوره نیستی، دیگه مسخره اش رو در آوردی :))
  حاج آقا...؟؟؟!!!!! :)))

  جوونی هستم مثل شما منتها از جنس اناث... :) 

  + به هر حال ممنون که وقت گذاشتین برای جواب دادن به کامنت های طولانیم...

  در پناه حق 

  جواب:
  جل الخالق، حاج خانومی؟ :))))
 • مریــــ ـــــم
 • من همونیم که بهت گفتم بی تربیت
  :)
  جواب:
  بله:|
 • نیمه سیب سقراطی
 • به امید روزی که همه ی پدرا همه برادرا همه همسرا جنبه درک این موضوع رو نه تنها توی خانواده خودشون بلکه توی جامعه هم داشته باشن ... شکستن این تابو (یا هر تابویی) اولِ اول به آماده سازی جامعه و آگاهی دادن به افراد جامعه نیاز داره ... تو کشور ما یه سری چیزا انقدر افراطی گفته نشده و آموزشی داده نشده که تبدیل به یه مشکل بزرگ شدن ! 
  جواب:
  کاملا موافقم باهات!
  به بقیش کار ندارم،
  ولی زخم شمشیر فقط بریدن دست با کاغذ!
  جواب:
  :|
  بله درست میفرمایید 
  جواب:
  لطف دارید!
  کامنت گیسو کمند عالی بود .احسنت به درک و شعور این  خانواده
  به نظرم مشابه چنین روش هایی مثل روش خانواده گیسو کمند می تونه در این زمینه مفید باشه؛ یعنی در عین حالی که شرایط همدیگر رو درک میکنیم حریم و حیا هم حفظ بشه که این آگاهی و درک متقابل می خواد؛ یعنی آقا آگاهی علمی نه سطحی و عوامانه از مسائل این چنینی مثل دوران قاعدگی داشته باشه و خانم هم متقابلا همین طور .... در این شرایط دیگه لازم نیست این مساله حتما به زبان بیاد و علنی بازگو بشه ...همین که یک قانون نانوشته بینمون باشه که در روزهایی خاص باید نسبت به خانم مراعات و مراقبت مضاعفی صورت بگیره کافیه .... 
  اینکه دختر خانواده مجبور نباشه ماه رمضان در این دوره  از روی خجالت برای سحری بلند بشه تا مبادا برادر و پدرش بفهمند چه خبره خوب نیست .... اگه من دختر بدونم برادرم و پدرم آگاهی کامل و وافی در این زمینه دارند و اگه اونا بفهمند نشانه بی حیایی من نیست دیگه اینقدر به خودم عذاب نمی دم... .
  در مورد زخم شمشیر چون تا حالا نخوردم نمی دونم دردش چقدره:) اما اینو می دونم زخم شمشیر باعث درد در همون محل زخم میشه اما در دوران قاعدگی برخی خانم ها دچار دردهای وحشتناک چند ساعته میشن: مثل دل درد، کمر درد، ضعف دو پا، افت فشار، حالت تهوع، سرد شدن شدید پاها و در بعضی مواقع بیرون روی 
  همه اینا با هم یه کم تحملش سخته و بعضی خانم ها متناسب با طبعی که دارند ماهی یک بار باید چند ساعت این دردها رو تحمل کنند ... خصوصا اینکه گاهی مسکن هم تسکین دهنده نیست و تا اون مسکن بخواد عمل کنه انگار جون آدم بالا میاد:)))
  البته می دونم به کار بردن لفظ زخم شمشیر یه اصطلاح بود و شما هم قصد نداشتید مساله رو بی اهمیت جلوه بدید؛ چه اینکه اگر نیت این بود اینقدر زیبا جامع و علمی به این مساله نمی پرداختید. اگر من به اصطلاح زخم شمشیر اشاره کردم دستاویزی بود برای نشون دادن میزان درد و یک مزاح :)))
  اتفاقا باید از شما سپاسگزاری کنم که حداقل برای اولین بار به من خانم نشون دادید برخی آقایون هم دغدغه مند  به این موضوع نگاه می کنند. چیزی که من تا به حال در اطرافیان ندیدم.....
  معذرت می خوام از اطاله کلام‌...

  جواب:
  اوهوم موافقم که خانواده ایشون خیلی خفنن :دی
  آقا چرا همه به این شمشیر گیر دادن :))
  من خودم همیشه افسردگی میگیرم :/ 
  جسمانی هیچیم نمیشه ولی روحی کمپلت میریزم به هم *__* 

  بعدم یه دختر یا یه زن توی این مدت انتظار نداره مثل پروانه دورش بچرخن و لوسش بکنن بلکه بیشتر انتظار داره این مسئله چیزی نباشه که بخواد به خاطرش خجالت بکشه! چیزی نباشه که یه عالمه قایمکی بازی و فلان و اینا مجبور بشه انجام بده تا همه چی طبیعی جلوه کنه! اتفاقا بیشتر از داشتن انتظار اینکه مثه پروانه دورش بچرخن انتظار داره همچین روز جهانی واسه این مسئله حتما باشه و اینکه سطح اطلاعات بقیه به ویژه آقایون بالا باشه ! 
  بعدم این مسله قاعدگی واسه هر زن و دختری یه جوره و واسه همه شبیه به هم نیست, مثه اثر انگشت می مونه, هر کسی یه جور قاعدگی و با یه جور شرایط خودشو داره و من به چشم خودم دیدم واسه یه سری ها دقیقا با زخم شمشیر هم برابری می کنه .

  اینایی که گفتم به جز تایید زخم شمشیر :دی بقیه اش خطاب به تو نبود :) 

  جواب:
  :))
  خیلی ممنون که به من تیکه ننداختی :))
  امیدوارم پریود شی ببینم مثل زخم شمشیر میمونه یا نه بدره ! 
  جواب:
  امیدوارم زخم شمشیر بخوری بفهمی زخم شمشیر بدتره یا پریود!
  سلام روزتون بخیر .
  هم بخش اول هم بعدیش خوب و آموزنده بود.ممنون از مطالب خوبتون .خوبه که ازش اینجا نوشتین .کاش یه پستی هم از از اون سند و اون کتاب جدید اینجا بنویسین که فکر نکنن قراره فاجعه رخ بده .( خودم مث شما رشته م روانشناسی و البته دانشجوی ترم‌اخر فوق ) 
  اینکه یه پدر یا برادر تاحدودی بدونه خیلی هم کمک‌کننده هست .ضمنا اون کلمه پریود هم که میگین بستگی داره خب  به اون جمله ای که گفته و منظور .وگرنه کلمه پریود خب همون سیکل چرخه دوره یا منس خب چیزی نیست .مشکل ذهن آدما ست که به اون سمت میره .
  مدتیه شما رو دنبال میکنم .براتون آرزوی موفقیت دارم .

  جواب:
  سند 2030 حداقل در زمینه آموزش جنسی، اون چیزی نیست که مردم در موردش فکر میکنن!
  قسمت دوم پستتون را که خوندم به نظرم حرفهاى جالبى زده بودید .ممنون.
  جواب:
  ممنون!
  واه
  من اون مریم نیستم ها
  من اون مریمم
  اون مریمی که بهت گفت بی تربیت
  نه اون مریم
  گفتم بگم در جریان باشی
  جواب:
  :|
  خیلی خوب مشیه این تابو شکسته بشه که هر کس در مورد این موضوع حرف بزنه به بی حیا بودن و چشم سفید بودن متهم نشه . چی میشه دختر بنده خدا راحت بتونه به خانوادش و اطرافیانش بگه پریوده !!!
  اصلا خوده کلمه پریود شده یه تابو !!! جرات نداری تو بحث زمان هم از کلمه پریود استفاده کنی !!! همه مخشون میره سمت همین موضوع با وجودی که تو منظورت یه دوره است تو زمان مشخص !! واسه خودم تو محیط کار رخ داده که میگما . یکی از خانما کشیده کنار منو گفته جای اینکه بگی پریود زمانی بگو مدت زمان تا کسی فکری چیزی نکنه !!! یعنی در این حد جامعهع جلوی چشماش سیاهه !! کاش بشه اوضاع بهتر بشه .
  نصایحتم که انصافا درست بود
  جواب:
  من کوچیک شمام! مخلصم یعنی!
  اگر کامنت بنده رو دقیق خونده باشین باید متوجه شده باشین که گفتم بحثم صرف شما نیست، ولی خودتون موضوع رو شخصی کردین و مصداق آوردین...

  + یک بار شما مساله زندگیتون رو اینجا عنوان کردین و بنده هم سوال کردم، و شما گفتین دخالت نکن، بنده هم دیگه حرفی در این مورد نزدم و
   انقد شعور دارم که تکرار نکنم...
  بابتش عذرخواهی هم کردم اما شما مث اینکه کلا فراموش نمی کنید...
  به هرحال بازم عذر میخوام و امیدوارم حلال کنید به برکت این ماه عزیز...

  شما خودتون خواستین از خودتون مثال بیارید... 

  بنده تو کامنتم اشاره کردم هر مرد و زن...
  پس بالطبع هر مردی میدونه زنش دچار چه سیکلی هست و هر زنی بالطبع میدونه همسرش...
  پس این رو میتونن به بچه هاشون سرایت بدن...

  + اینکه تو 20 نظر ، 1 نفر، معنی اصطلاحی رو نمیدونه، شامل اکثریت نمیشه... هرچند که قابل احترام...
  بالطبع تو یه شهر و کشور و جهان هم نمیشه صحبت شما رو تعمیم داد...
  اگه بحث سر مثال بود که منم میتونم بگم فلانی و فلانی تمام رساله رو حفظن و اصطلاحات رو قورت دادن...
  بحث سر اینه که چرا باید براش روز گذاشت...
  بهداشت مساله ی مهمی هستش... منکر این نیستم
  اما مگه تو دنیا روز احتلام داریم، کما اینکه این مساله هم از نظر روانی، کم چیزی نیست و مسلما یک سری مسائل فکری و روانی ( معنای مثبتش ) پشتش بوده که همچین اتفاقی میفته...
  اما تو بوق و کرنا نمیشه، حرفم سر این بود...

  مگه غیر از اینه الان تو دنیایی زندگی می کنیم که هر اتفاقی میفته قبلش تو اینستا گذاشته میشه... حتی تو روستاهای کوچیک (چه ایران چه اروپا )
  پس این نشون از بی اطلاعی مردم نیست ...
  نشون از بی تفاوتی ی...
  نشون از آموزش دادن نیست...
  نشون از آموزش غلط دادن...
  + باز به خودتون نگیرید، کلی عرض میکنم
  منتها چون وب شما رو دنبال میکنم باتوجه به موضوع خواستم نظرم رو بگم...
  وقتی الان تا کوچیک ترین مورد تو نت پیدا میشه، و من نوعی خبر ندارم به معنی عدم اطلاعات نیست، یعنی نخواستم که دنبالش برم...
  الان که دیگه قربونش برم 2030 هم داره باب میشه و تو برخی مدارس به بچه ابتدایی داره تدریس میشه...

  + بزرگوار، چیزی که ما نداریم کمی اطلاعات نیست،( لطفا مصداقی نگید )
  بد رسوندن اطلاعات...
  ضمن اینکه به حرف خودتون ارجاع میدم، شاید یکی در طول هفته این علائم رو داشته باشه اما دچار این سیکل نشده باشه...
  پس اون موقع هم باید به شعور و حسش احترام بذاریم و درکش کنیم...
  نه فقط اوقات خاص که ممکنه این موارد در اوقات خاصش شامل نصف خانم ها بشه و نصف دیگه نه...

  بازم ببخشید طولانی شد... :) 
  یا حرف نمیزنم یا از دستم در میره... :) 
  بابت اون موردی که ذکر کردین هم دوباره عذر خواهی میکنم...
  کامنت گذاری به اسم سوته دلان رو حلال کنید...

  جواب:
  آقا ناراحت نشدم، اشاره کردم بهتر بود مثال رو سوم شخص میزدید فقط! :دی بله من خودم مثال زدم و اصلا مسئولیتی گردن شما نیست!
  شما میگی چه دلیلی داره پدر و دختر حرف عادت بزنن، بعد میگی والدین به بچه ها یاد بدن؟
  سیکل و مشکلاتش چیزی نیست که از ازدواج شروع بشه، پس من دلیلی نمیدونم فقط همسر ازش مطلع باشه.
  شما گفتید هر کسی میدونه، من یه نمونه آوردم از جمع ده پونزده نفریمون که نمیدونه! این رو شما نسبت ببندی، نسبت کمی نیست!
  شما احتلام رو اصلا نمیتونی با سیکل یکی کنی، الان شما محتلم میشی، اندام جنسیت بلا استفاده میشه؟ فشار اعصاب و روان و فیزیکت بالا و پایین میشه؟ ارگاسم رو باید با ارگاسم مقایسه کرد، من جواب شما رو یک بار دادم، اگر احتلام یک هفته انسان رو به هم میریخت، بله باید حتما در موردش صحبت میشد!
  اتفاقا حاج آقا، چیزی که ما کم داریم اطلاعات هست، اطلاعات سالم از هیچ مرجع و منبع رسمی ای به بچه ها داده نمیشه و ما همه اطلاعاتمون رو با ازمون و خطا و سینه به سینه و پر از جهت گیری های شخصی و مذهبی و اخلاقی نا لازم یاد میگیریم! اتفاقی که خودش به خودی خود ممکنه بسیار انحرافات زیادی ایجاد کنه. روز جهانی بهداشت قاعدگی داریم چون زنهای زیادی قربانی بی اطلاعی مردم از این قضیه شدن، چون لازمه این قضیه به شدت روش مانور داده بشه و در تمام دنیا صحبتش بشه!
  چون دقیقا محل اختلاف من و شما اینه که شما سیکل رو به همسر محدود کردید، نه برادر، زن فقط با شوهرش در رابطه نیست که فقط لازم باشه اون بدونه.
  بله شاید نشده باشه، من باز هم به خواهرم توصیه کردم بخونه، و اینکه عرض کردم صحت مطلب شما نافی مطلب من نیست!
  آقا منم عذر میخوام، حرفم از سر اوقات تلخی بود، به پیشینه ی ماجرا برمیگشت، وگرنه حرفی که شما زدید زشت نبود :| دوباره خوندم دیدم حرفی نزدید که :|
  شما حلال کن!

  الان باید نظام آموزشی ایران رو گل گرفت
  دخترم ، دانشجوی پرستاری دانشگاه تیپ یک (اینو به خاطر عمق فاجعه گفتم)، پنج واحد در مورد زنان پاس کردم با نمره18 ، اون وقت نصف بیشتر مطالبی که گفته شده بود رو نمی دونستم :|
  هیچ اشاره ایی به این موارد نشده بود.
  یه نکته جالب تر این که دختر ها نمی تونن برن کلاس ژنیتال مردان و امتحانش رو. هم نمیدن :|

  پست تون خیلی مفید بود ممنون
  بابت معرفی کتاب بیشتر ممنون
  جواب:
  شما لطف دارید، خوشبختانه در فضای آکادمیک روانشناسی این مسائل تابو نیستن و ما ازشون راحت حرف زدیم!
  احسنت
  جواب:
  قربانت!

  چقدر خوبه که این حرفها رو یه آقا بزنه (یا بنویسه). افتخار میکنم که توی خانواده ای تربیت شدم که همه مون از اتفاقات جسمانی هم دیگه باخبر میشیم ولی خیلی مؤدبانه هم دیگه رو رعایت میکنیم. مثلاً من و داداشم میدونیم هر دومون چمونه ولی هیچ وقت صریح اسمی یا کلمه ای در مورد این قبیل تغییرات جسمانی نگفتیم فقط رعایت میکنیم و احتیاجات هم دیگه رو برآورده میکنیم. به نظر من همش از فرهنگ و نحوه ی تربیت خانواده منشأ میگیره اگه پدر و مادرها بلد باشن چه طوری بی پرده اما انسانی توضیح بدن دیگه دختر و پسرها وقتی وارد جامعه میشن رفتارهایی از سر بی فرهنگی ازشون سر نمیزنه هر چند رفتارشون از سر مهربونی باشه. من یه سالی قبل از سن بلوغ مامانم بهم میگفت دختر و مادر مثل دوتا خواهر باید باشن هیچ چیزی رو نباید از هم پنهون کنن به من یاد داد که همه چی رو باید باهاش درمیون بذارم تا توضیحات صحیح و لازم رو بهم بده. پدر من هم همین کار رو با داداشم کرد. مادرم در مورد داداشم به من مختصری میگه که در جریان باشم و پدرم در مورد من به دادشم. اینها کارهای سختی نیست ولی متاسفانه هنوز همه جا عرف نشده :(

  خیلی خوشحال شدم وقتی این پست رو اینجا دیدم:)

  درک زن از زن خوبه ولی درک مرد از زن خیلی خیلی خوبتره

  یادمه وقتی رمان مادام کامیلیا( الکساندر دومای پسر) رو خوندم یه جا نوشته بود که بعد از انتشار این رمان در فرانسه تمام زنان نجیب زاده و اشرافی و حتی عامه به دفتر نویسنده دسته های گل فرستادن. ( توضیح: رمان درمورد شرایط سخت زندگی زنان در اون دوران بود)

  حالا من دسته گلم رو چه جوری بفرستم دفترتون آقای هولدن :)))

  جواب:
  ای کاش خیلی ها مثل خانواده شما بودن!
  بریزید به حسابم :))
  ولی در کل بحث جالبی نبود  جواب:
  باشه
  سلام 

  این سوالم صرفا به پست شما بر نمیگرده، چون تو این روزا هر جا سر میزنم، بحث، بحث عادت ماهیانه خانم هاست...

  اما با توجه به متنتون (نه گارد منفی دارم نه مثبت/ صرفا یک سواله ) شما حاضرین برای نزدیک ترین فرد خونواده یعنی مادر یا خواهر (عذر میخوام ) تعریف کنید شب چه اتفاقاتی براتون افتاده؟!
  پس چرا انتظار میره که یک دختر بشینه (بحث همسر جداست ) و برای محرمش یعنی پدر و برادر تعریف کنه که الان زمانشه!
  خب یه سری اتفاقا چه در بدن مرد چه زن، یه سیکل طبیعی ی!
  حالا چرا انقد باید این بحث مهم بشه و براش کمپین و روز جهانی و هزار دنگ و فنگ دیگه راه بندازیم!
  من نه میگم به اون شوری نگاه کنیم که تو هند به زن به عنوان تابو و نجس نگاه میشه...
  نه انقد بی نمک که تو فضای اروپا ( چون زندگی کردم میگم ) ایجاد شده که طرف، همه جنس مذکر از پدر و برادر و دوست و همکار و ...  هم محرم میدونه و میشینه درد دل میکنه!
  فکر نمیکنم مردی تو این دوره زمونه باشه که از این مساله خبر نداشته باشه و زنی هم نباشه که از احتلام مرد خبر نداشته باشه...

  کاش به جای این مساله که شده بحث داغ روز، به شخصیت هم سعی می کردیم بها بدیم که طرفمون بدونه باید کل ایام برای شخصیت من (چه زن چه مرد ) ارزش قائل باشه و توجه کنه نه صرف ایام خاص...
  ضمن اینکه مخالف شرایط ویژه یک زن در این ایام نیستم و نمیگم باید منزوی بشه یا طرد، اما میگم بعضی چیزا به حیا و عفت عمومی بر میگرده...
  چیزی که تو غرب از بین رفته و دارن برای ما عادی سازیش میکنن!

  عذر بابت زیاده گوییم...


  جواب:
  اگر اون اتفاقی که شب برای من میفته، یک هفته ی تمام من رو از لحاظ احساسی، روانی، فیزیکی، منطقی و فکری درگیر کنه، بله قطعا برای مادر و خواهرم تعریفش میکنم! چون صحیح اینه که تعریفش کنم!
  دوما کسی نگفته که دختر ماه به ماه به عنوان خبر این رو به خانواده اعلام کنه، حرف از اینه که این موضوع حداقل در حلقه های خانواده اونقدری مسئله ی حل شده ای باشه که بشه در صورت لزوم ازش صحبت کرد! این اتفاق توی فضا خونه میفته و نمیشه نصف بیشتر خونه رو از اتفاقات اطرافشون بایکوت کرد! چه پدر ها و دخترها و خواهر و برادرهایی بودن که چون این مسئله بینشون بیان نشده بود اتفاقات خیلی براشون افتاده که یه خبر ساده میتونسته ازش جلوگیری کنه!
  و شما کما اینکه قبلا بهتون گفته بودم وارد مسائل زندگی شخصی من نشید، با مثالتون باعث شدید که من واردش بشم، پس بهتره بدونید، بله من اخیرا در مورد همین موضوع با خواهر خودم صحبت کردم، مشکلاتی رو در ایشون دیدم که حدس زدم ممکنه یه ربطی با این اتفاق داشته باشه، صحبت کردم و گفتن نیست، من باز هم همین کتاب رو معرفی کردم و گفتم نشونه هاش رو میبینم، شما این رو بخون حتما، فلان جا توی کتابخونه ام هست.
  این بحث مهم میشه، چون در سر تا سر دنیا زنان و مردان و رابطه های زیادی قربانی بی اطلاعی از موضوع میشن. چون لازمه همه ازش اطلاع داشته باشن و اینکه شما اخلاقا این رو مناسب نمیدونید، نشون میده اخلاقیات در این مورد اشتباهه، نشون نمیده حرف زدن ازش اشتباهه!
  در مورد بی نمک بودن صحبت با همه هم، یه بند از نوشته های من دقیقا در مورد همین هست و حدودش!
  در مورد پاراگراف آخر هم، صحت بحث شما نافی این مبحث نیست!
  اختیار دارید!
  + همین پایین خانومی بودن که معنی عبارت جُنب رو نمیدونستن، بعد شما میگی دیگه همه میدونن اینا چیه؟ :|
  همش خیلی خوب بود... فقط یکم اون  تیکه که گفتی زخم شمشیر که نخوردی...
  اینکه میگی نباید به این هررفتاری کرد و عصبانی شد و اینا رو قبول دارم... ولی حتما لازمه یادآوری و تاکید کنم که گاهی بخصوص درساعات اولیه، از زخم شمشیر هم بدتره... خییییییییییییییلی بدتره، خیلی خیلی خیلی!
  و فقط کسی که تجربه کرده باشه میتونه عمق درد قضیه رو متصور بشه! فیری فرام انی اغراق و جو دهی.
  جواب:
  به هر حال من حرف خودم رو صحیح میدونم در این مورد!
 • نیمچه مهندس ...
 • @زمر 53
  28 می روز جهانی بهداشت قاعدگی بود.
  جواب:
  بسیار ممنون!
  حقشه چند نسخه از این پست رو چاپ کنیم ؛ بدیم دست یه سری خانما ها و آقایون بس که همه یا از این ور بوم افتادن یا از اون ور  .

  + مرسی بابت این پست .
  جواب:
  خیلی خیلی لطف دارید!
  سوال و صحبت در مورد مکانیسم بدن آقایونم جالبه چون خود منم خیلی سر ازش در نمیارم یا اصطلاحی که به کار میره رو نمیدونم یه روزم روز جهانی بدن آقایون اعلام شه خوبه یکم بحث و تبادل اطلاعات شه اگاهیمون بره بالا

  جنب یعنی چی؟
  الان علمی توضیح بده 
  جواب:
  یعنی مرد که بعد از رابطه جنسی انزال داره!
  تا وقتی دوباره غُسل نکرده میگن جُنب هست!
  خیلی جالب بود.خوشحالم یک آقا پیگیر قضیه پریودی بوده و‌ اطلاعاتشو افزایش داده و فقط یک پریودی و جکها و ...لفظ صحبتش نشده.

  یک گیف جالبی توی کانال آلما توکل اومد...خیلی جاالب بود.دقیقا تمام روند یک ماه یک خانم توضیح داده بود.نمیدونم چطور میتونم گیف بفرستم(روی وبلاگ‌بزارم) اما لینک کانال میزارم.شاید دوستان دیدن و خوب بود...
  توصیه میکنم خود خانمها هم ببینن.جالبه.
  @blackpersimon


  گام مثبتی بود.احسنت:)


  شما ک از این گامهای مثبت برمیداری.اصطلاح هم به عنوان تیکه استفاده نکنین دیگه خواهشا.
  افرین:)
  جواب:
  بنده روانشناسم، لازم نیست اطلاعاتم رو افزایش بدم، صِرف درس خوندنم اطلاعاتم افزودیده!!! شده! :دی
  قضیه چیه؟
  مرد بارانی هم در موردش نوشته بود
  چیز خاصی اتفاق افتاده ما بیخبریم؟
  جواب:
  28 می روز جهانی بهداشت قاعدگی بود!
  بالاخره یک چیز مفید خوندیم تو این مدت :)
  این روزا که از هر طرف متن احساسی و غمگین می نوشتن پُر از بدبختی و اینا، حس حقارت و بیچارگی بهم دست داده بود با این حرفاشون :|||
  مرسی هولدن :))
  جواب:
  قربانت! فدات! ستاره بچینی، بوس بوس! :|
  چه بیستا مریم هس هرجا میری!
  اصولا شما جدیین؟
  سوال جدی بپرسم؟
  جواب:
  نمیدونم :|
  وای خدا کامنت غمی:)))))))
  =))))
  جواب:
  :|
  میخند؟
  دو روز از چی گذشته؟ :بیخبر
  جواب:
  از روز جهانی بهداشت قاعدگی!
  از درد روزهای اول و از کار افتادگی و برخورد با این موضوع چیزی ننوشتی... منظورم درد لوس بازی نیست! منظورم دردیه که گیرنده های استفراغ رو تحریک میکنه و فشار ادم رو به ٦و٧ میرسونه :|

  بطور کلی خیلی زشته که ادم تا میاد راجع به یک قضیه ای جدی حرف بزنه برمیگردین میگین : باز فک کنم پریود شدی! در صورتیکه میدونین طرف پریود نیست!
  انگار اون زن موظفه سالی به دوازده ماه فقط قربون صدقه بره و بوس بفرسته حالا مثلا یک هفته پریود میشه فقط جدی ه :|

  ضمن اینکه فک نکنین همه ملت هم این علائم رو پیدا میکنن و پرخاشگر میشن. من خودم مثال نقض این قضیه ام که مشکل خلقی پیدا نمیکنم :/
  جواب:
  دیگه اینقدر هم باخبر نیستم از موضوع!
  البته من پریود رو به مردها هم میگم، تیکه کلام کلیمه! :دی
  چرا هر کسی در این مورد حرف میزنه مثال نقض موضوعه خودش؟ :|
 • نیمچه مهندس ...
 • خدایی من خودم به عنوان یه خانوم اییییییین همه درمان بلد نبودم واسش:|
  آفرین به شما.به هرحال آفرین داره که این کتابو خوندی و مهمتر از اون اومدی راجع بهش نوشتی.
  راستی خط سوم نوشتید به طور اخص پس از خونریزی....اون پیش نبوده احتمالا؟
  حالا اون دستورهای خوراکی که خیلی سخته خصوصا برای من که در زمینه خوردن تنبلم ولی ورزش خیلی جوابه.اصلا عااااالی
  جواب:
  من تخصصم همین چیزاس خلاصه! :دی
  نه دیگه بعد از شروع خون دیدن منظورش بوده دقیقا!
  استاد ببخشید، گلاب به روتون، اگه پسری این علائم رو داشت چیکار کنه؟ :))
  جواب:
  شما بعد از کلاس بیا اتاقم :|
  بی تربیت
  جواب:
  :|
 • مهدی صالح پور
 • بخش اول طولانی بود و دوسش نداشتم!
  بخش دوم خوب بود؛ الان مشکل اینه که نه خانم ها خودشون رفتار درست توی این روزها رو میدونن و نه آقایون بلدن چطور رفتار کنن. 

  جا داشت آهنگ زیبای محسن نامجو رو هم در این باره برای دانلود میذاشتی! :))
  جواب:
  من از محسن نامجو بدم میاد :| اه اه اه اه اه اه
 • آقای سر به هوا ...
 • بلاگرهای فعالی در ضمینه پریود داریم :دی
  جواب:
  هه هه هه هه و ... :دی
  ترکیبی از گروه h و c!! دیوانه کننده است بری روی ترازو و ببینی 1-2 کیلو اضافه کردی.
  با توصیه های شمای روانشناس هم تا حد زیادی موافقم و نصیحت موکد ام اینه که دیگه از کلمه پریود واسه تیکه و کنایه استفاده نکنید.
  مرسی اح!
  جواب:
  من سعیم رو میکنم استفاده نکنم، ولی قول نمیدم :|
  پست پر و پیمونی بود! مرسی
  جواب:
  قربانت!
  فقط توصیه های یک جوجه روانشناس =)))
  جواب:
  باحال بود؟ :))
  ممنون از مطالب مفیدی که تو این پست بود
  کاش در این مورد بیشتر اطلاع رسانی بشه و همه اینچیزارو بدونن
  مهمتر اینکه این مطالب از زبان یه آقا نوشته شده
  جواب:
  چاکلزتیم داش حامد!
 • رفیعه رجعتی
 • ضمن تشکر از پستت، باید اعتراف کنم تا سن 15 سالگی، فکر میکردم فقط خانومای ایرانی پریود میشن :| همش با خودم میگفتم خوش به حال خارجیا :| 
  جواب:
  :| :| :|
  :)))به دل نگیر خب
  کوووو اونی که بغلش بغل باشه؟!
  اینو واس اونایی گفتم ک دارن طرفو
  تف ب دروغ
  خود منم ازین کوفت و زهرمارا میخورم و همین چرتو پرتای تو :|)))

  جواب:
  :|
  اقا ایناش همه ش چرته
  چمیدونم چای گیاهی و چن گرم کلسیم و این درمانا
  واس همه گروها "یه بغل"،بغل کسی که دوسش داری جواب میده:دی
  جواب:
  ممنون که سه ساعت پست نویسی من رو با عبارت "همه اش چرته" پاسخ دادی!
  خستگیم در رفت! :|

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی