Inside Monster

Will Come Again
پیام های کوتاه
بایگانی هیولا
نویسندگان
جهان بیرون غار

تریج قبا چیست؟

جمعه, ۲۲ آبان ۱۳۹۴، ۱۰:۱۷ ب.ظ

تریج قبا یک چیزی است، که در هموطنان آذری زبان ما طول و عرضی بالغ بر 100 کیلومتر داشته و هر چیزی در هر مختصات جغرافیایی، زمانی، تاریخی و... ممکن است به آن بربخورد و باعث ایجاد هرج و مرج و شورش و اینها بشود! مخالفید؟ این قضیه فیتیله ای ها هیچی اصلاً، من دعوت میکنم نگاهی به قضیه کاریکاتور روزنامه ایران انداخته و از شدت "پوپولیستی"گری در "نخبه های" جمعیت آذری عزیز کشورمون به فغان بیایید!

صفحه  ویکی پدیای جریان کاریکاتور روزنامه ایران

*شما باور میکنید همچین کاریکاتوری، ایجاد تظاهرات کرده باشه؟ کشته و زخمی داده باشه؟ کشته!!!*

پ.ن 1: تقرییا همه دانشجوهای خوابگاهی در تبریز و دیگر شهرهای آذری زبان -علی الخصوص استان آذربایجان شرقی- این خاطره رو داشتن که فروشنده ها به اونها که ترکی حرف زدن بلد نیستن، تا وقتی ترکی حرف نزدن هیچ چیزی نفروختن و به طور کل نادیده گرفتنشون! گفتم بگم همینجوری!

پ.ن 2: قطعا فیتیله ای ها -که در زحمت کش بودنشون برای سه نسل هیچ شکی نیست- باید توبیخ میشدن، اما نه به این دلیل موهوم، بلکه به دلیل محتوای ناشایست اون اجرا! چه توهینی؟ چه کشکی؟ چه پشمی؟ روی این روند 99.9% دزدها و قاتل ها و مفسدین فی الارض سریال های تلویزیون و فیلم های سینمایی دارن فارسی "سلیس" حرف میزنن، همه تهرانی هستن پس! پس بریزیم جلوی وزارت ارشاد و ساختمان صدا و سیما دهنشون رو بکوبیم به آسفالت؟

پ.ن 3: بارالها! این عوام گرایی و عوام زدگی رو از همه ی ما مردمان ایران دور بدار! الهی آمین!

پ.ن 4: قسمت پنجم داستان آنا

 • ۹۴/۰۸/۲۲
 • هولدن کالفیلد

آراء الحکما: جلد  (۳۳)

آوردن مثال «قاتلین و دزدها به زبان فارسی حرف می زنند» قیاس مع الفارق است.
اگر در یک فیلم سراسر تورکی، دزدها و قاتلین به زبان فارسی صحبت کنند جای سؤال پیش می آد.
یعنی اگر فیلم به زبان تورکی باشد و در لابلای آن شخصیت منفی هم به زبان تورکی صحبت کند، اشکالی پیش نمی آورد.
ولی جامعه فاشیستی فارس از بس احمق تشریف دارد که نکته به این سادگی را نمی فهمد.
پاسخ:
.
سلام
از اونجای این اتفاقات دیگه گذشته، فقط چند نکته به شما بگم
1- متن نوشته شده نشان از عدم اگاهی  نویسنده از اذری زبان ها رو داره.
2- شما اگر دقیقا به بخش اول تصویر نگاه کنید و اگر تجربه  حضور و زندگی در بین اذری زبان ها رو داشته باشید می فهمید که همیشه به نوعی با اذری زبان ها به اون شکل رفتار شده.
3- دزدی که دزدی می کنه یعنی استعدادی برای بودن، داره! ولی یک نگهبان یا ابدارچی یا بدبخت یا هر شخصیت دیگه در نبود هیچ توانایی و استعداد شده اون.
4- شما مثل اذربایجان شرقی نمی تونید استانی پیدا کنید که تو دانشگاهاشون  فارسی تدریس میشه(اکثرا) . نمونه داریم از دوستان تو دانشگاه یکی از استان های غیر فارس درس می خونن که به اونا که اذری هستن مجبور کردن زبان محلی یاد بگیرند حتی تو دانشگاه تدریس بصورت فارسی نیست.


ولی در مورد فیتیله! درباره این مورد خیلی ها نوشتن و دم از  عوام گری زدن ولی یادمون نره، کجای جهان برای اموزش مسواک و پاکیزگی و... دهان و دندان از فرچه توالت استفاده می کنند؟؟؟؟
اونم با وجود یک عالمه فرچه، بیایم از فرچه توالت استفاده کنیم!!

فقط یک تحلیل کوچیک بکنیم از محتوای اون روزنامه و این برنامه، به کلید واژه های ساده ی می رسیم.

از طرفی یادمون نره، بعد موضوع فیتیله،  کوروش قرار دادن نام یک سگ در یک برنامه، باعث شد همان اشخاصی که دم از عوام گری می زدند، اعتراض کنند.

اما در باب اعتراضات:
هیچ وقت اعتراضات این چنینی مد نظر نبوده و نیست.


از وقتی وارد دانشگاه شدیم اولین چیزی که به ما گفتن این بوده که فارسیتون رو تقویت کنید حتی استاد کرُد داشتیم که می گفت  استعداد شما بیش از اونا هست و زبونتون رو  تقویت کنید تا فردا هم مسخره نشید هم  بهترین شکل ممکن از  استعدادتون استفاده کنید. به شخصه دیدم که فارس زبان ها بجز زبان خود همه زبان ها رو مسخره می کنند مثل ج گفتن اذری ها و خیلی چیزهای دیگه.

