Inside Monster

Will Come Again
پیام های کوتاه
بایگانی هیولا
نویسندگان

مناظره ی دوم احتمالا مهمترین مناظره دوران پسا احمدی نژاد بوده، دارای چندین نقطه عطف، چندین جمله و نکته ی آشکار و یک پدیده ی مسلم! این نوشته، نظریات یه شهروند معمولی بدون جهت گیری سیاسی خاص، در مورد مناظره دومه!

نکته ی 1، من دولت نیستم!!! : آقای روحانی جوری وارد مناظره دوم شدن انگار آقای رییسی رییس جمهور هستن! استراتژی روحانی هم نخ نما بود، هم زشت و هم گل به خودی، تنها به درد "دمت گرم خوب سرویسشون کردی" کامنتهای اینستاگرامی میخوره! روحانی جوری از "توقیف فیلمها" و "توقیف هنر" و "محقق نشدن پیش بینی ها" حرف میزد انگار قوه مجریه رو این چهار سال من میچرخوندم! دولت روی کار، در برنامه های تبلیغاتی باید گزارش عملکرد بده نه اینکه از وضع موجود انتقاد کنه، چون خودش وضع موجوده! شمای قوه مجریه مسئول گردوندن مملکت بودی! اگر دولت شما اونقدری قدرت نداشته که یک مدیر خانوم رو بر سر کار نگه داره ، اصلا شما با این کابینه ی ضعیف ترسو اصلا لایق چهار سال ریاست دولت دوباره هستید؟ و اگر دولت خودش این کار رو از سر مصلحت یا نخواستن یا هر چیزی نکرده، چرا ازش به عنوان نقد استفاده میکنید؟ و در صورت اینکه این کار رو عامدانه هم نکردین، باز هم لیاقت ادامه ریاست دولت رو نباید داشته باشید!

نکته ی 2، بیابانی به نام ایران، بهشتی به نام ایران روحانی، جهنمی به نام ایران پسا روحانی!!! : این عوام گرایانه ترین، پوپولیستی ترین، خلاف واقع ترین و دروغگویانه ترین حرفی بود که میشد از دهان رییس دولت در بیاد! هیچکس در فاجعه بودن دوران 8 ساله ی احمدی نژاد (مخصوصا دور دوم) شکی نداره، اما استاد! اینجوری نبود که "شیر و کره نبود" اینطوری نبود که "گندم نبود" اینطوری نبود که "مردم اندازه یه روزشون خرید کنن" این حرفها از مدعیان روشنفکری و استدلال و ادب، بیش از مسخره بودن ناشایست، زننده و احمدی نژادیه!

نکته ی 3، ما برجام کردیم! ما برجام کردیم! ما برجام کردیم! : یک نکته ی به شدت مهم که در این مورد کلا توسط دولت و دولت دوستان نادیده گرفته میشه روح زمان هست! این مانور بیخود دولت که عامه مردم رو هدف گرفته و موفق هم بوده روی این موضوع ناشی از سرپوش گذاشتن عامدانه ی همین موضوعه! اگر چهار سال به عقب برگردیم و مناظره های سال 92 رو مرور کنیم، فقط یک نکته توی وعده های "تمامی کاندیداها" مشترک بود و اون هم چیزی نبود جز "حل مسئله ی هسته ای" از جلیلی و قالیباف تا عارف و روحانی همه تاکید موکد روی این مسئله داشتن که "لازمه با تعامل با دنیا این مشکل رو حل کنیم" ، این وسط در مورد چگونگی توافق تفاوتهایی وجود داشت اما ماهیت توافق (و نه لج و لجبازی) مسئله ای بود که به عبارتی "روح زمان سال 92" بود. مردم از هشت سال تنش خسته بودن، سایه ی عدم امنیت روانی روی سر مردم بود و مردم میخواستن واقعا این قضیه یک بار برای همیشه تموم بشه! دولت یازدهم (از هر تفکر و جناحی، حتی تندروترینشون) موظف و ملزم به احقاق این اتفاق بود، و نهایتا هم مردم کسی رو انتخاب کردن که قولهای "زنده تری" در این مورد داده بود! شما فقط فرض بگیرید شخص دیگه ای (که اون هم قول حل مسئله هسته ای رو داده بود) رییس جمهور میشد، باز هم همین مسیر، با تفاوتهایی ، طی میشد! این چیزیه که دولت حاضر سعی در انکارش داره، اما روح زمان انتهای دولت دهم چیزی جز "حل مسئله هسته ای" نبود و در دولت یازدهم (هر دولت احتمالی ای) همین مسیر دنبال میشد!

نکته ی 4، به احمدی نژاد رای ندهید!! : آقای روحانی، شما سه ماه دیگه "دولت قبل" میشین، تا کی قراره هر چیزی ازتون میپرست بای دیفالت بگین "دولت قبل؟"

نکته ی 5، ظهور و سقوط احمدی نژاد : اون چیزی که دولت مردم رو ازش میترسونه با یه نگاه خیلی ساده به وضع موجود به روشنی مشخصه که یه ترس موهوم و غیر واقعیه! فضای عمومی جامعه پس از ثبت نام دوباره احمدی نژاد که باعث شد به خاطر رو در رویی با سران بالارتبه ی نظام حتی حامیان شش دانگش هم ازش اعلام برائت کنن به راحتی بیانگر نقشه ی راه ریاست جمهوری 96 خواهد بود، تاکید شخص اول مملکت - به هر دلیلی - عدم شرکت احمدی نژاد - بخوانید تفکر احمدی نژاد - بود، خواست نظام هم همین بود، و بعد از ثبت نام محمود احمدی نژاد فضای عمومی جامعه هم همین خواست رو داشت - ارجاعتون میدم به روح زمان - و کاملا مشخص بود که کاندیدایی که با احمدی نژاد اعلام نزدیکی کنه، یا تفکر احمدی نژادی بروز بده کاملا محکوم به شکسته، دولت روحانی این حقیقت مسلّم رو نادیده میگیره که ظهور احمدی نژاد در سال 84 نتیجه مستقیم خواست مردم برای تغییر بود و الان خواست مردم اصلا این نیست، 12 سال بعد از اون روز، مردم تنها کسی که نمیخوان، یه دولتمرد کله شق، کله خر و کله خرابه، الان خواست عمومی جامعه اعتداله و میانه روی، و نامزدهای اصولگراها تاکید شدیدی روی همین دارن، اونها حتی وقتی میخوان از دولت احمدی نژاد فَکت مثبت بیارن، اول سه بار از خودش و دولتش استغفار و اعلام برائت میکنن بعد حرف میزنن!!! اونها میدونن رایشون در گرو میانه رویشونه، و اصلا اهمیتی نداره که فرد رییسی یا قالیباف چقدر تندرو فکر میکنن، چون اونها از سه جناح شخص رهبری، سران نظام و از همه مهمتر از سمت مردم "محکوم و مجبور به میانه روی" هستند! این چیزیه که دولت نادیده میگیره و سعی در القای عکس قضیه رو داره! و من البته فکر میکنم موفق هم نبوده، اونی که اصلاح طلبه لازم نیست براش تبلیغ کنی ، خودش فرضش اینه هر کس عین خودش فکر نکنه احمدی نژاده، اینجا باید آرای مردم مردد تغییر کنه که دید من اینه که نکرده!

نکته ی 6، برجام همه چیز نیست : از همه نقاط ضعف احتمالی برجام بگذریم - که اگر روحانی فن!!! بی منطق نباشید، تفکر منطقی میگه قطعا این توافق کاستی هایی داره - اما این رو نادیده نمیشه گرفت که اگر تنها نکته ای که بلدی بهش اتکا کنی "برجام" باشه یعنی دولت موفقی نبودی، 1300 روز برای برجام (که در 500 روز اول حاصل شده) یعنی تو 800 روز بعدی رو هیچ برنامه ای نداشتی! حالا بگذریم از اون 100 روز تخیلی!

نقطه عطف اصلی، جوری که دولت به ما و جامعه و زندگی نگاه میکنه! : آقای جهانگیری جملات شاهکار زیادی توی این مناظره داشتن، از توهین مسلم دولت یازدهم به شعور مردم در بیانیه خوانی بگذریم، از این بگذریم که وقتی حرف از قاچاق وزیر شد جهانگیری گفت "من فکر میکردم یه وزیر دیگه است، الان فهمیدم وزیر آموزش پرورشه" و حتی از این سوال مبرهن بگذریم که "مگه توی کابینه چه خبره که جهانگیری فکر میکرده یه وزیر دیگه قاچاق کرده"؟ حتی از نبودن شیر و کره بگذریم، اما رویکرد دولت به منِ "جوون"، نگاه دولت به "پول" و مقوله "بیکاری" و "اشتغالزایی" همه و همه توی این جمله ی جهانگیری قابل فهمه: "دختر وزیر، فوق لیسانس داره و بیکار بوده، مظلومه، به شغل شریف واردات روی آورده و خیلی شرافتمندانه از مبادی رسمی لباس بچه وارد کشور کرده، اون هم چقدر؟ کلا همش 200 میلیون ، فقط 200 میلیون"... من جوونم، فوق لیسانس دارم، شغل مناسبی هم ندارم، قطعا از دختر وزیر با حقوق 25 میلیونی هم مظلومترم، آقای جهانگیری، جناب روحانی، فقط؟ فقط 200 میلیون؟ شما توی زندگیهاتون چه رقمهایی رد و بدل میشه که برای جوون بیکار این مملکت 200 میلیون رو با قید "همش" و "فقط" و "کُلّش" به کار میبرید؟ راه حل شما برای اشتغال جوون مملکت، دزدی از بیت المال و قاچاقه؟ نگاه شما اینه "کار نداشت 200 میلیون برداشت رفت قاچاق کرد؟" شما اصلا فرض دارید که منِ 29 ساله دنبال شغلی با حقوق ثابت تنها و تنها 1% این مبلغ در ماه هستم و در اون ناموفقم؟ تفکر جاری دولت در مورد جوانان، اشتغال و مقوله ی ارزش پول مشمئز کننده و حال به هم زن بود! تنها یه دلیل بیارید که من به کسی که به 200 میلیون میگه "فقط" و جای عذرخواهی از قاچاقچی بودن کابینه اش میگه "جوون بود و مظلوم" چرا باید رای بدم؟ ببخشید آقای جهانگیری، ما هم جوونیم و مظلوم اما بابامون مثل شما به بودجه و منابع مملکت وصل نیست، نفری 200 میلیون می دید بریم قاچاق؟

نقطع عطف فرعی، تو رو خدا به ما حمله نکنید : این رو شاید درک نکنید، چون بیشترین اعتراضها رو در این مورد جوونهایی داشتن که فرزندان "رزمندگان جنگ 8 ساله" هستن، یک بار جهانگیری در توصیف ادامه ی روند قبل داشت میگفت که "اگه اون روند ادامه پیدا میکرد حمله میکردن بهمون بدبخت میشدیم، چیکار میکردیم؟" که انگار زودتر فهمید این حرفش دولت رو براندازی میکنه و گفت "اگه اون روند ادامه پیدا میکرد تحریم ها هم ادامه پیدا میکرد" (جواد خیابانی!) یک بار هم عملا آقای روحانی از اینکه ما موشک هامون رو تست کردیم و روشون شعار نوشتیم شاکی شدن که "چرا برجام رو به هم میزنید؟" حالا بماند که قرار بود برنامه موشکی ایران دخلی به برجام نداشته باشه، شما چی فکر کردید که اینجوری دست و پاتون جلوی "تهدید" میلرزه؟ هیچ احمقی جنگ رو دوست نداره، هیچ شهروندی خوشش نمیاد سایه ی جنگ بالای سرش باشه، اما وظیفه ی دولت دفاع از مرز کشوره نه ترس از جنگ، شما میانه روی مقتدرانه رو با ترس منفعلانه جابجا گرفتی! جرا اینقدر تاکید روی جنگ دارید؟ که چی بشه؟ اینجا کرور کرور آدم نمرده که شمای جای دفاع از این مملکت و حفط امنیتشون، برید پشتشون قایم بشید بگید اونا دارن میان بزننتون! دیپلماسی فعال معنیش این نیست که از شعار در مورد "اسرائیل" بترسید!!! اونم نه هر کشوری، اسرائیل که هر روز ما رو تهدید میکنه و گوشش رو کشیدن کمترین وظیفه ی شماست! اینقدری حقیر شدید که امنیت کشورتون براتون ترسناکه و در برابر اهدافتون؟ دیپلماسی فعال یعنی پسر مملکت رو که بی عفت کردن توی فرودگاه یه کاری کنی، زن مملکتت رو لخت کردن یه کاری کنی، توی منا اتباعت رو به خاک و خون کشیدن یه کاری کنی، یه روانی اون سر دنیا مردمت رو از کشورش اخراج میکرد یه کاری کنی! دیپلماسی عزت شما اونقدری ناکارآمد عمل کرده که مسئولان دولتی در ابعاد ابلهانه ی گرجستان به خودشون اجازه توهین و تجاوز جنسی به اتباع ایرانی میدن، دیپلماسی عزت؟ بیخیال!

نقطه عطف اضافی ، لیست اموال : شوخی خوبی بود ، با همتونم، هر شیش تاتون! خیلی خندیدیم، خدا خیرتون بده!

پدیده، میرسلیم رونالدو!!! : تلفیقی از گاندی و آبراهام لینکلن و دکتر بازرگان، نقطه ضعفش اینه که از موتلفه است و اینها در بین مردم دیگه پایگاهی ندارن، نقطه قوتش این بود که در عین حال که رای نمیاره، اما با برنامه ترین، مسلط ترین ، مطمئن ترین و دقیق ترین کاندیدای مناظره دوم بود، ایشون تنها کاندیدی بود که به هر سوالی در موضوع خودش پاسخ داد و هر موضوعی رو در جای خودش نقد کرد، اگر قرار به "فهمیدن سوال" و "جواب مرتبط" بود، قطعا ایشون رییس جمهور مملکت میشد! اما طوفانی ترین عملکرد ایشون نقدهای مودبانه، متقن، اصولی ، محکم و همگی وارد به عملکرد دولت بود! ناتوانی تیم دولت در پاسخ دادن به حتی یک نقد و کلا فراردولت از موضوعات ایشون، خودش بیانگر عجز اونها در برابر این نقدها بود، میرسلیم خودش رای نمیاره، اما شکاف بزرگی توی رای های روحانی ایجاد کرد!

نتیجه: این نوشتار بیشتر در مورد عملکرد دولتی ها بود چون این دولت مستقره و مسئول در برابر عملکردش، و چون من تا روز جمعه تصمیم رای دادن به روحانی بود، این نوشتار به این دلیل تاکیدش روی حرفهای دولت بود که ما چهار سال به دولت اعتماد کردیم و الان ازشون گزارش کار و عملکرد میخوایم نه "تو رو خدا به ما رای بدید بقیه آدم نیستن" نه "ایران بیابونی بود که ما بهشتش کردیم" ، ما ترس از گذشته نمیخوایم، امروز شما خودتون گذشته اید و باید از عملکردتون در این گذشته دفاع کنید! من نمیدونم به چه کسی رای میدم، اما این مناظره من رو به این یقین رسوند که روحانی و دولتش قطعا کسایی نیستن که این رای رو از من میگیرن!

پ.ن: ونزوئلا میشدیم؟ یا ونزوئلا خواهیم شد؟

توصیه به رفقا: قبل از اینکه بیاید و از جنایات و جرمهای رییسی، قالیباف و میرسلیم بگید، اول برید عملکرد گذشته ی میرحسین موسوی، کروبی، خاتمی و شخص حسن روحانی و نقشهای پررنگشون در جنایات، سرکوبها و تندروی های دهه شصت و هفتاد رو یه مرور کنید، یه ماله بردارید بکشید روی کارهاشون، بعد اون ماله رو بدون جر و بحث بدید به بقیه بکشن روی کارهای کاندیداهای مورد علاقه شون، چون این ماله ای که برداشتید روی کارهای میرحسین رَنجر و اکبر پونز و حسن سرکوب!!! میکشید، یا باید برای همه کار کنه یا دیگی که برای من نجوشه سر سگ باید توش بجوشه به هر حال!

باقی بقا!

 • ۹۶/۰۲/۱۷ ، ۲۲:۲۶
 • هولدن کالفیلد

آراء الحکما: جلد  (۵۵)

 • شیمیست خط خطی
 • سلام
  جا داشت که یک سخنرانی هم من باب مناظره سوم می فرمودید!
  جواب:
  یه سری بد بدهن نشستن به هم فحش دادن تموم شد رفت :|
  بانو فاطمه

  پس متوجه منظورمن نشدید. آیا گفتم چیزی که شما میگید اشتباهه؟ گفتم هرکسی درست و غلط رو متفاوت از کس دیگه تشخیص میده چون مولفه های مدنظرش فرق میکنه.مولفه مدنظر من اون اقلامی که گفتید نبود چون محل زندگیم با شما متفاوته! پس نباید خرده گرفت به جزئیات.
  لطفا چیزی که میخونید رو بدون جهت گیری بخونید
  جواب:
  ممنون از جواب شما!
  آقا یا خانم محترم، کره و دلسترو واروی پدر یا مادر شوهر موضوع بحث نبود ، بیان شرایط کشور بور تاوانی بود که مردم بابت تصمیم حاکمیت میدادن و نتیجه انتخاب خودمون. بحث برجام و اثر داشتن یا نداشتنش ودلیل اتفاق افتادنش بود،  بحث شرایط کشور  در اثر تحریم با مثال بود
  جواب:
  خانوم چرت پرخاش میکنید به کسی که نظرش رو در کمال احترام گفته؟ این برخورد خوبی نیست...
  البته اگه پرخاش نکردید و من اشتباها این رو میگم، معذرت میخوام. اما برداشت من از نوشته تون عصبانیت بود!
  با کل متن موافقم...
  مرسی که نوشتی
  جواب:
  قربانت!
  سلام
  اول از همه ممنون بابت وقتی که گذاشتید تا نظراتتون رو اعلام کنید و چقدرم این موضوع که هر کسی نقاط ضعف نامزدها رو اعلام کنه خوبه، چون خودشون به اندازه ی کافی نقاط قوت خودشون رو اعلام می کنند و باید توازنی پیش بیاد.
  موضوع دوم هم اینکه من هم معتقدم نقد کاملا بی طرفانه نیست اما خب چون فرمودید نقد از دولت فعلی هست پس میشه ندید گرفت :)
  موضوع سوم هم اینکه با قسمتی از فرمایشاتتون موافقم.
  آقای روحانی بسیار محتاط عمل کردند و اگر برجام رو یه دستاورد میبت بدونیم براساس همون احتیاط بود که شما فرمودید «ترس» .. اتفاقا من هم موافقم که اسمش ترس هست و دلیلش هم این هست که ایشون مردم ما رو اونقدری قابل نمیدونن که باید! ایشون از اون دست آدمهایی هستند که ازشرایط پر ریسک فرار میکنن و میخوان نشون بدن همه چیز گل و بلبله و اینکه مسولیت اشتباهات خودشون رو برعهده نمی گیرن. یادم نمیره اون زمانی رو که بعد از رئیس جمهور شدنشون که اومدن شروع کردن به تخریب دولت قبلی و خودشون رو مبری از اشتباهات دولت قبلی کردن و این موضوع همچنان هم ادامه داره. و حتی میبینیم که مسئولیت خیلی از اشتباهات کابینه اشون رو نمیپذیرن.
  یادمون نرفته که یکی از وزراشون گفته بودن مردم ما فقط به درد آبگوشت درست کردن میخورن (امیدوارم درست گفته باشم)
  یا بیکار شدن تعداد زیادی از کارگران تولیدی پوشاک بخاطر واردات لباسای کم کیفیت از ترکیه؟
  یا ندید گرفتن ارزش و توانایی مردم ، توهین کردن به منتقدین دولت ، اختلاس های فراوون، کابینه ی ناکارآمد و ...
  هرچند با وجود تمام این اشتباهات شرایط پر ریسکی وجود داره برای انتخاب رئیس جمهور جدید. چون هر فردی که روی کار میاد اول دولت قبل رو نقد میکنه و زمان زیادی رو میطلبه که به خودش بجنبه! از این جهته که خیلی از مردم ترجیح میدن روحانی رو انتخاب کنن. البته شرایط اقتصادی کمی بهتر از دوره های قبل شده

  درمورد آقای قالیباف برخلاف گذشته نظر کاملا منفی به ایشون دارم دلیلش هم کم نیست! اما مهمترین دلیلش اینه ایشون خیلی سعی دارن نشون بدن که فقط دارن به مردم خدمت میکنن و این مدلی نبوده! تو مناظره گفتن به کارنامه مدیریتی من نگاه کنید و گویای همه چیز هست. فکر کنم بیشتر منظورشون گویا بودن در مورد ضعفهای مدیریتی ایشونه. یادمون نرفته که درمورد قضیه پلاسکو با لابی کردن از پاسخ دادن و گزارش دادن فرار کردن (البته دراین مورد اطلاعاتم به روز نیست). 

  خیلی دوست داشتم به آقای میرسلیم رای بدم اما چون کمی تندرو به نظر میرسن نیاز به فکر بیشتری دارم در این زمینه. 


  درمورد کامنت ها:
  به جای اینکه به کاندیدای مد نظر خودمون فقط فکر کنیم و در مقابل نظرات مخالف گارد بگیریم و طعنه بزنیم، به این توجه کنیم خوب یا بد بودن از نظر آدمها مخالفه! چون مولفه هایی که آدمها برای خوب یا بد بودن میسنجن متفاوته. یکی با کره و دارو مادرشوهر یا پدرش یا دلستر میسنجه، اما برای منی که تمام این سالهایی که میگن در دسترس نبود، کره و دلستر و همه چیز در دسترس بود معیار یه چیز دیگه هست.

  و در آخر: تصمیم گیری سخته چون همه ی کاندیدا ریا و تزویر میکنن و به فکر مردم نیستن و فقط میخوان منصب داشته باشن
  جواب:
  ممنون که نظر دادی، چون چیزی نبود که من بخوام روشنش کنم جوابی نمیدم به حرفاتون.
  در مورد قالباف اما دیشب خودشو نشون داد و پایان :|
  میرسلیم خیلی دلسوزه فقط حیف رای نمیداره!

  سلام. بعضی از نقدهایی که نوشتید رو منم به دولت وارد میدونم و البته یک سری نقد دیگه که اینجا مطرح نشد. مثلا اینکه روحانی هیچ صحبتی درباره ی ان جی او ها نکرد و اینکه معتقدم روحانی در موضوع حقوق شهروندی ضعیف عمل کرده و در خیلی جاها عامدانه کوتاه اومده حتی در همین نزدیکی انتخابات که برای رای جمع کردن هم همه چیز رو تو بوق و کرنا میکنن درباره ی فردی که در ستادش شعری راجع به امام رضا خوند خیلی میتونم بگم ناجوانمردانه درستی رو فدای مصلحت کرد و  شریعتمداری با نوشتن نامه ی اعلام برائت جو علیه اون بنده ی خدا رو  شدیدتر کرد. من شعر رو شنیدم و توهین به مقدساتی توش ندیدم. در اقتصاد هم تا جایی که من سر در میارم نقطه ی قوتش اینه که تورم رو مهار کرده ولی خب نقدینگی بالاست و رکود هم داریم و اینکه این وضعیت ادامه ی دولت قبل هست و مولود این چهار سال نیست قابل قبوله.

  اما درباره ی اینکه نوشتید " بدون جهتگیری خاص" فکر میکنم نمیتونه وجود داشته باشه و درست هم اینه که وجود نداشته باشه چون قضاوت کردن و جهت گیری کردن خیلی هم خوبه  که در عمل اینکارو کردین:)

  دوم هم اینکه دادن حکم کلی" اونی که اصلاحطلبه لازم نیست براش تبلیغ کنی خودش ... نکنه احمدی نژاده" درباره ی موضوعی که با آدمها ارتباط داره صحیح نیست.

  مناظره ها کافی نیستند. باید به عقبه ی آدمها و اینکه چه کسایی پشت سر و کنارشون ایستادن هم نگاه کرد. کلا رای دادن به یک جریان رو صحیح تر از یک فرد میدونم. به صورت منطقه ای که نگاه میکنم عملکرد دولت اصلاحات بیشتر به نفع مردمم بوده تا دولت اصولگرا ولی در یک نگاه کلی تر به کل ایران نمیتونم قاطعانه همین رو بگم. میرسلیم توی مناظره از این نظر که در چهارچوب سوالات نظر میداد و نقد میکرد خوب بود ولی جوابهاش از نظر من خوب نبودن. بعضی چیزها توی فضای کنونی ارزشند و صرفا اینکه بگیم مثلا " نقد خوب است" کافی نیست و میرسلیم چیزی درباره ی اینکه چطور این اتفاق میوفته نگفت. توی بقیه ی سوالها هم همینطور بود و خوب و بد مساله ی مطرح شده رو میگفت و بعد هم نقد دولت دراون زمینه. بقیه هم همینطوربودن. هیچکدوم برنامه ندادن. در آخر اینکه همه جا یا کلا دولت رو میزنن یا صددرصدی دفاع میکنن و جایی که بشه آرومتر حرف زد نیست و اینجا این بود و گفتم ما هم حرفی بزنیم:))

  جواب:
  اول انکه من هم اون متن رو خوندم، اتفاقا به من برخورد، و وقتی فکر کنید ستاد انتخاباتیه اونجا، این برخورد طبیعیه، فقط ای کاش برخورد قلبی بود، مانور انتخاباتی بود اخراجش.
  در مورد حقوق شهروندی و آزادی بیان حق دارید، این چیزی نیست که روحانی داده باشه. و به نظرم عملکردش در این زمینه قابل قبول نیست.
  در مورد "بدون جهت گیری خاص" احتمالا منظورم رو متوجه نشدید! بنده هم بینش سیاسی دارم، هم سیاستگزاری ذهنی، هم تفکر اعتقادی-سیاسی-اجتماعی خاص، اما جهت گیری سیاسی خاص ندارم، برای من اشتباه اشتباهه، درست درسته، حالا هر کسی پشت تفکر و عمل باشه! از بازیهای حزبی جناحی بی عقل خوشم نمیاد و در دامشم نمیفتم! وگرنه هیچ گاه وجود تفکر سیاسی در خودمو نفی نمیکنم، اما جریانهای سیاسی برام اصالت ندارن، منطق و درستی عمل برام اصالت داره.
  در مورد میرسلیم هم اشاره کنم که ما حتی در همین نقد رو هم از کسی ندیدیم! ضمن اینکه نقد از یه حدی جزئی تر بود که نشون میداد ایشون عیب رو دقیق میدونه، عیب رو دقیق بدونی با توجه به شخصیت دانشگاهیشون و‌اعتقاد به نفوذ علم در حل مشکلات کشور میشه روشون حساب کرد!
 • واقعیت سوسک زده
 • بسیار بسیار ممنون 
  جواب:
  قربانت
  لینک این پست رو به اسم تحلیل هولدن کالفیدی مناظره پست کردم.با اجازه ی شما البته
  جواب:
  دم شما گرم!
  بله، البته منظور منم شخص میرسلیم نبود. درواقع قصد داشتم بگم اگر همچون شرایطی بر شخصیت ایرانی ها حاکم بود، باید فرد متعادل و منطقی  و غیر چپ و راستیی که کار به احساسات مردم نداره و با تکیه بر واقعیت های موجود صحبت میکنه، (حداقل در ظاهر) باید مورد توجه قرار میگرفت. وگرنه خودمم هنوز مطمئن نیستم قراره به کی رای بدم اما مسلما رایم شرایط حاکم نبوده و نیست!
  جواب:
  بسیار هم عالی!
  :-D
  پس چی؟ من امسال کلا نمایشگاه کتاب نرفتم که با شماها برم
  جواب:
  :))
  با اجازه هولدن. خطاب به بای پولار. برادر گرامی شما که خودت مشهدی هستی و دو تا نماینده شاخ شمشاد از شهرتون داری شما چرا سنگ فلان شخص رو به سینه میزنی. البته واسه شهرای بزرگ مثل شهر شما که بد نشده هرکی هم بیاد بیشتر میرسه. یه چار تا شهر دیگه کشور رو هم ببینین که اونا وضعشون چطوره.شماها طرفدارایی هستین که فلان شخص توی فلان ستاد نامزد محترمتون با زبان طنز مسخره بدترین توهینا رو به امام رضا کرد، ککتون هم نگزید. امثال اون آدم که به امام هشتم میاد توهین میکنه با شخصی مثل شاهین نجفی یکی هستن هردو مرتد هستن. خداوکیلی جمع کنین این حرفای به اصلاح روشنفکرانه رو اینا برا مردم کار و غذا و حل مشکلاتشون نمیشه.
  جواب:
  من فقط رونوشت میکنم به مخاطبتون، وگرنه با خیلی از حرف شما هم مخالفم!
  دیروز براتون کامن گذاشتم ولی شاید دستتون نرسیده یا صلاح دونستید پاکش کنید.

  الانور را ارجاع میدم به دلیل برکناری خان دستجردی از وزارت بهداشت!!

  نقد بیطرف وجود نداره چون هر کسی دیدگاهی داره که رو نقدش اثر می ذاره ولی منظور من از بیطرفانه نبودن نقدتون صرفا همین بود که گفتید می خواستید به روحان رای بدین و منصرف شدین. باتوجه به نوشته هاتون مطمئنم که اینطور نبوده .
  در مورد برجام باهاتون موافقم که هر دولتی سرانجام اینن راه را میرفت دلیل اینهمه هجمه علیه برجام هم همین بود که هر دو جناح می خواستند حل این مسئله له نفع خودشون تموم شده اگه روحانی با شعاد دیگه اومده بود و یا قایباف تو دوره قبل رییس جمهود بود مطمئن باشد برجام تو این زمان شکل نمی گرفت و بهای سنگین تری باید میدادیم تا متقاعد شیم راه دیگه ای نیست. برجام بدلیل پیامی بود که مردم بواسطه انتخاب روحانی به حاکمیت دادن.
  من نه از شرایط اقتصادی و نه کاریم تو 4 ساله گذشته راضی نیستم و اعتقاد هم ندارم که روحانی رییس جمهور خوبی بوده چون تو مملکت ما معنی نداره چقدر از اقتصاد دست رییس جمهوره که بخواد اوضاع را بت منی درست کنه؟ عملکردش تو مناظره ها هم باید اعلام  دستاوردهاش باشه ولی وقتی نق به جای نقد هست دفاع و حمله متقابل هم میشه پاسخ!!!!!!!!!
  نوشتید تو مناظره جای صحبت درمورد دختر وزیره!! وقتی جای صحبته که طرف مقابل هم حرفاشو زده باشه و محکوم باشه. رییس جمهور فرانسه هم پدرش کارخانه شکلات داره آیا مفسد اقتصادیه؟ مهم اینه که مجوز کی گرفته شده و کی ازش استفاده می کنه شاید تو دولتهای قبل اصلا مجوز اخذ شده شاید هم قضیه فساد باشه .  اگه به حرف باشه پشت سر پسر قایباف و خیریه همسرش هم خیلی حرف هست آیا باید متقابلا اونها هم همین را می گفتند؟
  شعار مبارزه با فساد رییسی خنده دار نیست؟ قویه مجریه با فساد مبارزه می کنه یا قضاییه آیا تا حالا اینکار را کردن؟
  عملکرد آقای قالیباف تو شهرداری چقدر قابل دفاعه؟

  جواب:
  شما اشتباها یه کامنتتون رو برای پست قبل ارسال کردید، همونجا هست و پاسخ هم داده شده مبسوط!
  "شعار مبارزه با فساد رییسی خنده دار نیست؟ قویه مجریه با فساد مبارزه می کنه یا قضاییه آیا تا حالا اینکار را کردن؟" در این مورد هم ارجاعتون میدم به "توصیه به رفقا"
  موید باشید!
  بهترین کار:
  رای ندهیم.
  من که نمیدم
  جواب:
  :|
  همه نوشته یه طرف اون قسمت آخرش یه طرف !!!
  یعنی قسمت توصیه به رفقا . حرف شاید 8 ساله منه . وقتی یه سری واقعیت ها داره از بین میره و فرشتگان مرگ جای فرشتگان صلح دارن غالب میشن و به خورد مردم ما داده میشن . ای گفتی .....
  در کل مطلب عینه حقیقت بود و هیچ خرده و برده ای نمیشه بهش گرفت . اما ای کاش فقط یه لحظه تامل و درنگ بتونه ایجاد کنه تو بعضی چشم ها و عقل های بشته .......
  جواب:
  آقا اصلا داعیه ی حقیقت بودنش رو ندارم، اتفاقا جا برای خُرده بُرده هم داره و هر کسی بگه دمش گرم! در مورد پاراگراف آخر هم خب به هر حال اتفاقیه که افتاده و اینها!
  در ضمن من نه تین ایجرم نه اینکه مخالف دین و دیانت. این رو دوستان مشترکمون خوب می دونند. پس دو تا قضاوتت که اشتباه شد.
  برا همین بدون و باقی هم بدونند که نظرت راجع به تحمل نکردن رای مخالف توسط من هم کاملا قضاوت اشتباهیه. که باز هم می گم اون چیزی که تحملش رو ندارم مشاهده ی این تفکر هدف وسیله رو توجیه می کنه ست و بی اخلاقی های بعدش مثل همین قضیه طرفدار روحانی بودنت...

  ببخشید ولی واقعا کسی که با این نوشته و نظراتی که چه حق چه ناحق اما به جاش محترم رو قطعا سال هاست داره با خودش همچین ادعایی رو مطرح کنه که رای من روحانی بود ولی برگشت!!!! واقعا دیگران رو بیشعور فرض نکرده؟!

  به هرحال دوست من اصلا تو بیدار و من خواب ولی به هرکی دوست داری رای بده و دیگران رو هم دعوت کن که دقیقا دموکراسی اینه ولی این بداخلاقی ها کار خوبی نیست. این مدعیان و صاحبان امروزی دین رو نگاه نکن. که برطبق سیره ی معصومین حتی هدف مقدس وسیله و راه رو توجیه نمی کنه. انصافا خودت کلاهت رو قاضی کن.
  موفق باشی و پوزش اگه باعث رنجش خاطرت شدم احیانا.
  جواب:
  موفق و موید و دمکرات باشید!
  حتی تشبیه ظاهری مهندس بازرگان با پوپولیستی که خودش رو نماینده حزب تروریست موتلفه می دونه خطاست. بماند که کلی تعریف کردی ازش درحالیکه انتقادهاش ضعیف و بدون سند بودند و فقط خواست به دلایل پولیستی و عوام فریبانه خودی نشون بده.
  بعدشم اینکه هر آدم بی طرفی پستت رو و بعد  کامنت من و خصوصا جواب سراسرهتاکانه ت رو بخونه می تونه قضاوت  کنه مرتجع مدرن کیه.  هتاک کیه. اون کسی که فکر می کنه بقیه نمی فهمن ولی خودش عالم دهره کیه.

  مطمین باش اگه این بی اخلاقی رو نمی کردی که من رای ام روحانی بوده ولی حالا برگشته قطعا لحنم به این تندی نبود و احتمالا اصلا کامنت نمی ذاشتم. واقعا بعد یک مثلا مناظره با اون ساختارهای مزخرف و اشتباه به تمامی این نتایج رسیدی؟! یا اینکه سال هاست زیر علم متحجرین داری سینه می زنی و اینجا واسه رای جمع کردن به هر قیمتی مثل کاندیداهات عمل می کنی.

  در هرحال خودت به گمانم روانشناسی. ولی این جوابیه ت به من رو به یک متخصص خوب نشون بده تا خوب در گذشته ت کنکاش کنه کی اینقدر تحقیر شدی در مقابل مخالفین این مرتجعین که این طور عقده گشایی کردی در مقابل من!!!
  جواب:
  اینکه من چهره چه کسی رو با چه کسی مقایسه میکنم عموما و خصوصا و اصولا به شمای باتوم به دست مدرن ارتباطی نداره. در مورد رایم هم شما چون فهمت رو قفل کردی و همه رو به مثابه ی خودت میبینی فرضت اینه من دروغ گفتم، به هر حال همینجوری احتمالا زندگی می‌کنی و همینجوری فکر می‌کنی که اینقدر راحت به دیگران میبندیش.
  شما ذهنت تینیجره، ذهن نوجوون بقیه رو دروغگو میخونه صرفا چون مخالفشن و بداخلاقی میکنه با بقیه چون جور دیگه فکر میکنن، عرض که کردم رفیق متحجر مدرنم، توی دمکراسی جا برای ذهن تینیجر نیست.
  به نظرم شما بی طرفانه مینویسید و این میتونه برای کسی که دنبال روایته نه قضاوت خیلی خوب باشه حتی اگر این روایت به معرفی اصلح از نظر خودتون هم برسه خوبه!چون فاز مطلب تقریبا منطقیه نه القایی
  اما من نوعی اگر هم روایتی کنم چون قضاوت دارم چون حب و بغض دارم نسبت به خیلی چیزها و خیلی ها -مثلا منزجرم از قشری که خودشون رو تافته جدا بافته میدونن- احتمال داره بی منطق هم بشم و این خوب نیست
  همین
  جواب:
  من سعی میکنم بی طرفانه بنویسم این درست ولی کمکی که از من میخواید مسیولیت سنگینی هست، شما یه رای داری و کاملا محقی با اعتقادات خودت رای بدی، اصلا رای دادن جای بی طرفانگی نیست، اصلح اونیه که شما با فکرت تشخیص میدی.
  کسی که بازرگان رو با شیاد مرتجعی مثل میرسلیم یکی کنه باقی حرفاش هم رو هواست. از نوع ادبیات نوشتارت و جوابات به بعضی دوستان معلومه رایت رییسی بوده و خواهد بود. پس شجاع باش و مثل کاندیدات پوستین واروونه نپوش و این بی اخلاقی رو نکن که من رایم روحانی بوده و...
  روحانی یک فرد آرمانی نیست ولی قطعا از این اصولگراهایی که داعیه به فکر مردم بودنشون مسخره ترین حرف ممکنه (چون آرمان ها و ایدیولوژی هاشون مهمتر از همه چیزه. نمونه ش مشارکت در جنگ یمن که خواست اون هاست و روحانی مصرانه جلوش وایساده به نقل یه فرمانده ی سپاه)  امثال روحانی بیشتر به فکر مردم هستند. 
  حداقلش با بودن روحانی امروز معضلی به اسم دریاچه ارومیه و خشک شدن باغات و از بین رفتن کشاورزی کلی استان رو نداریم به خاطر ریزگردهای نمکی بستر خشک دریاچه.

  در ضمن اگه به جلیلی بود و دوستانش هنوزم در حال ارشاد خارجی ها و روشن کردنشون با انوار انقلاب اسلامی بود تا اینکه توافقی به دست بیاد.
  در هر حال من این ها رو گفتم هرچند توقع ندارم کسی که خودش رو به خواب زده بیدار بشه.
  جواب:
  دست بردارید از این تحجر مدرن! خسته نشدید از اینهمه "ما خوبیم همه بدن، ما بیداریم همه خوابن؟" چی شد که شما فکر کردی تحلیل محترمانه و بر اساس منطق من ارزشش از تفکر مشمئز کمننده ی بد لحن نا بهنجار تو کمتره؟ کی شد که توی "آدم معمولی" تصمیم گرفتی که "راه حق و حقیقت رو یقینا و بدعتا" فهمیدی و بقیه که مخالف فکر میکنن هیچ فهم و درکی از اوضاع ندارن؟ کی و با چه مجوزی به شما اجازه داد هر تفکر مخالفی رو با ادعای روشنفکری به شدت وقیحانه بزنید؟ و چرا فکر کردید فقط شما دغدغه ی پیشرفت، اقتصاد، آزادی اندیشه، آزادی بیان و مملکت رو دارید و هر کسی مثل شما فکر نمیکنه قطعا خوابه و داره اشتباه میکنه و قطعا بی سواده و مرتجع و بی فکر؟
  کی شما اینقدر وقیح شدید؟ کی اینقدر طلبکار شدید از جامعه؟ چی شد که فکر کردید با این تفکرهای پوسیده ، با این تحجر عمیقی که گرفتارشید میتونید حرف از آزادی بزنید! شما که تحمل یه عقیده مخالف خیلی ساده رو نداری، شمایی که حتی فرهنگ بحث و گفتگو نداری، توی احساسی "اه اه پیف پیف دین و متدینین" داری با من از تضارب آرا و افکار حرف میزنی؟ توی نا معلوم نا معقول که حتی ادبیات نگارشت چیپ و درجه هفت و هشته داری برای من و امثال من که "همه ی سعیمون در میانه روی و اعتدال و با تفکر عمل کردن"هست ادا میای "که من میخوام بیدارت کنم ولی تو خودت رو زدی به خواب"؟
  سمی ترین تفکر مملکت تفکر همین شماییه که درگیر تحجر مدرن هستید، چماق به دست مدرن،غوغا سالار مدرن، باتوم کش مدرن همین شمایی هستید که هر تفکر مخالفی رو از بالا و پایین میزنید و اصلا اجازه حرف زدن رو از مخالف میگیرید! تو منی رو به ارتجاع محکوم میکنی که سالهاست دارم بدون کامنت تاییدی مینویسم و آزادانه ترین بحثهای وبلاگی همین جا راه افتاده، آخرین چیزی که من لازم دارم اثباتم به توی متحجره!
  تو حتی اینقدر رشد فکری و پردازشی نداری که بفهمی من قیافه میرسلیم رو با این دو نفر مقایسه کردم، تو به بی ادبی و پوپولیستی و بی فکری مکتبی که داری ازش حرف میزنی عمل کردی!
  و در آخر، اینکه من به کدوم کاندید میخواستم رای بدم و حالا نمیدم، چیزی نیست که بخوام به تو و امثال تو بابتش دروغ بگم، و شما اصلا توی جایگاه کسی نیستی که بخوای من رو از ساده ترین اصول دمکراسی یعنی رای دادن به نامزدم و همچنین از آزادی بیان و صحبت در مورد تفکراتم به صورت آزادانه و محترمانه محروم کنی، کوچکتر از این ابعادی! پس بعد از خوندن متنی که باهاش مخالفی در کمال ادب و تعقل و تفکر مخالفتت رو اعلام کن و بگو آره آقا اینجوریه اونجوری نیست، به نظر من جلیلی خیلی هم ضعیف عمل کرد، فلانی خیلی بهتر بود و اینها، این میشه بحث دمکراتیک آزاد و بزرگسالانه، توی دمکراسی جا برای مغزهای تینیج نیست ، تینیج ها حق رای ندارن!

  "خدایا من رو، ما رو و مملکتمون رو از هر دو سم تحجر کلاسیک و تحجر مدرن دور بدار، ریشه ی تفکر "ما میفهمیم بقیه نه" رو از سر تا ته مملکت من حذف کن! و به هر کسی که فکر میکنه خیلی میفهمه خودش و بقیه نه، نشون بده که هیچی از دنیا نیستن" آمین!
  موفق باشید و خدانگهدارتون
 • یک خبرخوان آزاده
 • متاسفانه مشکل بزرگتر از روحانی و رئیسی نقش پررنگ دولت بجای مردم در زندگی مردمه.
  جواب:
  بلی

  میگم اگه احمدی نژاد شما رو بدبخت کرد، اینم منو و امثال من رو. خواستم شرایط دستت بیاد. 
  جواب:
  :|
  آهان!
  من میبینم همه جا مردم از روحانی شاکین، بعد ولی تو پیش بینیا میگن بازم خودشه ، پس کی قراره به این رای بده. روحانی و دولتش برای من و امثال من، عین احمدی نژاد بود برای شماها. 
  جواب:
  الان این حرف آخرت دقیقا یعنی چی؟

  «خائن چیه؟ بابا طرف دو دوره رییس جمهور این مملکت بوده...»؟!
  در این خصوص و خائن بودن خاتمی، اعترافات ابطحیِ اصلاح طلب و فتنه گر رو پیشنهاد میکنم به یاد بیارید:
  http://mobarez88.blog.ir/post/57


  جواب:
  من اصلا قائل به عبارت "فتنه" نیستم و این صحبتها رو نه وارد میدونم و نه صحیح!
  لطفا مطالعه کنید
  خیلی ممنون از جواب مبسوطی که به صحبت هام دادین. خیلی سعی کروم واضح و روشن بنویسم که متوجه منظورم بشید که خدا رو شکر این اتفاق افتاد. در مورد شعارهای آقای رییسی هم که نوشتم قصدم اشاره به عدم برنامه درست داشتن بود. که شما با توضیح بیشتر کاملش کردین. همه این افراد در دادن شعارهای عوام فریبانه ید طولایی دارن. و البته کیه که ندونه هر آدمی از هر جناحی که بر مسند قدرت بنشینه باید و حتما مطابق با دستورات و اصول نظام حاکم جلو بره... و الا زیر چرخ دنده ها له می شه. 

  جواب:
  ایشالا هر چی خیره پیش بیاد
  میگم شما اول یه دمنوشی چیزی بخور فشارت نزنه بالا یه چیزیت بشه، البته به نعلین چپمم نیستا فقط به خاطر خودت میگم.
  *
  "اینجا جز راست من نمینویسم" همین جمله تون نشون میده که جز راست نمینویسید.
  هر کی این جمله رو میگه، احتمال اشتباه بودنش بیشتر هم میشه. احتمالا مدافعین حرمممون هم با گویندگان همچین حرفی دارن میجنگن.
  *
  "ته هر سه بار به چیزی که میخواست رسید!"
  من کلا خبر سیاسی نمیخونم، یعنی نمیدونم کدوم سه بار رو میگی.
  اما آیا شما همچین رئیس جمهوری میخواید؟
  با مجلس وربیفته یا 10 روز خونه نشین شه یا بعضی چیزای دیگه.
  به نظرم ایشون دوران کودکی شونو پشت سر نذاشته بودن و داشتن ادامش میدادن.
  *
  منم اینکه نمیتونه رو امام جمعه مشهد نمیتونه تاثیر بذاره بنابراین بی عرضه است رو قبول دارم، اما متاسفانه این جور دعواهای سیاسی به نظرم سطحی نیست و یه خورده پیچیده است.
  متاسفانه این دعواها به دینی و ضددینی بودن یا طرفدار دشمن بودن کشیده میشه که به نظرم باعث میشن حق به کسی که حرف درست رو میزنه، نرسه.
  *
  من از سیاست چیزی نمیدونم و همینطوری الکی قراره به روحانی رای بدم. رایم هیچ پشتوانه ای نداره اما فک نمیکنم اینطور تحلیل های سطحی شما هم پشتوانه به حساب بیاد.
  جواب:
  موفق باشید

  ‏چون رئیس جمهور بر وزارت کشور و اطلاعات و نیروی انتظامی و امامان جمعه , و نیروهای مسلح و علمای قم و مشهد قدرتی ندارد، در
   ⁧ انتصابات ⁩ شرکت میکنم ⁧
  جواب:
  :))
    چند نفر از دوستان گفتند نقدتان منصفانه بود. منصفانه یک کلمه کامل و همه جانبه ای است وقتی که استفاده میشود. انصاف یعنی بررسی همه جانبه یک پدیده و دیدن واقعیتها و قضاوت بی طرفانه. شما یک طرف را بررسی کردی که راستش را بخواهی مخالف این قسمت نیستم ولی طرف دیگر چه میشود. آقایان دیگر هم تقریبا همگی در نقاط بسیار بالا هر کدام مسئولیت داشتند. حرفهایی هم که در این مناظره زدند تقریبا مثل طرف دیگر بود که شما توصیف کردی یعنی زدن به طرف مقابل و حذف حریف ولی هیچ خبری از برنامه و طرح مابه ازا نبود. اینکه یک طرف اشکال دارد دلیل بر این نیست که طرف دیگر خوب است. بنظرم شما میامدی و همه طرفها را تجزیه و تحلیل میکردی بهتر بود. من هنوز تصمیم نگرفتم و آدم سختی در تصمیم گیری هستم ولی تلاش میکنم منصف باشم و اگر کسی برنامه جدی ارائه داد حتما پشتش خواهم رفت و تبلیغش را هم خواهم کرد. 
  در یک کلام بخواهم بگویم هنوز هیچکدام از 6 کاندید محترم ریاست جمهوری حرف جدی نزدند که لایق این موضع پستی باشند. حالا انشالله در آینده بهتر خواهد شد.
  جواب:
  این رو قبول دارم ها، یعنی خب این همه اش در مورد دولته، عرض هم کردم دلیلش اینه که من همین مناظره رو دیدم و بر اساس اون نوشتم کلا!
  اما فرق کوبیدن بقیه و کوبیدن دولت اینه که کاندیدای خارج دولت کلا برنامه ی اصلیش اینه که دولت رو زیر سوال ببره، دولت ولی برنامه اش اینه که توضیح بده نه اونم مثل بقیه بزنه همه رو!
  نقدت منصفانه بود و کوبنده. همه حرف ها رو زدید و خوب هم زدید. 
  فقط اینکه، نقدهایی که کردید به نظر من هم به دولت وارده. حتی توی حوزه های دیگر هم نقدهایی رو میشه وارد دونست. اما وقتی شما شیر دستشویی خونه تون خراب میشه باید واشرش رو تعویض کنی. خب فرض کنیم 5تا واشر دیگر هم داری که هر کدومش به نوعی معیوبه. تازه شما نمیدونی میزان معیوب بودنشون چقدره. نمیدونی اگه واشر رو با هر کدوم از اینا عوض کردی چه اتفاقی میفته؟ آِیا نشتی شیر بیشتر میشه یا کمتر؟ طبیعتا وقت هم نداری که هر 5تا رو تست کنی. این دقیقا حسیه که من نسبت به انتخابات این دوره دارم. من به روحانی نقدهای زیادی دارم. ولی تا الان اون پنج نفر دیگر هم منو قانع نکردند که میتونن بهتر جلوی وضع موجود رو بگیردند یا نه. هیچ کدوم از این 5نفر طرح قابل ارائه ای تا امروز و این لحظه نداشتند. اگر 4سال پیش موضوع هسته ای وزنه سنگین بود الان وضعیت معیشتی مردم این وزنه سنگیه هست. وضعیت محیط زیست وزنه است. وضعیت فرهنگه وزنه  است. و من تا الان هیچ یک از این 5نفر رو ندیدم که بتونن برنامه ای برای بلند کردن این وزنه ها داشته باشن. کما اینکه دولت هم به نظرم نتونسته. 
  و فکر میکنم این وضعیتی که من دارم در حال حاضر وضعیت خیلی از مردم باشه. 

  جواب:
  آره منم دقیقا نمیدونم به کی قراره رای بدم،دارم مهندسی معکوس میکنم حذف شن تا یکی بمونه!
  در مورد موضوع دفاع از کشور بیشتر از همه باهاتون موافقم. اما واقعا ه نظرتون این افراد به عنوان رئیس جمهور خیلی باهم تفاوت دارند؟ من نمی‌گم همه توی یه تیم هستن و مثل هم هستن، اما قبول کنیم همه مهره‌هایی هستند که وقتی توی منصب ریاست جمهوری قرار می‌گیرن، وارد یه سیستم واحد می‌شن و خروجی این سیستم اصلا به این موضوع ارتباط نداره که شخص رئیس جمهور کیه. 
   راستش نه مناظره‌ها، نه تبلیغات چپ و راست و نه حتی این سند 2030 که نمی‌دونم چی شده یهو الآن رو شده، اصلا روی تصمیم من تأثیر نذاشته: دیگه رأی نمی‌دم.
  جواب:
  حالا رای بدید دیگه :( :))
  خوبه که در یه مسئله ای توافق داریم!
  متاسفانه خیلی بچگانه بود . اطلاعات ناقصت واقعا توی ذوق میزد . و مباحثی رو مطرح میکنی که نه به خودت برای انتخاب بهتر کمک میکنه نه به عنوان یه تحلیل به بقیه این کمک رو میکنه . یکم دیدت رو گسترش بده . قطعا پشت هر کلامی که سیاست مدار ها به زبون میارن داستان پیچیده تری از برداشت سطحی جنابعالی وجود داره . 

  جواب:
  بابا عمیق ، بابا دقیق، بابا مطلع! اوووووووففففف اصلا!
  من هم موافقم که آقای روحانی واقعا در مناظره دوم ضعیف ظاهر شد. همین طور آقای جهانگیری که خیلی خیلی بد بودن. 
   اما بهتر بود در مورد کاندیداهای دیگه هم نظرتونو می نوشتین. ادبیات چاله میدونی شهردار تهران که با تبصره ای که در ابتدای مناظره دوم قرائت شد دست و پاشو جمع کرد. برای من واقعا سواله که چرا ستاد ایشون بااینکه هنوز انتخابات برگزار نشده و رییس جمهور نشدن چرا سایت کارانه رو ایجاد کردن و از مردم اطلاعات ثبت نامی می گیرن. یا داماد آقای علم الهدی که همه جا شعار می دن فقر مطلق داریم چرا به آستان قدس که می رسن می گن همه درآمدها نذر و وقفه؟بالاخره اگر شعار فقر مطلق می دیم قاعدتا مردم نباید دنبال نذر و وقف کردن باشن. یا شعار اینکه حجاب فقط چادر نیست. این دیگه شوخی فوق العاده خنده داریه از طرف ایشون. یا شعاری که می دن نه بازگشت به گذشته و نه وضعیت فعلی. برام سواله چرا بعضی وزرا و دوستان رییس جمهور سابق در ستاد ایشون جمع شدن. سوای همه شعارهایی که حداقل با عقل من جور در نمی یاد شخصیت اجرایی در ایشون نمی بینم. 

  اما آقای میرسلیم. خیلی خوشم می یاد که در چارچوب خود برنامه مناظره جلو می ره. ولی خوشحال تر می شدم اگر از برنامه هاشون صحبت می کردن. چون حتی در برنامه با دوربینشون تا اونجایی که دنبال کردم فقط یه رزومه از خودشون و فعالیت هاشون در گذشته ارائه دادن. 
  در مورد برجام خیلی باهاتون موافق نیستم. چون بعد از برجام مخالفت ها و دشمن های شخصی زیادی دیدیم. شاید به قول شما کاری انجام می شد و باید که می شد... چون همه نامزدها اولویت اولشون همین بود. اما نه به این صورت. شاید رسیدن به این اجماع بین المللی حالا حالاها کش می اومد. 

  ببخشید که درباره شعارها و دیگر نامزدها هم صحبت کردم. اما می خواستم به اینجا برسم که بگم منم تا قبل از مناظره دوم رایم آقای روحانی بود. اما الان تردید دارم. یا به ایشون رای می دم یا سفید یا اصلا رای نمی دم.
  جواب:
  این حرفی که میزنید دقیقا به این متن وارده، این متن در مورد عملکرد دولت بود چون کل مناظره دوم به این منوال گذشت، حقیقتا من مناظره اول رو ندیدم و اصلا نمیدونم توش چه خبر بوده، هر چی نوشتم از فقط مناظره ی دومه!
  در مورد سایت کارانه، سایت کارانه کار عواگرایانه ایه اما بر اساس قانون نه غیر قانونیه نه تخلف! اصلا ایشون قابلیت دسترسی به اطلاعات رای دهندگان رو نداره که جمع کردن اطلاعات توی این سایت شبهه ای ایجاد کنه، اما در بی وقت بودنش باهاتون موافقم، باید میذاست بعد از انتخابات انجامش میداد. دیگه در مورد رییسی بی انصافی هم نکنید، اصلا نذر و وقف ربطی به فقر دامنگیر نداره، یک نفر میتونه پولدار باشه و میلیاردی وقف کنه، بعد این عدم شفافیت مالی آستان قدس یک مسئله ی صحیحه! اما ندیدن کارآفرینی و کمکهاشون به مردم فقیر بر اساس همین وقوفات هم نامردیه! قطعا دزدی هایی انجام میشه توی این مجموعه، کما اینکه توی دولت هشت هزار میلیارد تومن هاپولی میشه! یا به دویست میلیون میگن فقط! الباقی چیزی هم که در مورد تندرویهاشون میگید در خود گذشته ی جریان اصلاحات مصداق عینی داره:
  روحانی سال 1359: تقاضای من این است که توطئه گرها را هنگام برگزاری نماز جمعه در حضور مردم به دار آویزان کنند تا تاثیر بیشتری داشته باشد
  روحانی سال 78 پس از ماجرای کوی: اگر منع مسئولین نبود مردم ما، جوانان مسلمان، غیور و انقلابی ما با این عناصر اوباش به شدیدترین وجه برخورد می‌کردند و آنها را به سزای اعمالشان می‌رساندند. در کدام کشور جهان، حرکت‌های آشوب‌طلبانه این چنین تحمل می‌شود اینها خیلی پست‌تر و حقیرتر از آن هستند که بخواهیم نسبت به آنها تعبیر حرکت براندازی را مطرح کنیم. در کجای دنیا و در کدام کشور و توسط کدام دولت، آشوب، تخریب و بر هم زدن نظم جامعه، تحمل می‌شود. مگر دولت مقتدر جمهوری اسلامی ایران مسئولین امنیتی نظام، این گونه حوادث را تحمل خواهند کرد.
  روحانی در مورد اکران فیلم مارمولک: در رژیم شاه هم کسی جرات ساختن فیلم موهنی چون مارمولک را ندارد
  بنابراین این سوالاتیه که اول باید روحانی خودش جواب بده، بعد ما مثلا بریم ببینیم بقیه چند چندن!
  نه حق دارید، این متن در مورد بقیه کاندیداها نیست، که البته گفتم به خاطر اینه که من تنها برنامه ای که کامل دیدم مناظره دوم بوده!
  قابل توجه کامنت پایین:

  پدر من سال ٩١ زلودا که داروی شیمی درمانی هست مصرف میکرد خیلی هم راحت گیر میومد و هم نمونه آلمانی و بدون عارضه اش موجود بود و هم نمونه وطنی. سال ٩٤ دوباره استفاده میکرد که دیگه نمونه آلمانیش موجود نبود و فقط نمونه وطنی و عارضه دارش بود.
  دنبال کره هم بودیم اونم اون موقع ها موجود بود البته. 
  جواب:
  اما من یه موقعهایی میرفتم دکه دلستر تلخ نداشت :(
  ضمنا من سال 92 یه دختر شیرخوار داشتم و یه مادرشوهر سرطانی، شیر خشک برا دخترم گیر نمیومد. ماده جاذب پوشک نبود و برا همین قیمت پوشک الان  ارزون تر از سال 92 هست ضمن اینکه فوق العاده بی کیفیت بود و داروهای مادر شوهرم هر ماه تقریبا دوبرابر می شد ضمن اینکه خیلی سخت گیر میومد و مجبور بودی دایم معادلش را بگیری. دنبال کره نبودم که اظهار نظر کنم
  جواب:
  من حتی شده بود برم سیگار بخرم بگن نداریم! باورتون میشه؟ :|
  چقدررررر فوق العاده بود نقدتون.
  من اولین باره براتون کامنت میزارم. مگه می شه برا این پست کامنت نزاشت آخه!
  جواب:
  :)) چرا خب؟ :))
 • آقای سر به هوا ...
 • حقیقتا چقدر خوبه وقتمو برای سیاست هدر نمیدم :دی
  جواب:
  دیگه ما دوست داریم از وقتمون این شکلی استفاده کنیم
  نگاه کاملی بود...
  کاش قانون مناظره به این صورت بود که مجری اختیارات بیشتری هم داشت. در این حد که هرکی خارج از موضوع حرف زد با پشت دست بزنه تو دهنش. یا این اصل که دولت مستقر مدعی بهشتِ ایران و درعین حال منتقد وضعی که بوجود آورده، باید به سوالات و نقدهای میرسلیم پاسخ بده، وگرنه پس گردنی میخوره...چیزی که روحانی و جهانگیری دروغگو ازش فرار میکنن...و خودشون رو به اصلاح طلبهای بی دین و طرفدارهای موسوی و خاتمی خائن میچسبونن که رای جمع کنن...
  جواب:
  خائن چیه؟ بابا طرف دو دوره رییس جمهور این مملکت بوده با رای همین مردم، بگید بد بوده، خوب بوده، افتضاح بوده، خائن یعنی چی؟ چرا اینقدر راحت به مردم مطلب میچسبونید آخه؟ :|
  تکبیر!
  جواب:
  :|

  چرا خب اینقدر خوب نوشتی؟! صریح و واقعی!

   ایول ا... داری:)

  جواب:
  لطف داری شما!
 • پری ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌
 • تحلیل خیلی خوب و جامع الاطرافی بود
  جواب:
  از همون اطراف اینا آورده بودم :))
 • منتظر اتفاقات خوب (حورا)
 • چرا و چجوریش رو نمیدونم! هرکی حرف میزنه مخالف دولت وقت هست!! ولی بازم تو نظرسنجی ها همینا اولند!!
  جواب:
  به هر حال دولت اینهان، اگر دولت موفقی باشن باید توی نظر سنجی ها بالای 60% رای داشته باشن نه 30-40%
  در راستای بخش "توصیه به رفقا" :
  به جای اینکه بیایید از جنایات عروسکای خمیه شب بازی بگید
  قبلش برید بررسی کنید که ایا همه اینها در باندهای مختلف اتوبان یک رژیم وحد حرکت نمیکنند؟
  چطور میشه یک نظامی سالم باشه بعد راستی و چپی و وسطی و ... توش پر از جنایت باشن؟
  رئیسی یه جور روحانی یه جور خاتمی یه جور احمدی نژاد یه جور ...


  جواب:
  اپوزیسیون دوست داشتنی من :دی
  جمعه نیستی؟

  بدون جهت گیری سیاسی خاص :))))
  نکته 1، منظور روحانی این بود که ما میخواستیم فیلم و هنر و کنسرت و ... راه بندازیم، اما قالیباف و ... نذاشتن. حالا ازشون میپرسه اینطوری میخواید فرهنگو ادامه بدید؟
  بقیه نکته هاتو نه بلدم چیزی بنویسم و نه میدونم درست نوشتی یا غلط.(اما به نظر میرسه خوب ننوشتی، حداقل با عصبانیت نوشتی)
  میگم شما که اند انصافین، حداقل اولش بدون جهت گیری خاص ننویس. بهتر میتونم باورت کنم.
  جواب:
  دقیقا روحانی باید برای همین توضیح بده که وقتی نمیتونه کاری کنه چرا باید چهار سال بهش اعتماد کرد دوباره؟ میخواسته فیلم بسازه قالیباف نذاشته؟ :)) خیلی خوبید به قرآن! احمدی نژاد با شخص اول مملکت سه بار شاخ بخ شاخ شد ته هر سه بار به چیزی که میخواست رسید! این ضعفها و ترس ها رو گردن بقیه انداختن خود عوامفریبیه!
  اینکه شمای نوعی باور کنی حرفم رو یا نه حتی آخرین دغدغه ی من هم نیست، اصلا لازم نیست باور کنی شما! اینجا جز راست من نمینویسم، به نعلین پای چپ پرزیدنت روحانی که کسی باور نکنه!
  تحلیلت خیلی خوب بود حرف دل مردم رو زدی:)

  جواب:
  قربانت فدات ستاره بچینی بوس بوس!
  عالی نوشتی هولدن. منم دیدم اون مناظره رو اما تو به نکات ریزی اشاره کردی که ماهایی که سطحی نگاه کردیم حقیقتا متوجه نشده بودیم. همین متن تو شاید روی نظر و رای خیلیا تاثیر گذار باشه. منم بچه یه آموزش پرورشیم ولی خدا رو شکر بابام پول نداره به منه فوق لیسانسه بده که برم واردات انجام بدم. خدا رو شکر همون وسط ماه هشتمون گرو نهمونه اما لااقل میدونیم همینی که هست و داریم حلاله. بابت این شرایط جامعه خیلی خیلی متاسفم. تازه بعده مناظره هاست که خیلی چیزا برا مردم روشن میشه.خدا خودش کمک کنه.
  جواب:
  منم عمقی نگاه نکردم، سعی کردم یه کم دقیق تر نگاه کنم فقط! :دی
  ایشالا هر آنچه خیره!
  بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
  به نظرم آدم باید **مغز باشه که رای بده. نه کار داریم نه پول، هیشکیهم به فکر ما نیست
  جواب:
  دیگه چون اینجوری فرمودید منم اینجوری میفرمایم که:
  آدم باشه بی شعور و احمق باشه که با این استدلالها رای نده!
  کاملا موافقم... 
  جواب:
  منم موافقم با نظرات خودم!
  لطفا در مورد انتخاب اصلح هم کمک بدید
  عالی
  جواب:
  :|
  خانوم یعنی چی در انتخاب اصلح کمک بدم؟
  خانومید دیگه؟ :|
  دیدین پست های سیاسی تون کم کامنت ترین پست هاست مستر هولدن ؟:))  +
  بدلیل زیاد بودن متن فقط تونستم ۴ خط فعلا بخونم بنابراین هنوز نظری ندارم 
  جز اینکه بدون شک چه این پست بخونم چه نخونم رای من تغییر نخواهد کرد :))
   ولی خب دوس دارم بدونم چی نوشتین و اینکه بقیه افرادی که شرکت کردند علیه السلام نیستند و همشون سر و ته یه کرباسن ...
  ولی بین بدتر و بدتریین بنظرم بدتر باید انتخاب کرد ...
  نه بدتریننن ...
  همین 
  بعدا میام میخونمتون ایشالا‌...


  ++
  خشن  با کامنت من برخورد نکنین ها ^__^
  گفته باشم بکنین دورهمی تون تحریم میکنم :دی 
  ممنونم 

  جواب:
  من اصلا این استراتژی مسخره ی اصلاح طلبها توی "بد و بدتر" کردن رو نمیفهمم، بین بد و بدتر که من بهش اعتقاد ندارم، ناظر به کدوم اتفاقات روحانی بد محسوب میشه؟
  پیاده روی با دیوار مثلا؟
  تا حالا با کسی این قدرم موافق نبودم اقا علی برکت الله :)))
  جواب:
  فقر فساد و تبعیض ... دختر وزیر به پا خیز :|
  موافقم، تحلیل خیلی خوبی بود

  و متأسفانه گیج‌تر شدم توی انتخابم...

  جواب:
  تحلیل شخصی خودت آخرین و بهترین راهه!
  تصمیم داشتم محض قصاص و تحمل قیافه‌ی پوکرت در  جواب کامنت‌های اخیر، متنو نخونم و عکس خودتو واست کامنت کنم،
  ولی اشتباها متنو خوندم و خیلی خوشم اومد (البته نه ۱۰۰٪) و الصاق به متنت که؛ اگر ملت شریف ایران به قدر کفایت منطقی، عقلگرا، با بصیرت و وطن‌دوست بودن، نه احساساتی و متعصب و جوگیر، باید میرسلیم رای میاورد.
  راستی عجب کشفی کردی؛ دقیقا خودشه...گاندی، آبراهام لینکن، مهندس بازرگان(((:

  جواب:
  من فقط امیدوارم یکی بیاد که اندازه این 12 سال ما رو خر فرض نکنه!
  خوندم و دوست داشتم. گفتنی ها رو گفتی جامع و کامل.

  ضمن احترام به همه دوستانی که رای میدن... اگه این بار هم نظر مردم این باشه که یه همچین شخصیتی بشه راس امور اجرایی کشور، دیگه حرجی به هیچ کدوممون نیست! تا حالا نداشتیم نه توی ایران نه جهان! کسی بیاد مسئله امنیت و دفاع نظامی کشورش رو مثل آب خوردن زیر سوال ببره! اونم در جایگاه رئیس جمهور! فقط متاسفم...
  جواب:
  این مسئله امنیت به نظر من توی کَت هیچکسی نباید بره طبعا و طبیعتا!
  البته یه سری مفروضه دارن امنیت معنیش جنگ طلبیه!
  در یک کلمه ... واو !
  جواب:
  واو :دی
  بهترین و مسلما بهترین متنی بود که در مورد انتخابات ٩٦ خوندم. مرسی هولدن.
  با کلمه به کلمه اش موافقم. 
  دست از به روحانی رای میدیم چون اصلاحاتیه و بقیه بمیرن چون اصولگران برداریم و واقعیت ها رو ببینیم!
  جواب:
  کلا استراتژی ها دولتی ها برای انتخاب دوباره به اندازه کافی مبین اشتباه بودن مسیر هست!
  برو بشین بیانات مقام معظم رهبری رو گوش کن. بذار مسیر برات مشخص شه.
  بچه
  جواب:
  من تحلیل کردم، تو تیکه انداختی! اون وقت اونی که آقا بالاسر لازم داره منم؟
  بزرگسال
 • حمیدرضا وجدانی
 • سلام
  خیلی طولانی بود ولی چون قسمت اولش رو خوندم حیفم اومد بقیه ش رو نخونم
  خیلی خوب بودش
  موفق باشی و همچنین من موفق باشم در انتخابم
  یا علی
  خدانگهدارت
  جواب:
  قربان شما!