همچنین یا شما خبر ندارین یا ما اونای که دیدم اشتباه بوده،  خود تهران الان تهران شده بخاطر غیر فارس زبان هاس، شما که اذری نیستین  شاید براتون ملموس نباشه ولی مای که تو تهران هرجای  رفتیم بخاطر لهجه ی که داشتیم دیدم طرف مقابل داره اذری رو روان حرف میزنه، فقط برای اثبات این کار با یک اذری زبان برید بازارهای تهران تا خیلی راحت  خیلی چیزها رو بفهمید.


هیچ کسی واقعا اعتراضات این چنینی  رو نخواسته و... . از همون اول هم گفتیم که باید صبور بود
ولی مطلب شما هم  پر از تعصب است در حالی که اگه می خواین در مود قومی اظهار نظر کنین باید  حداقل چند ماهی شخصا باهاشون زندگی کنید
از طرف دیگه تو هیچ جای جهان از ویکی پدیا به عنوان یک منبع معتبر استفاده نمی کنند.

همچنین برای ما هم این بعید بوده که کسانی که سه نسل کارشون این بوده بیان همچین کاری بکنند، تا حالا ندیدم کسی که تو حوزه تعلیم و تربیت بوده، از این گروه حمایت کنند چون می دونن که برای اموزش راه های بهتری بوده و هست.

کلام اخر
پیشنهاد برادرانه دارم که به مسائل به دید تعصب و با یک زاویه نگاه نکنید.
این اولین و اخرین بارشون نبوده و نیست و در سال های اینده هم این کارها تکرار خواهد شد. صرفا جهت اطلاع دوستان پشت اعتراضات پان ترکیسم هم وجود داره و نباید به کل اذری زبان ها ربط بدیم.

در پناه حق.
پاسخ:
دیر اومدین، قضیه برام تموم شده حرفهام رو هم زدم!
تعصب رو دارم میبینم کی داره!
یا علی!
همه جای ایران سرای من است..

من وقتی شنیدم شوکه شدم، تظاهرات؟??!!!!!!!!؟؟؟ برای چه؟؟!
درسته شوخی بی معنی و بیجایی بود، اما اینهمه سروصدا و کولی بازی دیگه مسخره س. توبیخ که شدن دیگه چی میخواید عزیزان هموطن آذری. زشته به خدا، خودمون با خودمون؟!? که چی؟ سر چی؟ اصلا مرگ بر آمریکا!!!!!!!!!
اینهمه جناب خان..اینهمه سریال پایتخت.. اینهمه... و اینهمه فراوون توو سریالا.،،.. اصلا مرگ بر اسراییل!!!!!!
خدا به هممون ظرفیت بیشتری بده.
ولی اینم بگم ما تابستون یک هفته مهمون تبریزی ها ی عزیز بودیم، بیشتر جاهای تفریحی ش و روستاهای اطرافش رو هم رفتیم، اما بی احترامی ندیدیم نسبت به فارس ها. البته قبل از سفرمون شنیده بودم، اما خدایی ندیدم
پاسخ:
خدا هممون رو به راه راست هدایت کنه!
 • اوهام بانو
 • اعتراف میکنم که چند روزه دارم فکر میکنم که چطوری نظرمو بگم . اینکه سر این مسائل کشته داده بشه قابل هضم نیست این رو کاملا قبول دارم . از طرفی خودم از طرفدارای فیتیله ای ها هستم و خیلی دوسشون دارم ولی خب این قضیه یه مقدار بد بود شوخی ش هم . ولی به نظر من باید با همون عذرخواهی سر و ته قضیه هم می اومد و اینقدر آشوب به پا نمیشد . 
  در مورد اینکه این خشم از کجا میاد یا مثلا چرا بعضی ترک ها تو شهرشون فارس ها رو به حساب نمیارن ، خب این ریشه خیلی عمیق و کهنه و چرکینی داره .
  ببینید من به عنوان یه ترک دارم این حرفارو میگم . خیلی سخته که توی شهر خودت به خاطر لهجه ت مسخره بشی . من یه شوهرخاله دارم که تهرانی هست . هر وقت مهمون میان توی اون یه هفته ای که تبریز هستن طرز حرف زدن مون رو لغاتی که استفاده میکنیم رو کلا همه چیمون رو به مسخره میگیرن . الان میتونی بگی که خب شوهر خاله ی تو اونطوریه ولی باور کن که از این نمونه ها زیاد وجود داره . حالا فکر کن همین بلا سر یک سوم از همشهری های من بیاد . خب معلومه که رفته رفته آتیش شعله ور تر میشه . اینطوری همشهری های من احساس میکنن که تک و تنهان . احساس میکنن که قسمتی از ایران نیستن . من با این حس موافق نیستم و خودم هم جزو اون دسته نیستم ولی سعی دارم بگم که چه اتفاقی میفته . 
  بازم میگم من خودم جزو دسته ی معترضین نیستم ولی اعتقاد دارم که این مسائل بافرهنگ سازی صحیح  و با گذشت زمان اصلاح پذیره.
  امیدوارم که تونسته باشم منظورمو برسونم .

  پاسخ:
  من متوجه حرف شما شدم و با بخشیش موافق و با بخش بیشتریش مخالفم، اما چون این بحث گذشت و من دلم نمیخواد باز بنزین بریزم روی آتیشش، نمیگم حرفامو :|
  در باکو عده‌ای مقابل سفارت ایران تجمع کرده و پرچمایران را به آتش کشیدند همچنین روزنامه‌های جمهوری آذربایجان از تیترهایی همچون «رژیم ایران برادران ما را سرکوب کرد»، «آذربایجان جنوبی به پا خاسته است» .
  .
  .
   کپی شده از لینک که داده بودی:||||
  مگه میشه؟!:|
  من اصلا اون نمایش فیتیله رو ندیدم فقط جار و جنجال بعدشو شنیدم.
  عجب

  پاسخ:
  تلویزیون ملی آذربایجان طبق شنیده های من پیش بینی وضع هوای آذربایجان شرقی و غربی رو هر روز به عنوان بخشی از خاکش میگه! خفت داره ، خاکی که خودت با "مرحمت و بخشش" بخشیدی به یه عده (آذربایجان سال 1993 باید به خاک ایران پیوند میخورد) اینجوری برات چشم و ابرو بیاد! خیلیه ها! خیلیه ها!
  الان خوندم. بله حق با شماست! :دی

  منظورم استفاده از واژه گانی نظیر عوام گرایی و عقلانیت و ایناست! به شدت منو یاد یه نفری میندازه! :|
  پاسخ:
  کلمات در محتوای متفاوت کاربرد متفاوت دارن! من دیدم به قضیه اجتماعیه!
  ضمن اینکه ادبیاتت چقد شبه سیاسی شده!!!
  پاسخ:
  این سیاسی نیست، اجتماعیه!
  خب قضیه ی فیتیله رو قبول دارم که نباید به اینجا میکشید ولی کاریکاتورها واقعا بد بودن هولدن جان! :|

  غیر از این برداشت که منظور از سوسک از نظر کاریکاتوریست آذری ها بودن چه برداشتی میتونیم داشته باشیم؟؟؟؟
  پاسخ:
  شما اون لینکها رو که گذاشتم مطالعه کن، اگر نکردی توی کامنتها هم گفتم، این سوسکه به چند زبون و گویش ایرانی تکلم کرده توی اون پرونده، همین جا هم نوشته "چون زبون سوسکی سخته، خود سوسک ها به زبونهای دیگه صحبت میکنن"! بله، اگر از اول تا آخر ترکی صحبت میکرد حق با شما بود و خاک بر دهان من اگر حرفی میزدم، اما وقتی یه سوسک داره به چند گویش حرف میزنه، این دیگه از اون حرفاست!
  نمیدونم والا .
  من که دیگه حرفی ندارم ...
  پاسخ:
  نمیدانم، شاید حق با تو باشد!
  درمورد پ.ن اول یادم میاد یه سیاهپوست می گفت توی کشورشون علیه سفیدا نژادپرستی دارن.یا تو کتاب شرمن الکسی که اگه سرخپوست نباشی و بری بین بعضی سرخپوستا کارت در اومده.

  چن وقت قبل جیمی فالون با دانلد ترامپ کلی شوخی کرد تو برنامه اش .برنامه اش پربیننده ترین شد اون شب...
  من تو تیم فیتیله ای هام.برای برنامه آیندشونم پیشنهاد می کنم با مردم رفسنجان و کرمان شوخی کنن...خیلی هم خوبه...خیلی هم می خندیم.
   
  پاسخ:
  سرخپوستها آقان، گُلن!
  من این جیمی و دانلد رو نمیشناختم رفتم سرچ کردم! :دی
  من اگه کورد رو اونجوری نوشتم به این خاطربود که گوشیم فتحه وکسر نداره وخواستم درست خونده باشی.
  من تعیین تکلیف نکردم فقط انگار شما جنبه انتقاد ندارید وفقط دلتون میخواد همه حرفاتون رو تایید کنن وباهاتون موافق باشن شما برگردی ودوباره بخونید شما گفتید مردم حق دارن به همه چی بخندن طنز وخنده به قومی وشخصیتی باهم فرق دارن بحث کردن باشما یه کاربی فایدست.
  پاسخ:
  عمیقا حق با شماست! من خیلی بی جنبه ام و این از سرتاسر شخصیت من داره میریزه بیرون!
  وقت گرانبهاتون رو جایی بذارید که فایده داره!
  من اول پستتون روخوندم وبعد کل کامنتاتون..
  شمادارید به طرفه قضاوت میکنیدودلتون انگار از یه جایی پره من نه فارسم ونه یه آذری من یه کوردم شمااگه بهتون توهین بشه میشینید وباطرف مقابل به توهینی که بهتون شده میخندید؟
  من اولین باره درباره تبریز وشهراهای آذری درباره مغازه دارها چنین چیزی شنیدم نمیدونم دلیلش چیه که میخوای تو پستت یه قومی رو بدجلوه بدید همه ماها مسلما یه باری رو رفتیم تبریز ومیدونیم این حرف حقیقت نداره یه کم منطقی باشد وهرحرفی رو اول بسنجید بعدبزنید درسته قضیه فتیله کش دار شده ولی باورکنید الان این منو شماهستیم که کش دارش کردیم نه خود آذریها حکایت این قضیه مثه این میمونه که دعوای بشه وهرکی ازراه برسه یه سنگ پرت کنه وازاول دعواروشروع کنه
  پاسخ:
  ما وقتی به فارسی مینویسیم، مینویسیم "کُرد"! این که از این!
  دل من از جایی پر نیست، قضیه رو هم خیلی واضح توضیح دادم! اینکه من میگم توهین نیست و نیست، بعد شما میای میگی اگه شما فلان، یعنی حرف من رو درست متوجه نشدی!
  جریان اینه من به شما بگم لطفا برو از سر کوچه دو تا نوشابه بگیر، شما میگی نه من شب تنها بیرون نمیرم، بعد من میگم خب الان که شب نیست، سه بعد از ظهره، بعد باز شما میگی من شب تنها بیرون نمیرم!
  این شبی که روش اصرار میکنید، شب نیست خانم!
  در مورد صحبت کردن از مسائل هم، من در مورد هر چیزی، هر وقتی صلاح بدونم صحبت میکنم، این از اصول اساسی "آزادی بیان" هست! یاد بگیریم بهش احترام بذاریم، من برای ابراز نقد هام از کسی اجازه نمیگیرم خانم محترم!
  تا هر چقدر دوست دارید من رو به هر چیزی میخواید متهم کنید، یا در مورد من "شفاف سازی" کنید و دست پشت پرده ام رو برای همه رُو کنید، اما به من نگید "چه وقتی" از "چه چیزی" حرف بزنم! من کامنتی رو پاک نمیکنم و هر چیزی بگید اینجا محفوظه، ولی تعیین تکلیف نکنید!

  اگه یه سری از آذری ها واسه این یه کلمه تظاهرات کردن حتما مازندرانی ها هم بخاطرِ اون سریالِ پایتخت که خیلی اونا رو مسخره کرد باید عواملشونو اعدام میکردن !!!
  پاسخ:
  آبادانی ها! جناب خان :|
  تهرانی ها، کل مجموعه در حاشیه جز دو سه نفر! اصلا همون مهران مدیری نمونه یه کلاش و دزد بزرگ، شکل کلاسیک یه تهرانی بود!
 • عم قزی جون ツ
 • هولدن من برا دعوا نیومدم ، چه خبرته!؟!  :|

  ویکی پدیا برا اکثر جمله های اون پستش منبع آورده ، ولی برای کشته شدن آدما نه. یه جای دیگه ای هم حتی این ادعا تکذیب شد ک من با راست و دروغش کار ندارم

  اون تعاریف رو هم از همون ویکی پدیا آوردم! و کجاش مرگ شماییه نمیدونم!
  مردم حق دارن ب هر چی دلشون میخواد بخندن؟ پس بیایم ب ریش ارواح جد و اباد هم بخندیم! یعنی چی میشه ب همه چی خندید
  من اون تعاریف رو اوردم تا ب اون عده ای ک میگن کارشون هنره و طنزه جواب بدم ک این کار ب عنوان کار طنز شناخته نمیشه و ب این عنوان قابل دفاع نیست

  در مورد خرید و فروش هم من نمیگم کسی دروغ میگه! صحبت روی کلیات و عمومه !!عمومیتی ک من دیدم هیچوقت مطابق اون چند مورد خاص گفته شده اینجا نیست. نه من میتونم قسم بخورم نه اونا ک همه فلانن!
  من دوستان غیرترک  زیادی دارم ک از هیچ کدوم همچین حرفایی رو نشنیدم . همین الانش هم بری مراکز خرید و بازارهای مرزی پر از فارسه! برا هوا خوری ک نیومدن اومدن خرید کنن

  اون مثال ها و فیلم هارو من ندیدم کاری هم بهشون ندارم . من اومدم نظرم رو گفتم ، توی نظرم هم حرفی از وای بهمون ظلم شده و وای ما قوم برگزیده ایم نزدم و این همه ش خیال پردازی توئه
  من افکار پان ندارم ؛ تعصب کورکورانه ندارم نظری دادم ک برای تمام اقوام و زبان ها کاربرد داره ، هیچ کس ب هیچ بهانه ای حق ازار و تحقیر کس دیگه ای رو نداره والسلام
  بیشتر ازین هم چیزی نمیگم ، نمیدونم دلت از چی پره و مشکلت چیه ک اینجوری فشارت زده بالا ؛ ب هر حال اتفاقیه ک افتاده بهتره همه یه کاری کنن ک قضیه تموم بشه و اوضاع عادی بشه. بحث و جدل بی مورد خیری برای کسی نداره  :)
  پاسخ:
  من این جور موقع ها قضاوت رو میسپرم به بقیه خواننده ها، چون هر آدمی عقل داره!
  فردا نیوز یه نظر سنجی گذاشته که با فیتیله ای ها چیکا ر کنیم و تا الان نزدیک به 1000  نفر شرکت کردن و 15 درصد گزینه اعدام در میدان شهرداری تبریز !!! رو انتخاب کردن .. گفتم عمق قضیه بیاد دستت ...

  با توجه به حسن سابقه و عذرخواهی فیتیله‌ای‌ها چه مجازاتی برای آن‌ها پیشنهاد می‌دهید؟
  بخشش و ادامه برنامه
  68.13%
  جریمه مالی و ادامه برنامه
  3.77%
  ممنو‌ع‌التصویری به مدت محدود
  7.84%
  ممنو‌ع‌التصویری دائم
  5.4%
  اعدام در میدان شهرداری تبریز
  14.87%
  تعداد کل آراء : 982
  _______________
  چن روز پیش هم عبدالله شهبازی که عمرشو پای تاریخ ایران و جهان گذاشته  یه مقاله زده بود که تو همه جای جهان از جمله اروپا قومیت ها برای هم جوک میسازن و این فقط مختص ایران نیست و البته کار فیتیله همن محکوم کرده بود پایینش فحش پدر مادر بهش داده بودند

  پاسخ:
  اعدام در میدان شهرداری تبریز؟! اعدام؟ اعدااااااااااااااام؟ :|
  من اجازه دارم سرم رو بکوبم روی میز؟
  :|
  من باهات موافقم. بحث، بحث لوسیه که بخوان برای همچین چیزی اعتراض بکنن، تظاهرات راه بندازن و کشته (!!!) بدن!
  به نظرم بحث داغ‌تر امروز مملکت اینه که چرا مردم ۶۰ روز پراید رو تحریم می‌کنن و بعد برای خرید همون پراید با ۱۷ میلیون گرون‌تر، جلوی بانک صف می‌کشن!! اگه در این مورد اعتراض بشه، تظاهرات کنن و حتی کسی کشته بشه، به نظرم منطقی‌تره!
  پاسخ:
  صحبت شما که کاملا درسته، اما عرض من این نیست که این ارزش نداره، من دارم میگم اصلا چیزی نشده که بخوان اعتراض کنن! چی شده؟ چه اتفاقی افتاده؟
  ما اصولا مردم واکنشهای اشتباهی که هستیم! بعضیهامون بیشتر!
 • عم قزی جون ツ
 • هولدن جان الان این نوشته خودت یعنی هیچ تعصبی توش نیست؟
  من ک باور نمیکنم نباشه

  من تبریزیم ؛ نه اون موقع خبری از کشته شدن!!!! افراد شنیدم و دیدم و نه الان ! ب جز همون ویکی پدیا هم ک منبع اطلاعیته  جای دیگه چیزی در مورد کشته دادن اعتراضات نوشته نشده ( من ندیدم )

  در مورد قضیه کاریکاتور ؛ خوب چرا مانا نیستانی همون " وات؟ " رو ننوشت!؟
  مقایسه اینکه بنویسه وات؟ و مردم انگلیس بیان اعتراض کنن با این که نوشته نمنه ؟ و مردم آذربایجان اعتراض کردن قیاس مع الفارقه و اصلا منطقی نیست.

  مشکل اینجاس ک مردم ما ب همه چی میخندن! ب هجو میخندن ، ب هزل میخندن ، ب طنز میخندن! ب اختلاس میخندن !! ( مردم شاد و خجسته ای داریم خداروش شکر )
  میخندیم بدون اینکه معنی طنز رو بفهمیم . تو قضیه مسابقه استندآپ کمدی رامبد جوان هم همه خندیدن ، در حالیکه بیشتر اجراها استندآپ شو نبود!!

  ببین طنز "  طَنز، هنری است که عدم تناسبات در عرصه‌های مختلف اجتماعی را که در ظاهر متناسب به‌ نظر می‌رسند، نشان می‌دهد و این خود مایه خنده می‌شود. "  هدفش هم اصلاحه ، خب؟
  " هجو به قصد مسخره کردن، ریشخند یا تخریب شخصیت کسی نگاشته می شود. هجو قصد اصلاح ندارد و هدف اصلی اش نابودی شخصیت طرف مقابلش می باشد. " خب؟
  حالا نگاهی ب برنامه فیتیله بندازیم ، روی کره زمین چه کسی رو میشه پیدا کرد ک با برس توالت مسواک بزنه؟
  تعریف بالا رو روی اون اجرا پیاده کن ، اینجا " مناسبت و رابطه ای ک در ظاهر متناسبه " کجاست؟ با اون دو تا تعریف بالا برنامه فیتیه طنز میشه یا هجو؟

  بعدشم تو تموم دنیا رسمه ک اگه موضوع  یک اجرایی ب یه گروه خاص ( قومی یا دینی ) مربوط میشه ، شخص اجرا کننده خودش جزو همون گروه خاص باشه و هیچ شخص ثالث دیگه ای ک جزو اون دسته نیست چنین حقی نداره
  همونطور ک سجاد افشاریان ک خودش شیرازی بود توی استندآپ کمدیش در مورد شیرازیا صحبت کرد !

  ببین هولدن محاله اینجا کسی وارد مغازه ای بشه و چون فارسی حرف زده بهش جنس ندن! مگر اینکه فروشنده فارسی بلد نباشه ک اون یه قضیه دیگه س

  من خودم معتقدم این قضیه زیادی کش پیدا کرده ف اونا یه اشتباهی کردن توبیخ شدن ومعذرت خواهی کردن ، دیگه حرف و حرکت اضافی لازم نیس.
  تو  این قضیه هم مثل بیشتر جریانات دیگه یه سری جهت دهی هایی دیده میشه ، یه عده از نویسنده ها و بلاگر ها و حتی شبکه های ماهواره ای هم شدن اتیش بیار معرکه ، از یه طرفی هم یه عده جدایی طلب میدون رو مناسب دیدن برا عَلَم کردن پرچم اختلاف و جدایی ک خیلی زیرکانه و نامحسوس اجرا شد و در واقع اگه بطور علنی بیان میشد اکثر مردم باهاشون مخالفت میکردن!

  پاسخ:
  نه هیچ تعصبی توش نیست!
  این که شما چیزی نشنیدین دلیل نمیشه نباشه، اون ویکی پدیا هم برای واو به واوش رفرنس مشخص کرده و میتونید بهش رجوع کنید! این حرفی که شما میزنید هم پر از تعصبه هم پر از غرض ورزی، این تعاریف یه سویه و مکش مرگ مایی که شما ارائه میدین کجا ارئه شده؟ بریزید دور این قومیت گرایی های مسخره رو که گند زده به هر چی مملکته! مردم حق دارن به هر چیزی که میخندونه اونها رو بخندن و این نه به من ربط داره نه به شما، اگر به چیز توهین آمیزی خندیدن، بعد! مسئله اینه شما دایره توهین رو اینقدر وسعت دادی - همون 100 در 100 کیلومتر تریج قبا - که بالاخره وارد تعریفت بشه! نه طنز به این بی بخاری و بی مزگیه که شما فرمودید، نه نقد، نه هیچ تعریف دیگه از هیچ مفهوم دیگه ای! اون نمایش چیپ بود، زننده بود حتی، ولی من توش توهین قومیتی نمیبینم! ندیدم و نخواهم دید! چون نداشت!
  در مورد مغازه دارها، همین جا یه تبریزی علنا تاییدش کرده، یک نفر دیگه هم از پدرش خاطره داره، شما دارید خوانندگان وبلاگ من رو به دروغ گویی متهم میکنید؟ فکر میکنید من این حرفها رو از کجا آوردم؟
  ضمنا این تعریف رو: "بعدشم تو تموم دنیا رسمه ک اگه موضوع  یک اجرایی ب یه گروه خاص ( قومی یا دینی ) مربوط میشه ، شخص اجرا کننده خودش جزو همون گروه خاص باشه و هیچ شخص ثالث دیگه ای ک جزو اون دسته نیست چنین حقی نداره"
  هر چه زودتر به زباله دان تاریخ داده و رسیدش رو بگیرید!
  ساشا بارون کوهن که بورات و دیکتاتور رو ساخت، قزاق بود یا عرب؟ مسلمون بود؟ یا احیانا یهودی آمریکایی بود؟ ما فرشته نیستیم رو که شان پن بازی کرد کشیش بود؟ من صد هزار تا در لحظه براتون میتونم مثال نقض بیارم!
  بریزید دور خانم این تعاریف رو، بریزید دور، نه شما قوم برگزیده اید، نه شما تحت ظلمید، نه در حق شما اجحاف میشه! هیچکس "جرات" مسخره کردن شما رو نداره!
  دقیقا همین تریج قبا که میگم اینه ها! همینه دقیقا! همینه!
  یه بار به بند فیلم های سینمایی، مفسدین فی الارضش و زبون تکلمشون دقت کنید، متوجه خواهید شد ان شا الله!
  اوه اوه این رو داشت یادم میرفت، "چرا مانا نیستانی ننوشت وات؟" واقعا این سوال شماست!؟ دوست نداشت ننوشت! توی بقیه فریم هاش، سوسک به چندین گویش دیگه از زبون ها و لهجه های ایرانی صحبت کرده، دو سه فریم فارسی تهرانی غلیظ حرف زده، به دیگر لهجه های ایرانی حرف زده، چرا یه نمنه رو نگفت وات؟ چرا به لر و گیلک و تهرانی این سوسکه اینقدر برنخورد؟ الان بقیه احمقن فقط مردمان تبریز فهمیدن این توهینه؟ احساس نمیکنید یه کم زیادی این تریج رو گسترش دادید؟
  برای این ننوشت وات که دلیلی نداره بنویسه وات، چون از چندین گویش دیگه استفاده کرده بود در مورد همون سوسک و این واضح بود که این یه توهین قومی نیست! برای این که واقعا من چی بگم دیگه؟ :|
 • شن های ساحل
 • بنظرم قضیه خیلی ساده تر از این حرف هاس بزار دید خودم توضیح بدم...ببین به صورت عادی تاریخ معمولا توی ایران تکرار میشه تجربه ثابت کرده هر زمانی دیدی خرافات با مذهب توی ایران تفکیکشون از هم سخت شد و اطلاع عموم مردم از این موضوع کمتر و اصرار روی فکر نکردن دارن باید بدونیم که خب کی این وسط منفعت می بره؟!اخرین بار زمان قاجار بود که این وضعیت داشتیم مردم به اب دعا می خوندن روی خودشون می ریختن تا نامریی بشن بعنوان مثال اینو گفتم بعد چی شد ؟چند تا از مرزهامون از دست دادیم چرا...چون حکومت مرکزی اهمیتی به کل مردم نمی داد چی شد انگلیس وارد جنوب کشور شد از اون ورم روسیه چند تا قسمت از شمال ایران گرفت و شدیم وسیله ارتباطی برای جنگ جهانی دوم....وضعیت داخلی چطور بود ؟عشایر که ماشالله چنان جنگ هایی بین هم داشتن که تا قتل عام پیش می رفتن و یه سری قوانینی که فقط خودشون اجرا می کردن کاملا خود مختار موردی که تازگیا دوباره دارم می بینیم یه سری سنت های اشتباهشون مثل جنگ سر منطقه و چیزای دیگه داره بر میگرده....بعد جنگای منطقه ای بودزمان قاجار به صورتی که وقتی مرز شمالی ایران احتیاج به کمک داشت چون روس ها حمله کردن کسی حاضر نبود کمک کنه شاه قاجار میگفت نیرو ندارم و یکی از سردارهای مازندران خودش به کمک رفت و دشمن عقب زد و وقتی برگشت یکی از همین شاهای قاجار دستور داد گردن اش قطع کنن چون با شاه هماهنگ نکرده بود....دقیقا مثل الان مرز سیستان بلوچستان پرقاچاقچی شده بود چند تا از این سردارهای سپاه برای کمک رفتن که موفق بودن بعدش توبیخ شدن...!!
  خلاصه هر وقت سر ملت ایران به موضوع های گرم کردن حتما داشتن یه چیزی از ایران می دزدیدن ....همین چند وقت پیش یه سری باز. سر ملت به کمپین ماشین و چند تا موضوع دیگه گرم بود هیچ کس دقت نکرد انگلیس پایین ایران و توی یمن یه پایگاه جدید بزرگ  ایجاد کرده....بعدم الان این موضوع می دونی چند سال دارن روی مغز این ترک ها کار می کنن؟۱۰ سال ..۱۰ سال کم نیست یه نسل ...یعنی من دبیرستانی بودم یادم می اد این بحث های تعصبی داشت شدت می گرفت که فامیلی داشتیم در تبریز با تفاوت یک سال اخلاق و حساسیت هاش عوض شده بود...فکر.کن ۱۰ سال توی گوشت مدام بخونن دیگران دارن مسخرت می کنن دیگران دوستت ندارن تو برای اینجا نیستی ..چی میشه؟میشه خشم میشه کینه...
  می دونی چرا شباهنگ مثل اونا نیست چون توی شرایط ایزوله بوده..نه تلویزیون نگاه میکرده نه ارتباط وسیعی با مردم داشته...خیلی راحت روی فرهنگشون کار کردن حرف هایی که بین مردم زده میشه اینا خیلی قوی.....اگه همین طوری ادامه پیدا بکن تا ۱۰ سال بعد هم تبریز و اردبیل از ایران جدا میشن اعلام استقلال میکنن..به صورت واهی توی گوششون خوندن که قوی هستن و می تونن مستقل بشن بعد از جدا شدن واقعا توان نظامی ندارن میشن مثل اذربایجان و ارمنستان مستقل که جدا هستن ولی سلطه روسیه کاملا روی اونها مشخص...روسیه قورتشون میده خیلی راحت.....این پروسه هم ادامه داره چون نسل خشمگین الانشون پدرو مادر های چند سال بعد هستن پس تنها کاری که دولت مرکزی می تون بکنه اینکه توی کتاب های درسی اون قسمت درس های وطن دوستی و انسان دوستی و این حرفارو وارد کن که دروغ چرا اصلا چشمم اب نمیخوره از این کارا بکنن دقیقا مثل زمان قاجار
  خیلی حرف زدم
  حالا خواستی منو بکشی راحت باش :)
  پاسخ:
  والله من بلد نیستم از توی یه اتفاق این همه تفسیر بکشم بیرون!
  ترجیح میدم بقیه بخونن و نظرشون رو بدن!
  من کوچیک شما هستم!
  آقا منم یه مدته هیجان رو تجربه نکردم می خوام برم آدم جمع کنم بریم اعتراض به خاطر جناب خان که با لهجه خوزستانی شوخی می کنه.بعدم شعار بدیم خوزستان رو جدا کنند.خلاصه من الان رییس جمهور یه کشور جدید هستم:صبا واشنگتن:)))
  پاسخ:
  عجب :))
  یه بار تو یه فروشگاهی فروشنده بهم گفت می خوای بگی نمیفهمی ترکی ؟! 
  گفتم نه به ولله نمیفهمم!! گفت آهاااا می خوای بگی فارسی؟
  گفتم خیررر گیلکم... گفت گیلکا همه ترکن هرکدوم میگن ما ترکی حالیمون نیست دروغ میگن:| 
  اصلا این اصرار ترکها برای ترک دونستن تمام ایرانی ها برام خیلی جالبه:دی 
  صرفا برای اینکه باهاش بحث کرده بودم که حق نداری با من ترکی حرف بزنی اینا رو گفت.

  + شباهنگ درست میگه... کندتر عمل میکنن از فارس ها چون خیلی خیلییی طبیعیه که بخوان بفهمن و پردازش کنن و جواب بدن.
  + این ماجرای فیتیله ای ها رو اعصابمه واقعا !! :| گناه دارن خب...
  + یه بار خواهرم دانشجو بود دانشگاهشون 3روز!! تعطیل شد بخاطر توهینی که به ترک زبان ها شده بود. این خیلی ماجرای جالبی بود:دی برام پیش نیومده به چنین دلایلی تعطیلی رو تجربه کنم
  پاسخ:
  بله
  چی بگم والله!
  منظورم ١بود:|
  پاسخ:
  بسیار هم عالی! 
  جدی به خاطر اون کلمه نه منه توی کاریکاتور تظاهرات شده بوده!! :||||
  کاش اون امام جمعه ای که توی مراسم نماز جمعه مردم رو به عدم سکوت دعوت می کنه در مقابل همچین توهینی, کمی مردم رو به فکر و برخورد عاقلانه دعوت کنه :||| 
  هزار و یک چییییییز هست که همه چشمامونو روش بستیم اصلا عین خیالمونم نیست که حتی کلی چیز زیر سوال داره میره اونوقت چیارو می چسبیم!!! دوتا حرف که درست نسنجیده بوده ولی خوب حررفی بیش نبوده و توبیخ می تونست کارو تموم کنه و بره!!
  ایییییی خدااااااااا

  پاسخ:
  والله به خدا! چی بگم خب من؟ :|
 • آناهــیــ ـــتا
 • کشته! کششششته!!!!!

  +می دونی چیه, قضیه خیلی فراتر از این حرفاس.
  از وقتی این دسته بندی "بچه تِرون" و "شهرستانی" بین مردم رواج پیدا کرد, یه قشری از مردم امر برشون مشتبه شد و یه قشر دیگه حس بودن تو بکگراند بهشون دست داد. لازم به گفتن نیست که دسته ی دوم روز به روز حس خشم و نفرت بیشتری توشون ایجاد شد نسبت به بقیه, حتی اونایی که جزو دسته ی اول نبودن.
  همیشه حس کردن که هرچی خوبه مال بقیه س و حق شون پایمال شده, برای همین کوچیکترین چیزی رو توهین به خودشون محسوب کردن... شایدم در مواردی هم اینطور بود.....
  البته این یه چیز کلی ه و درمورد همه اینطوری نیست, اما واقعا یه عده از مردم هستن که دقیقا همین تفکر رو دارن.

  +راستش برای من تظاهرات هموطنان ترک خیلی عجیبتر از بقیه ی اعتراضا بود, چون یه عمری ملت جک "یه روز یه ترکه" ساختن و احتمالا باید به مرور زمان جنبه شون بالا رفته باشه.
  من خودم اصالتا ترکم و به نظرم این چیزا خنده داره, نمی دونم چرا ملت بخاطرش عصبانی می شن.
  و اینکه این نمنه؟ دیگه فقط یه کلمه ی ترکی نیس, کلا به یه اصطلاح کاربردی تبدیل شده که همه ی ملت ایران استفاده ش می کنن. فک کن مثلا سوسکه گفته بود وات؟ و جماعت بریتانیا میومدن اعتراض می کردن.
  پاسخ:
  +قسمتیش هم از همین میتونه باشه
  ++و این رو هم اضافه کنم این باز خیلی دوز پایین تری داره! :|
  دقیقا این جریان نمنه و اصطلاح بین المللی!!! شدنش رو من دیروز به دوستم میگفتم!
  بابام همیشه ازین پ ن 2شاکیه...مصیبتى داشت اون موقع ها...

  پاسخ:
  پ.ن 1 یا 2؟
  توبیخ شدن صددرصد حقشون بوده...از بس بی معنی و غلط بود کارشون...
  اون قسمت تظاهرت هم ک دیگه اپیدمی پیدا کرده...
  سرزمین کهن ،لرا
  و این هم...


  پاسخ:
  بله شوخی بیجایی بود! در همون حد توبیخ حقشون بود!
  این تظاهرات رو تبریزی ها شروع کردن جریانش رو! البته الان اپیدمی شده :|
  یه بار دقیقاً همین «نمه‌نه» رو بدون این‌که قصد تمسخر داشته باشم و فقط چون تنها کلمه ترکی‌ایه که بلدم به مخاطبم که ترک بود گفتم و چنان چپ چپی نگام کرد که شدم حکایت «آش نخورده و دهن سوخته» و بابت منظوری که نداشتم عذرخواهی هم کردم :|
  پاسخ:
  عججججججججججججججب!!! :|
 • نفس نقره ای
 • یعنی "بل بشویی" بود تو گروپ کلاس ما! فقط یه آذری داشتیم البت :|
  پاسخ:
  پست من رو کپی کن براشون تا برن از خدا بترسن :|
  بهشون بگو هولدن گفت اندازه شخصیتتون باشید اگه بلد نیست اندازه جایگاه علمیتون باشین! :|
  واقعا  ... 
  اگر این طور باشه که ؛ اکثر خلاف کار ها ؛ مفسد ها و ... تهرانی اند تو رسانه ها . بریم ما هم تظاهرات که داره بهمون توهین می شه !

  اون سوسک ِ که هیچی دیگه |: .
  پاسخ:
  اون سوسکه برای خودش فاجعه بود ها! فاجعه!!!
  بریم دیگه! بریم من کلی صحبت دارم با مسئولین!
 • شباهنگ (تورنادوی سابق)
 • تازه این گروه تلگرام مختص دخترا بود و دخترا گیس و گیس کشی میکردن
  ینی اینجا پسر و دختر بودن هم مطرح نیست حتی
  چون تصور غالب اینه که پسرای ترک متعصب ترن


  در راستای فلسفه جک ها و دلیل این "کُند فهمی"، خدایی موقع حرف زدن باید یه پروسه ترجمه انجام بدیم برای خودمون بعد موضوع رو بفهمیم یا منتقل کنیم
  مثل دوستام که وقتی میرن اون ور آب اوایل براشون سخته و درک و گیراییشون کنده به نسبت اون ور آبیا!
  دلیلش یه تفاوت زبانیه وگرنه دوستام همون نخبه های سابقن :دی
  پاسخ:
  من اصلا اعتقادی به این کند فهمی که میفرمایید ندارم! اگر هم حرفی برای آذری ها در میاد، به نظر من بیشتر به همین دوز زیاد احساسی عمل کردنشون بر میگرده!
  و اما، در مورد یادگیری زبان، آموختن زبان دوم، بسیار متفاوت هست با یادگیری زبان مادری و یا یادگیری زبان رسمی مملکت، این دو زبان از ابتدای تولد آموخته میشن! کاملا مکانیسم یادگیری متفاوتی دارن!

 • شباهنگ (تورنادوی سابق)
 • عوام و نخبه بودن این جور مواقع اصن مطرح نیست
  دیروز تو گروه تلگرام برق شریف!!! سر همین موضوع دعوا بود...
  آخرشم دو طرف صلح کردن و قرار گذاشتن منو به عنوان منافق ترور کنن :))))

  اگه کامنتی پستی ازم ساطع نشد همینا منو به درک واصل کردن :دی
  پاسخ:
  به به شریف!
  چرا نخبه بودن کاملا مطرحه، البته من تکنیسین های تحصیل کرده رو (تقریبا عموم رشته های مهندسی) رو پایین تر از تحصیل کرده در علوم (ساینس) طبقه یندی میکنم! اما در صورت کلی، از یک فرد دانشگاه رفته، تحصیل کرده و به روز توقع میره "عقلانیت" ، "تفکر" و سعه صدر بیشتری رو در روبرو شدن با مسائل مختلف از خودش نشون بشه. اگر قرار باشه همه در جا و بدون تعقل رگ گردنی بشن که دیگه واویلا!
  واقعا اتفاقی نیفتاده بود که این همه بخواد سر و صدا ایجاد کنه، یه شوخی بد بود، با یه توبیخ جدی و کسر از قرارداد تموم میشد، اولا مه اصلا توهینی به هیچ قومی نشده بود -شما هم مثل من موافقی- و دوما این جمعیت، 24 ساله برای فرزندان این مملکت برنامه ساختن و زحمت کشیدن؛ در برابر اشتباهاتشون باید نرمش به خرج داد.
 • شباهنگ (تورنادوی سابق)
 • از اینکه همشهریام همچین رفتارایی با دانشجوها داشتن و دارن...
  از اینکه رفتار فک و فامیل و همکلاسی (هم مدرسه ای) ها و کلاً هم زبونامو درک نمیکنم!!!
  نمیدونم چی تو خون اونا قاطیه که تو خون من نیست...
  پاسخ:
  گفتم که، اصلا چیز عجیب و بدی هم نیست ها! ولی دیگه از حد گذشته، خیلی زیاد وابسته به احساس، یه مقدار زیادی پوپولیست و عوام گرا، البته اینکه جمعیت نخبه هم اینطوری باشن خیلی درد داره که توی جماعت آذری متاسفانه تعداد بیشتریشون یافت میشه.
  من برای هموطنانم متاسفم که این جوری عمل میکنن...
  حالا اعتراض قابل هضمه ،کشته و زخمی رو کجای دلم بزارم آخه ؟؟؟
  پاسخ:
  همون اعتراض هم قابل هضم نیست!
  یه "نمنه" گفته سوسکه دیگه، این مسخره بازی ها چی بود؟ :|
 • شباهنگ (تورنادوی سابق)
 • :( چی بگم...
  متاسفم.
  همین.
  پاسخ:
  از چی متاسفی؟ حداقل این رو میتونی بگی!

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی